Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_3.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Omegon Pro Astrograph 203/800_ recenzie


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Noi 2023 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Omegon Pro Astrograph 203/800_ recenzie
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Prima mea optiune a fost SW Quattro cu focuser imbunatatit Linear Power (axul de reglaj merge pe sina de otel si nu pe tubul de aluminiu). Insa l-am primit cu focuser Crayford clasic. M-am suparat si l-am trimis inapoi (imi pare rau acum). Nu am gasit modelul dorit, asa ca am cumparat in cele din urma acest OTA de aici: https://www.astroshop.eu/telescopes/omegon...ta/p,54740 . Nu mai fac alte poze, ca nu o sa fie mai bune ca ale lor.
Am sa incep un scurt review al tubului (am cautat pe net si nu exista unul pentru el). In unele puncte am sa-l compar cu tubul Skywatcher de 6"pe care il am. Am sa fac mai multe postari, tratand fiecare sub-ansamblu separat.
Comanda am facut-o duminica pe 15 septembrie, luni l-au trimis, iar vineri l-am primit (trebuia sa-l primesc joi, dar UPS livreaza prin intermediarul FanCurier, deci se intarzie o zi). A venit sub forma de...kit (DIY), doua colete. Unul cu tubul propriu zis, numai cu baza focuserului pusa, cu sina si inelele nemontate, plus prelungitor de 2" ( lungime 50mm), si un colet cu focuserul si un prelungitor de 2" (lungime 35mm)-prelungitoarele astea chiar trebuiau sa fie optionale, nu sa ti le bage pe gat, vrand-nevrand, poate ca deja detii aceste prelungitoare.
Mi s-a parut ciudat cand au facturat separat tubul si focuserul, dar nu banuiam ca o sa fie chiar separate, ca doar in prezentare OTA este intreg, cu focuser pus la locul lui, cu sina si inelele montate. Am zis -treaca de la mine, pot sa le montez si eu.
Am deschis coletul cu focuserul si l-am incercat sa vad cum se misca. Ceva nu era in regula, nu mergea cursiv, avea o frecare evidenta. Unul din butucurile port- rulment al axului nu era fixat in corpul focuserului si se invartea cu totul (pe partea cu divizorul 1:10). L-am fixat cu cele doua suruburi, dar frecarea era si mai mare. In prima zi, dupa eforturi sustinute de ai da de cap, am renuntat. Mi-a luat cateva zile pana l-am facut sa mearga. Pana cand nu l-am demontat de tot si am reglat si angrenarea divizorului nu reuseam sa-l fac sa mearga uniform. Uniform, dar evident mai greu decat BDS-ul.
Bun, apoi am dat sa montez focuserul. La baza are intrare in "coada de randunica", ce se fixeaza in platforma cu (doar) doua suruburi imbus (BDS-ul are doua pe o parte si doua pe partea opusa). Un surub era lipsa- am sperat sa nu fi cazut in tub si sa nu fi jucat ping-pong cu primara. Nu l-am gasit pe nicaieri, la cat este de mic, o fi plecat o furnica cu el. Bine ca am avut o cutie cu suruburi de-astea de la L..l. Dar nu am putut sa-l pun cu axul de regaj paralel cu marginea bazei si cu tubul, deoarece rotita de reglaj (partea cu divizorul) lovea de muchia bazei. Aceasta trebuie polizata acolo. Curios ca muchiile laturilor paralele cu tubul sunt tesite, dar nu si cele care ar trebui sa fie asa, cele perpendiculare pe directia tubului.
Baza este fixata de tub cu 4 suruburi M4, perpendiculare pe fata bazei, deci inclinate fata de tub, piulitele atingand doar cu o latura tubul. Nu au pus nici macar saibe.
In acest punct am decis sa fac transplantul focuserului BDS de pe newtonul SW 150/750 (aveam facuta si adaptarea pentru motorizare EAF). Baza acestuia am centrat-o dupa baza existenta (marcarea mijlocelor laturilor ambelor baze). Desigur, a trebuit sa dau alte gauri in tub. Pentru ranforsarea tubului am pus si o placa de otel pe interior(tabla de 1mm). Desi in cartea tehnica BDS-ul merge direct pe tuburi de cel putin 8", pe acesta a trebuit sa folosesc si distantierele de la cel de 6" (baza atinge la mijloc tubul, dar laturile pe care trebuie sa stea sunt in aer).
In fine, a venit si seara de test, momentul adevarului. Am folosit camera ASI294 si corectorul GPU, special pentru F4. Am avut inca o surpriza neplacuta: nu puteam intra in focus, planul focal fiind mai sus decat mergea cursa focuserului. Am mai scos corectorul afara, am focalizat si am masurat fata de tub unde este planul focal- 171mm. Focuserul avea la capat de cursa, cu baza si distantiere 105mm, mai sunt 55mm backfocus necesar intre corector si senzor, plus 2mm umarul corectorului. total 162mm, lipseau 9mm, plus macar 3mm rezerva pentru focalizare.
**Focuserul Omegon Steeltrail original (made in Portugal) are inaltimea maxima, cu baza cu tot, de 81mm (cursa 30mm). Lipsesc cel putin 35mm ca sa intri in focus cu corector. Ar trebui o baza inalta de 40mm ca sa poti utiliza focuserul. Unde este controlul de calitate de la Omegon? Cei de la TS au rezolvat situatia- au pus pe acest tub (seria Photon) un focuser Crayford monorail, mai inalt si cu o cursa de 50mm.
Prelungitoarele sunt total inutile (poate doar cu oculare sa le folosesti, dar telescopul este un Astrograph! ) Corectorul GPU are corpul lung de vreo 98mm. Sa-l prind in clema pe la jumatate? Asta-i reteta de tilt. Sa tai dintr-un prelungitor un manson de 20mm, ca sa stea pe el? Chiar daca-i taiat perfect, tot nu-i o solutie grozava. Din fericire inginerii de la Baader au facut focuserul cu multiple adaptari. Una este schimbarea clemei de prindere cu un ClickLock cu prindere pe S58, speciala pentru Diamond Steeltrack. Inca 100 euroi, dar castigam 19 mm cu ea. Perfekt!
Am comandat-o repede la o firma de la noi -avea totusi un timp de asteptare de 7-14zile, dar pentru ca obiectul era pe stoc la TS, am zis ca le vine in maxim 7 zile. Nu a fost asa. Dupa o saptamana inca nu aveau termen de livrare (de ce nu schimba furnizorul?! ). Am anulat comanda, am comandat direct la TS si in trei zile am primit-o.
Am montat-o si am testat focalizarea- se face in conditii optime. Am facut o captura-test la M33 ca sa vad cum arata stelele. Mai am de lucru la eliminarea unor reflexii (topic la astro-foto).

_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Noi 2023 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Baza-clema a cautatorului (asemanatoare ca model cu cea de la SW) are o bavura pe mijloc, de parca a fost sudata din doua bucati. Surubul de fixare a cautatorului este spre focuser (oare cum poti umbla la el?). Fixarea bazei de tub se face cu doua suruburi M4. Piulitele din interior nu au nici macar saibe (la SW este o placa de otel, cred ca de 1,5mm grosime, pentru ranforsarea tubului).
Am schimbat aceasta clema cu una de la SW, cu placa de ranforsare cu tot.



Baza finder Omegon.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  153.71 kb
 Vizualizat:  de 2834 ori

Baza finder Omegon.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 25 Noi 2023 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O bila alba, la o sacosa de bile negre: in locul sinei Vixen scurte din poza de prezentare, au trimis una rosie de 335mm (exact cum face TS cu seria Photon, ceea ce intareste ca este acelasi producator). Eu oricum luasem anticipat doua verzi, tot de 335mm, pe cea de sus urmand sa pun luneta de ghidaj, prin intermediul unei cleme duble, Vixen mare- Vixen mic, puse spate in spate. Ambele sine pot fi folosite ca maner de transport, cea de sus ma ajuta sa pun tubul pe montura. Focuserul este pozitionat in jos, pe partea sinei de prindere in montura (asa l-am pus si la tubul vechi).
_________________
Marius
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Noi 2023 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca un pic si puteau sa-ti trimita doar tabla, sticlele, vopseaua, surubele si de restul te ocupai tu ... Laughing Laughing
Da macar le luai la pret bun!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Noi 2023 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu. Nu puteau sa le trimita asa, bucati separate, ca probabil le-ar fi imperecheat bine, componentele potrivite, si cumparatorul nu ar mai fi avut nici un motiv sa mai cumpere diverse piese.
_________________
Dragos N
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Noi 2023 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar de câteva ori am dat peste recenzii negative privind reflectoarele cu destinație astro-foto produse de GSO dar cumva mi-au rămas întipărite într-un colț al minții și de fiecare dată când m-am uitat spre unul din ele am avut un sentiment că ceva nu e în regulă. Dar nu mă bucur deloc să văd suspiciunile mele confirmate.
Problema cu focuserul de la Sky-watcher pare să fie un alt efect de bumerang al brexitului: OVL, care avea monopol pentru produsele respective pe piața UE și-a închis depozitul din Germania iar firma care le-a luat locul se pare că face tot posibilul să-și maximizeze profitul. Dacă vrei neapărat un telescop cu focuser „linear power” tre' să-l comanzi din UK!
Probabil că o mască pentru principală o să elimine aurele ciudate din jurul stelelor (deși mi se pare că văd și un artefact produs de focuser - dar ăsta e ușor de eliminat).
Acum parcă înțeleg mai bine de ce vânzările de apocromate sunt în creștere: mai puțin stress, mai puțini bani pentru doctori și pastile...
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Noi 2023 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnilor pentru interes si raspunsuri.
Acum despre secundara si ansamblul ei.
-Nu au innegrit-o pe spate si pe muchie (cum este la Sw Quattro);
-In spate suportul nu este un plan circular, ci este un profil cu trei brate, in stea, suruburile de colimare imping in aceste brate. In felul asta se limiteaza erorile de pozitionare.
-Cele trei suruburi de colimare nu mai sunt ingropate, ci ies afara cam 1cm. Sunt cu cap rotund Philips (in cruce), deci ar trebui sa bajbai cu surubelnita ca sa reglezi. La capat nu sunt slefuite sau rotunjite, bavurile urmand sa creeze probleme, sa sape santuri in suport.
Le-am inlocuit cu suruburi tunate de mine (capetele puse in capacele de ventil de la camere de bicicleta, fixate cu adeziv tip poxipol).
-piulitele de la paianjen erau slabite (la SW, nici sa vrei nu le poti misca). *La ultima masuratoare, trebuie sa misc suportul secundarei cam 1mm spre dreapta.



Suruburi colimare secundara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  165.87 kb
 Vizualizat:  de 2693 ori

Suruburi colimare secundara.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Noi 2023 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum despre primara si suportul ei.
-Primara are un ventilator de 80mm montat pe un inel in centru, legat cu trei brate de inelul pe care sta primara(si pe cele trei brate sunt niste fasii de pluta, deci primara sta si pe aceste brate). Deci intre primara si inelul pe care este montat ventilatorul este doar un spatiu de cca 1,5-2mm. Nici nu poate crea un curent eficient de aer pe mijloc, ce sa mai vorbim de distribuirea uniforma pe toata suprafata oglinzii (ventilatorul batea spre primara), facand mai mult rau, racind neuniform. Suruburile de fixare erau puse dinspre primara, deci a trebuit sa o dau jos ca sa umblu la ele. Atunci am vazut alta ciudatenie- marcarea centrul oglinzii nu este facuta cu un inel-abtibild, ci inelul este facut prin indepartarea stratului reflexiv de aluminiu!! Inelul se vede cand este iluminat din spate, nu din fata. (Ventilatorul impiedica si aceasta iluminare, necesara la colimare). Acest tip de marcaj implica si obligativitatea unui capac in spate care sa blocheze lumina parazita din centru, pe langa cea care vine intre primara si tub (dar de pus dupa aclimatizarea oglinzii).
Am cumparat o tigaie usoara de 24cm "de la chinezi" si am facut acest capac. Am pus un ventilator de 90mm (tip silent, tehnologie FDB) pe interior, si cu grilaj metalic afara (distanta pana la primara cam de 40mm). Capacul este fixat cu 2 gheare (una fixa, una cu arc) de suportul primarei. Tigaia are exact aceeasi vopsea ("lovitura de ciocan" metalizata) ca acest suport (O fi facuta tot de GSO?). Aceasta vopsea este prezenta si pe partea ce intra in tub, putand crea reflexii parazite (la SW este matuita marginea).
Suruburile de fixare-blocare a primarei nu sunt langa cele de colimare (la SW sunt perechi), ci la egala distanta intre acestea. Fiind asa departe si inelul pe care il imping (pe care sta primara) fiind destul de subtire (maxim 5mm), cred ca acest inel flexeaza. Nu simti o blocare rigida ci una elastica (cand am incercat colimarea am vazut ca acestea erau strase "in draci"). Am in plan sa incerc sa mut suruburile de blocare langa cele de colimare (mi-ar trebui si niste arcuri mai bune pentru acestea, sa vad pe unde gasesc).



Suport ventilator si suruburi colimare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.38 kb
 Vizualizat:  de 2670 ori

Suport ventilator si suruburi colimare.jpg



Capac spate cu ventilator.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  237.32 kb
 Vizualizat:  de 2670 ori

Capac spate cu ventilator.jpg



Suport primara lucios.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.1 kb
 Vizualizat:  de 2670 ori

Suport primara lucios.jpg



Inel primara iluminat frontal.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  161.73 kb
 Vizualizat:  de 2670 ori

Inel primara iluminat frontal.jpg



Iluminare din spate inel primara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  118.53 kb
 Vizualizat:  de 2670 ori

Iluminare din spate inel primara.jpg



_________________
Marius
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 26 Noi 2023 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
Multumesc domnilor pentru interes si raspunsuri.
Acum despre secundara si ansamblul ei.
-Nu au innegrit-o pe spate si pe muchie (cum este la Sw Quattro);
-In spate suportul nu este un plan circular, ci este un profil cu trei brate, in stea, suruburile de colimare imping in aceste brate. In felul asta se limiteaza erorile de pozitionare.
-Cele trei suruburi de colimare nu mai sunt ingropate, ci ies afara cam 1cm. Sunt cu cap rotund Philips (in cruce), deci ar trebui sa bajbai cu surubelnita ca sa reglezi. La capat nu sunt slefuite sau rotunjite, bavurile urmand sa creeze probleme, sa sape santuri in suport.
Le-am inlocuit cu suruburi tunate de mine (capetele puse in capacele de ventil de la camere de bicicleta, fixate cu adeziv tip poxipol).
-piulitele de la paianjen erau slabite (la SW, nici sa vrei nu le poti misca). *La ultima masuratoare, trebuie sa misc suportul secundarei cam 1mm spre dreapta.


Se pare ca tubul e identic cu cel de la TS Photon.
Spiderul e identic. Inelul din capatul tubului si de la celula primarei sunt identice.
Eu am pus o saiba (subtiata) intre spider si suportul secundarei (nici la TS nu era innegrita oglinda).
La surubul central de la secundara, am pus un arc mai bun intre surub si spider (in gaura unde intra surubul). In felul acesta oglinda secundara e trasa spre spider si mentine colimarea mai bine (toate aceste imbunatatiri sunt luate din diverse postari facute de Erwin). In plus, cele 3 suruburi de colimare trebuiesc pilite la cap, astfel incat sa fie rotunde si sa nu mai zgarie suportul secundarei.
Cat despre, focuser, si eu l- am inlocuit cu un BDS. Nici la mine nu se poate pune BDS fara distantiere (tot 8").
Pentru vizual si eu folosesc distantierul la focuser. La camera nu imi amintesc acum daca l-am pus, pt ca l-am incercat numai o data.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Noi 2023 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perechile de brate ale spyderului nu par coliniare, posibil de aici setul suplimentar de spykeuri la stele.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 26 Noi 2023 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-Eu nu am avut un arc mai tare si de acelasi diametru pentru secundara, dar am mai pus inca unul pe interior (intre surubul M6 si arc este un spatiu ce permite asta). Suruburile de colimare ale secundarei sunt rotunjite si slefuite.
-Diferenta de 2mm (stanga-dreapta) al suportului secundarei am sa o corectez la noua colimare, dupa ce voi rezolva celelalte probleme. Poza este facuta prin focuser, necentrata, si ar putea stramba reflexia paianjenului. Cand ma uit din fata la el nu se vede ca ar fi nealiniate(am pus si rigla).

_________________
Marius
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Noi 2023 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta nu e telescop, e un cosmar. Sau o proba de examen.
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Noi 2023 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In poza la secundara prin focuser se poate vedea reflexia aparatului si ca nu-i pozitionat pe centrul focuserului.
valy a scris:
Perechile de brate ale spyderului nu par coliniare, posibil de aici setul suplimentar de spykeuri la stele.

Un spider necoliniar ar genera o dublura de spike-uri lungi cum apare, culmea, in setul de poze de pe site-ul de prezentare.

Arcul de la secundara ar trebui sa aiba rol doar in timpul colimarii cand suruburile sunt relativ libere, nu si dupa blocarea push-pull

Asa, arata a telescop comercial, nu astrograf.
Ce lipseste din kit e o pila ... si o punga de cuie. Cool



Omegon-Telescope-Pro-Astrograph-203-800-OTA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  159.15 kb
 Vizualizat:  de 2616 ori

Omegon-Telescope-Pro-Astrograph-203-800-OTA.jpg


Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 07 Dec 2023 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Actualizarea situatiei imbunatatirilor. Este vreme de surubarit, nu de poze.
-Mi-am luat diafragma pentru primara (printata din PLA), de la italieni, ca era mai ieftina (Am incercat sa-mi fac si eu una pentru newtonul de 6", din pertinax negru, insa cu pila nu am reusit sa fac muchiile asa perfecte). Materialul era cam lucios, asa ca am luat si niste vopsea mata (Noctutec SL-94).
Cum nimic nu merge din prima (diafragma era pentru SW), gaurile erau de 4mm, iar mie imi trebuiau de 5mm si mai apropiate. Am rezolvat problema si am mai taiat si din clemele din cauciuc (depaseau diafragma).
-Nu mi-a placut sistemul cu suruburile de blocare a primarei, la egala distanta intre cele de colimare. Nu se simte blocarea mai rigida.
Am dat alte gauri, cat mai aproape de acestea, si am lipit si niste piulite M6 in interior (inelul de aluminiu avea doar 3mm grosime). Am facut si alte suruburi de blocare, tot din alama, cu rozeta mai mica, ca sa ma apropii cat mai mult.
Suruburile originale au rozete mari (poti sa umbli cu manusi de bucatarie), identice pentru ambele tipuri de suruburi, unele negre (de colimare) si celelalte albe. Dar cum noaptea toate pisicile sunt negre si mai ales ca facem colimarea pipaind suruburile, acestea chiar nu trebuiau sa fie la fel.
Pe inelul purtator al primarei (ce are multe decupari, cu economie de material) am lipit trei placute (tabla de alama de 1mm), in care sa impinga suruburile de bloacare.
-Arcurile suruburilor de colimare au 12,5mm necomprimate. Cand sunt comprimate la 10mm, suruburile sunt deja "la ras", in interiorul inelului, avand doar vreo 1,5mm pana la oglinda (grosimea bucatilor de pluta). Un accident se poate intampla oricui, in timpul colimarii. Zic si eu, ca un prost, filetele astea nu era mai bine sa fie in afara oglinzii? Sau macar sa lipeasca o tablita subtire peste gaura, ca sa opreasca surubul.
Arcurile nu au rezistenta prea mare cand sunt comprimate asa putin, dar totusi ar trebui sa tina bine oglinda, pana cand strangi suruburile de blocare.
Am gasit 3 saibe tip oala, care imi rezolva ambele probleme (saibele puse in spatele inelului purtator, cu arcul in interior). Prin grosimea suplimentara arcul este mai tensionat, iar cand surubul este strans la maxim (saiba" oala" atingand inelul exterior), acesta ramane in limita de siguranta, in spatele oglinzii.
-Mi-am vopsit si secundara pe spate si pe lateral (dar nu am intrat in bordura tesita, de teama sa nu o depasesc).
Suportul secundarei are niste gaurele (cam 1 mm adancime) in care intra suruburile de colimare. Posibilitatea de a roti secundara este foarte redusa (poate nu-i un lucru rau, cu exceptia posibilitatii ca focuserul sa nu fie bine pozitionat).
Dar am vazut niste kit-uri de upgrade care aveau o saiba lata de otel, ce se pune intre suruburi si suport. Ce beneficii are asta? In afara evitarii frecarii in suportul de aluminiu.



Diafragma primara.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  166.02 kb
 Vizualizat:  de 2510 ori

Diafragma primara.jpg



Suruburi colimare si blocare principala.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  156.48 kb
 Vizualizat:  de 2510 ori

Suruburi colimare si blocare principala.jpg



Placa pentru surub blocare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  228.02 kb
 Vizualizat:  de 2510 ori

Placa pentru surub blocare.jpg



Suport principala modificat.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  167.08 kb
 Vizualizat:  de 2510 ori

Suport principala modificat.jpg



_________________
Marius
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 09 Dec 2023 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit, aseara am vazut cerul senin (dupa miezul noptii), mi s-a parut mai negru decat de obicei. Am facut niste poze de test inainte sa se intoarca norii (pe la 2 au revenit).
O poza fara corector, fara filtru, la Betelgeuse, si o poza cu corector la M45(dar cu camera rotita 90 grade). Ar fi trebuit sa le fac pe ambele la M45, pentru mai multe stele de reper, dar coma este atroce la F4 si stelele ar fi fost deformate.
Razele de difractie s-au redus, dar mai am niste aure, poate de la corector, poate de la filtru. Mai am niste capete de suruburi de vopsit, dar n-as prea crede ca-i de la ele.



Test Betelgeuse fara CC.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  769.09 kb
 Vizualizat:  de 2377 ori

Test Betelgeuse fara CC.jpg



TEST1_M45 cu GPU.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  745.01 kb
 Vizualizat:  de 2377 ori

TEST1_M45 cu GPU.jpg



_________________
Marius
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact