Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
The_backbone_of_night_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224746
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre off-set la reflectoarele Newton


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Eu cred ca masurate, unghiurile alea nu sunt egale. Ar trebui desenate de cineva care are un soft de proiectare. Desenul e fortat sa iasa asa.
Asa o fi, dar oricum nu conteaza ca nu ai cum sa verifici la perfectie, in practica acel unghi de 45 sau 90 grade.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Noi 2023 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Eu cred ca masurate, unghiurile alea nu sunt egale. Ar trebui desenate de cineva care are un soft de proiectare. Desenul e fortat sa iasa asa.


Uite aici efectul cu unghiurile exagerate si masurate.

valy a scris:
Asa o fi, dar oricum nu conteaza ca nu ai cum sa verifici la perfectie, in practica acel unghi de 45 sau 90 grade.


Macar acum v-ati lamurit ca exista o (mica) deviere de la axa optica. De aceea exista si discutiile despre offset. Eu doar am explicat ce si cum, ca d.p.m.d.v. tot adeptul colimarii cu tilt sunt. Asta fiindca unghiurile de inclinare necesare sunt... neglijabile. Au ele telescoapele alte belele, mai mari decat "problema" colimarii necompensate prin offsetul oglinzii secundare.



unghjiuri masurate.png
 Descriere:
 Marime fisier:  46.82 kb
 Vizualizat:  de 1688 ori

unghjiuri masurate.png



_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2023 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gun, esti o mare figura ... in loc sa fii atent la chitibusurile importante tu le vezi tocmai pe alea fara relevanta.

Uite ce spune omul tau in link:
Citat:
If you place the secondary centered in the telescope tube, with the primary mirror's optical axis at the center of the diagonal mirror's elliptic face


Iar eu tocmai spusesem:
Citat:
Observam totusi ca axa optica nu intersecteaxa axa mare a secundarei pe mijlocul ei...

(adica secundara nu este centrata in tub ci are offset)

Sunt abordari diferite care conduc la solutii diferite. Eu nu vad nici un impediment. Cand ai secundara montata cu offset nu ai nevoie de tilt, cand o ai montata centrat ai nevoie de tilt.

Nobody, nu am facut mistocareala, daca poti face un efort cu desenul ala explicativ ti-as ramane indatorat.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4797

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Noi 2023 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, in prima faza, oglinda secundara pusa perfect centrat geometric pe axe, la 45 de grade, va apare descentrata cand te uiti prin capacel (F). La asta ii ziceam efect de perspectiva, cum vezi marginile oglinzii fata de marginile focuserului, fara reflexii, fara oglinda primara, nimic altceva.


s1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  896.91 kb
 Vizualizat:  de 1645 ori

s1.jpg


Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Noi 2023 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Gun, esti o mare figura ... in loc sa fii atent la chitibusurile importante tu le vezi tocmai pe alea fara relevanta.

Cand ai secundara montata cu offset nu ai nevoie de tilt, cand o ai montata centrat ai nevoie de tilt.


Nu, zoth, vad exact chestiile relevante si o sa le explic imediat. In plus, am aratat ca desenul tau nu e corect, ca e fortat.
1. Adica, in cazul in care secundara nu are offset, iar centrul ei e in centrul axei focuserului, dar si al axei optice a principalei, ai nevoie de tilt la ambele oglinzi ca sa colimezi. E cazul cel mai raspandit in newtonienele comerciale. Si e metoda pentru care am pledat. Asta fiindca, REPET, unghiurile de inclinare sunt neglijabile.
2. Plecand de la 1. daca vrei sa aplici metoda offsetului, ca sa readuci conul de lumina pe axa focuserului, ii dai un offset deplasand secundara inspre principala, pastrandu-i centrul pe axa optica a principalei. Si, te contrazic iar, ai nevoie de tilt la secundara, ca sa indrepti conul de lumina. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum inteleg la ce te referi nobody. Sincer nu stiu cum o rezolvi geometric si pentru asta ar trebui sa continui desenul cu aceste unghiuri sa vedem unde regasim oglinda principala si axa optica. Din start se observa ca cele doua unghiuri diferite vor asigura o iluminare asimetrica a oglinzii principale. Las asadar in sarcina ta continuarea desenului in cazul in care vrei sa colaborezi in continuare.

Gun, desenul facut de mine este corect si natural as zice, pentru ca el implica un offset radial al oglinzii secundare. Nu neg variantele propuse de tine dar le consider nenaturale si am sa explic geometric de ce:
Avem o oglinda concava si un con de lumina focalizat in focarul F ca in desenul anterior postat de mine.
Daca intersectam conul de lumina cu un plan paralel cu oglinda vom obtine o suprafata sferica centrata pe axa optica. Daca intersectam acelasi con de lumina cu un plan inclinat vom obtine o elipsa care vazuta din focar va aparea ca un cerc cu centrul usor deplasat pe directia de inclinare a planului spre oglinda. Asta spune geometria si nu are rost sa o contrazicem. In desenul de mai jos am luat un caz limita in care planul inclinat atinge o muchie a oglinzii. Secundara vazuta din focarul F va avea deci un offset radial fata de axa optica indiferent de pozitia planului inclinat.
Varianta asta permite o centrare corecta a imaginii in tubul portocular, pastreaza o iluminare corecta si simetrica a principalei, nu implica nici un tilt si pentru aceste motive o consider naturala.
Uitati-va la imaginile puse de Mircea dupa colimarea newtonianului mare: rezultate vizuale foarte bune dar un pic de suparare din cauza descentrarii vizibile din fata tubului. Eu zic ca ar trebui sa fie fericit pentru ca a facut o aliniere corecta a telescopului. Nu pot sa estimez din burta dar cred ca tilt-urile necesare in cazul montarii secundarei centrata pe principala vor degrada mai mult raspunsul general al telescopului.



ex2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.44 kb
 Vizualizat:  de 1578 ori

ex2.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Noi 2023 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce spui tu nu e offset, e secundara supradimensionata. Care nu inlatura necesitatea offsetului real, adica deplasarea secundarei inspre principala. Conul de lumina tot stramb va fi, adica centru lui tot off axis va fi. Asta nu intelegi tu. Si, nu, desenul tau NU e corect. Fa-l cu raportorul si o sa vezi. Exagereaza putin unghiurile, ca altfel nu-ti iese.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desenul e facut pe grid (care din pacate nu se copiaza pe varianta jpg), are unghiuri egale si este corect. Nu am ce exagera la el. Daca nu e sub demnitatea ta, demonstreza (cu desen) ca intersectia conului de lumina cu un plan inclinat la 45 grade are loc in alt fel.
Offset poate fi si axial si radial dar primul nu ne intereseaza in acest caz.
Eu zic sa asteptam si varianta lui nobody care pleaca de la premiza ca axa secundarei este centrata pe asa zisa axa optica si vedem atunci despre ce este vorba.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Noi 2023 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, vezi ca am pus mai sus desen cu unghiuri masurate. Se vede clar.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, am luat desenul tau, i-am prelungit axa optica si razele marginale si iata ce a iesit ...

Ce facem, ne batem joc, ducem razele marginale unde vrem doar ca sa ne iasa pasenta?
Nu e OK desenul ala. Ce fel de focus poate sa faca un astfel de instrument?

PS. culmea, am fost avertizat si in privat de un binevoitor sa nu incerc sa te lamuresc pentru ca nu am sa reusesc. Cu toate ca nu asta a fost telul meu, tind sa-i dau dreptate...
Alte comentarii nu mai am.



unghjiuri_masurate_739.png
 Descriere:
 Marime fisier:  37.04 kb
 Vizualizat:  de 1524 ori

unghjiuri_masurate_739.png



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Noi 2023 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
OK, am luat desenul tau, i-am prelungit axa optica si razele marginale si iata ce a iesit ...


Pai exact asta se intampla, de aceea si devierea conului de lumina. Tu ai pus cazul in care oglinda secundara este alungita astfel incat sa-ti iasa pasienta si sa se intalneasca razele pe axa optica. Eu am figurat o oglinda regulata, egala si de o parte si de alta a axei )la fel si principala) nu alungita, care se vede circulara in focuser. Iti mai spun inca o data, unghiurile au fost exagerate special tocmai pentru a vedea ce se intampla.
Mareste tu distanta dintre principala si secundara aia si-o sa vezi ca unghiurile alea se mentin la fel.

Oare de ce au aparut discutiile despre offsetul oglinzii (nu neaparat aici, ci pe la altii mai spilcuiti)? Nu exact din cauza asta? Oi fi eu tampit, dar si ailalti?
Oricum, renunt, ca vad ca te abordeaza binevoitorii si n-as vrea sa devii timorat.

Nici desenul ala nu l-ai nimerit. Corect e ca acesta din attachement.
Tu ai folosit o oglinda excentrica (ireala, cu o axa optica anapoda; ma rog, cand e plana mai merge) si ti s-au intalnit razele unde ai vrut tu. De aceea e nevoie sa impingi secundara catre primara, caci axa ei optica nu e excentrica ca la tine.



unghjiuri masurate a.png
 Descriere:
 Marime fisier:  62.26 kb
 Vizualizat:  de 1500 ori

unghjiuri masurate a.png



_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x


Ultima modificare efectuata GunDALF la 19 Noi 2023 18:47, modificat de 3 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Oare de ce au aparut discutiile despre offsetul oglinzii (nu neaparat aici, ci pe la altii mai spilcuiti)? .

Offsetul tine de proiectare. Din desenul postat de @zoth de ex. nu e nevoie sa fie adus in discutie cand vorbim de colimare. Nu trebuie nimeni sa convinga pe nimeni, cu exceptia celor care au newton si vor sa faca o colimare frumos elegant cat de cat...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi o absurditate din partea mea sa mai continui aceasta discutie in momentul in care imi atribui mie un desen facut de manuta ta. In plus nu vreau sa conving pe nimeni ca as avea dreptate.

Un singur lucru mai spun legat de geometrie: va mai trece ceva vreme, cu siguranta eu nu voi prinde ziua in care cineva sa demonstreze ca intersectia unui con cu un plan inclinat da o arie centrata pe inaltimea conului (sau in cazul nostru pe axa optica).

Spor in dezbateri!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2023 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ex_201.jpg nu e facut de mine.

https://www.astronomy.ro/forum/files/ex_201.jpg

(sau poate te refereai la discutia cu @GundALF)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Noi 2023 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Ar fi o absurditate din partea mea sa mai continui aceasta discutie in momentul in care imi atribui mie un desen facut de manuta ta.


Vorbeam de modificarile tale in desenul meu. Nicaieri n-am zis ca l-ai facut tu. Te faci ca nu intelegi. Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact