Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_mures_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Spectrosop home made


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Feb 2022 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Spectrosop home made
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

De curand am construit un nou spectroscop , cu retea de difractie de calitate ce am primit-o de la Erwin anul trecut, provenita de la un spectroscop didactic. Reteaua are 600 linii / mm si o eficitenta luminoasa cu mult peste retelele de difractie facute din CD-uri sau DVD-uri si ce-i mai important, linii drepte, nu curbate ca la CD-uri si DVD-uri. Smile
Este de dimensiuni mari, pe un disc de sticla aluminizat pe o parte peste care este aplicata reteaua , montat la randul sau intr-un suport metalic prevazut cu un ax cu flansa ce permite montarea usoara a retelei si totodata miscarea aceasteia in plan vertical in jurul axului. Axul mai are un brat care servea probabil la reglarea precisa a retelei cu surub si arc, metoda ce am folosit-o si eu in constructia noului spectrocop.

Reteaua insa avea mult praf pe suprafata sa si a trebuit sa spal ca pe oglinzile de telescop, lasand-o mai intai in apa distilata cu fata in jos ca sa cada o parte din praf urmand ca apoi sa o clatesc cu apa fara sa ating suprafata care este foarte delicata si se poate deteriora foarte usor, din ce mi-a spus si Erwin.
Dupa o ora in care reteaua a stat in apa cu fata in jos am verificat-o , se mai curatase de de praf, fiind mai curata, dar am avut parte si de o surpriza neplacuta; suprafata capatase niste ondulatii neregulate, tot atunci consatand ca reteaua este de fapt o folie aplicata pe discul de sticla aluminizat (nu strat special depus pe discul de sticla ,cum crezusem initial), sub care apa a patruns ,formand acele ondulatii urate pe supratata retelei.
Din fericire doar o parte din suprafata se deterioarase, restul ramanand intacta (partea stanga) si deci reteaua o puteam folosi in continuare. Nu am mai continuat spalarea , am scos-o din apa am lasat-o la uscat apoi am pus-o intr-o cutie ,bine protejata si a stat o buna perioada de timp , pana de curand, cand mi-am adus aminte de ea si am decis sa construiesc un spectoscop de mare precizie.

Constructia spectroscopului am inceput-o acum trei-patru zile si am finalizat-o ieri. Carcasa este de dimensiuni mari ,dat fiind dimensiunea mare a retelei de difractie, din PAL, inauntrul caruia am montat reteaua intr-un colt , colimatorul intr-o parte a carcasei si luneta in partea opusa a retelei asa cum se paote vedea si in imagini.

Colimatorul tot de la Erwin il am, mi l-a adus odata cu reteaua de difractie, provenind tot de pe acelasi spectroscop didactic. Are o fanta cam larga, de 1mm, asa ca i-am facut eu o fanta cu deschiderea de doar 0,2-0,3mm si am montat-o peste fanta originala. Am mai folosit si un dublet divergent (dintr-un obiectiv de camera compacta) care are rolul de a micsora imaginea fantei fara ca aceasta sa mai trebuieasca inchisa prea mult (0,1mm) pentru ca pot patrunde particule care obtureaza din fanta si pot produce linii si dungi nedorite in spectru, perpendiculare fata de liniile din spectru.
De asemenea mareste si focala efectiva a colimatorului, misorand factorul de marire al colimatorului, ce apare in urma colimarii fascicolului si in final imaginea fantei se vede mai subtire prin luneta analizoare, ceea ce contribuie la marirea rezolutiei spectrului analizat.

Ca luneta analizoare am folosit un obiectiv AMAR-S 105mm, de fabricatie poloneza, care se folosea pe aparatelele acelea de marit, folosite in developarea fotografiilor ,filmelor pe pelicula. Obiectivul l-am montat intr-o bucata scurta de teava din PVC de 50mm la capatul caruia am montat o celula cu filet M42, provenita de pe un obiectiv MIKAR-S 55mm, folosit tot pentru aparate de marit, in care vine montat aparatul foto Canon 450D, cu inel adaptor M42-EOS, pentru fotografierea spectrului, dar poate fi montate si oculare pe formatul 1,25" care intra aproape fix in gaura centrala a celulei cu filet M42, pentru studiul vizual al spectrului.
Dar obiectivul AMAR 105mm s-a dovedit a nu fi prea bun din cauza aberatiei de sfericitate destul de vizibile ce facea spectrul mai neclar la magnificatii mari, asa ca l-am desfacut si am inlocuit lentilele cu un mic obiectiv de binoclu de 25mm diametru f/4 , ce l-am montat in celula obiectivului AMAR, si care s-a dovedit mai bun, producand o imagine mai clara decat obiectivul AMAR 105mm.

Deasemenea, cum am scris mai sus, pentru reglarea retelei, pentru baleierea spectrului in fata lunetei analizoare, am folosit un surub ce l-am montat prin peretele carcasei (folosind o piulita M 6 cu gheare) in dreptul bratului de la suportul retelei de difractie care il impinge, si un arc de pix care sa il traga contra surubului , cand acesta este desfiletat asigurand un reglaj mai ferm.

Spectroscopul l-am testat aseara si da rezultate fantastice, produce un spectru foarte detaliat, clar si drept, nu curbat ca la variantele anterioare de spectorscoape cu CD, DVD sau prisme. Si de asemenea
liniar, adica nu produce dispersie mai mare in zona albastra a spectrului cum se intampla in cazul spectroscopului cu prisme sau in zona rosie ca in cazul sepctroscoapelor cu CD sau DVD. Sunt foarte multumit de acest spectroscop. Smile

Aseara am facut fotografii la spectrele unor lampi tip CFL, economice si la o lampa cu neon rosie (portocaliu-rosu de fapt) iar astazi si la spectul solar, folosind lumina soarelui care a patruns pe fereastra in casa si reflectata cu o bucata de geam spre fanta spectroscopului.
Am ramas uimit de ce rezolutie poate sa aiba acest spectroscop, cate linii se vad in spectrul solar. Am slitat fara probleme si liniile sodiului 596-598 nm, liniile magneziului si fierului in zona verde , linia H-alpha si linia de absorbtie a oxigenului in zona rosie, si liniile calciului in zona violet a spectrului. Very Happy

In zilele urmatoare o sa mai pun fotografii cu spectrele celorlalte lampi care le am (cu vapori de sodiu ,cu halogenuri etc) si poate le voi analiza si cu softul Theremino , specializat in masurarea spectrelor. Smile



20220131_183346.jpg
 Descriere:
Spectroscop home made, cu retea de difractie reflectiva, cu 600 linii/mm si fanta fixa cu deschidere de 0,2-0,3mm.
 Marime fisier:  664 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220131_183346.jpg



20220130_210303.jpg
 Descriere:
Interiorul spectroscopului.
 Marime fisier:  615.42 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210303.jpg



20220130_210319.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.49 MB
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210319.jpg



20220128_153432.jpg
 Descriere:
Fanta fixa construita din doua bucati de lama de barbierit. Deschiderea este in jur de 0,2mm. Este montata pe colimator peste fanta originala care este de 1mm deschidere, prea lata.
 Marime fisier:  425.45 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220128_153432.jpg



20220128_153443.jpg
 Descriere:
Dublet divergent pentru micsorarea virtuala a imaginii fantei pentru a aparea mai subtire fara sa fie prea mult inchisa.
 Marime fisier:  516.7 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220128_153443.jpg



20220130_210338.jpg
 Descriere:
Sistemul de reglare cu surub si arc a baleiajului spectrului prin fata lunetei analizoare.
 Marime fisier:  515.03 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210338.jpg



20220130_210346.jpg
 Descriere:
Butonul exterior al surubului de reglaj baleiaj.
 Marime fisier:  1.42 MB
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210346.jpg



20220130_210447.jpg
 Descriere:
In fata colimaturului am montat si o oglinda care rabateaza fascicolul incident spre reteaua de difractie. Oglinda este secundara de 35mm care a fost pe telescopul de 150mm.
 Marime fisier:  534.1 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210447.jpg



20220130_210401.jpg
 Descriere:
Reteaua de difractie cu 600 linii/mm. Suprafata a fost partial afectata de acele ondulatii aparute in urma spalarii retelei de praful depus pe suprafata sa. Din fericire se poate folosi partea stanga a retelei.
 Marime fisier:  571.45 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210401.jpg



20220130_210427.jpg
 Descriere:
Colimatorul cu fanta montat pe spectroscop.
 Marime fisier:  402.49 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

20220130_210427.jpg



cfl lamp spectrum.jpg
 Descriere:
Spectrul unei lampi economice tip CFL, fotografiat cu camera Canon 450D prin noul spectroscop, la expunere de 1/30s iso 400.
 Marime fisier:  913.53 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

cfl lamp spectrum.jpg



neon lamp spectrum.jpg
 Descriere:
Spectrul unei lampi cu neon fotografiat la 10 s expunere si ISO 800 inctrucat lumina de la aceasta lampa este slaba. In afara liniilor rosii portocalii si galbene care sunt stralucitoare, mai apar si 2-3 linii verzi ,greu vizibile la vizualsi alte linii
 Marime fisier:  856.71 kb
 Vizualizat:  de 4017 ori

neon lamp spectrum.jpg



sun spectrum.jpg
 Descriere:
Spectrul solar fotografiat la 1/10 s (am pus in fata fantei un capac alb de ocular care a uniformizat luminozitatea spectrului pe latime dar a si redus considerabil lumina solara).
 Marime fisier:  1.38 MB
 Vizualizat:  de 4017 ori

sun spectrum.jpg



20220130_210303 - Copy.jpg
 Descriere:
Modul de functionare al spectroscopului.
 Marime fisier:  650.26 kb
 Vizualizat:  de 4003 ori

20220130_210303 - Copy.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2022 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos proiectul si rezultale. Merge si la stele?

Citat:
pentru reglarea retelei,
Ce intelegi prin "reglarea retelei"?
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Feb 2022 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica reglarea pozitiei retelei de difractie in jurul axei sale pentru a "baleia" fasiculul reflectat si dispersat de retea , in asa fel incat sa poti vedea intreg spectrul deoarece in luneta analizoare nu se vede chiar intreg spectrul ci doar o parte a sa mai ales la grosismente mari, cu oculare mai puternice. Smile

La stele nu stiu daca ar merge, constructia e greoaie, dificil de adaptat pe telescop. Pentru studierea spectrului la stele m-am gandit la o retea de difractie montata in fata obiectivului telescopului, formata din fire paralele (lita subtire sau ata), fixate pe un suport, cu 1-2 linii/mm ,care ar produce un spectru cu dispersie in jur de 103" sau 1,7' si care la focala de 900mm ar acoperi cam 80 pixeli pe senzorul camerei la pixel-size de 5,6 microni si la densitate de 2 linii/mm, care ar putea fi extins la 240 pixeli cu barlow-ul 3x care il am. Nu stiu insa daca ar fi suficient pentru analiza liniilor Fraunhofer din spetrele stelare.
Am mai facut eu in trecut un ocular-spectroscop care il foloseam la telescop si care avea o bucata de CD pusa in fata lui la un unghi de 60 grade si care reflecta si dispersa lumina provenita de la stele producand un spectru destul de slab luminos si scurt , dar acum nu il mai am ,iam dat jos bucata de CD si ocularul l-am montat pe un cautator. Smile



20220130_210319 - Copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  575 kb
 Vizualizat:  de 3969 ori

20220130_210319 - Copy.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2022 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:
.. Nu stiu insa daca ar fi suficient pentru analiza liniilor Fraunhofer din spetrele stelare. ..
Merge, ...oarecum https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...p;start=30 , dar nu se compara cu detaliile din spectrul Soarelui din poza ta de mai sus.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2022 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Iulian! Mă bucur tare mult că ai reușit să faci spectroscopul. Piesele provin de la un spectroscop de laborator Zeiss, nu didactic. Așadar calitatea originală era maximă, din păcate au stat ani de zile aruncate grămadă fără nicio protecție.

Pentru Soare îți recomand să faci un celostat. Sunt sigur că te vei descurca să-l construiești. Pentru că lumina e destul de puternică nu trebuie o oglindă prea mare. Poate nici nu trebuie oglindă aluminizată, merge și o sticlă plană. Sau poate ipotenuza unei prisme de binoclu, e mai bună calitatea suprafeței. Cred că și în locul oglinzii plane din interior poți folosi o prismă de binoclu.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Feb 2022 01:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy . Intersanta constructia retelei de difractie din fire paralele ,dar si varianta cu prisma in fata obiectivului. De fapt ultima varianta ,cea cu prisma este cu mult mai buna decat varianta cu retea de difractie cu fire, avand atat o dispersie mai mare cat si o eficienta mai buna. Smile

Erwin. Intr-adevar, reteaua de difractie a fost dintr-un spectroscop de calitate superioara, pe capacul protectie care l-a avut scrie in nemteste ca trebuie manipulata cu atentie si nu trebuie atinsa suprafata. Este buna si in starea in care este acum, da rezultate mult mai bune decat CD-urile sau chiar prismele. Smile

Celeostat sigur as putea sa-i fac ,as putea sa il montez pe montura ecuatoriala care dispune de tracking, l-as face dintr-o bucata de geam care sa reflecte o parte din lumina solara si sa fie montat pe montura si o oglinda mica fixa care sa directioneze lumina spre fanta spectroscopului. Calitatea suprafetei reflective nu cred ca conteaza, ca o sa folosesc si un ecran mat inaintea fantei ,care sa uniformizeze lumina de-a lungul fantei.
Desigur ,as putea sa inlocuiesc si oglinda din interior cu o prisma, ar reflecta mai eficient lumina decat oglinda.

Mai pun doua poze, una cu spectrul unei lampi de noapte fluorescenta, de culoare verde si una cu spectrul lampii cu neon, in care am folosit expunere mai mare, de 20s ,pentru a pune in evidenta si liniile verzi ,chiar si o linie albastra din spectrul acestei lampi. Neonul produce printre cele mai frumoase spectre, cu multe linii, mai ales in partea rosie a spectrului.
Am observat ca la tuburile cu neon de la firmele luminoase, de la reclame, lumina e mai rosie decat la lampile cu neon folosite ca indicatoare la diverse electrocasnice, la prelungitoare, intrerupatoare etc. Nu am studiat spectrul acestor tuburi (trebuie sa imi fac si un spectroscop de buzunar compact cu care sa studiez spectrele luminilor din departare de pe strada Mr. Green ) dar banuiesc ca prezinta aceleasi linii, doar ca maximul este deplasat mai spre rosu, nu spre portocaliu-galben ca la lampile cu neon mici. Deasemena si lampile cu halogenuri metalice mai prezinta un spectru bogat in linii. Smile



spectru lampa de noapte fluorescenta verde.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  342.44 kb
 Vizualizat:  de 3929 ori

spectru lampa de noapte fluorescenta verde.jpg



spectru lampa neon2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  953.52 kb
 Vizualizat:  de 3929 ori

spectru lampa neon2.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2022 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ce merge oare "lampa de noapte" de culoare verde? Spectrul este compus, o parte de emisie reprezentată de liniile discrete și o parte difuză, caracteristică radiației unui "corp negru" încălzit.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Feb 2022 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lampa de noapte verde este un mic tub fluorescent cu mercur, de 1 W, la care liniile din spectru sunt emise de vaporii de mercur iar spectrul continuu cu maximul in zona verde este emis de luminoforul de pe peretii tubului, ceea ce da culoarea finala verde, virat putin spre bleu de linia albastra din spectrul mercurului.
Ceva similar am observat la unele tuburi fluorescente de 18-20W , la care luminoforul (format din halogenfosfat) emitea un spectru continuu care da culoarea alba si se suprapunea cu spectrul de linii ale mercurului.
Mai sunt si tuburi la care luminoforul emite linii si benzi, intocmai ca becurile economice tip CFL, acelea au luminofori tricromatici (formati din trei tipuri de luminofori amestecate) care au trei maxime in rosu , verde si albastru-verzui si sunt mai eficiente decat tuburile cu un singur tip de luminofor. Smile



20220202_081619.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  477.23 kb
 Vizualizat:  de 3917 ori

20220202_081619.jpg



20220202_081611.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  217.84 kb
 Vizualizat:  de 3917 ori

20220202_081611.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2022 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este cam mare, se poate taia in bucati mai mici?
https://www.astronomy.ro/forum/files/20220130_210401_392.jpg
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Feb 2022 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exceptional, felicitari Iulian pentru ingeniozitate !

Spor la experimente, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Feb 2022 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl. Mircea. Smile Acest spectroscop este cel mai bun si precis din cate am construit pana acum ,are si sensibilitate buna ,pot studia spectrele unor lampi slab luminoase cu el. Smile

Valy. Da, este mare reteaua de difractie, dar nu m-as incumeta sa tai din ea ,sa decupez bucati mai mici fiindca s-ar putea sa distrug si mai tare suprafata delicata a retelei, discul e din sticla cam groasa, nu stiu cum s-ar taia cu diamantul, cu disc abraziv nu stiu ce sa spun, cred ca s-ar taia dar ar face mult praf de sticla care ar ajunge pe suprafata retelei, nu prea se merita, mai bine as lasa-o asa cum este, chiar daca este mare si voluminoasa.

Mai prezint poze mai reusite cu spectre de lampi, am mai inchis putin fanta, cred ca pe la 0,1 mm am ajuns, se vede mai subtire acum, rezolutia spectrului a mai crescut putin. Smile

Am fotografiat spectrul la lampa economica, la o mica lampa cu neon si la o lampa cu argon provenita de la un starter pentru tuburi fluorescente (sau "neoane", cum le spun majoritatea Laughing)



spectru cfl.jpg
 Descriere:
Spectrul unei lampi economice fluorescente tip CFL.
 Marime fisier:  565.88 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

spectru cfl.jpg



spectru lampa neon2.jpg
 Descriere:
Spectrul unei lampi cu neon.
 Marime fisier:  507.24 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

spectru lampa neon2.jpg



spectru lampa starter cu argon.jpg
 Descriere:
Spectrul unei lampi cu argon ,de la un starter pentru tuburi fluorescente.
 Marime fisier:  899.59 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

spectru lampa starter cu argon.jpg



20220202_222722.jpg
 Descriere:
Lampa economica tip cfl (compact fluorescent lamp)
 Marime fisier:  280.9 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

20220202_222722.jpg



20220202_205738.jpg
 Descriere:
Lampa indicatoare cu neon.
 Marime fisier:  189.17 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

20220202_205738.jpg



20220202_204209.jpg
 Descriere:
Lampa cu argon de la starter pentru tuburi fluorescente.
 Marime fisier:  263.6 kb
 Vizualizat:  de 3842 ori

20220202_204209.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Feb 2022 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am prins putin Soarele printre nori si i-am fotografiat spectrul prin noul spectroscop , dar cu camera web Philips Toucam modificata, care am montat-o pe spectroscop in locul camerei Canon. Are senzor mic si prinde doar o mica parte din spectru , dar ofera rezultatul cel mai bun , cu claritate foarte buna datorita posibilitatii de a face capturi de zeci sau sute de cadre sub forma de filmulete care apoi le pot stacka cu Registax sau AutoStakkert2. Plus ca in cazul spectrului surselor slabe de lumina are posibilitatea de a face cadre cu expuneri mari in modul LX. Smile

Am reusit doar un film de 200 cadre sa fac la spectrul solar , din cauza fluctuatiei luminii solare datorita norilor ce tot acopereau Soarele, ca mai apoi sa se strice de tot vremea , dar apoi am mai filmat si spectrul lampii economice, facand 13 filmulete scurte , de 200 cadre care dupa stacking in AS2 au rezultat 13 imagini clare cu cate o mica parte din spectrul lampii, ce le-am lipit una langa alta si am facut un mozaic cu intregul spectru in care se vad foarte clare liniile si fondul difuz curat, fara zgomot mare. A fost migalos sa fac atatea capturi si sa le alatur ca sa obtin imaginea intregului spectru dar a meritat pe deplin efortul. Smile
Am continuat cu spectrul lampii cu neon ,la care am facut 27 capturi cu cate 40 cadre fiecare, dar in modul LX , la expuneri de 0,5-1s, a durat mai mult dar rezultatul a iesit fain, neonul avand multe linii si in zona infrarosu, nu numai in vizibil. Smile



solar spectrum.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.21 kb
 Vizualizat:  de 3810 ori

solar spectrum.jpg



spectru lampa cfl2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  196.61 kb
 Vizualizat:  de 3810 ori

spectru lampa cfl2.jpg



spectru neon.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.37 kb
 Vizualizat:  de 3810 ori

spectru neon.jpg



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50


Ultima modificare efectuata de catre iulian90 la 03 Feb 2022 23:06, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2022 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa captezi spectrul poluarii luminoase?
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Feb 2022 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spectrul poluarii luminoase cred ca as putea sa il captez ,dar trebuie sa deschid fanta mai mult ca sa intre mai multa lumina (0,5-1mm) si sa maresc mult expunerea, de ordinul minutelor. Smile Oricum la Braila iluminatul public a trecut de cel putin 4 ani pe leduri albe, in foarte putine locuri mai sunt lampi cu vapori de sodiu, asa ca spectrul dominat ar fi cel al ledurilor, un spectru continuu, care nu este chiar uniform, ci prezinta o zona ceva mai intunecata in zona verde-albastru pe la 500nm, si ar favoriza putin filtrele UHC si ceva mai mult filtrele O III de banda ingusta.
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2022 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

BRAVO! Felicitări pentru ideea de a folosi camera Philips și stacking.

Dacă este sensibilă în infraroșu apropiat atunci poți face spectrografie și la diferite substanțe chimice moleculare, folosind o soluție apoasă din substanța respectivă pusă într-un recipient plat din sticlă și un bec alb cu halogen. În mod normal sursele de lumină pentru spectroscopie sunt calibrate dar cred că pe zona de infraroșu apropiat, unde au linii de emisie/absorbție multe substanțe organice obișnuite, poți determina destul de bine spectrele folosind programul acela care are deja o mulțime de spectre în baza de date. Eventual pui un stabilizator de tensiune reglabil pentru alimentarea becului, probabil un mic bec auto la 12V e suficient. Sau poți folosi un modul de putere PWM dacă pui bec mai puternic. Trebuie avut grijă că becul se încălzește puternic. Ssticla obișnuită cam taie din IR și UV așadar recipientul e bine să fie din sticlă subțire, o eprubetă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact