Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225092
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre off-set la reflectoarele Newton


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9047

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Noi 2023 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa raspund eu la intrebarile lui Silviu, colegii care au lansat ideile chestionate si chestionabile, o vor face probabil.
Dar eu asa inteleg lucrurile ca newtonian colimat care are oglinzi inclinate nu exista decat sub denumirea de ... ''grav decolimat''.

Pentru a clarifica, sa definim ce inseamna inclinarea deoarece, din punct de vedere optic, la un telescop Newton trebuie eliminata orice inclinare a elementelor optice.
Adica: fascicului reflectat de primara nu are voie sa fie inclinat fata de cel incident.
Toate celelalte asezari ale elementelor optice decurg de aici.
Secundara o inclinam fata de axa optica asa cum poftim cu singura cerinta exclusiva de a avea planul focal perpendicular pe axa optica, concomitent cu concentricitatea periferiei acestui plan - materializat prin diafragma de ocular - fata de axa optica.

Nu are rost sa discutam aici despre telescoape TCT si alte cazuri speciale in care se practica inclinarea elementelor optice.
Faptul ca partea optica, in ansamblul ei, este inclinata fata de partea mecanica a telescopului ( oglinda sau celula ei si /sau secundara sau paianjenul care o sustine ) nu ne intereseaza aici.
Tubul poate avea forma unui cartof. Ne intereseaza pozitiile elementelor optice decat in sensul de mai sus.

Deci aici ne intereseaza ca partea optica sa fie cat mai bine colimata.
Daca optica sta in tub oleaca intr-o parte, nu-i bai, imaginea sa fie buna.
Cand vom participa si noi la concursul de telescoape de la Stellafane, atunci vom centra si fata de cartof, ca sa nu fim depunctati.

(Acest topic este destinat colimarii telescoapelor existente nu sa ne testam reciproc cunostintele despre telescoape.)

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 15:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectul de perspectiva se refera strict la obiectul fizic, inclinat, genereaza imagine asimetrica. Obiectivul sau oglinda primara nu este inclinata fata de axa optica, daca diagonala e la fix 45', obiectul nu se deformeaza, cercul ramane cerc, in acest caz proiectia perspectiva doar il face aparent mai mic, si ramane centrat fata de axa optica.

Propun un experiment: diagonala semitransparenta ideala (sa zicem patrata), centrata pe axa optica, cum se vad cercurile celor doua oglinzi/obiective? Diagonala se vede centrata sau descentrata in campul vizual? Suprafata "de lucru" a secundarei este centrata sau nu?

Propun sa existe marcaj si pe centrul secundarei, cred ca ar ajuta mult. Mai mult chiar, propun sa se marcheze si centrul in configuratia de offset...parerea mea.



PXL_20231118_123950104.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  142.85 kb
 Vizualizat:  de 1833 ori

PXL_20231118_123950104.jpg




Ultima modificare efectuata de catre valy la 18 Noi 2023 16:13, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5547

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos, nedumeririle mele erau de natura principiala, teoretica. Ele nu pot fi explicate multumitor de noianul de cazuri cu anomalii constructive intalnite in practica. Sunt sigur ca intelegi diferentele.

Mircea, in mare parte sunt de acord cu cele spuse de tine.
Sigur topicul e dedicat unui anume subiect, imi cer scuze daca am depasit limitele, ce pot sa spun este ca nu aveam in intentie testarea unor cunostinte ci intelegerea unui fenomen.

Gun, am avut cazuri de instrumente taiate pentru bino. A trebuit sa mai pun prelungitoare dupa diagonala intre 80 si 110mm. Nu am vazut vreo modificare de perspectiva si de cele mai multe ori sunt destul de carcotas cand verific un instrument. Sper ca nu se supara nimeni daca spun ca nu cred in acest fenomen de perspectiva.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vali, e cam neclar experimentul tau. Diagonala e centrata cum?

Daca are offset se va vedea, privind din portocular, cu cele doua jumatati stanga-dreapta egale de-a lungul axei telescopului. Insa cele doua muchii care sunt perpendiculare pe axa telescopului se vor vedea inegale.

Zoth, ''nedumeririle'' tale se datoreaza faptului ca unii nu inteleg efectul de perspectiva, sau nu inteleg colimarea, si evident, nu inteleg rolul offsetului. Si pentru ca nu vor cu nici un chip sa faca un desen cu mana lor, folosind niste instrumente pe care le are orice om care a trecut prin scoala gimnaziala. Ca daca ar face, ar intelege de ce exista offset. Dar e mai usor sa te contrazici pe net.

Probabil ar trebui sa pun cartea despre colimare la inchiriat sau ceva.

Vic Menard - New Perspective on Newtonian Collimation

Edit. Ma refer la un desen precis, folosind linia, echerul, si raportorul. Nu la un desen facut cu mana libera, fara precizie. Nu e greu.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 18 Noi 2023 16:47, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Vali, e cam neclar experimentul tau. Diagonala e centrata cum?
n
Scuze daca e cam neclar
Am zis in enunt diagonala e centrata, intersectia diagonalelor e fix pe axa optica, inclinata 45'. In enunt nu am zis nimic legat de perspectiva, deci centrarea nu poate fi decat de un singur fel. Daca nu e clar experimentul o sa mai fac unul in care introducem si notiunea de perspectiva.
Dar sunt sigur ca experimentul de mai sus e simplu si clar. Dealtfel desenul e perfect in oglinda fata de planul diagonalei.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3171

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Noi 2023 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://indexhamal.pl/astrofotografia/teles...g.htm#vx-A

http://indexhamal.pl/astrofotografia/teles...ng.htm#OFF

...cu poze si formule... Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
http://indexhamal.pl/astrofotografia/telescope-collimation-eng.htm#vx-A

http://indexhamal.pl/astrofotografia/teles...ng.htm#OFF

...cu poze si formule... Wink
Oare nu gresim cand recomandam incepatorilor newtoniene, de ex. zicandu-le ca ii va tine ocupati mult timp de acum incolo?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3171

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Noi 2023 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Oare nu gresim cand recomandam incepatorilor newtoniene, de ex. zicandu-le ca ii va tine ocupati mult timp de acum incolo?

De undeva tre' sa-ncepi. E bine sa dai piept cu necazul din prima. Laughing

Incepatorilor li se recomanda newtoniene, in principal, din cauza bugetului redus alocat. Wink Recomanda-le tu un C14 si mai vedem. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5547

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca merita sa-mi bat capu' dar am facut un desen in care se afla o oglinda principala, axa ei optica, care poate sa coincida sau sa fie paralela cu cea a tubului, asa cum spunea Mircea, razele marginale care definesc conul de lumina al principalei si focarul F. Am intersectat conul de lumina cu un plan inclinat la 45 grade fata de axa optica. Daca in acest plan definim o secundara eliptica cu axa mare AB atunci obtinem deplasarea noului focar in afara tubului asa cum se procedeaza la newtoniene.
De remarcat ca faimoasele unghiuri alfa si beta sunt perfect egale (cum altfel daca ele trebuie sa se supuna legii reflexiei facuta prin clasa a 6a sau a 7a), toate elementele se afla pe axa optica si nu apare nici un efect de perspectiva, nici un tilt sau alte nebunii. In aceasta situatie imaginea secundarei va fi perfect centrata in tubul portocularului si la fel si cea a principalei.
Observam totusi ca axa optica nu intersecteaxa axa mare a secundarei pe mijlocul ei ci putin intr-o parte. Asta numesc eu offset si daca acesta e respectat toate lucrurile au sa fie in ordine. Daca nu ma insel asta e si viziunea lui Dragos. Acest offset este normal deoarece intersectia planului inclinat pe conul de lumina se face mai aproape de oglinda in zona punctului B unde conul are un diametru mai mare si mai departe de oglinda in zona punctului A unde diametrul conului este mai mic.
Ce greseli gasiti in aceasta abordare?



ex.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  23.55 kb
 Vizualizat:  de 1733 ori

ex.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desenul e corect.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deja e pierdere de vreme. Pa.
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4810

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Unghiurile alfa si beta pomenite se refera la unghiurile la care se vad marginile oglinzii secundare, privind prin capacel, nu la conurile de lumina proiectate de oglinda principala. Si era vorba cand secundara este perfect centrata, fara niciun fel de offset, privind prin capacel, aceasta apare (APARENT) ca fiind descentrata fata de focuser si fata de tub. Repet, aparent.

Daca se vrea mai mult decat mistocareala, fac si un desen mai detaliat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desenul de mai devreme ridica o mare problema: dispare tema offsetului!

1. Centrezi secundara privind prin capacelul cu gaurica
2. Reglezi secundara astfel incat sa vezi clemele primarei simetrice
3. Dai cu laserul in centrul primarei si o reglezi pana cand raza se intoarce in punctul de plecare.
Nici macar nu trebuie sa ai laser colimat, doar sa ii gasesti o pozitie in care sa bata in centrul primarei. NU reglezi secundara ca sa bata in centrul primarei!
4. Amin! Gata, cu el la stele!


Daca imi aduc bine aminte pe vremuri cred ca asa si procedam, pana sa citesc despre offset si sa il dau. Acum ma bucur ca am avut aceasta discutie.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 18 Noi 2023 21:28, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3171

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca masurate, unghiurile alea nu sunt egale. Ar trebui desenate de cineva care are un soft de proiectare. Desenul e fortat sa iasa asa.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact