Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
21_aug_0221.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Civilizatiile extraterestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Feb 2007 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut un sondaj pe mess, si in general lumea crede in existenta extraterestrilor. Cel putin din cei care au raspuns. E posibil ca cei care nu au raspuns sa ma considere un "tocilar" Smile (cum mi-a zis unul) si sa nu fi raspuns. Intrebare care ramane e, in ce fel cred oamenii in extraterestrii ? Probabil ca isi imagineaza ca sunt ca cei din filme. Abia astept reactia omenirii cand se vor descoperi

p.s. E posibil ca noi sa fim prima specie inteligenta din Univers si negasind pe nimeni sa ajungem la concluzia ca suntem unici si ca am fost creati de Dumnezeu.

http://www.level.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=658884#658884
un sondaj printre oameni obisnuiti.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 01 Feb 2007 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sondajele au reguli serioase.
poti spune cu incantare: " cunosc unii care cred in extraterestrii" Very Happy Very Happy Very Happy
Evident, ei exista. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 01 Feb 2007 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
sondajele au reguli serioase.
poti spune cu incantare: " cunosc unii care cred in extraterestrii" Very Happy Very Happy Very Happy
Evident, ei exista. Wink


normal ca ei exista ... Very Happy Smile Very Happy

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Feb 2007 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista cu desavarsire.
mai spuneam pe undeva pe aici, fereasca-i Cel Sfant de desavarsirea noastra, ca ii savarseste. Laughing Laughing Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Feb 2007 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Formele extraterestrilor nu vor putea sa fie prea diferite de ale noastre. In primul rand, vor trebui sa aiba brate pentru a putea sa foloseasca unelte, si in al 2-lea rand ar trebui sa vada (chiar daca in infrarosi, UV sau orice alta lungime de unda). Pentru ca fara vedere nu ar putea evolua inteligent si nu ar putea construi nave cu care sa isi paraseasca planeta.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Formele extraterestrilor nu vor putea sa fie prea diferite de ale noastre. In primul rand, vor trebui sa aiba brate pentru a putea sa foloseasca unelte, si in al 2-lea rand ar trebui sa vada


Si aici e de dezbatut in fucntie de nivelul de evolutie la care sunt. Sa zicem ca daca sau dezvoltat intr-un mediu similar ca al nostru, foarte posibil sa fi aratat la un moment dat cum aratam noi.
Pe de alta partem stim ca evolutia in general tinde sa elimine partile care nu sunt folosit si sa accentueze pe celelalte. Deci daca facem o paralela cu tendinata noastra de evolutie e posibil ca ei sa nu fie decit un mare creier intr-un borcan. De ce zic asta ? Pt ca noi deja am inceput sa folosim roboti pt partea fizica deci sansele sunt ca nevoie de membere sa fie suprimata total in viitor. La fel se poate spune si de celelate organe sensoriale in momentul in care cele artificilae sunt mult mai performante decit ale noastre. Deci ce mai ramane ? restul de organe care ne tin in viata pot si ele foarte bine sa fie inlocuite de masini cu o eficienta mai mare. Mai mult realitate noastra pote fi o relaitate indusa virtuala pt ca asta ar fi mai economic - ar consuma mult mai putine resurse. Si asa ajungem la o varianta de matrix Smile - ma rog fara aberatie ca masinile ne folosesc pe noi ca baterii ci pur si simplu dintr-o evolutie normala.
Ca sa merg si mai departe - cine poate stii acum - poate ca noi am fost creati ca sa creem inteligenta artificiala care va fi pur si simplu o continuare a evolutie iar noi in forma care suntem vom disaparea cu totul.

Bine acum totul depine de cit ii ia unei specii sa poate calatoi inter-stelar. Daca sunt sute sau mii de ani atunci probabil ca nu va vi ceva asa de drastic ... daca insa e vorba de sute de mii de ani sau milioane atunci ne putem astepta la orice.

Larry
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e foarte probabila evolutia spre inteligenta artificiala, pentru ca ei vor avea parte de viata vesnica (fireste, cat le va permite universul). Mi se pare ca viata evolueaza spre nemurire. Daca soarele ar fi fost vesnic poate ca tot ce exista pe Pamant erau bacterii care traiau vesnic. Dar poate, ca intr-un fel, viata este in asa fel programata (de legile fizicii), ca ea sa tinda obligatoriu spre inteligenta pentru a se putea salva de la moarte. Doar inteligenta va putea parasi planeta in caz de pericol, si doar inteligenta va putea crea ceva aproape nemuritor. Mi se pare ca ceea ce am spus aici e putin cam SF, dar prea e facut universul, ca sa permita ordinea si aparitia vietii, incat pare ca a fost creat intentionat pentru asta.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toata lumea se gandeste la evolutie ca la o dezvoltare a inteligentei. Nimeni nu e interesat de sentimente si emotii care mai mult incurca. Ce parere aveti daca vizitatorii nostri vor fi atat de evoluati incat ne vor elimina pe noi dintr-o simpla miscare fara nici o remuscare (pentru ca nici nu mai cunosc asa ceva) pe baza unor rationamente logice. "Forme inferioare de viata care paraziteaza aceasta planeta, consumand irational resursele, producand nepermis de multe reziduuri si fiind dominate de sentimente si emotii care duc la autodistrugere". Vom fi eliminati asa cum unii dintre noi impusca cainii sau caii pentru a le curma suferinta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesantă problema pusă de tine, Doru, dar eu cred că raționamentele logice ale unei asemenea ființe nu o vor duce la asemenea concluzii (false) Smile .
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar ratiunea, mecanica si determinismul nu pot duce la nimic bun. Doar la ceva corect eventual dar nu bun si nici frumos.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 02 Feb 2007 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot ce este corect este și bun și frumos. Și reciproc, tot ce este bun și frumos este și corect Smile.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 02 Feb 2007 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Da, e foarte probabila evolutia spre inteligenta artificiala, pentru ca ei vor avea parte de viata vesnica (fireste, cat le va permite universul). Mi se pare ca viata evolueaza spre nemurire.


Acum nu as zice ca nemurirea e un lucru bun. Moarte isi are scopul ei foarte precis in evolutie. Daca bacteriile ar fi fost nemuritare probabil viata ar fi rams la stadiu de bacterie.
Daca privim in alta lumina de exemplu se stie ca sistemele neurale (gen celor care formeaza creierul nostru) ajung la un stadiu de saturare - care nu din intamplare e proportinal cu perioada de viata a organismului respectiv. Aici aparea "moartea" in ecuatie reinprospatand sistemul cu o noua generatie - care impreuna cu sistemul social care ofera posibilitatea de a transmite realizarilor de la o generatie la alta si bineinteles a reproduceri - creaza posibilittatea de evolutie. Daca am fi nemuritori sansele sunt a ne-am plafona la un anumit nivel si am ramane acolo.

Citat:
Toata lumea se gandeste la evolutie ca la o dezvoltare a inteligentei. Nimeni nu e interesat de sentimente si emotii care mai mult incurca.


Nu as zice ca incurca - si asta isi are un scop precis in evolutie. "Sentimentele/emotiile" regleaza multe mecanisme - printre care si spiritul de conservare fara de care nu am fi supravietuit. Tot ele se poate spune, cu un anumit grad de certitudine, ca ar fi responsabile pt nivelul de abstractizare pe care il avem(sau ma rog aici poate fi invers). Si sentimentele evolueaza in timp dar nu cred ca or sa fie eliminare totala - iar daca va fi, probabil asta inseamna un sfirsit al evolutiei.

Larry
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 02 Feb 2007 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

larrylart a scris:
Acum nu as zice ca nemurirea e un lucru bun. Moarte isi are scopul ei foarte precis in evolutie. Daca bacteriile ar fi fost nemuritare probabil viata ar fi rams la stadiu de bacterie.

Din păcate, aici nu sunt de acord, Larry. Nemurirea este un lucru bun. Dacă bacteriile ar fi fost nemuritoare, ar fi devenit oameni Smile. Nemurirea îți dă timp să atingi orice stadiu al evoluției.

Dar nu putem fi nemuritori, tocmai datorită profundei observații pe care o faci tu mai jos:
larrylart a scris:
Daca privim in alta lumina de exemplu se stie ca sistemele neurale (gen celor care formeaza creierul nostru) ajung la un stadiu de saturare - care nu din intamplare e proportinal cu perioada de viata a organismului respectiv. Aici aparea "moartea" in ecuatie reinprospatand sistemul cu o noua generatie - care impreuna cu sistemul social care ofera posibilitatea de a transmite realizarilor de la o generatie la alta si bineinteles a reproduceri - creaza posibilittatea de evolutie. Daca am fi nemuritori sansele sunt a ne-am plafona la un anumit nivel si am ramane acolo.

cu completarea că dacă am fi nemuritori, aceasta ar presupune și rezolvarea implicită a problemei plafonării.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 02 Feb 2007 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Toata lumea se gandeste la evolutie ca la o dezvoltare a inteligentei. Nimeni nu e interesat de sentimente si emotii care mai mult incurca. Ce parere aveti daca vizitatorii nostri vor fi atat de evoluati incat ne vor elimina pe noi dintr-o simpla miscare fara nici o remuscare (pentru ca nici nu mai cunosc asa ceva) pe baza unor rationamente logice. "Forme inferioare de viata care paraziteaza aceasta planeta, consumand irational resursele, producand nepermis de multe reziduuri si fiind dominate de sentimente si emotii care duc la autodistrugere". Vom fi eliminati asa cum unii dintre noi impusca cainii sau caii pentru a le curma suferinta.


Super raspunsul ... toti se gandesc ca daca niste extraterestii vor veni pe la noi ... vor veni cu flori in mana .... nu ... ne vor distruge pana la ultima vietate ... poate par mai pesimist, dar de fapt sunt foarte realist chiar optimist cate o data...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2007 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu sunt de acord cu tine, Abel. Evolutia are nevoie de moarte pentru ca o fiinta vie nu evolueaza decisiv biologic, o fiinta vie nu face decat sa execute programul genetic initial. O bacterie ar putea sa traiasca mii si milioane de ani si tot bacterie ar fi. Abia in cadrul a nenumarate populatii de bacterii survine o mutatie pe care selectia o alege ca fiind evolutiva.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact