Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m97_m108_gata3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reglaj si achizitie ocular MEADE Infinity 76


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MrRemi
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2021
Mesaje: 11



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 28 Mai 2023 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Reglaj si achizitie ocular MEADE Infinity 76
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Nu știu unde trebuie să postez, așa că scriu aici.
Am un MEADE Infinity 76 și am nevoie de un coleg să mă ajute cu un reglaj și eventual achiziția unui ocular (sper că este corect, cel prin care te uiți efectiv) în Pitești sau București.

Mulțumesc anticipat!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2023 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate se incumeta vreun moderator (daca n-or fi toti plecati cu pluta) sa-i faca omului un topic pentru telescopul lui.
Meade Infinity 76 este un reflector newtonian care nu are nici o treaba cu topicul de fata.

Pt Remi am gasit manualul de utilizare al acestui telescop unde poti afla cam tot ce tine de asamblare si reglare. Va fi bine sa inveti sa le faci singur pentru ca la telescoapele astea reglajele se fac destul de frecvent, iar daca te impotmolesti undeva poti cere ajutor online colegilor.
https://www.meade.com/downloadEntityFile/a..._REV0b.pdf

Si la capitolul oculare va trebui sa le alegi singur pentru ca preferintele sunt personale, nu-ti poate spune nimeni altcineva ce iti place tie. Sigur ca poti primi recomandari dar alegerea o faci personal functie de telescop, buget si preferinte.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
MrRemi
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2021
Mesaje: 11



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 28 Mai 2023 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Zoth! Mersi pentru răspuns și pentru manualul de utilizare. Cel mai ușor mi-ar fi fost să mă văd cu cineva care îmi poate arăta fizic cum se reglează, ca mai apoi să o fac singur. Am reușit intial să-l reglez singur, dar tot nu mi se părea că este la potențial maxim.
Iar ca ocular mă gândeam că poate are cineva care a făcut upgrade sau chiar să mă îndrume să testez unul fizic, pentru că nu aș știi ce să cumpăr online. Orice informație ar fi de mare folos.
Mulțumesc încă o dată!
Sus
MrRemi
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2021
Mesaje: 11



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 10 Iun 2023 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Nu se încumeta nimeni să mă ajute? 🥲😅
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2023 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Remi, bine ai venit!
Dacă poți veni cu el în București te pot ajuta eu. Eventual vii cu el la mine și încercăm diverse oculare din trusa mea ca să vedem ce se potrivește cel mai bine cu tubul tău. Cu un newtonian așa de mic observațiile sunt destul de limitate, dar nu este de lepădat. Cred că cea mai mare problemă a lui de fapt este montura și trepiedul care sunt cam slabe. Cu ocularele lui cum se vede?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 10 Iun 2023 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul tau face parte din categoria jucarii. Daca este cel cu montura ca aici: https://astromagazin.ro/telescoape/11230-t...mm-az.html
Montura este una azimutala, foarte slaba, care n-are decat secretul ca trebuie sa slabesti, apoi, dupa ce misti cu mana telescopul pana la obiectul vizat, sa restrangi niste surubele (cele de altitudine si de azimut).
Daca ai ocularele din dotare, 20mm si 9 mm, ar fi bine sa le folosesti pe acelea si sa vezi daca te satisface ceea ce vezi. Abia apoi poti cauta un alt ocular, in functie de ceea ce vrei sa observi: planete, obiectele cerului profund etc.
Veriga slaba la ansamblul acela este, retine, montura.
Mai retine ca formula de calcul a "maririi" obiectului vizat este raportul dintre distanta focala a instrumentului si cea a ocularului. Instrumentul tau are o focala de 700mm. Cu cele doua oculare vei avea 35x si 78x. Poti vedea multe cu aceste doua oculare, de la Luna, planete pana la DSO mai luminoase. Pentru cele din urma va trebui sa ai cer fara poluare luminoasa, adica va trebui sa iesi din oras.
Retine ca mare parte din ceea ce face un astroamator e bazat pe autodidacticism. Daca vrei sa te ajute fizic cineva, va trebui sa te alipesti la un grup de observatii din zona ta. Nu cred ca ofera nimeni "meditatii" unei singure persoane, cum pare ca pretinzi tu. Wink
Citeste bine manualul dat de zoth, experimenteaza cu manipularea monturii si abia apoi cere ajutor... daca mai e nevoie. Spor!
Sus
MrRemi
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2021
Mesaje: 11



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 14 Iun 2023 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Salut, Remi, bine ai venit!
Dacă poți veni cu el în București te pot ajuta eu. Eventual vii cu el la mine și încercăm diverse oculare din trusa mea ca să vedem ce se potrivește cel mai bine cu tubul tău. Cu un newtonian așa de mic observațiile sunt destul de limitate, dar nu este de lepădat. Cred că cea mai mare problemă a lui de fapt este montura și trepiedul care sunt cam slabe. Cu ocularele lui cum se vede?


Salut, Erwin! Mâine după amiază aș putea veni cu el la București, mergem cu cortul în jurul Bucureștiului, nu știu cât de poluat o să fie, dar încercăm.
Îți pot lăsa numărul de telefon aici? Eu vin de la Pitești și mă duc duc până în Pantelimon, așadar mă pot opri mai pe oriunde, aproape de tine.

Ultima oară reușisem să-l reglez, eu și încă 3 persoane amatoare, se vedea destul de bine, am reușit să facem poza la luna cu suportul de telefon, dar tot nu mi se părea că este la 100% reglat.

Mulțumesc!
Sus
MrRemi
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2021
Mesaje: 11



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 14 Iun 2023 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Telescopul tau face parte din categoria jucarii. Daca este cel cu montura ca aici: https://astromagazin.ro/telescoape/11230-t...mm-az.html
Montura este una azimutala, foarte slaba, care n-are decat secretul ca trebuie sa slabesti, apoi, dupa ce misti cu mana telescopul pana la obiectul vizat, sa restrangi niste surubele (cele de altitudine si de azimut).
Daca ai ocularele din dotare, 20mm si 9 mm, ar fi bine sa le folosesti pe acelea si sa vezi daca te satisface ceea ce vezi. Abia apoi poti cauta un alt ocular, in functie de ceea ce vrei sa observi: planete, obiectele cerului profund etc.
Veriga slaba la ansamblul acela este, retine, montura.
Mai retine ca formula de calcul a "maririi" obiectului vizat este raportul dintre distanta focala a instrumentului si cea a ocularului. Instrumentul tau are o focala de 700mm. Cu cele doua oculare vei avea 35x si 78x. Poti vedea multe cu aceste doua oculare, de la Luna, planete pana la DSO mai luminoase. Pentru cele din urma va trebui sa ai cer fara poluare luminoasa, adica va trebui sa iesi din oras.
Retine ca mare parte din ceea ce face un astroamator e bazat pe autodidacticism. Daca vrei sa te ajute fizic cineva, va trebui sa te alipesti la un grup de observatii din zona ta. Nu cred ca ofera nimeni "meditatii" unei singure persoane, cum pare ca pretinzi tu. Wink
Citeste bine manualul dat de zoth, experimenteaza cu manipularea monturii si abia apoi cere ajutor... daca mai e nevoie. Spor!



Salut! GunDalf! Mulțumesc pentru informații! De la început mi se părea că ocular cu care a venit nu-i ce trebuie, probabil îmi trebuie ceva mai calitativ. Poate reușesc să mă văd cu Erwin, să-mi facă o recomandare și să-mi explice procesul de reglaj. Nu-i nevoie de meditații, doar să îmi arate ce ocular am nevoie și care sunt pașii pentru reglajul inițial. Învăț repede, dar aș aprecia un prim ajutor specializat, să nu dibuiesc tutorialul 😅

Mulțumesc!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Iun 2023 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foloseste pentru inceput ce ai. Un ocular "mai calitativ" costa mai mult decat tot setupul tau, dar nu ajuta cu nimic sa-l imperechezi cu un tub optic mediocru. Lucrurile de calitate costa.
Straduieste-te mai mult, ca nu-i nicio filosofie sa folosesti o montura azimutala. Cat despre ocular, repet, depinde de ce subiecte doresti sa observi.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iun 2023 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In manual scrie: "Two 1.25” Eyepieces: 20mm Erect-Image, H9mm"

Ocularele astea tind sa fie subexecrabile.
Am inceput si eu cu ceva similar, mai demult, si vreau sa zic ca am reusit sa-l folosesc doar dupa ce i-am improvizat un ocular recuperat de la un binoclu. Parca mi s-a luat ceata de pe ochi. Pe urma, tot cu improvizatii (de la aparate foto) am reusit sa vad inelele lui Saturn pentru prima data pe cont propriu, live cu ochii mei.

Eu zic ca merita schimate 'ocularele' cu unele simple, dar decente.
Macar sa incerci daca se poate ajuta Erwin. Te convingi imediat daca merita sau nu.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Iun 2023 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.youtube.com/watch?v=f1MFP5XopmM
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Iun 2023 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba asta ar fi: https://astromagazin.ro/telescoape/11230-t...mm-az.html

Diametru obiectiv 76 mm
Tip Newton
Distanta focala 700 mm
Raport focal f/9,2


Eu ziceam in special de catofularul ala "H9mm".
H ar veni de la Huygens, dar nici macar aia nu e ...



H1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  69.93 kb
 Vizualizat:  de 1121 ori

H1.jpg



H2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.82 kb
 Vizualizat:  de 1121 ori

H2.jpg



H3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  70.67 kb
 Vizualizat:  de 1121 ori

H3.jpg



meadeaz4_.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.62 kb
 Vizualizat:  de 1121 ori

meadeaz4_.jpg


Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 14 Iun 2023 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pare plauzibil sa fie niste oculare mai slabe. Credeam ca are ceva gen Kellner sau Plossl, cum au cam toate chestiile de buget. Dar cred ca jucareaua asta e chiar mai jos.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2023 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu le-aș interzice pe astea. Sunt moartea pasiunii. Un newtonian bun pentru începători are minim 130mm și F/8. Cu "Rățușca cea urâtă" a domnului Mircea Pteancu am văzut multe chestii și are doar 125mm dar focala e destul de lungă și optica fiind manufacturată este de calitate, spre deosebire de cea Made in China. Un telescop decent pentru începtori este un newtonian 150x1200 pe montura Dobson.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Iun 2023 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu Erwin !
Reflectoarele mici au toate dezavantajele telescoapelor mai mari si nu au nici un avantaj.

Imi povestea zilele trecute Armand ce imagini grozave a vazut prin luneta ED 72mm a lui Csaba.
Eu sunt convins ca-i asa. Fie deci apertura care o fi, cel mai importanta ar fi ca obiectivul sa fie de calitate cat mai buna.
Dar acesta este un punct de vedere atemporal.
In viata reala se manifesta cu brutalitate tot mai mare poluarea luminoasa.
Din cauza ei, chiar si incepatorii trebuie sa foloseasca aperturi tot mai mari.
Baiul este ca odata cu cresterea aperturii creste si distanta focala ... volens, nolens.
Creste deci grosismentul, scade campul real. Obiectele devin deci mai greu de gasit.
Incepatorul cade in aceasta capcana: el care nu este inca in stare sa calareasca o biata bicicleta, trebuie de la bun inceput sa stapaneasca un Harley-Davidson.

Sa revin insa la problema lui MrRemi.
Si eu am un newtonian Optus 76x700mm.
Urmeaza sfatul colegilor si achizitioneaza niste oculare bune, Plossl de pilda. Vor da rezultate excelente pe telescopul tau, daca oglinda este buna si este cat de cat bine colimat.
Sfatul de a folosi oculare de 25mm si 10mm este foarte bun. Iti mai trebuie, cel mult, un ocular de 7mm sau 6mm.
In orice caz, uita de maririle de sute de ori. Vei putea folosi telescopul tau la cel mult 100x.

Cel mai bine ar fi sa participi cu telescopul tau la o iesire la cer negru cu un grup de amatori. Un amator din zona sa aduca niste oculare potrivite, sa verifice colimarea telescoplui tau si sa explice modul de utilizare, cu exemple practice.
Astroclubul Galaxis din Arad face asemenea actiuni, numite ''Clinica de telescoape''. Nu noi am inventat ideea dar este buna. Pun linkurile de mai jos nu ca ''sa ne dam rotunzi pe la colturi'' ci ca sugestie pentru ajutarea incepatorilor - categorie in care am fost toti.

https://www.astroclubgalaxis.ro/2019/06/a-...coape.html

https://www.astroclubgalaxis.ro/2022/07/ob...ttega.html

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact