Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m97_m108_gata3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare: oriunde, numai nu pe centru


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 26 Oct 2023 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Colimare: oriunde, numai nu pe centru
Raspunde cu citat (quote)

Îmi luai scula noua: 150/750 pe montura Dobson cu GoTo.
Ce e de făcut prima dată decât o colimare,nu? Cu laserul nu ar trebui să îmi ia mult. Ei bine,am stat două ore Smile
Numai nu reușeam să centrez secundara pe mijlocul celei primare.
Am reușit în cele din urmă,dar nu știu dacă e ok.. pentru că am simțit că am forțat cam tare șuruburile de reglaj. E normal?
Laserul nu l-am putut verifica totuși,daca e colimat corect. Nici cer senin nu am avut pentru un test pe stea.
In cazul in care nu este bine,cum ar trebui sa procedez cu oglinda secundara? In special cum trebuie rotita pe axa ei înainte de a strânge reglajele? Cum trebuie sa lucrez cu șurubul central? Am incercat sa o aliniez din mână să bată laserul pe mijlocul primarei și cu cealaltă să strâng reglajele,dar se deregla imediat. Frustrat că am pierdut atâta timp am inceput sa forțez cele 3 șuruburi de reglaj,in cele din urmă reușind să duc laserul fix pe centrul oglinzii primare. Dar nu am liniște din moment ce a durat atât și soluția a fost "cu forța"..

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2023 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Colimare: oriunde, numai nu pe centru
Raspunde cu citat (quote)

hardstyle a scris:
Ce e de făcut prima dată decât o colimare,nu? ..
Nu. In principiu nu te legi la cap daca nu te doare Smile

In general suruburile au si contrasuruburi, e bine sa slabesti unul cand strangi pe celalalt, le reglezi din aproape in aproape fara sa le fortezi dar nici sa nu le lasi prea lejere.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Oct 2023 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea se incepe prin verificarea si centrarea oglinzii secundare.
Daca nu esti expert in colimare, este cu totul contraindicat sa centrezi scundara cu oglinda primara la locul ei.
Cel mai bine este sa dai primara jos, pui capacelul in port-ocular si centrezi secundara.
Numai dupa ce marginea secundarei o vei face concentrica cu interiorul focuserului, montezi inapoi primara.
Si incepi sa ''tragi'' de suruburile acesteia.

Daca secundara este bine centrata, colimarea primarei se face in 5 minute, 10 minute cu tot cu pauza de cafea.
Daca a trebuit sa colimezi mai mult de 20 de minute, banuiesc cu o certitudine de 99,99 % ca secundara nu este bine centrata.


Sa trecem la practica.
Am mai explicat aceste lucruri dar vad ca degeaba incerc sa ajut, oamenii nu citesc cele scrise pe forum asa ca mi-am pierdut timpul fara rost.
Mai explic odata, pentru ultima data.

Pui capacelul in focuser.
Oglinda principala este data jos.
Privesti prin capacel si vezi imaginea din atasament.
Cercul cel mai mare C il vezi la marginea campului. Acela este baza focuserului, gaura din el.
Cercul B este marginea secundarei, conteaza doar partea aluminizata. Depinde de constructie, mai poti sa vezi vreun clips care tine secundara. Mai vezi si potcoava din stanga care este marginea secundarei. Acestea nu conteaza.
Cercul A este capatul de jos al tubului telescopului, prin care vezi ... ceea ce vezi : pavajul, pisica personala, peretele - depinde cum tii tubul in timpul reglajului.
Ceea ce ai de facut pare simplu: cercurile A,B,C trebuie sa fie concentrice.
Adica intre A si B trebuie sa ai aceeasi distanta ''a''.
Intre B si C trebuie sa ai aceeasi distanta ''b''.

Nu-i chiar asa de usor cum pare.
La un telescop nou, unde trebuia centrat intai paianjenul in tub si apoi secundara, a fost cand centrarea secundarei a durat ore in sir.

Numai dupa obtinerea concentricitatii cercurilor A,B,C, montezi primara la locul ei si o colimezi cu ajutorul ocularului Cheshire. Despre asta nici nu vorbesc, se face de la sine.
Lasere am doua dar nu-s nici pe departe atat de bune ca Cheshire.

Daca ai asigurat concentricitatea de mai sus, colimarea primarei e floare la ureche, dureaza cateva minute.
Daca nu, faci o pauza si maine incerci din nou. Sa ai rabdare, cine nu a trecut prin asta va zambi ca un nestiutor dar suruburile alea parca fac ce vor nu ce trebuie, sunt in stare sa te bage in depresie dupa vreo doua- trei ore de reglaje nereusite.
Daca se intampla asta , iti iei o pauza si iti analizezi modul de lucru, nu faci ceva cum trebuie.
O iei de la zero.

Daca faci cum ti-am spus si oglinda este buna, vei rezolva cu ea stele subarc.

Poza de mai sus este din timpul colimarii noului meu newtonian D=148mmx752mm.
Am vazut deja cu el discurile Airy in forma de cifra ''8'' la steaua 7 Tauri cu separatia de 0,74''.

Succes si cer senin, Mircea



COLIMARE.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.16 MB
 Vizualizat:  de 2159 ori

COLIMARE.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 26 Oct 2023 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru răbdare, Mircea!
Devreme ce îmi permite timpul voi urma instrucțiunile.

valy a scris:
Nu. In principiu nu te legi la cap daca nu te doare Smile

In general suruburile au si contrasuruburi, e bine sa slabesti unul cand strangi pe celalalt, le reglezi din aproape in aproape fara sa le fortezi dar nici sa nu le lasi prea lejere.


Pai mă cam durea. Că am pus laserul și nu era colimata nici una.
Mi-am adus aminte că și la cel vechi 130P am avut probleme,dar nu mi-a luat chiar atât timp. Și în final,testat pe stea ,a fost bine.

Șuruburile sunt cam aiurea..odată ce încep să opună rezistență mai tare reglajul nu mai este atât de "fin" pentru că se mișcă secundara cu totul,dar cred că în mod normal nu ar trebui sa se ajungă în punctul ăsta.

Urmează să verific laserul.

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 26 Oct 2023 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca idee, daca nu ai colimat (macar verificat) tu cu mana ta laserul, e bine sa nu ai incredere (poate alea de cateva sute de euro sa fie colimate).

Am cumparat 3 lasere pana acum (inclusiv cel de la Baader) si nici unul nu a fost colimat. Cel mai aproape de a se numi colimat a fost un svbony (am mai citit ca sunt destul de bine facute).
Important e sa ai un laser care se poate colima (la cel de la Baader e destul de dificil).

In rest, sa traiasca dopul cu gaura (acum se pot face si printate si sunt mai precise) si ocularul cheshire.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2023 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai un pic de răbdare încerc să îți fac și să-ți trimit prin poștă un kit de șuruburi de colimare pentru secundară. Telescoapele comerciale au un sistem foarte prost făcut. Prin forțarea șuruburilor nu ai făcut decât să sapi în suportul secundarei care este din aluminiu niște găuri din cauza cărora acum colimarea este de 10x mai dificilă. Șuruburile originale nu sunt șlefuite sferic la capete așa cum ar fi trebuit, sunt șuruburi fabricate prin roluire, metoda cea mai ieftină și au o bavură la capete. În plus, arcul de la șurubul central așa cum este pus este complet inutil. Când slăbești șurubul ca să poți colima arcul nu te ajută deloc pentru că nu menține secundara în poziție ci o împinge în direcția greșită. Trebuie înlocuit cu un arc de vreo 4-5 ori mai puternic dar la fel de mic, amplasat între capul șurubului care trebuie înlocuit cu unul mai lung și hubul central. Șuruburile de colimare se înlocuiesc și ele cu unele cu cap randalinat. Suportul secundarei se șlefuiește plan eliminând bavurile apărute apoi se așează între el și capetele sferice ale șuruburilor de colimare o șaibă extralată. Astfel ele vor călca pe fier, nu pe aluminiu în gropile rămase. Poți face singur operațiunile astea și iei un set de șuruburi noi. Colimarea contra arcului puternic se menține pe timp nedefinit, eu așa am la toate telescoapele mele și la cele care mi-au trecut prin mână.

Laserul se verifică foarte simplu: se așează pe un suport cu 2 V-uri distanțate la câțiva cm și care este fixat pe o masă cu o clemă, cât mai departe de un perete pe care proiectezi raza și pe care ai lipit o coală de hârtie de matematică. Eventual trasezi cu un pix niște linii perpendiculare, să le vezi de la distanță. Rotești laserul cu mâna astfel încât să rămână mereu lipit de suport. V-urile vor asigura păstrarea axei de rotație a corpului tot timpul. Un laser decolimat va descrie un cerc pe colala de mate. Din șuruburile de colimare (unele sunt ascunse sub un inel, capac, ceva) încerci să micșorezi raza acestui cerc cât mai mult. Nu am reușit să colimez perfect un laser Hutech care e scump și cu care am dereglat mai întâi vreo 2 telescoape... :Đ

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 26 Oct 2023 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o mare reținere când vine vorba de "meșterit". Nu sunt îndemânatic deloc. Totuși sper sa nu fi găurit in aluminiu prea tare sau cel puțin să nu fi găurit in locul potrivit,adică secundara sa nu fie în poziția ei corect rotita.

Am luat azi un cuier de baie/bucătărie pe care pot pune laserul și să îl verific.

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2490



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 27 Oct 2023 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i nevoie sa dai jos primara. Pune o foaie de hartie in spatele secundarei, fixata cu un mic magnet de tub. Mai poti pune o coala pe partea opusa focuserului, desigur de alta culoare, sa zicem portocalie. Asa vei vedea prin gaura de la Cheshire (sau "sight tube" ) un cerc alb cu un inel portocaliu pe exterior.
Ca sa estimezi mai bine latimea egala a acestui inel (respectiv cat de rotunda se vede secundara), aceasta latime trebuie sa fie cat mai mica, deci probabil este nevoie de un Cheshire lung.
Exista si "concentratoare"- un fel de "sight tube" cu iesire pe un plexi gravat cu cercuri concentrice. Sunt destul de bune.
Si metoda vizualizarii in mod egal a clemelor de fixare a principalei, este destul de buna, dar mai putin precisa.
Primara o colimezi cu Cheshire clasic (cu oglinda si reticul).
Pentru colimarea laserului eu am fixat o oglida zenitala de 2" pe masa, laserul urmand ca se centreze prin greutatea lui. Tinta- o coala de hartie cu reticul, aflata la 1,5-2m departare (o poti pune si mai departe pentru o precizie mai buna- eu am folosit o camera cctv si un monitor ca sa vad bine miscarea punctului laser)

_________________
Marius
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 27 Oct 2023 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci oricum îmi trebuie și un cheshire că nu am. Rămâne să iau unul lung ?
_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Oct 2023 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iete cum se face colimarea adevarata, pe camp. Wink

https://www.cloudynights.com/topic/895141-...ry12997526

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2023 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tubul Cheshire lung este cel mai bun. Și cu cel scurt poți face operațiunea doar că trebuie ceva mai multă atenție. Și capcul găurit este destul de bun pentru început.

Mai există un instrument special, luneta de colimare Takahashi, foarte utilă pentru colimarea telescoapelor RC, SC sau mak-cass. Am confecționat ceva similar.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 27 Oct 2023 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca idee, si tubul cheshire se poate folosi ca si capac gaurit, daca il desurubezi si ii scoti partea stralucitoare (oglinda)
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Oct 2023 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu cele spuse mai sus, frumoasa discutie.

Poate ne ajuta MariusP sa o punem ''sticky'' pentru a fi de ajutor tuturor celor care au probleme cu colimarea reflectoarelor. Si cine nu are !?

Cum a aratat dmtr69 se poate colima si cu primara la locul ei.
Mai ales daca obturam cu un carton primara.
Ideea aceea cu cercuri de culori diferite este foarte buna, multumesc, am sa o incerc si eu. Datorita culorilor diferite, cred ca imi va fi mai usor sa sesizez excentricitatile.

Pe de alta parte, mai ales la un telescop comercial, eu cred totusi ca este totusi bine sa dai jos primara.
Poti verifica si ajusta asezarea oglinzii. Am intalnit cel putin doua (poate trei, dar n-am notat) telescoape la care primara era stransa in clipsuri ca intr-o menghina.
In plus, cu aceasta ocazie se poate scoate si arunca zdreanta de burete pusa sub primara si se poate inlocui aceasta cu trei reazeme, mult mai bine definite. Cum ar fi rondelele de pasla de pus sub picioarele de mobila.

Pentru masurarea distantei dintre marginea secundarei si gaura focuserului ( vorbim de imagini), eu asez un liniar din plastic pe peretele opus focuserului. Fiind prea aproape, nu pot vedea scala in mod foarte clar dar imi este suficient sa numar, pe rand, cati milimetri sunt spre primara si cati spre gura tubului. Si actionez in consecinta.

hardstyle

Ai curaj, si eu sunt ca tine. Nici eu nu am indemanare nativa dar cu practica multa si perseverenta iti poti forma abilitati acceptabile.
Dar numai lucrand efectiv. Succes !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 28 Oct 2023 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Poate ne ajuta MariusP sa o punem ''sticky'' pentru a fi de ajutor tuturor celor care au probleme cu colimarea reflectoarelor.
OK.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Oct 2023 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

In numele tuturor newtonistilor, multumim frumos pentru ajutor !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact