Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m83_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocular zoom cu camp larg


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Dec 2022 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare că prin cărți se susține că principiul zoom se respectă arunci când focala e variabilă , planul focal fix și distanța dintre lentila de intrare și cea de ieșire , rămâne neschimbată .De asemenea, toată tubulatura păstrează constantă distanța până la peliculă , senzor , etc , cu excepția reglajului de focus .

Aceste condiții fac referire la obiective sau teleobiective foto sau pentru tot felul de camere de captare sau înregistrare .

Prin cărțile românești am găsit ca fiind zoom veritabil reglajul de la stereomicroscoape , cel de la lunetele de ochire și cel de la teodolite . Într-adevăr , la toate acestea nu există modificarea distanței dintre primul și ultimul element optic .

Evident , asta e valabil și la binocluri .

Dar despre componente separate, precum ocularele , se pare că informația e cam subțire .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 24 Dec 2022 12:34, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Dec 2022 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...Care este diferenta dintre un ocular cu focala variabila si un ocular zoom ?...


Un ocular cu focală variabilă este totodată un ocular zoom , dacă și numai dacă planul focal este fix în raport cu extremitatea sa dinspre obiectiv .
Asta fiind o definiție așa mai relaxată .
Dacă ar fi după mine , un ocular zoom veritabil are bineînțeles focala variabilă , dar planul său focal este fix în raport cu lentila de ochi , care e și ea imobilă . Nu oare faimoasele Baader Mark xx.. sunt așa ? Eu nu dețin unul din astea , de aceea întreb .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2022 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se mentine distanta dintre primul si ultimul element optic decat la putine obiective foto cu focala variabila. Si anume la unele din cele care mentin diafragma constanta indiferent de focala. Majoritatea se extind cand focala creste.

Din punctul meu de vedere, cuvantul zoom a fost folosit initial pentru a defini pe scurt procedeul de apropiere de subiect la filmare, sau de strangere a cadrului pe subiect, fara sa misti camera - ''faci zoom''. Si apoi s-a raspandit si asupra obiectivelor cu care se facea acest lucru. Mult timp nu mi s-a parut normala aceasta extindere a domeniului de utilizare a cuvantului, dar daca a intrat in limbajul comun nu ai ce face. Vocabularul este un organism viu, care creste si se modifica indiferent de opinia cuiva.

Mai grav este ca e folosit de multa lume ca sinonim cu puterea de marire. Am fost intrebat de multe ori ''ce zoom are telescopul asta''?

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Dec 2022 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Nu se mentine distanta dintre primul si ultimul element optic decat la putine obiective foto cu focala variabila. Si anume la unele din cele care mentin diafragma constanta indiferent de focala. Majoritatea se extind cand focala creste.


N-aș prea zice . Am prin casă un Varotal , un Meteor , și un Vivitar pe schemă "angenieux" , toate au lungime constantă la modificarea focalei . Ba mai mult , am demontat o grămadă de-a lungul timpului și toate erau la fel din punctul ăsta de vedere . Obiectivele de tip Angenieux nu sunt deloc rare , se găsesc sub multe mărci .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Dec 2022 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoom-ul ala din cinematografie este de fapt o marire, nu apropiere.
Deci marirea telescopului raportata la ochiul liber, da in general un zoom de 300x la 100 de Megapixeli. Smile
La asa intrebare, asa raspuns.

Cat despre "ocularul zoom adevarat" ar trebui sa nu-si schimbe planul focal primar si nici pozitia pupilei de iesire. In plus sa-si mentina constant si campul vizual aparent. Exista asa ceva ?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Dec 2022 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele doua oculare vandute cu titlu de ''zoom'' pe care le am nu indeplinesc toate aceste conditii.
Deci rusul are dreptate, sunt oculare cu focala variabila, adica pancratice. Pentru mine ''ca va bien''.

Multumesc tuturor pentru lamuriri, Craciun Fericit !
Acum, taman acuuuum, cand trebuie sa stau la masa si sa ma indop cu bunatati, e un cer senin de nota 10 !!!


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Dec 2022 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Zoom-ul ala din cinematografie este de fapt o marire, nu apropiere.


Păi nu e tot aia ? E vorba tot de focală variabilă . Am gasit pe unul scris "40-400 mm" așadar un zoom de 10 x .


nobody a scris:
Cat despre "ocularul zoom adevarat" ar trebui sa nu-si schimbe planul focal primar si nici pozitia pupilei de iesire. In plus sa-si mentina constant si campul vizual aparent. Exista asa ceva ?


Eu am obținut aceste cerințe prin atașarea unui RKE la tubul cu lentile vehicul de la o lunetă de ochire cu zoom de la 3x la 9x . Panarama e cam lungă dar imaginea e faină și redresată . Ocularul original era un Konig 1 și avea câmpul aparent prea mic , bașca un relief anormal de lung , cred că pentru a evita spargerea arcadei în momentul reculului .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact