Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp1_0_a590is-c.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce instrumente de observatie aveti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 42, 43, 44  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Iul 2008 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Grija foarte mare "tinereilor" Smile Prima "boala" a astronomilor amatori incepatori este marirea. Toti vor un instrument care sa mareasca foarte mult cu un barlow si oculare cat mai puternice. Dupa ce trece boala asta, incepe una care e de durata mai lunga. Apertura. O oglinda cat mai mare. Asa cum se observa in fotografia de mai sus, in 1991 (acum 17 ani ... Confused ) Tavi avea un telescop cu oglinda de 280mm. Ce nu se vede in poza este cat s-a chinuit dupa ce a facut oglinda sa faca furca si dupa aia cat s-a chinuit sa faca potcoava si sitemul de urmarire. Toata lumea zice: "eeei, daca as avea o oglinda mare, sa vezi ce telescop mi-as trage". Putini inteleg ca pe masura ce creste oglinda cresc si problemele de mecanica din jurul ei. Si nu numai.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iul 2008 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dati-mi voie sa prezint cateva din instrumentele prietenului si ''tovarasului meu de arme'' Csillag Attila ,aradean si el si membru co-fondator al Astroclubului Galaxis.Attila nu are Internet acasa si sper ca nu incalc vreo regula a forumului nostru daca fac, in numele pasiunii noastre comune ,aceasta prezentare.
In prima poza il vedem pe Attila cu mana dreapta pe telescopul ''Mimoza'' D=12,5cm F/5 (s-a rasturnat si si-a tuflit tubul de mai multe ori ,cu mare usurinta) iar cu stanga pe telescopul ''Curiosul'' D=12,5cm F/9 (cand astroclimatul permitea,dadea imagini planetare superbe la 240x cu usurinta cu care ai bea un pahar de sifon),in spatele sau la dreapta fiind telescopul ''Leviathan'' D=20cm F/9,6 ,toate trei cu oglinzi principale slefuite de Attila.Al patrulea telescop este ''Dragonul Verde'' D=19cm F/7,7 cu oglinda principala slefuita de Gavril Beches din Timisoara.La gat el poarta monocularul sau Tento 20x60mm.
In a doua poza vedem binoclurile lui Attila ,de la 8x30mm la 14x60mm.Binoclul Galilei ''Iris'' 7x45mm,cel mai de jos, nu mai exista,a fost dezmembrat si trecut la o noua viata sub forma a doua monoculare, cum am decris la topicul ''Luneta lui Galilei''.
In a treia poza vedem un alt telescop construit de Attila cu optica proprie,D=90mm F/5,in montura ecuatoriala simetrica,inspirata dupa...ghiciti care revista.
In ultima poza revedem Leviathanul,pe Mimoza (telescopul suparacios),un alt telescop de 9cm (table top) iar pe taburet vedem o oglinda de 12,5cm ,una de 15cm si una subtire de 28cm ,aflate in lucru.Primul instrument construit de Attila a fost o luneta din lentila de ochelari de +0,75 dioptrii dupa cartea ''Cerul o carte pentru toti'' a lui Matei Alexescu,in momentul inscrierii in Astroclubul Galaxis in 1987.Apoi a devenit ''mosierul'' pe care-l vedeti.Attila a avut numeroase contributii in observatii Deep-Sky ,planetare si de comete in revista ''Meteor'' a ''Asociatiei Astronomice Maghiare'' ,pe scurt,M.Cs.E. ,ai carui membrii suntem amandoi din 1995.Unele din observatiile lui Attila au fost incluse in ''Manualul Astronomului Amator '' editat de M.Cs.E. ,organizatie care ne-a indrumat si sponsorizat multi ani.Mircea



a11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  94.47 kb
 Vizualizat:  de 16883 ori

a11.jpg



a9.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  186.66 kb
 Vizualizat:  de 16883 ori

a9.jpg



Bino CSILLAG 283.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  28.2 kb
 Vizualizat:  de 16883 ori

Bino CSILLAG 283.jpg



a7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  344.24 kb
 Vizualizat:  de 16883 ori

a7.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iul 2008 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu eu nici Nicolae Reinholz din Arad-Zadareni,colaborator al Astroclubului Galaxis si gazda celui de al treilea Simpozion National al Astronomilor Amatori din 1991,nu este prezent pe Internet.Va prezint eu asadar cateva poze ale instrumentelor sale.
In prima poza vedem primul sau observator cu cupola care a adapostit un telescop Newton D=14cm F/10 ,pe montura ecuatoriala de constructie proprie.Telescopul,donat de un binefacator din fosta Yugoslavie, mai exista, dar observatorul a fost dezmembrat.
In a doua poza vedem marele observator cu cupola al lui Nicu si care adaposteste un telescop D=30cm F/7,pe montura ecuatoriala simetrica de constructie proprie ( in furca,cu orologerie si reglaje fine motorizate),oglinda fiind slefuita de Gavril Beches.Nicu tine mana pe umarul nepotului sau Dragos Stanescu,langa ei fiind subsemnatul.
In a treia poza vedem telescopul de 30cm fotografiat prin trapa deschisa a cupolei din fibra de sticla.
In ultima poza revedem in centru telescopul de 14cm,la stanga ''cautatorul de comete'' al lui Nicu Reinholz D=24cm F/3,9,oglinda slefuita de Gavril Beches si capatul tubului telescopului sau de 72mm F/10.Tot aici revedem si participantii la Star Party-ul celui de al doilea Simpozion Galaxis din 1990.Mircea



s21.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  123.41 kb
 Vizualizat:  de 16857 ori

s21.jpg



r5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  164.28 kb
 Vizualizat:  de 16857 ori

r5.jpg



r4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  207.9 kb
 Vizualizat:  de 16857 ori

r4.jpg



r2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  113.7 kb
 Vizualizat:  de 16857 ori

r2.jpg


Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 12 Iul 2008 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fascinant:) Nu ma asteptam la un feedback atat de placut pe topicul lansat. Ce remarc eu este ca tot "batraneii" ii invata pe tinerei cum sta treaba cu astronomia si ce inseamna sa fii dedicat acestui hobby. Este remarcabil ca in Romania anilor '85-'90 cu informatii minimale un om ca Attila are un adevarat arsenal (ma mir ca nu l-a bagat Ceausescu la spionaj ceva Laughing ), iar Octavian Stanescu avea deja un 1991 un TUN de 280mm... O adevarata mustrare pentru noi tinereii care cu toate informatiile la dispozitie tot ni se pare munca lui Sisif un un Dob ATM si aici arat cu "deshtu'" spre mine Embarassed
Multumesc in principal domnului Pteancu pentru disponibilitatea aratata de a imparatasi cu noi Wink

Si asteptam in continuare poze, multe poze de la aceeasi oameni dar si de la altii despre care stiu sigur ca au ce arata... Very Happy
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 15 Iul 2008 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La noi la Mures, detinem urmatoarele instrumente, majoritatea fiind construite acasa, inclusiv optica: http://www.astroclubul.org/mures/Instrumente/instrument.html . In momentul de fata lucram la o oglinda cu diametrul de 38cm din cuartz http://www.astroclubul.org/mures/Articole/tel38/tel38.html .
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 15 Iul 2008 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@florin_astro
Nu veniti si voi la un Star Party in centrul tarii? Balea Lac, Retezat , inca se delibereaza cu privire la locatie....
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 15 Iul 2008 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi surade ideea foarte mult, daca perioada aleasa va fi una favorabila (in perioada concediului sau intr-un weekend) voi face tot posibilul sa fiu si eu impreuna cu voi.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 18 Iul 2008 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu personal am concediu pana pe 15 august. In perioada asta pot. Oricum noi ne-am gandit undeva intre 1-10august la lacul Balea.
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 18 Iul 2008 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata fratilor, A VENIT!
CELESTRON C6 S-GT XLT


Azi noapte nu am dormit cand stiam k a doua zi trebuia sa soseasca, am sunat la firma de curierat si pana la urma tot eu l-am ridicat de la fata locului.
Am asteptat cu nerabdare seara dar cerul este greu, asa k stai tata calm, e si maine o noapte Smile.
Apropo, eu sunt nou venit in clubul vostru si am si eu o intrebare, care este primul botez?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 19 Iul 2008 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sabin fota a scris:
Gata fratilor, A VENIT!



Ceva observatii cu el?


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 19 Iul 2008 21:44, modificat de 1 data in total
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 19 Iul 2008 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru noul instrument, Sabin.
Primul botez se numeste "first light" si aici poti sa dai fiecare nume care zici sa o sa-ti placa pentru instrumentul tau. Mult spor cu el.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iul 2008 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a venit Dobsonul de 8 inch astazi. Abia ce l-am asamblat.
Primele impresii.... Este mult mai mare in realitate decat pare in poze. Este destul de greu, la limita portabilitatii asamblat. Cu siguranta ca pe sonotube nu o sa-mi iau niciodata o apertura mai mare de 8. In rest, abia astept the first light cu el. Mi-am luat un un chesire/sighttube pentru colimare, urmeaza sa ma uit sa vad ce si cum.... Cam atat. Alte impresii, mai tarziu. Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iul 2008 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am verificat cu chesire/sightube si din cate vede ochiul meu neformat este destul de bine colimat. Cercurile sunt concentrice, punctele din centru se suprapun, iar centrul crosshair-ului sightubului se suprapune peste centru. Singura chestie este ca secundara apare putin descentrata spre nord-vest daca pot spune asa , insa citii pe aici ca e normal offsetul asta.
Acum sa bata vantul, sa plece norii si sa trecem la observatii..... Cool
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 22 Iul 2008 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca pt multi e banal, insa pt mine inca nu e. Asa ca , o poza cu bestia!


22072008421.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  302.54 kb
 Vizualizat:  de 16289 ori

22072008421.jpg


Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 22 Iul 2008 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OvidiuDanut a scris:
Mi-a venit Dobsonul de 8 inch astazi. :

Sa-l folosesti cu multa placere! Intradevar e mare!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 42, 43, 44  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 44
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact