Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
q1process_copy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor achizitie ocular


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2022 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor achizitie ocular
Raspunde cu citat (quote)

În primul rând Paște fericit pentru toată lumea!
Să fie cerul senin și cu cât mai multe evenimente astronomice (comete, eclipse, etc.).

Mi-am luat un telescop acum câteva luni (150/750 SW Heritage) și consider că a sosit momentul să-i fac un upgrade la oculare. Cele cu care vine nu sunt așa de rele, dar nici grozave. Mi-a fost recomandat să le înlocuiesc întâi pe cele care le am (10 și 25 mm). E o idee.
Vreau să încep cu cel de 10mm. Menționez că, la 75X, pentru mine ocularul de 10 mm este mai mult pt obiecte DSO și lună (este moon-ary) decât planetary. Contrastul și transmisia luminii sunt importante (pt faint objects). Pentru planete, ori iau un barlow, ori unul cu distanță focala 5mm sau sub (sau ambele). Mai este până acolo (2-3 luni, poate mai puțin).

După câteva căutări am ajuns la această opțiune:
0. https://astromagazin.ro/oculare/6089-ocula...m-125.html
dar am căutat review-uri pe net și rezultate nu au fost chiar încurajatoare. Din ce am citit, sticla Lathanum este mai mult o șmecherie de marketing și aceleași rezultate pot fi obținute și cu oculare cu elemente clasice, cu altă structură (eu mă gândeam că este ceva unic, dar nu pare a fi). Nu zic că nu este bun, dar raportul calitate/preț nu este ideal. Așa că m-am reorientat către alte opțiuni mai ieftine, însă unde am găsit review-uri bune, prezentate ca fiind peste categoria de preț:
1. https://astromagazin.ro/oculare/12756-ocul...mm-60.html (flat field, eye relief mare, dar pare să aibă cel mai mic sharpness din listă)
2. https://astromagazin.ro/oculare/9144-ocula...ar-52.html (argonul o să fie bun iarna, lăudat că ar fi aproape la fel de bun ca un DeLite de la TeleVue, flat field, eye relief decent, dar are reflexii interne)
3. https://astromagazin.ro/oculare/1550-ocula...10mm-.html (lăudat că ar excela pe partea de DSO, transmisie și contrast f. bune, dar eye relief mic, cel mai ieftin)

Are cineva experiență cu aceste oculare, ce mă sfătuiți?
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2022 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului: achizitie ocular.
Raspunde cu citat (quote)

The salut Orion!
Pot sa-ti ofer in BCO 10mm,
si un Meade de 5,5mm.
Las nr.0740461833 pentru discutii.
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 25 Apr 2022 06:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Oculare
Raspunde cu citat (quote)

Salutari.

Eu am un ocluar de la ES 20 mm seria de 68 de grade si sunt foarte multumit de el. Sincer nu am observat sau avut probleme cu vreo reflexie interna cel putin cand observ DSO. Il folosesc pe un GSO F4.5 cu o focala de 1800 mm si campul este corectat pana in margini fara a avea vre-un corector de coma. Daca sunt cat de cat apropiate ca si perfomanta cele din seria LER 52 atunci ia-l cu incredere.

Legat de partea de planetary - eu unul as evita folosirea unui barlow pentru ca este inca o sticla in plus pe traseul optic.

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2022 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E adevărat că barlow=sticlă în plus, dar la planete nu ai probleme cu cantitatea de lumină care este suficientă dacă ai o apertura convenabilă pentru magnificația obținută, ceea ce cred că este și cazul tău, având focala scurtă. La stele duble barlow-ul își arată adevărata valoare. Un barlow de calitate ajută mult, important este să aibă un minim de aberații introduse în sistem.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2022 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: achizitie ocular.
Raspunde cu citat (quote)

vicu60 a scris:
The salut Orion!
Pot sa-ti ofer in BCO 10mm,
si un Meade de 5,5mm.
Las nr.0740461833 pentru discuții.


Salut!

În ce sens, vrei să le vinzi? Împrumut?
Din moment ce îl ai deja, ce părere ai de calitatea imaginii pe BCO, mai ales pe DSO-uri?
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2022 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Oculare
Raspunde cu citat (quote)

Vexatyk a scris:
Salutari.

Eu am un ocluar de la ES 20 mm seria de 68 de grade si sunt foarte multumit de el. Sincer nu am observat sau avut probleme cu vreo reflexie interna cel putin cand observ DSO. Il folosesc pe un GSO F4.5 cu o focala de 1800 mm si campul este corectat pana in margini fara a avea vre-un corector de coma. Daca sunt cat de cat apropiate ca si perfomanta cele din seria LER 52 atunci ia-l cu incredere.

Legat de partea de planetary - eu unul as evita folosirea unui barlow pentru ca este inca o sticla in plus pe traseul optic.


Salut!
Merci pentru info. Dacă merge bine până la F4.5 este bine. O să caut informații ca să compar tipul de construcție, dar cred că sunt similare. Plus că un câmp mai mic însemnă că este mai puțin de corectat.

PS: Îmi place semnătura ta Smile
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2022 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
E adevărat că barlow=sticlă în plus, dar la planete nu ai probleme cu cantitatea de lumină care este suficientă dacă ai o apertura convenabilă pentru magnificația obținută, ceea ce cred că este și cazul tău, având focala scurtă. La stele duble barlow-ul își arată adevărata valoare. Un barlow de calitate ajută mult, important este să aibă un minim de aberații introduse în sistem.


În cazul meu dezavantajul la Barlow este greutatea, focalizatorul cu care vine telescopul este fragil și nu duce prea mult. Nu sunt prea îngrijorat de calitate pentru că mărirea este relativ mică. Teoretic, telescopul duce până la 290x, dar eu nu m-aș arunca mai mult de 200x.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 25 Apr 2022 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dintre cele enumerate de tine eu le am pe cele de la APM UFF (de 15 si de 24 mm).
Au camp flat si mie mi se par bune, la pretul lor.

Mai am si barlow-ul asta, care este micut:

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...suell.html


Am vazut ca esti din Bucuresti (eu sunt din Popesti-Leordeni). Daca te ajuta putem sa ne intalnim si sa vezi cu se vede prin APM-uri la telescopul tau.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2022 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru ajutor, dar observațiile DSO le fac la țară (în București nu se văd bine nici clusterele mai mari). Este greu să evaluezi transmisia luminii pe un cer poluat luminos. Se transmite mai bine și poluarea, nu doar astrul.

Putem încerca pe lună săptămâna viitoare.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 728



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 26 Apr 2022 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da stiu ca din Bucuresti e nasol.
Dar poti veni la mine, in Popesti, daca ai telescopul pe care vrei sa probezi aici; nu e perfect, e Bortle 6.
Ieri am iesit cu Celestron C6 si e satisfacator. Am vazut M3 si M13. Al tau oricum are F5.
Si ne putem intalni si pe luna plina daca vrei sa vezi cum se vede.
Sau putem sa mergem pe Oltenitei, spre iesirea din Popesti, pana cand gasim ceva mai intuneric decat la mine.

Cum vrei.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2022 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vasile

Dintre toate obiectele ceresti, Luna este cea mai nepotrivita pentru testarea de echipamente.
Un ciob de sticla, fie fund de sticla de bere, fie de sticla de sifon, va functiona foarte bine ca ocular, daca incerci pe Luna. Cantitatea uriasa de lumina si numarul enorm de detalii nu permit evaluari corecte.

Vrei sa testezi transmisia de lumina ?
Incearca ocularele pe galaxia M60 ca sa vezi care ocular va arata galaxia NGC 4647 de langa M60.
Sau care o va arata mai bine, mai mare, mai luminoasa, acela are transmisia mai buna.Care nu, nu.

Doar cu titlu informativ, special pentru reflectorul 150x750mm, am achizitionat XCel 25mm care imi asigura camp de doua grade.
Pentru DSO voi folosi TS UWA 7mm ca ocular de baza.
Apoi, pentru orice tip de obiect - daca va fi cazul: Radian 6mm sau 5mm sau Lacerta UWA 4mm si oculare gen Planetary de 3.2mm si 2.5mm.
Daca tot vrei sa-l schimbi, nu inteleg de ce vrei sa ramai cantonat la ocularul de 10mm care ofera doar 75x. Pentru DSO iti trebuie in jur de 100x- 120x. Pentru planete in jur de 150x-200x. Pentru duble cat biruie oglinda, macar pana la 250x-300x.

Lentila Barlow e cu bucluc daca renunti la ocularele Plossl sau ortoscopice. Toate celelalte sunt trucate, contin Barlow incorporat.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2022 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce nu Ion? Smile

Sunt de acord că luna nu este ținta ideală, dar pe un cer poluat nu ai multe ținte.

Nu sunt sigur că M60 este vizibil pe ce am eu, dar o să-l caut. Cu greu se văd M51 și M81 care au o magnitudine aparentă mai mare (cred că este valabil și pt. surface magnitude).
Apoi dacă mărești prea mult la un obiect difuz, nu se mai vede deloc sau nu îl mai vezi pe tot. Acum depinde ce suprafață are pe cer dar, din câte știu, cu cât mărești mai mult, cu atât imaginea este mai puțin luminoasă. De aceea încerc să păstrez mărirea la minimul necesar.
La planete sunt de acord că este necesar 150x sau mai mult.

O să-mi extind colecția în timp. Am zis să încep cu cel de 10 mm pentru că este cel mai folosit, alături de unul de 32 mm, pe care îl folosesc pentru ghidaj (peste 2 grade FOV real). Are un FOV real de cca 0.65 grade, în care încap complet multe obiecte difuze și luna.

Vreau să-mi fac upgrade și al telescop, dar în timp. Deocamdată vreau să văd cât pot scoate din ce am.

Merci
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2022 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ion-Vasile, Mircea are un telescop ca al tău și observă din oraș. Eu m-aș baza pe recomandările lui pentru că este versat la observații vizuale. Acum, e adevărat că are ochi mai buni ca mine, de câteva ori am constatat pe pielea mea acest lucru! Într-un alt topic am discutat despre chestia asta: antrenamentul își spune cuvântul. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2022 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Erwin pentru recomandare !

Ion

Te rog sa ma scuzi ca ti-am gresit numele.
Faci o mare gresala ''pastrand marirea la minimul necesar''. Aceasta este echivalenta cu a spune ''mi-am luat telescop ca sa vad mai nimic''.
E bine ca ai studiat subiectul dar sursele folosite sunt habarnamiste.Nu este vina ta ci a autorilor -''academicieni de telefon'' - pentru care obiectul tipic Deep Sky este M45.

Cu cat maresti grosismentul, intradevar scade luminozitatea oricarui mm patrat de imagine din planul focal.
Dar cea a fundalului imaginii scade mai puternic. De aceea obiectele slab luminoase se vad mai bine la grosismente mai mari. Multe, foarte multe obiecte, sunt de-a dreptul invizibile la mariri mici.
Procesul nu este linear, exista desigur un grosisment de la care in sus nu mai castigi ci incepi sa pierzi.
La multe galaxii, grosismentul acela ''minune'' este undeva intre 150x si 200x pentru o apertura de 200mm.
Iti recomand cartea lui Roger Clark ''Visual Astronomy of the Deep Sky'' sau articolul sau ''How Faint Can You See'' din Sky and Telescope din Aprilie 1994.

Acest subiect este recurent si din cauza slabei digitalizari a cartii lui Virgil Scurtu ''Observatorul astronomului amator''. Acolo, la paginile 31-32, Scurtu a explicat inca din 1980 modul de calcul al magnitudinii limita functie de diametru si da formula lui Ira Bowen (1898-1973) pentru a calcula si influenta importanta a grosismentului asupra puterii de patrundere a telescopului.

Sa nu uitam asadar ca un ocular decent, bine ales, te ajuta sa vezi nenumarate obiecte pe cand un ocular de mare performanta, dar gresit ales, adauga pret si greutate telescopului si pagini goale in jurnalul de observatii.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2022 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Multumesc lui Erwin pentru recomandare !

Ion

Te rog sa ma scuzi ca ti-am gresit numele.


Smile) trebuie să te relaxezi puțin, asta era și ideea din spatele numelui (pe lângă jocul de cuvinte), să creeze confuzie. Nu e nicio problemă.

Mircea Pteancu a scris:
Faci o mare gresala ''pastrand marirea la minimul necesar''. Aceasta este echivalenta cu a spune ''mi-am luat telescop ca sa vad mai nimic''.
E bine ca ai studiat subiectul dar sursele folosite sunt habarnamiste.Nu este vina ta ci a autorilor -''academicieni de telefon'' - pentru care obiectul tipic Deep Sky este M45.

Cu cat maresti grosismentul, intradevar scade luminozitatea oricarui mm patrat de imagine din planul focal.
Dar cea a fundalului imaginii scade mai puternic. De aceea obiectele slab luminoase se vad mai bine la grosismente mai mari. Multe, foarte multe obiecte, sunt de-a dreptul invizibile la mariri mici.
Procesul nu este linear, exista desigur un grosisment de la care in sus nu mai castigi ci incepi sa pierzi.
La multe galaxii, grosismentul acela ''minune'' este undeva intre 150x si 200x pentru o apertura de 200mm.


În apărarea „resurselor habarniste”, pentru M45 sau M31 (și câteva altele) ai nevoie de un TFOV de peste 2 grade ca să le poți admira. Am notat sfatul tău, are logică ce spui, o să-l încerc. La mine vine undeva între 5 și 3 mm ca distanță focală pt ocular (150x-250x).
Dar nu are sens să mărești mai mult decât suprafața obiectului, nu? Mă gândesc că la nebuloase mai mari (gen Orion, Rosete, Lagoon) la 200X vezi doar o mică parte din ea.

Mircea Pteancu a scris:
Iti recomand cartea lui Roger Clark ''Visual Astronomy of the Deep Sky'' sau articolul sau ''How Faint Can You See'' din Sky and Telescope din Aprilie 1994.

Acest subiect este recurent si din cauza slabei digitalizari a cartii lui Virgil Scurtu ''Observatorul astronomului amator''. Acolo, la paginile 31-32, Scurtu a explicat inca din 1980 modul de calcul al magnitudinii limita functie de diametru si da formula lui Ira Bowen (1898-1973) pentru a calcula si influenta importanta a grosismentului asupra puterii de patrundere a telescopului.

Sa nu uitam asadar ca un ocular decent, bine ales, te ajuta sa vezi nenumarate obiecte pe cand un ocular de mare performanta, dar gresit ales, adauga pret si greutate telescopului si pagini goale in jurnalul de observatii.


Am notat recomandările, rămân dator!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact