Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SA200f.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna ziua!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
inugoliath91
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2022
Mesaje: 1



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Mar 2022 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Buna ziua!
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Bine v-am găsit dragi pasionați de astronomie, astrografie etc. Va mulțumesc ca m-ați acceptat pe forum!
Ma numesc Florin, locuiesc in Cluj-Napoca dar cu origini din jud Arad. De mic copil am fost fascinat de cerul negru înstelat, in special când eram la bunici unde stăteam in nopțile senine întins pe pătura admirând frumusețea luminițelor de pe cer Smile

Am "venit" la voi din dorința de a găsi un loc unde pot sa-mi îmbogățesc cunoștințele generale, si nu numai, despre astronomie, cunoașterea planetelor, evenimente din jurul Clujului sau Aradului, sfaturi de achiziție a echipamentele folosite in observarea cerului, sfaturi in folosirea lor, etc.

Cel mai fascinat am fost când am împrumutat de la un prieten un telescop, de "jucărie" aș putea spune, ca era foarte firav. Care l-am ațintit către o stea luminoasa si apoi m-am uitat prin ocular. Ce sa vezi ? Era Saturn..a fost un mare wow, pare ireal...bineînțeles, calitatea imaginii lăsa de dorit, dar a fost "breathtaking".

Doresc sa achiziționez un telescop, cu ajutorul căruia sa pot face observații. Nu am un buget anume, dar aș avea nevoie de informații de unde sa ma pot documenta despre ce înseamna un telescop, cum sa evaluez calitatea, performanta unui telescop. Sunt bine-venite si recomandări de telescoape, oculare, montura, etc.
Ce cârti/articole recomandați de citit pentru a înțelege/identifica mai bine corpurile cerești, si ce reprezinta ele.

Repet, sunt începător, deci va rog sa ma tratați ca atare, nu cunosc prea multe termene/cuvinte cheie, dar cum ma lovesc de ele, încerc sa la înțeleg ce reprezinta! Smile

Va mulțumesc pentru primire si va urez cer senin!
O zi frumoasa!

PS: Îmi cer scuze, daca greșesc termeni pe ici-colo.
PPS : Undeva am gasit recomandare catre acest telescop, din ce am intales este destul de "profi", voi ce parere aveti ?
https://www.spy-shop.ro/telescop-maksutov-...-goto.html
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 31 Mar 2022 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o data, bine ai venit!

Cred ca multe raspunsuri vei gasi pe pagina "Educatie" si pe toate link-urile de acolo!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 31 Mar 2022 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Florin Smile
Sunt destul de multi pasionati de astronomie prin zona Cluj-Arad, deci ai cu cine "strange randurile", ca sa zic asa.

Cat despre telescopul mentionat de tine - e de preferat sa faci achizitiile de astro fie de la magazine specializate pe produse astro (care pot oferi si ceva suport, eventual), sau de pe Bazarul forumului.
El asa in sine e ok, cu makul de 127 nu poti da gres niciodata, atata doar ca pt deep sky e putin limitat, poti vedea, la modul chiar sa iti dai seama de ceea ce vezi, pana pe la mag.+9..+9.5, cel mult +10 (de pe un cer de munte, transparent la maxim, fara poluare luminoasa si obiectul sa aiba stralucirea superficiala suficient de ridicata). Deci, nu prea are cum, fizic (optic), sa-ti arate toate obiectele din baza de date, alea 4000, sau 40000, sau cate lauda ei montura ca e capabila sa identifice pe cer.

Sunt alternative si ceva mai ieftine, insa nu la fel de comode - montura alt-az computerizata e un fel de "televizor": apesi un buton si vezi obiectul, dar nu te indeamna efectiv la invatarea cerului, a pozitiei obiectelor in cadrul constelatiilor; insa pentru cei cu timp liber (din ce in ce mai) limitat si inarmati doar cu curiozitate, nu si cu rabdare (esentiala in astronomia observationala de amatori), putem zice ca e ok-ish..
Incearca totusi un newtonian de 130-150mm, sau o luneta de 90-100mm pt inceput; s-ar putea sa-ti placa mai mult campul mai larg, mult mai usor de manevrat. Iar de restul, daca ai un buget mai flexibil, poti lua si un binoclu - nu o sa se "certe" cu telescopul, ba chiar se completeaza reciproc foarte bine Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2022 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!
E de studiat, nu ai cum să înțelegi dintr-o dată ce și cum, trebuie să citești cât mai multe și mai ales să ieși cu astroamatorii din zona ta ca să te uiți prin telescoapele lor și să vezi cu ochii tăi. La Cluj sunt destui și se iese fie pe dealul Feleacului fie în alte zone mai întunecate, mai departe de oraș. Nu strică să ai mașină să poți ajunge în asfel de locuri mai ușor.

Găsești pe forum o mulțime de informații utile pentru începători. Sunt și cărțile colegului Marcel Jinca sau altele mai vechi pe care le poți găsi prin biblioteci sau anticariate. Pe net e dificil de căutat din cauza mulțimii de informații disponibile. Când te mai obișnuiești cu noțiunile poți găsi răspunsuri la orice întrebări.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact