Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24809267469_729ead3a9a_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

trepied potrivit ptr sky watcher


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
plc
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2023
Mesaje: 30



Localitate: constanta

MesajTrimis: 21 Ian 2024 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles , Multumesc .
O alta intrebare scurta .
Vad ca in unele poze obiectivele aparatelor sunt orientate in alta zona a cerului decat directia unde s-a facut alinierea star adventurerului spre Polaris . Sa inteleg ca odaca ce-i aliniat cum trebuie star trackerul pot fotografia in orice zona a cerului el compensand miscarea pamantului fata de corpurile ceresti / Scuze de offtopic dar ma roade de zile buna .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Ian 2024 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alinierea e a axei monturii, sa fie indreptata spre Polaris. Rotatia in jurul axei urmareste cerul, oriunde ai indrepta telescopul/obiectivul ar trebui sa poti urmari cerul.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 21 Ian 2024 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, daca e aliniat nu conteaza cum e aparatul orientat; montura va urmari pe RA (in functie de orientarea aparatului trebuie sa faci echilibrarea corecta).
Dar trebuie sa stii ca e indicat ca dupa alinierea polara, nu trebuie sa mai reasezi aparatul pentru ca si o mica miscare a monturii/trepiedului din pozitia in care e aliniata poate cauza o urmarire defectuoasa si cauza stele alungite sau chiar sa prezinte miscarea stelelor sub forma de dungi.
Gandeste-te, ca tintele se afla la ani lumina si o miscare de un milimetru inseamna foarte mult.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 21 Ian 2024 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

plc a scris:
Vad ca in unele poze obiectivele aparatelor sunt orientate in alta zona a cerului decat directia unde s-a facut alinierea star adventurerului spre Polaris . Sa inteleg ca odaca ce-i aliniat cum trebuie star trackerul pot fotografia in orice zona a cerului el compensand miscarea pamantului fata de corpurile ceresti / Scuze de offtopic dar ma roade de zile buna .


Cu un tracker sau o montura ecuatoriala tu compensezi, adica urmaresti rotatia Pamantului. De aceea, trebuie ca trackerul sau montura sa fie aliniata precis cu Polul Nord sau Sud (asa-numita aliniere polara), depinde in ce emisfera faci foto.
Cum ti-am zis anterior, o montura te ajuta sa compensezi si micile erori de aliniere, prin autoguiding. Altfel, trebuie sa faci alinierea polara cat mai stricta., mai ales pentru focale mai lungi. La focale mai scurte, se iarta unele erori, cu conditia sa nu sari calul cu timpul de expunere.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
plc
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2023
Mesaje: 30



Localitate: constanta

MesajTrimis: 22 Ian 2024 07:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super , multumesc . N-am mai avut rabdare si dupa o saptamana de cer inorat ieri la -5 grade am reusit sa fac prima aliniere si cateva incercari timide ca sa-mi dau seama cum functioneaza desi stau intr-un loc destul de poluat am vazut ptr prima data Jupiter cu satelitii sai la cateva expuneri intre 15 secunde sau mai putin . Oricum dupa ce-l aliniez cat de cat , imi iau targetul in obiectiv si apoi fac alinierea finala asigurandu-ma ca am Polarisul exact cum imi arata in alinierea aplicatiei de pe telefon . Am ramas uimit cand am vazut cum treceau sateliitii prin luneta de aliniere une este ceasul polar si cu ochii liberi nu-i puteam vedea .
Am inteles eu bine ? Ceasul polar se pozitioneaza la inceputul alinierii pe verticala corecta 0\6 ? Apoi daca intorc montura catre alta zona a cerului acesta se poate rasturna nu ? Cata vreme ramane in zona recomandata Polaris pe ceas ca pozitie . Am pus si regajul gradat de langa ochianul de aliniere pe 10-11 si 0 dupa cum am vazut prin anumite tutoriale . Nu prea inteleg cum isi face setarea de timp trackerul de aici .
Omegonul meu pot spune ca nu este asa de stabil daca te apuci si-l ridici la maxim avand ceva joc in piciorul telescopic central . Stiu ca nu e mare lucru dar ptr mine reprezinta faptul ca am inteles principiul de functionare al star trackerului . Abea astept sa inceapa sezonul Caii Lactee. Catre asta tintesc ne-avand teleobiective scumpe si puternice .
Poza e facuta cu un 300 mm banal si cu un filtru Cls .



IMG_111111.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  179.91 kb
 Vizualizat:  de 587 ori

IMG_111111.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact