Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp1_0_a590is-bw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce instrumente de observatie aveti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 42, 43, 44  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Noi 2008 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In afara pozelor ce le-am afisat pe un alt topic, mai aveam o imagine cu telescopul Newton 150mm f/10, in mediul lui, pina recent acesta a fost instrumentul principal.



Felicitari tuturor pentru telescoapele home made, au un aer aparte, sint personalizate.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2008 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La invitația domnului Mircea Pteancu postez încă odată imagini cu instrumentele pe care le am, cumpărate sau construite de mine de-a lungul timpului:

Luneta cu obiectiv din lentilă de ochelari, schema clasică, dar la care am folosit un ocular confecționat dintr-un grup de lentile recuperat de la un obiectiv foto cu zoom (grupul mobil din interior). Tubul port-ocular este format din 2 țevi de dural de diametru apropiat iar adaptorul din aluminiu strunjit. Tubul principal este un tub de carton de la hârtie de calc cu diametrul de 50mm, înăuntru am pus 3 diafragme care atenuează aberațiile într-o măsură suficientă ca să nu afecteze prea mult observațiile. Trepiedul este unul foto, achiziționat mai recent, ieftin și foarte bun comparativ cu altele chiar de trei ori mai scumpe.



Am făcut observații la Lună, Jupiter & sateliții săi și constelații, lumina însă este prea puțină pentru deepsky, abia se distinge nucleul la M31. Mărirea este de aprox. 50x, prea mult pentru acest "obiectiv" (menisc de 0,75 dioptrii)... Smile

In a doua imagine sunt:
- luneta de 50mm construită dintr-un tub de dural de la cilindru de copiator A3, ocularul este un obiectiv modificat de la un vechi aparat foto/de mărit (are o diafragmă pe care am păstrat-o dar am scos lentila divergentă pentru a obține o mărire mai mare), se vede filetul pătrat, cu 2 inceputuri cu care se poate regla focalizarea, obiectivul este o lentila de 50mm f=400mm acoperită antireflex, am folosit 2 diafragme pentru reducerea aberațiilor;
- luneta terestră 25x30 reparată prin adaptarea unui obiectiv acromat;
- luneta construită recent din piese recuperate, obiectiv de copiator, ocular de la un instrument IOR găsit la vechituri;
- monocularul rusesc, 10x40 Berkut la care se vede piulița lipită pentru fixarea pe un suport magnetic de comparator - am făcut cele mai multe observații cu acesta... Smile



mai am o lunetă de armă, 4x20 care necesită mici reparații (am achiziționat-o din piață cu 50 lei dacă țin bine minte) și încă o lunetă de 50mm cu un obiectiv de la aparatul CERTO pe post de ocular, care nu apar în poze.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
In afara pozelor ce le-am afisat pe un alt topic, mai aveam o imagine cu telescopul Newton 150mm f/10, in mediul lui, pina recent acesta a fost instrumentul principal.



Felicitari tuturor pentru telescoapele home made, au un aer aparte, sint personalizate.


Wow. Ai observator cu cupola ? Frumos. Mai ai si alte imagini ale acestuia ?

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2008 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa "ma bag si eu in seama" putin.

In pozele atasate puteti vedea doua dintre instrumentele pe care le-am construit eu (mai putin optica - la asa ceva nu ma bag inca).

Primul este un telescop Dobson de 200 mm f/6 din teava PVC (l-ati mai vazut pe aici, pe forum), construit prin 2003, acum in prin proces de transformare (sau "reconstructie") absolut necesara pentru eliminarea greutatii excesive (am schimbat teava PVC care - cu tot cu "cutia" mare si patratoasa in care salasluieste - cantareste vreo 20 kg cu o alta din inox care trage la cantar doar 3-4 kg; am schimbat bariletul oglinzii primare - initial facut din material placaj de 12 mm foarte solid dar foarte greu - cu un altul din aluminiu, aerisit si foarte usor). Telescopul are si un cautator de 11x50 mm construit tot de mine din piese recuperate dintr-un binoclu.

Foarte curand voi avea si primele imagini cu acest instrument, in noua lui forma.

Al 2-lea instrument este o luneta dublet acromat de 60 mm f/15, recent construita pentru a fi folosita in astrofotografie, la ghidaj. Poreclita "Viespea" Very Happy



Telescop_Dobson_Laurentiu.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  78.58 kb
 Vizualizat:  de 19436 ori

Telescop_Dobson_Laurentiu.JPG



luneta_60mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  422.06 kb
 Vizualizat:  de 19436 ori

luneta_60mm.JPG



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2008 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata si arsenalul meu , ex dob-ul de 200mm f/6 si o luneta semi-apo de 66mm .Dupa cum se vede am o slabiciune in materie de adaptoare... le fac eu Very Happy .


telescop.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  146.73 kb
 Vizualizat:  de 19427 ori

telescop.JPG



luneta.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.06 kb
 Vizualizat:  de 19427 ori

luneta.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 11 Noi 2008 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Wow. Ai observator cu cupola ? Frumos. Mai ai si alte imagini ale acestuia ?

Da. Am scris mai multe despre telescop si observator in topicul meu de la Who's who.
Pe scurt, partea mecanica si oglinda principala a telescopului le-am facut in 2002, iar aluminizarera oglinzii in vara anului urmator.







Recent am modificat sistemul de blocare si miscare fina (manuala) al axei orare, pentru a putea folosi montura la astrofoto cu diverse sisteme mici afocale. Probabil voi reveni cu imagini.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Noi 2008 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TaviF, m-am uitat de mai multe ori la cele peste 50 de poze postate de tine ,nu-mi amintesc in graba adresa de pe internet unde le ai stocate.Foarte interesante.Tare te-as ruga sa pui si aici poza cu montura de testare a opticii Dall-Kircham,am vazut ca ai poze si cu un mic Newtonian in montura azimutala in furca.Ocularul RKE era pe telescopul Newton de 150mm?Am remarcat ,si admirat,faptul ca ai observator cu cupola.Din cate stiu eu,numai tu si Nicu Reinholz ati reusit sa ajungeti asa de departe.
Fiind unul dintre mosii de pe aceasta lista imi permit sa va felicit pe toti pentru constructiile realizate pana acum.Ieri a fost o zi deosebita,aniversara in viata personala,iar pozele pe care le-au postat TaviF, Erwin,Laurentiu,Mitu Catalin mi-au facut o mare bucurie.
Multumesc tuturor care pana acum au contribuit la acest interesant topic deschis de Ovidiu Danut.Ii rog sa completeze in continuare cu alte poze si informatii atat pe cei care deja au postat ,cat ,mai ales, pe cei care inca nu au postat nimic despre instrumentele lor.
Scopul final este un pictorial al telescoapelor din Romania,propus de neox,cu comentarii atat in limba romana cat si in engleza,pictorial pe care o sa-l afisam aparte si pe care sa-l includem in ''ATM web-ring'' si in acest fel sa devenim cunoscuti pe plan mondial.Aceasta este propunerea mea,admin stie si ''daca'' si ''cum'' se poate face asta.Nu suntem si nici nu trebuie sa fim ''cei mai mari'' si nici ''cei mai tari''.Trebuie doar sa existam,sa construim telescoape,sa observam Cerul.Si sa impartasim altora experientele noastre,ceea ce vom face prin pictorial,prin intrarea in acel web-ring!Mircea

PS:trebuie sa precizez ca eu nu zic ca nu existam,ca nu construim,ca nu observam.Doar ca o facem asa ,mai transparent....
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Noi 2008 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul RKE 20mm il foloseam la fotografia afocala, pe atunci era cel mai bun.
Acum o sa mai afisez alte doua imagini (in plus) ale telescopului de teste.
1. Varianta de focalizare newtoniana, folosita in special la testul nul final al oglinzilor principale Dall;
2. Varianta de focalizare Cassegrain;
3. Sistemul cu o extensie pt. focalizarea gregoriana, aveam un ansamblu 175mm f/30.







Se vad atasate niste greutati pt. echilibrare, problema asta o s-o rezolv usor cu o masa culisanta pe platbanda de rigidizare in planul orizontal.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2008 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super construcțiile, Tavi F.! Cred că nu ai folosit nici o piesă uzinată (strung, freză) ci doar profile, țevi, platbandă... îmbinate prin sudură sau șuruburi, lucrări pe care le poți face într-un atelier modest, dar cu multă îndemânare și imaginație. Meseriaș! Cool
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Noi 2008 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Desigur, toate constructiile de mai sus sint facute cu unelte simple, fara acces la masini de prelucrare prin aschiere.

Mai prezint o luneta realizata anul trecut, avind la baza un obiectiv 102/600mm de la Surplus Shed. O solutie constructiva in principal din PVC, care am considerat ca se preteaza bine unui astfel de obiectiv.



Focalizatorul este simplu dar eficient, indeplinindu-si bine functia fara dezaxari ale ocularului. Jocurile sint f. mici, distanta suficient de mare intre ghidajele tubului portocular.
Doar bucsa din alama mi-a prelucrat-o cineva pe strung.

Edit: focalizatorul elicoidal al telescopului (o fotografie afisata si pe un alt topic mai vechi)

Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Noi 2008 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TaviF
La luneta de 102mm f/6 ai prevazuta posibilitatea sa folosesti prisma /oglinda zenitala?Acest refractor s-ar incadra la categoria RFT,nu-i asa?Cu un ocular de 20mm si camp de 60 grade (la mine fiind de moda veche asta inseamna Erfle) ofera un grosisment de 30x si camp efectiv de 2 grade.Dupa cate stiu eu acesta este criteriul,orice instrument capabil sa ofere un camp de minim 2 grade este un RFT.
Doar cativa ATM-isti de pe Lista ATM,prietenul si fostul coleg de astroclub Csipak Tiberiu si subsemnatul,suntem interesati de sistemul Gregory.Si evident tu,cu mentiunea ca tu ai si realizat un asemenea telescop.Ai facut observatii in configuratia Gregory?Cum au fost imaginile ?Eu mor de curiozitate sa privesc printr-un telescop Gregory.Ca nota,nu stiu daca colegii de forum sunt familiarizati cu instrumentele lui Messier,dar instrumentul preferat al lui Messier a fost un telescop Gregory de 18cm diametru.
Mai am o intrebare,am vazut ca tubul telescopului din cupola este imbracat intr-un material cu aspect textil.Ne dai niste detalii,te rog?Mircea
Mircea
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Noi 2008 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La acea luneta nu folosesc oglinda zenitala, de fapt nici nu am asa ceva pe alezajul de 1.25", pentru mine a fost un accesoriu mai putin important (in plus aparea si necesitatea unui diametru mai mare la tubul portocular). Obiectele aflate la un unghi de ~70 grade altitudine le pot observa fara mari probleme.

Telescopul Gregory produce imagini f. bune. Aluminizarea am putut sa o fac doar pt. seturile Dall, in schimb am facut observatii terestre si astronomice (pe surse luminoase respectiv Luna si Jupiter) si cu oglinzile Gregory nealuminizate. Are un avantaj important la observatiile terestre, oferind imagine dreapta.
Sistemul Gregory este favoritul meu, chiar daca lungimea tubului e mai mare decit focala primarei. Diametru de 175mm mi se pare o varianta optima, iar ocularele folosite (la f/30) vor fi unele cu focale medii/mari, deci eye relief mare, observatii confortabile.

Capetele tubului telescopului de 150mm sint din fibra de sticla (facute neoficial intr-o fabrica). Mai am inca un tub de 90cm lungime si 195mm diametrul interior, din care vreau sa-mi fac un Dall 175mm f/28.6 (lucrez la oglinda principala, secundara o am). 175-ul (cu prindere laterala pe perforatia centrala) e cam maximum pentru tubul ce-l am.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Dec 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noul meu telescop (a carui constructie este prezentata pe topicul "(Re)constructie telescop Newton".

Optica (oglinda principala de 200 mm f/6 si secundara de 47 mm diametru) este cumparata acum vreo 5-6 ani din SUA, de la Orion Telescopes). Montura este o clona chinezeasca a monturii CG5 de la Celestron (care au copiat-o, la randul lor, dupa cea japoneza Vixen GP - daca nu ma insel prea tare).



_DSC96942008-12-16_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  273.92 kb
 Vizualizat:  de 18741 ori

_DSC96942008-12-16_2x.jpg



_DSC96962008-12-16_2x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  285.75 kb
 Vizualizat:  de 18741 ori

_DSC96962008-12-16_2x.jpg



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Ionut Dohotariu
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Noi 2008
Mesaje: 310

Motto: Ad augusta per angusta

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Feb 2009 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari domnului Tavi F. Tine-ti-o tot asa!!
Sus
Catalin M. T.
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Feb 2009
Mesaje: 372

Motto: Admovere Oculis Distantia Sidera Nostris

Localitate: Turda, Romania

MesajTrimis: 09 Mar 2009 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sugestia domnului Mircea Pteancu imi postez si eu "arsenalul" din dotare:
Binoclu 7x40
Refractor 50mm/630mm folosit pt observatii solare in proiectie.
Telescop Neton 110mm/500mm - cel mai folosit telescop de mine si care prezinta performante remarcabile la acest diametru.
Spectroscop artizanal - folosit ocazional pt spectrofotometrie, cu el am reusit sa disting cateva linii de absortie majore la Soare: H alfa, dubletul Na, si cateva in portiunea verde si albastra a spectrului solar
Ocazional mai folosec si Dobson-ul de 200mm/1200mm al clubului de astronomie Eta Andomedae din Turda Wink
In viitorul apropiat vreau sa imi achizitionez un APO de 90mm si un RC de 6" sau 8" Very Happy



DSC_0364.jpg
 Descriere:
Spectroscopul
 Marime fisier:  177.95 kb
 Vizualizat:  de 17949 ori

DSC_0364.jpg



DSC_0365.jpg
 Descriere:
Binoclu 7x40
 Marime fisier:  149.14 kb
 Vizualizat:  de 17949 ori

DSC_0365.jpg



DSC_0363.jpg
 Descriere:
Refractor 50mm/630mm..pt obs. solare in proiectie
 Marime fisier:  192.77 kb
 Vizualizat:  de 17949 ori

DSC_0363.jpg



CSC_0361.jpg
 Descriere:
Newton 110mm/500mm ....mica "bestie"
 Marime fisier:  188.5 kb
 Vizualizat:  de 17949 ori

CSC_0361.jpg



_________________
Refractor: TMB 6" f/15; SW 3.5" f/10, SW 2.7" f/13; Borg 50ED f/10
Catadioptric: Meade ETX90
Reflector: Tasco 4.5"f/4.5
Oculare: Baader: Hyp. 13/17/21;ES 20/68°; BCO 6/10/18; Fujiyama 7/25; SW:Pla. 4/9; VixenNPL 25;Binoclu:7x40 IOR; Nikon
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 42, 43, 44  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 44
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact