Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce instrumente de observatie aveti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 42, 43, 44  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Noi 2019 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor .

Duminica trecuta am gasit telescop reflector Optus 76/700 in piata de vechituri Obor din Braila, am dat numai 40 lei pe el, era aproape complet, avand trepied de lemn bun, cautator, montura alt-azimutala tip furca, doar ca era murdar, inclusiv pe oglinzi, numai praf si pete pe oglinda primara.

L-am desfacut, am curatat tubul, oglinzile le-am bagat in apa distilata ca sa se immoie stratul de praf depus pe ele, apoi le-am spalat cu grija, cu o bucata de vata imuiata in apa, fara sa apas deloc. S-a indepartat mare parte din praf, doar ca au ramas niste pete aproape de marginea oglinzii primare, care insa nu afecteaza deloc imaginea, zgarieturi nu am observat deloc pe oglinzi .

Am mai observat ca ii lipsea bucsa in care se fixeaza ocularele in portocular, i-am montat eu partea cu surub dintr-un barlow din plastic care nu il mai foloseam, ca sa pot monta ocularele.
Dupa ce am curatat si montat telescopul,l-am colimat, apoi cand sa fac o proba cu un ocular ,am constatat ca nu intra in focus deloc ,nici cu focuserul strans de tot. Planul focal era prea inauntrul focuserului. Cum constructia bariletului oginzii primare nu imi permitea sa urc oglinda mai sus, nu a ramas decat sa scurtez din portocularul focuserului.
L-am scurtat si tot degeaba, planul focal era cu vreo 5 cm inauntru focuserului si nu voiam sa il scurtez prea mult, ca sa nu ii scurtez pea mult cursa, asa ca a trebuit sa scurtez 2 cm si din tubul optic, mai ales ca am adaugat niste arcuri la suruburile de reglaj ale bariletului oglinzii, caci nu avea arcuri, si a trebuit sa dau cu 1 cm mai in spate bariletul cu oglinda ca sa las un mic spatiu pentru arcuri. L-am scurtat cu atentie, apoi am facut o proba si in sfarsit ocularul intra in focus.

Cum am mai spus, bariletul oglinzii nu avea arcuri si era lipit de tub ,fara posibilitatea colimarii , desi avea 6 gauri, trei simple, prin care treceau suruburile de reglaj a colimarii si inca trei gauri filetate, care erau pentru suruburile de blocare a bariletului, dar care lipseau, suruburile de reglaj erau stranse la maxim, banuiesc ca fostul propietar al telescopului i-a scos arcurile si suruburile de blocare a bariletului.

L-am mai colimat inca o data si l-am testat pe obiecte indepartate , oferea imagini clare si cu contrast bun, in ciuda petelor de pe oglinda primara. Apoi ,seara ,am facut testul pe stele si se comporta bine la grosismente mici si medii, chiar si la grosismente mari de pana in 200x.

Trepiedul din lemn este destul de bun, chiar mai bun decat trepiedul din aluminiu care l-a avut montura EQ1, insa montura tip furca are o hiba, nu permite indreptarea telescopului chiar spre zenit, este limitat cam la 75-80 grade din cauza la picioarele trepiedului.

Is multiumit de el, este bun mai ales atunci cand nu scot telescopul mare de 114mm, fiind si mult mai usor decat acesta, il pot ridica cu o singura mana, cu tot cu trepied,il pot pune la lucru rapid.

Ofera un camp mai mare cu ocularul de 40mm Celestron Nexstar, cam 2,3 grade la 17,5x fata de 1,8 grade la 22,5x in telescopul de 114mm, fiind mai potrivit pentru stele variabile decat telescopul mare.

Este bun si la stele duble, splitand usor stelele ca Gamma And, Gamma Ari, Albireo, nu l-am testat inca pe duble mai stranse din cauza vremii, dar o sa il teste curand.



P1210957.JPG
 Descriere:
Telescop Optus 76/700mm
 Marime fisier:  336.43 kb
 Vizualizat:  de 9123 ori

P1210957.JPG



P1210960.JPG
 Descriere:
Telescop Optus 76/700mm, vedere din fata.
 Marime fisier:  378.78 kb
 Vizualizat:  de 9123 ori

P1210960.JPG



P1210963.JPG
 Descriere:
Telescop Optus 76/700mm, din lateral.
 Marime fisier:  468.62 kb
 Vizualizat:  de 9123 ori

P1210963.JPG



P1210964.JPG
 Descriere:
Telescop Optus 76/700mm, partea din spate cu bariletul oglinzii primare. Cartonul negru este pentru a acoperi acel spatiu dintre tub si barilet, ca nu apara curenti in tub, de obicei in trag peste spatiul dintre barilet si tub.
 Marime fisier:  345.78 kb
 Vizualizat:  de 9123 ori

P1210964.JPG



P1210965.JPG
 Descriere:
Telescop Optus 76/700mm. Bariletul oglinzii primare,cu suruburile de reglaj (cele cu cap hexagon) si suruburile de blocare (cele cu cap stea).
 Marime fisier:  471.47 kb
 Vizualizat:  de 9123 ori

P1210965.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Feb 2020 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.

Saptamana trecuta am primit de la FlorinC un reflector newtonian-catadioptric Seben 150/1400mm , un newton de constructie clasica care contine insa un corector de sfericitate in focuser, care corecteaza aberatia de sfericitate a oglinzii primare, care este sferica ,cu raport focal scurt, de 3,3 , adica cu o distanta focala nativa de 500mm, care este adusa de corector la valoarea de 1400mm.
Telescopul este foarte compact, tubul avand mai putin de 500mm , este si mai usor decat telescopul de 114mm.
Functia principala a corectorului este corectia aberatiei de sfericitate, iar extensia distantei focale este o functie secundara. Corectorul se descurca destul de bine, anuland aberatia de sfericitate, dar numai daca se gaseste la o anumita distanta fata de oglinda primara, anume 440mm. La o distanta mai mare, apare subcorectia de sfericitate, iar la o distanta mai mica , supracorectia. Datorita corectorului care este un dublet cu focala negativa, mai apare si un cromatism ca la lunetele acromate, dar este mic si nu deranjeaza deloc. In schimb coma este mai accentuata pe marginea campului decat la reflectorul de 114mm, datorita raportului focal redus al oglinzii primare.
Cu toate acestea, telescopul se descurca bine pana la un grosisment de 200-250x, fiind mai luminos si mai indicat pentru obiecte DSO slab luminoase decat reflectorul de 114mm. Cu acest telescop de 150mm, am descoperit noi detalii in anumite roiuri deschise, care pana acum nu le observasm cu reflectorul de 114mm, sunt foarte multumit de el. Smile

Zilele astea am colimat mai bine reflectorul de 150/1400mm . Am captusit pe dinauntru tubul cu carton A4 negru mat pentru a elimina reflexiile pe peretele interior al tubului ,care erau mai accentuate decat la reflectorul de 114/900mm, la fel am facut si cu cautatorul telescopului de 150mm, i-am pus carton negru inauntrul tubului si pe partea interioara a parasolarului acestuia.
La tubul telescopului am adaugat deasemena un parasolar care are menirea sa elimine lumina parazita care ar putea patrunde in tub sub anumite unghiuri, tubul avand focuserul cam aproape de marginea superiora. I-am construit si o montura Dobson din lemn, iar aseara am iesit la observatii cu el.

In amurg, pana la lasarea intunericului , am colimat fin telescopul de 150mm pe steaua Polaris, dupa ce l-am colimat aproxiamtiv ziua ,cu capac de focuser cu gaura in mijloc, la oglinda principala i-am pus o bulina in centru, pentru o colimare cat mai precisa si m-am chinuit vreo ora ca sa colimez cat de cat cat bine telescopul de 150mm, datorita raportului focal scurt al oglinzii principale , telescopul este pretentios la colimare si la reglajul de focus. Dar m-am descurcat pana la urma. Steaua nu se vede foarte punctiforma ,ca la reflectorul de 114mm, dar este acceptabil. Oricum telescopul de 150mm il voi folosi la observarea obiectelor DSO, in timp ce telescopul de 114mm il voi folosi mai mult la planete ,stele duble si Luna (sau si Soarele prin filtrul solar). Smile
Mai jos am pus cateva poze cu telescopul de 150/1400mm, in ultima poza telescopul de 150mm fiind afara impreuna cu telescopul de 114mm (cel albastru), in "actiune", la observatii. Smile



P1220241.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  329.98 kb
 Vizualizat:  de 8646 ori

P1220241.JPG



P1220242.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  316.8 kb
 Vizualizat:  de 8646 ori

P1220242.JPG



P1220244.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  366.72 kb
 Vizualizat:  de 8646 ori

P1220244.JPG



P1220252.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  392.66 kb
 Vizualizat:  de 8646 ori

P1220252.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Feb 2020 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pt restaurarea ambelor telescoape si lui FlorinC pentru gestul prietenesc . Am vazut jos la dotari ca apare cel nou de 150/1400 , dar nu stiam cit ii de recent , si daca se poate lucra cu el . La Optus 76/700 daca sint pete , poti incerca cu alcool tehnic sa le scoti , cu vata f fin . Daca nu se indeparteaza poate fi afectat stratul de protectie sau stratul reflectiv . La cel de 150 as scoate oglinda principala cu tot cu barilet , si in alt tub de test , as pune primara + un barlow 2x in focuser , dar de calitate , permanent . Ai avea focala mai scurta , iar aberatiile ar trebui sa mai dispara + colimare mai usoara .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2020 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Iulian, și de la mine! Nu aș modifica Seben-ul. La Optus se poate modifica furca însă va trebui atunci echilibrat. Eu aș face o montură tip "Penelopa" a d-lui Mircea Pteancu care le-ar putea duce pe oricare dintre cele două newtoniene, de 76 sau 114mm. Sebenul poate rămâne pe Dobson pentru vizual. Optus-ul poate fi folosit și pentru Soare, când va reveni activitatea interesantă, cu filtru adecvat.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Feb 2020 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru felicitari. Smile

Nici eu nu a modifica Seben-ul de 150mm, mai bine il las asa, mai ales ca corectorul este calculat bine pentru acest instrument, cu barlow nu stiu daca ar merge in locul corectorului, si daca ar corecta totusi aberatia de sfercitate, ar face-o la o alta distanta fata de oglinda primara, care daca ar fi mai mica de 440mm, ar determina focuserul sa intre in fascicolul incident de lumina si ar strica calitatea imaginii, in plus de asta, planul focal ar fi mutat fie mai inauntru, fie prea in exteriorul cursei focuserului si ar fi iarasi naspa cu reglajul de focus.
In privinta telescopului Optus , da, cred ca ar merita si el o montura mai buna, poate una tip Penelopa sau din fitinguri metalice (un teu si cateva nipluri fixate pe trepiedul original in locul furcii), o sa-i modific montura anul acesta. Reflectorul de 114mm se descurca bine pe acutala montura Dobson, pe care de obicei o pun pe trepiedul pe care am asezat reflectorul Seben cand am facut pozele de mai sus.

La observatii solare am filtrul pentru telescopul de 114mm si prisma solara DIY pentru luneta de 45/550mm. Observatiile prin telescopul de 114mm cu filtrul solar am vazut ca sunt mai interesante decat cele efectuate prin luneta de 45mm cu prisma solara, imaginea nu mai este verzuie ci alba si mai luminoasa prin filtrul solar.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Feb 2020 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este prima data cand admir aplombul ATM al lui Iulian. Ma bucur de achizitionarea 150-ului. Meritai din plin pentru ca duceai lipsa de o apertura mai mare pentru observatiile tale! Sa-l stapanesti sanatos!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Feb 2020 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Da' stie Primaria voastra ca tu ai crescatorie de telescoape ? Very Happy

Sa folosesti sanatos noul telescop si sa fie sanatos si colegul nostru Florin care ti l-a trimis !

Pe Yahoo a existat un mic grup numit ''Small Reflector Telescope'' care a disparut odata cu celelalte grupuri.Acolo ,Bill Steen descria in amanunt optimizarile facute unui reflector Bird-Jones,optimizari care au imbunatatit vizibil performanta instrumentului.Folosind numai optica originala.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Iun 2020 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Recent am primit de la Erwin o luneta de 80/900mm impreuna cu o montura buna, de calitate. Luneta este de calitate buna, zilele trecute am reusit sa-i fac proba la stele, pentru ca nu avea inele de prindere, a durat ceva timp pana am gasit la un magazin de bricolaj niste coliere din metal pe masura diametrului lunetei, ca sa o pot fixa pe montura, caci avea o sina dar era prinsa provizoriu de tubul lunetei.
Mai intai i-am facut testul cu stea artificiala si am constatat ca are o usoara subcorectie (inele de difractie bine vizibile in intrafocus si neclare in extrafocus) si un mic astigmatism (inelele de difractie de forma ovala in imediata apropiere de focus). La proba pe stele am observat ca subcorectia nu este derajanta deloc cand reglez bine focusul , iar astigmatismul l-am anulat prin rotirea elemetelor obiectivului unul fata de celalalt si acum inelele de difractie se vad perfect rotunde in intrafocus si extrafocus, iar discul de difractie rotund si clar in focus. Alaltaseara am observat stelele Rasalgethi (alpha Her) si Porrima (gamma Vir) si se vad foarte bine chiar si la 300x, cu ocular de 9mm si barlow 3x, sunt foarte multumit de luneta. Smile

Mai trebuie sa vopsesc tubul, sa-i fixez in suruburi celula cu obiectivul , indepartand acea banda de hartie din dreptul sau si sa montez un cautator.

Am adaptat si reflectoarul de 114/900mm pe noua montura, confectionand o sina de prindere din textolit de 20mm grosime, montura il suporta fara probleme desi tubul cantareste 4 kg, fiind cel mai greu dintre toate instrumentele pe care le am, luneta de 80/900mm are 2,2 kg, reflectorul de 150/1400 are 3,3 kg, dar nu l-am adaptat inca pe noua montura, il folosesc pe montura Dobson, numai pentru vizual.
In schimb am adaptat si micul reflector de 76/700mm atat pe montura EQ1 ,cat si pe montura noua, fiindca montura AZ2 nu prea era buna pentru el, era pacat de calitatea sa superiaora fata de celelalte instrumente sa nu beneficieze de o montura de calitate, mai ales ca la testul pe stea a primit nota 10 din partea mea.
Chiar si luneta de 45/550mm am adaptat-o pe montura noua, pentru astrofoto de expunere lunga la obiecte DSO.

[PS] Nu stiu de ce pozele sunt afisate rasturnat pe forum ,desi eu le-am rotit in pozitie verticala la editare, iar in atasamente apar deformate.

[Edit] Am rezolvat problema cu pozele , era din cauza ca le-am editat in Paint, care nu este prea bun in unele cazuri.



20200614_114857.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  377.52 kb
 Vizualizat:  de 7911 ori

20200614_114857.jpg



20200614_115003.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  358.42 kb
 Vizualizat:  de 7911 ori

20200614_115003.jpg



20200530_184555.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.02 MB
 Vizualizat:  de 7911 ori

20200530_184555.jpg



20200612_171157.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  804.53 kb
 Vizualizat:  de 7911 ori

20200612_171157.jpg



20200614_115511.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  389.06 kb
 Vizualizat:  de 7911 ori

20200614_115511.jpg



P1240284.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  387.35 kb
 Vizualizat:  de 7911 ori

P1240284.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2020 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Încă odată felicitări! Este extraordinar că în doar 2 săptămâni ai făcut atâtea!

Mă bucur că ai rezolvat cu obiectivul de 80mm, eu nu am avut destulă răbdare și timp să duc optimizarea la un rezultat mulțumitor. Având raport focal lung acest refractor cred că îți va oferi rezultate mai bune la planete și stele duble, având un contrast mai ridicat decât reflectoarele care au și obstrucția centrală și spike-urile de difracție de la spider și prinderile oglinzilor primare. Eu am folosit cu succes luneta mea chiar și la obiecte din catalogul Messier la măriri mici. Am văzut chiar și galaxii din Fecioara într-o zonă lipsită de poluare cu lumină.

Acum că toate instrumentele sunt funcționale și au monturi adecvate îți doresc sănătate și cer senin să le poți folosi cât mai mult și cât mai bine!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iun 2020 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Mie imi place abordarea ta adica o montura buna,stabila folosita pentru majoritatea instrumentelor tale.
Astfel realizezi un instrument virtual multifunctional si foarte versatil datorita instrumentelor individuale foarte diferite.
Te felicit pentru progresele realizate si sper sa citim noi si interesante rapoarte de observatii facilitate de instrumentatia ta imbunatatita prin contributia prietenului nostru Erwin si al altor colegi de hobby binevoitori.

Cred ca este nevoie sa explic ceva,deoarece si eu am primit componente optice si accesorii de aici, de la colegi de forum si de pe 60mmtelescopeclub. Ba recent, am primit fara sa fi solicitat, chiar si de pe Antique Telescope Society, doua oculare si un obiectiv Zeiss de 110mm.

Aici nu este vorba de filantropie la modul general.
Cei care fac asemenea donatii fac un fel de investitie, ajuta un astronom amator activ pentru ca acesta sa fie si mai activ.
Asemenea gesturi demonstreaza ( impotriva avalansei de porcarii negativiste cu care ne inunda mass-media) ca exista oameni buni si ca exista fraternitate intre astronomii amatori.
Domnul fie laudat !

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 14 Iun 2020 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult. Smile
Acum pot sa spun ca sunt foarte incantat si multumit de instrumentarul astro complet, atat pentru observatii vizuale cat si pentru astrofoto.
Desigur ca voi posta rapoarte de observatii si imagini cu obiecte ceresti ori de cate ori am ocazia.
Multumesc mult tuturor celor care m-au ajutat cu donatii de instrumente si accesorii. Very Happy

Cer senin tuturor. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 01 Iul 2020 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am aflat ce model este montura noua, primita de la Erwin. Este modelul Bresser Messier Exos 1/EQ-4 si am aflat ca suporta tuburi optice de pana la 7 kg, foarte fain. Very Happy
https://www.worthpoint.com/worthopedia/bre...1774238937

Eu am cel mai greu tub , reflectorul de 114/900mm de 4 kg. Restul telescoapelor au mai putin de 4kg. Reflectorul de 150/1400 are 3,3 kg, iar luneta de 80/900 are 2,3 kg.
Montura merge fara probleme atat la Luna/Soare si planete , cat si a astrofoto cu expuneri lungi, inclusiv la focala de 900mm a lunetei de 80/900. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 06 Iul 2020 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint luneta de 80/900mm intr-o noua forma. Smile
Ieri am vopsit-o in alb, cu spray cu vopsea alba mat. Am demontat celula cu obiectivul si focuserul ,am acoperit capetele tubului din aluminiu al lunetei cu doua capace din carton si apoi am vopsit tubul. Azi am montat la loc focuserul si obiectivul pe tubul vopsit si gata luneta, este pregatita pentru noi sesiuni de observatii. Smile
Am de gand sa vopsesc cu alb si reflectorul de 114/900mm, fiindca se incinge tare ziua cand fac observatii solare (sau observatii planetare diurne) si ar arata mai bine alb decat albastru inchis cum e acum.



20200706_150027.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  389.36 kb
 Vizualizat:  de 7695 ori

20200706_150027.jpg



20200706_145328.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  406.1 kb
 Vizualizat:  de 7695 ori

20200706_145328.jpg



20200706_150107.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  373.94 kb
 Vizualizat:  de 7695 ori

20200706_150107.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iul 2020 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar majoritatea observatiilor tale sunt facute noaptea.
De aceea am o intrebare ,doar oarecum retorica : ce culoare are stratul de vopsea pe fata dinspre tub ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2020 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine, Iulian! Să vopsești și adaosul acela care ține parasolarul, e alb și reflectă lumina.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 42, 43, 44  Urmatoare

Download topic
Pagina 43 din 44
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact