Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_8ab.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224477
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Focuser Crayford Skywatcher 2" alunecos


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AVD
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2022
Mesaje: 87



Localitate: Dudu

MesajTrimis: 26 Sep 2022 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Focuser Crayford Skywatcher 2" alunecos
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Sper ca am deschis subiectul pe categoria corecta...
Am o problema si sper sa ma puteti indruma spre o rezolvare.

Am achizitionat recent un SW 150/750P (varianta cu crayford single speed) si am observat ca e foarte "alunecos". In setup-ul meu, camera (care este putin mai grea decat un DSLR standard, in jur de 1kg) trage focuserul destul de usor.
Ca prim pas, am ajustat tensiunea de pe ax, cu rezultate minime. Surubul de blocare nu pare sa faca nimic si are un joc destul de mare (se misca in filet, fiind tras de tubul port-ocular). Apoi am aplatizat mai bine pista pe care apasa axul (pe piatra de ascutit cutite, apoi cu smirghel de 1000, apoi polish de metal). Asta a imbunatatit putin lucrurile, dar tot mi se pare ca aluneca focuserul.

Am adaugat si o placuta de metal sub bucata de teflon care impinge in ax, pentru a nu "sapa" gaura in ea cu surubul. Am schimbat surubul original hex cu un surub cu cap fluture, sa pot ajusta mai usor.

Ce fac gresit? Este un comportament normal al focuserului crayford sa alunece atat de usor,? E normal ca surubul de blocare sa fie atat de inutil?
E okay sa aplic o tensiune mare pe axul focuserului fara sa stric ceva?


Multumesc de ajutor!
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2022 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Secretul la focuserele Skywatcher sa fie si "butter-smooth" si "strong", este urmatorul: suruburile marcate cu verde in poza din atasament, trebuiesc SLABITE, nu stranse, deci e ceva contraintuitiv. Slabite ambele la acelasi nivel cam cat sa iasa 1-2 mm in afara. Abia dupa asta se incepe strangerea surubului central marcat cu rosu. Garantez rezultate incredibile! Smile)
Pt mine reglajul asta da rezultate mult mai bune decat focuserele de multe ori mai scumpe de la TS.



20220926_151221x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  683.86 kb
 Vizualizat:  de 1566 ori

20220926_151221x.jpg



_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
AVD
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2022
Mesaje: 87



Localitate: Dudu

MesajTrimis: 26 Sep 2022 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Juliano,


Multumesc de raspuns!
Din pacate, focuserul meu este cel single speed, deci nu are acele 2 suruburi de reglaj, ci doar cel central.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10630



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2022 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orienteaza tubul astfel incat focuserul sa fie orizontal, poate nu mai aluneca. Surubul de fixare ar trebui sa isi faca treaba, sigur aluneca dupa ce il strangi? Daca zici ca joaca, si daca ai filiera, da o gaura si pune un surub mai gros.
Sus
AVD
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2022
Mesaje: 87



Localitate: Dudu

MesajTrimis: 26 Sep 2022 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Orienteaza tubul astfel incat focuserul sa fie orizontal, poate nu mai aluneca. Surubul de fixare ar trebui sa isi faca treaba, sigur aluneca dupa ce il strangi? Daca zici ca joaca, si daca ai filiera, da o gaura si pune un surub mai gros.


La ideea cu gaura mai mare si filet nou m-am gandit si eu si cred ca o sa o fac (nu am filiera, dar nu imi e greu sa fac rost).

Cat despre tubul orizontal.... eu tin focuserul orientat in jos (sau, mai degraba, spre punctul de rotatie al RA) din cauza ca asa poate fi balansat mai usor si sa tin centrul de greutate cat mai aproape de axa de rotatie (si cat mai central). Stiu ca e mai usor de lucrat cu focuserul in lateral, dar as prefera sa il tin cum il tin acum, daca reusesc sa rezolv problema.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Sep 2022 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Orienteaza tubul astfel incat focuserul sa fie orizontal, poate nu mai aluneca. Surubul de fixare ar trebui sa isi faca treaba, sigur aluneca dupa ce il strangi? Daca zici ca joaca, si daca ai filiera, da o gaura si pune un surub mai gros.



Ce sa faca cu filiera? Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10630



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2022 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filet.

"..Surubul de blocare nu pare sa faca nimic si are un joc destul de mare (se misca in filet, fiind tras de tubul port-ocular).."



 Descriere:
 Marime fisier:  23.73 kb
 Vizualizat:  de 1513 ori




Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2022 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai varianta simpla, nu prea ai ce face decat sa strangi putin mai tare din surubului principal. Daca caraie prea tare, unge-l cu putina vaselina.
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
AVD
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2022
Mesaje: 87



Localitate: Dudu

MesajTrimis: 26 Sep 2022 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De carait nu cârâie deloc.
Nici nu are niciun pic de sticktion pe ax, ceea ce e bine, dar mi-e teama sa nu stric ceva dacă strâng prea tare. Din păcate nici nu am o idee prea buna despre câtă tensiune ar trebui sa aibă un crayford.. e primul telescop cu crayford (pana acum am avut rack and pinion și, văzând problema asta, m-as întoarce în fuga la el Very Happy )
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Sep 2022 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Filet. (...)"


Poate la axe Smile la gauri are nevoie de tarod

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2022 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune o poză cu focuserul tău.

În mod normal șurubul de blocare este separat de șurubul care apasă pe ax. Șurubul de blocare are un dop din plastic în vârf ca să apese direct pe tubul port-ocular, așadar nu-l poți înlocui prea ușor cu unul mai mare. Verifică dacă nu cumva acel dop din plastic s-a pierdut și nu mai frânează corect tubul port-ocular. Eventual îl înlocuiești cu un șurub complet din plastic (se găseau pe la Hornbach).

Dacă ai echipamente mari și grele nu prea ai încotro, trebuie să montezi un focuser mai bun (și mai scump Sad ). Focuserele simple sunt concepute strict pentru vizual unde sunt destul de bune.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Sep 2022 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AVD a scris:
De carait nu caraie deloc.
Nici nu are niciun pic de sticktion pe ax, ceea ce e bine, dar mi-e teama sa nu stric ceva daca strang prea tare. Din pacate nici nu am o idee prea buna despre cata tensiune ar trebui sa aiba un crayford.. e primul telescop cu crayford (pana acum am avut rack and pinion si, vazand problema asta, m-as intoarce in fuga la el Very Happy )


Problema cu alunecarea (slipping, sau slippage, sau creeping) e des intalnita la focuserele Crayford incarcate prea mult. Cat e acest "prea mult"? Pai, cu siguranta 1kg s-ar incadra in definitie Smile
Cum a sugerat si Valy, orientarea orizontala ar mai incetini procesul (nu are cum sa-l opreasca, atata timp cat telescopul e in miscare continua), insa orientarea cea mai favorabila dpdv al momentului de inertie e cu camera in jos...

Ca idee, cele mai scumpe si eficiente focusere sunt cele pinion-cremaliera (cu dinti inclinati), pt simplul fapt ca nu scapa Smile Bine, sunt si robuste ca un tanc, dar pt aceeasi incarcare, alea nu scapa.

Deci, daca ideile propuse de Juliano (cu slabitul surubelelor), sau de Valy (cu majorarea gaurii si inlocuirea surubului de blocare cu unul mai mare), sau de Erwin tot nu dau rezultatele asteptate, poate n-ar strica sa consideri schimbarea focuserului. Stiu ca e complicat - implica probabil alte gauri in tub, alta distributie a maselor, alt back-focus, dar hei, macar scapi de creeping Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
AVD
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2022
Mesaje: 87



Localitate: Dudu

MesajTrimis: 27 Sep 2022 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Pune o poză cu focuserul tău.

În mod normal șurubul de blocare este separat de șurubul care apasă pe ax. Șurubul de blocare are un dop din plastic în vârf ca să apese direct pe tubul port-ocular, așadar nu-l poți înlocui prea ușor cu unul mai mare. Verifică dacă nu cumva acel dop din plastic s-a pierdut și nu mai frânează corect tubul port-ocular. Eventual îl înlocuiești cu un șurub complet din plastic (se găseau pe la Hornbach).

Dacă ai echipamente mari și grele nu prea ai încotro, trebuie să montezi un focuser mai bun (și mai scump Sad ). Focuserele simple sunt concepute strict pentru vizual unde sunt destul de bune.


Surubul de frana are dopul de plastic. Am incercat chiar si inlocuirea lui cu un surub de nylon de la hornbach, cu o bucata de cauciuc lipita in varf, sa nu zgarie metalul, tot aceeasi problema. Sad

Saiph


Stiu ca un alt focuser este probabil o idee buna.. am sa ma mai gandesc si la alte solutii, eventual adaugarea mai multor suruburi de frana, sau un alt sistem de blocare al tubului, vad ce inventez... in caz ca nu, pana si un rack and pinion de baza (ceva la 200-300 de leI) cred ca m-ar face mai fericit. Repet, am experienta cu un R&P prost pe care l-am imblanzit, deci nu m-ar speria un R&P "de baza" pe care sa il upgradez (eventual sa iau tubul si cu cremaliera si axul cu roata dintata si sa le montez in baza actuala, care are rulmentii, sa stea si tubul centrat si sa nu aiba joc, vad eu ce ii fac.

Mutlumesc tuturor de sfaturi si daca va mai vin idei, sunt gata sa le ascult Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10630



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2022 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AVD a scris:
..si daca va mai vin idei, sunt gata sa le ascult Very Happy
Parerea mea e ca daca esti serios pe partea de foto ia un focuser calumea (crayford sau r&p nu conteaza), eventual si cu motor, si bucura-te de observatii/fotografii.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Sep 2022 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ia o guma de sters, fa din ea un tubulet scurt, baga-l in gaura de blocare, pune surubul peste ea, si cam asta ar fi. E bine ca tubul de guma sa aiba diametrul cat mai apropiat de cel al gaurii.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact