Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1aug2020_0351.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225075
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

N Dimensiuni


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 19 Aug 2005 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului: N Dimensiuni
Raspunde cu citat (quote)

Cate dimensiuni se cunosc in prezent ? Toata lumea stie de cele 4: spatiu-timp. Dar totusi mai citisem pe undeva, ca s-au descoperit mai multe. Care sunt ele ?

Daca ar exista 1000 de dimensiuni, noi de ce nu le percepem ? De ce omul percepe doar cele 4 dimensiuni ? De ce factor depinde perceperea dimensiunilor ? Ar putea exista fiinte care sa perceapa si alte dimensiuni ?
Ma gandesc eu, ca aceste dimensiuni exista la nivelul particulelor elementare, si cum acolo exista alte legi, ele sunt inaccesibile noua. Si poate ca altele se gasesc la nivelul informatiei. Poate perceperea lor, necesita alt creier.

De obicei, cand pun aceste intrebari (toate pe care le-am pus pe forum), le pun pentru a ajuta imaginatia celor care citesc si poate pot conduce la descoperiri importante.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 23 Sep 2005 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E interesant... Dar nu cred ca va fi niciodata demonstrat. E o teorie pur SF
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Sep 2005 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te grabi cu concluzii
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Sep 2005 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi, in prezent se cunosc mai mult de 4 dimensiuni.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 09 Dec 2005 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus problema dimensiunilor fara sa spun (si fara sa stiu) ce este de fapt o dimensiune. Cine are vreo definitie, l-as ruga sa o scrie aici, si astfel ne vom da mai bine seama cate dimensiuni ar putea exista.


In legatura cu teoria stringurilor, exista 11 dimensiuni. Totusi e putin cam ciudata a 11-a dimensiune. Se spune ca pe acolo nu prea e spatiu suficient, si universurile paralele se ciocnesc din cand in cand, pentru a forma alte universuri. Daca se formeaza si alte universuri, atunci spatiul ala nu se umple treptat ? Si ce o sa se intample cand o sa se umple ? De asemenea se spune ca exista o infinitate de universuri. Daca exista atatea, atunci a 11-a dimensiune cum de nu e plina ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 17 Dec 2005 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

imi poti spune si mie unde ai citit despre teoria stringurilor? Smile

cat despre universuri paralele care sa formeze alte universuri, mi se pare destul de ciudata. din moment ce exista o infinitate de universuri paralele, atunci acest lucru nu ar trebui sa afecteze deloc starea multiversului.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Iul 2006 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Notiunea de dimensiune poate fi asimilata cu imaginea oferita de existenta unui plan informational.

Primul plan al observatiei posibil este cel descris de activitatea fotonului pe durate de timp mai mici decat perioada sa de oscilatie.

Cea de a doua dimensiune este confirmata de planul observational in care se remarca activitatea de relativa conservare a duratei de oscilatie a fotonilor.

Cea de a treia dimensiune este generata de planul in care poate fi observata starea tip sarcina electrica (relativ izolata).

Structuri din ce in ce mai complexe releva noi si multiple planuri ale observatiilor. Surse mai mult sau mai putin pamantene sustin ca ar exista 15 sau 16 astfel de dimensiuni ca si supraetajari structurale posibile ale informatiei.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2006 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de problema asta, am citit de curand pe universetoday.com un short story legat de un posibil experiment pentru gasirea inca unei dimensiuni.
Citez din el :
"Tue, 30 May 2006 - Scientists have been intrigued for years about the possibility that there are additional dimensions beyond the three we humans can understand. Now researchers from Duke and Rutgers universities think there's a way to test for five-dimensional theory (4 spatial dimensions plus time) of gravity that competes with Einstein's General Theory of Relativity. This extra dimension should have effects in the cosmos which are detectable by satellites scheduled to launch in the next few years."

http://www.universetoday.com/am/publish/ra...ml?3052006

Practic testeaza o predictie a teoriei atelor Smile, ceea ce mi se pare un mare pas inainte. Sa vedem insa daca se materializeaza.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Iul 2006 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pacat ca acesti oameni de stiinta nu si-au dezvoltat o viziune clara cu privire la prima dimensiune. In fond, este prematur sa vorbesti de a patra sau a cincea dimensiune cand nu ai foarte bine dezvoltat in subconstient conceptul primei dimensiuni.

Vreau sa spun ca spatiu si timpul nu pot fi considerate dimensiuni de sine statatoare si cu atat mai putin nu pot ocupa primele patru locuri in ierarhia dimensiunilor.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 11 Iul 2006 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Am pus problema dimensiunilor fara sa spun (si fara sa stiu) ce este de fapt o dimensiune. Cine are vreo definitie, l-as ruga sa o scrie aici, si astfel ne vom da mai bine seama cate dimensiuni ar putea exista.


In legatura cu teoria stringurilor, exista 11 dimensiuni. Totusi e putin cam ciudata a 11-a dimensiune. Se spune ca pe acolo nu prea e spatiu suficient, si universurile paralele se ciocnesc din cand in cand, pentru a forma alte universuri. Daca se formeaza si alte universuri, atunci spatiul ala nu se umple treptat ? Si ce o sa se intample cand o sa se umple ? De asemenea se spune ca exista o infinitate de universuri. Daca exista atatea, atunci a 11-a dimensiune cum de nu e plina ?


Nu te grabi sa o crezi atata timp cat e la stadiul de teorie nedemonstrata... nu e cu certitudine una reala deocamdata....deci poti nici sa nu crezi teoria stringurilor....e interesanta... nu e de necrezut....

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Iul 2006 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se numește dimensiune a unui spațiu acel număr natural care arată câți vectori liniari independenți sunt necesari și suficienți pentru a constitui o bază a spațiului respectiv.

Din punctul meu de vedere, spațiile cu dimensiunea mai mare decât patru sunt abstracții matematice, utile în calcule, dar niciodată relevante din punct de vedere fizic. Adică, niciodată nu vom putea ajunge la vreo concluzie suplimentară dacă luăm în considerare spații cu dimensiune mai mare decât patru, concluzie la care să nu putem ajunge nicicum considerând doar spațiul cuadridimensional.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2006 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce esti asa sigur ca spatiul este strict tridimensional (timpul nu e o dimensiune pentru ca nu apartine in nici un fel metricii, e doar o abstractie)?
Daca noua ne lipsesc inca instrumentele necesare cunoasterii acestor dimensiuni, mai ales daca e ca'n teoria stringurilor, adica dimensiuni foarte "putin exprimate" in configuratia curenta a universului ... Eu sunt insa in expectativa. Deocamdata nu s-a demonstrat nimic si ca atare nu le iau cu adevarat in consideratie.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 24 Iul 2006 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred că NU PUTEM IEȘI DIN SPAȚIUL TRIDIMENSIONAL, oricât de evoluați vom fi dpdv tehnologic. În sensul că orice experiență viitoare, orice descoperire viitoare, se vor face NUMAI ÎN SPAȚIUL TRIDIMENSIONAL. Iar despre celelalte dimensiuni cred că utilitatea lor este NUMAI pentru SIMPLIFICAREA calculelor matematice.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Iul 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi numai pentru simplificarea calculelor matematice, ce rost ar mai avea daca nu ar reprezenta lumea reala ? Si daca nu ar reprezenta lumea reala, atunci nici calculele matematice nu ar mai avea rost.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iul 2006 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca Abel vorbeste despre niste aproximari care ne sunt suficiente. Cine vrea sa patrunda mai adanc si sa lamureasca niste detalii are nevoie de mai multe dimensiuni.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact