Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax20.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Freza


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2016 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Freza
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc sa fac o freza pt. materiale usoare gen plastic dintr-o bormasina si o masa care permite deplasarea pe XY si rotatie. Ceva asemanator cu asta dar nu neaparat controlat de PC, poate fi manuala: https://www.youtube.com/watch?v=LUUxUytoOQc sau http://www.hobby-tools.ro/309-mese-frezare-coordonate
Gasesc undeva o astfel de masa sau stand? Sau alte idei ieftine si bune pt. o freza?
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 07:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce buget ai disponibil ? Poate reusim o minifreza manuala din profile extrudate ... niste ghidaje
se mai gasesc , suruburile trapez sunt ieftine . Un motoras de frezare de 3-400W e vreo 80USD , si are
si controler de turatie , vine cu pensete ER11 ( prinde pana intre 1 si 6mm diametru ) ... ar putea
iesi o jucarie draguta ...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Aug 2016 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La pret de telescop modest iei tot gata facut http://www.aliexpress.com/item/CNC-router-...2420adbaa7
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din puțina mea experiență CNC-ul din link-ul dat de Tavi nu este bun decât pentru gravat. Pentru frezare ai nevoie de ceva mult mai rigid.

Cu mașina de găurit pusă pe un stand am încercat eu. Masa este un fost cap de frezat cu cuțite (de strung). Rigiditatea prea mică a dus la vibrații și suprafața obținută destul de rugoasă, de abateri și toleranțe nici n-are rost să vorbesc. Cu avans mic am reușit să fac câteva piese acceptabile.



IMG_2009m.JPG
 Descriere:
Minifreza DIY
 Marime fisier:  259.22 kb
 Vizualizat:  de 15209 ori

IMG_2009m.JPG



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

500$ e abordabil insa 200x200mm mi se pare cam putin, pt. oglinda actuala am nevoie de 300x300, in visele mele umede m-am oprit la optica de 400mm. Iar daca iau o scula de genul parca ar fi bine sa fie si cu imprimanta 3D.

Katran, nu am o tinta de buget, kiturile acelea hobby din primul mesaj incep de la 1200 lei, ar fi un indiciu de buget. Suna interesant propunerea ta, poate facem un buget custom dar trebuie sa vad cum ar arata, ai un exemplu de freza similara pe net?

Erwin, suport bormasina ca acela am si eu, are jocuri mari, exista bormasina cu stand, control bun, rigida, dar incepe tot de la 1200 lei.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 22 Aug 2016 10:58, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si activitati principale ar fi:
- sa tai bucati de polistiren extrudat, placi de ~1m lungime, muchii drepte sau inclinate, in general taieturi liniare
- sa desenez diverse gauri in interiorul placii, rotunde sau forme poligonale, de asemenea cu muchii drepte sau inclinate
Asta s-ar putea realiza relativ simplu cu o bormasina fixa cu stand mai solid, cu control fin pe inaltime sub care as pune un blat de placaj gros si niste sine de ghidaj pe care sa plimb placa material, ca in poza. Practic nu am o limitare, pot taia lungimi de 2m, latimi cam cat este intre burghiu si piciorul suportului. O astfel de bormasina e cam 1200 lei, ex.: https://www.triton.com.ro/produs/12924-pbd...it-de-banc

Daca vreau sa fac gauri mai largi sau sa tai discuri am luat un astfel de fund de bucatarie, e pe rulment Smile
http://www.gastro.ro/703/BUFET-si-SERVIRE/...eturi.html

Daca merg pe un router cnc treaba devine foarte palpitanta ca pot desena diverse modele complexe, insa ar trebui sa stie min. 30x30cm, mai curand 40x40cm. Nu-mi dau seama daca vreau sa prelucrez si materiale mai dure gen plastic, textolit, lemn, eventual aluminiu.
Niste masini care imi plac sunt cele de aici: http://www.stepcraft.ro/masini-cnc.aspx



freza.jpg
 Descriere:
Freza cu bormasina de stand
 Marime fisier:  23.54 kb
 Vizualizat:  de 15174 ori

freza.jpg


Sus
petrica marin
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2015
Mesaje: 14



Localitate: dorohoi

MesajTrimis: 22 Aug 2016 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma alatur si eu discutiei,....ai spus alte idei ieftine si bune,mie imi place asta: https://www.youtube.com/watch?v=NG9IAndPcrw

Personal m-am limitat doar la miscarea pe verticala cu ghidaj pe cornier si rulmenti.


Seara buna
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte misto ideea. Doar ca imi trebuie un CNC adevarat ca sa faca un astfel de router, ca daca pot sa-mi fac un asemenea router nu mai am nevoie de router Smile
Making-oful e instructiv, sculele cu care lucreaza mi-ar fi suficiente: https://www.youtube.com/watch?v=srq9sA9lfxM
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți apela la un prieten care are deja routerul CNC. Am un prieten care are unul cu masă 2000x2000 și 100mm pe Z pe care se pot decupa plăci de placaj, PAL, plastic etc. În metal nu cred că duce, nu e suficient de rigid, poate doar plăci subțiri de aluminiu. Și eu aș face unul mic, 400x400x200mm care să fie la nevoie și imprimantă 3D. Kestia e că ai nevoie de precizie pentru toate componentele, altfel apar abateri de la planeitate sau chiar se pot bloca axele. Construcția propriu-zisă nu pare a fi cine știe ce însă calibrarea e mai dificilă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate are Katran o solutie salvatoare Smile.
Altfel incerc sa adaptez din bormasina, suportul actual, sau cumpar niste scule de banc basic gen cele din filmul pus de petrica marin. Nu cunosc pe nimeni cu cnc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar ai loc unde să pui hardughia? Pe mine asta m-a oprit până acum... Sad
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2016 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, in garaj, la casa. In bucatarie e cam complicat Smile.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma retrag ... din pacate , eu nu lucrez cu cornier si rulmenti pentru genul asta de masini . Dupa
cum spunea Erwin , pentru o precizie decenta , ai nevoie de componente de calitate , si alea costa ...
Masinile de la stepcraft sunt OK intr-o oarecare masura ... dar sunt limitate de electronica si sistemele
de actionare slabe . Precizia obtinuta este departe de ceea ce ai avea nevoie , respectiv 0.025mm
( precizia standard toolroom ) .

Ca exemplu , asta e una din cele mai bune masini pe care le-am facut , un design testat vreo 3-4 ani
la modul cel mai serios . Am construit o serie de vreo 5 bucati , modelul fiind foarte solicitat .



Pretul insa este mult peste cele de la stepcraft ... doar ghidajele , suruburile si kitul de actionare
costa aproape 2000USD .
Evident , se poate construi si mai ieftin , dar trebuie sa faci compromisuri ...mari . Sacrifici precizie
stabilitate , fiabilitate , viteza ... eu am o vorba " nu poti sa faci din caca bici , si dupa aia sa mai
si pocneasca " . Calitatea costa , indiferent de domeniu ...

Structura din aluminiu extrudat este OK pentru masini hobby , mai ales ca este modulara , usor de
montat si aliniat ...insa nu este ieftina . Ghidajele liniare costa si alea ( o cautare " HSR20 " pe ebay
te va lamuri repede ) , cu suruburile e si mai naspa treaba . O precizie C3 este enorm de scumpa ,
si ca sa mergi pe solutia chinezilor , e pacat de munca si de timp , si de bani ...

Motoarele stepper si electronica aferenta n-ai cum s-o cumperi decat de la chinezi ... la astea cel
putin nu prea ai de ales , ca nu mai produce nimeni asa ceva ... Exista si la aste calitati diferite , gen
primo calite , secundo calite , ioc calite ( cum zice turcul ) ... preturile fiin pe masura .

Ca sa construiesc o masina de genul asta mie i-mi ia vreo 100-120 de ore . Cat sa cer pe manopera
ca sa nu jignesc inteligenta nimanui ? De aia ma gandesc , si zic ca nu prea merita ...mai ales ca
eu am un job destul de bine platit , si nu am neaparata nevoie de banii astia ... practic , e vorba de
timpul consumat , si pentru mine , este foarte important acest aspect ...chiar mai mult decat banii ..

Asa ca ... prefer sa nu ma amestec . Te pot ajuta din punct de vedere know-how , dar pentru un
proiect de masina cnc , treaba sta putin altfel ,

Nu vreau sa ma laud , dar ai vazut cam ce masini / scule / dotare am in atelier . Si eu am plecat
de la aceleasi probleme ca tine in urma cu vreo 8 ani . Mi-a trebuit tot acest timp sa ajung la niste
concluzii , si n-ai vrea sa stii cati bani cheltuiti , timp pierdut , nervi ... Incerc doar sa-ti explic
niste treburi , poate inveti din greselile mele , si nu este neaparat necesar sa dai si tu cu capul de
prag ... mai ales ca probabil nu ai puterea financiara care sa te ajute ( aici doar presupun , daca
gresesc , scuzele de rigoare ) Am o oarecare experienta , si poate ar fi bine sa profiti putin ...

Succes , si spor la treaba .
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Aug 2016 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sustin 100% ce zice @katran mai sus.

am o discutie similara cu un amic, tot legat de "hai bai sa consturim o freza cnc micuta sa ne facem piese cu ea, sa nu mai asteptam dupa diversi <<mesteri>> sau diverse ateliere "... si concluzia finala este cea a lui katran de mai sus.

ptr inceput, ca sa vezi ce inseamna frezare (clasica ptr inceput), sa-ti formezi o idee ce inseamna preciziile discutate, si sa nu iti vinzi un rinichi ca sa cumperi utilajul, poti sa te uiti la asa ceva: http://www.magnetcenter.ro/scule-pentru-me...-si-frezat inca nu se ridica la standardele enumerate de katran, dar te apropii suficient. Tine cont ca la utilajele alea, mai ai nevoie de "auxiliare".... menghine, masa rotativa, cale, freze, adaptoare, deci din start mai pune inca minim 20-30% din costul frezei ptr un minim sa poti da niste gauri si sa frezezi niste margini.

ptr a decupa niste placi mari, la router, nu te chinui sa-ti faci tu routerul, cauta in oras ateliere de productie materiale publicitare, ai ei routere de 2000x2000 sau chiar mai mari, cu care pot freza si aluminiu (cu conditia sa vrea omuletii).

Cel mult cumperi tu o freza ptr aluminiu, ca ei probabil au freze ptr lemn/plastic, si mergi cu freza la ei, le duci fisierul dxf cu conturul care il ai nevoie, si ei il decupeaza frumos din coala de aluminiu sau ce material ai. Singura chestie e ca va trebui sa reduca avansul, deci timpul de frezare creste.

Eu la truss-ul de 300 asa am facut, si ptr toate balariile alea din aluminiu ce le-am avut, a durat cam 2h40' frezarea propriu zisa (in aluminiu de 12mm grosime) si inca vreo 3h ne-am chinuit sa desfacem piesele de pe placajul de pe masa ruterului (a prins semifabricatul cu banda dublu adeziva pe un placaj) , si a costat vreo 700RON... mizeria si deranjul a ramas la ei in atelier, eu am mers cu piesele curate acasa si cu restul de material. Sunt sigur ca daca negociam mai tare luam un pret mai mic, dar nu stiam exact ce presupune operatiunea, dar acum stiu exact ce sa le cer si cat sa le ofer Smile

La ruter se pot decupa si sloturi, si adancituri, nu doar contur. Doar ca iti va trebui cate un dxf cu conturul de la fiecare adancime. Ai un dxf ptr conturul exterior, si cate un dxf ptr lamajele/sloturile care coboara Z1mm, alt dxf ptr lamajele/sloturile care coboara pana la Z2mm, si tot asa... deci poti face si piese relativ complexe, nu doar un contur in XY.

Ideea e cat de des ai nevoie de asa ceva, si cat te-ar costa sa faci piesele alea extern. Daca socotesti, utilajul cumparat, accesoriile, curentul , mizeria, probabil ca banii si efortul investit iti acopera necesarul de piese pe urmatoarele 2-3 decenii Smile)) Acuma e adevarat, placerea de le manufactura cu mainile tale e priceless, dar asta e alta discutie.

Bafta!

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
alderamin59
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2009
Mesaje: 288

Motto: Totul este creat de Creator.


MesajTrimis: 23 Aug 2016 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un alt nivel mai ridicat: http://www.pi-usa.us/products/PDF_Data/PI_..._Stage.pdf
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact