Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

viata


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 17 Sep 2005 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului: viata
Raspunde cu citat (quote)

s-a intrebat oare cineva, vreodata, cum poate, o gramada de atomi si molecule, sa constituie ceva pe care il putem numi "in viata"? cum poate "o gramada" de atomi care nu fac altceva toata ziua decat sa se zbeguiasca sa formeze ceva inteligent, capabil sa deformeze mediul inconjurator, si sa se intrebe de ce poate face asta?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 17 Sep 2005 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. M-am intrebat eu. Dar nu prea am ajuns la o concluzie.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 17 Sep 2005 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine nu e mare lucru ceva pe care putem sa il numim "in viata". E o simpla grupare de molecule care il determina sa actioneze intr-un anumit fel (referindu-ma aici la organismele simple). Ceea ce e uimitor este viata inteligenta, si constiinta implicita.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 17 Sep 2005 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este simplu. Celulele, fie ele vegetale sau animalesunt formate din macromolecule care la randul lor sunt formate din cateva milioane de atomi
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 17 Sep 2005 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, stiu asta. dar ce anume determina aceste celule sa se hraneasca si sa se reproduca? eu cred ca e ceva mai mult decat niste atomi sub actiunea legilor fizice/chimice.
Sus
azinkin
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2005
Mesaje: 42




MesajTrimis: 17 Sep 2005 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, stiu asta. dar ce anume determina aceste celule sa se hraneasca si sa se reproduca? eu cred ca e ceva mai mult decat niste atomi sub actiunea legilor fizice/chimice.
apropo, s-a incercat rezolvarea acestei dileme,s-au scris zeci de carti si s-au facut sute de experimente, dar nu s-a gasit nici un raspuns.cel mai departe s-a ajuns la reproducerea in laborator a aminoacizilor.
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 17 Sep 2005 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un proces biologic normal. Nu stiu de ce se intampla dar toate celulele se divid
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 17 Sep 2005 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca raspunsul este ADN-ul
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 23 Sep 2005 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricare ar fi raspunsul, s-a descoperit ca viata este mult mai rezistenta si mai usor de sustinut decat se credea acum 20 de ani. Un biolog care studiaza posibilitatea aparitiei vietii pe alte planete a demonstrat intr-un experiment transmis pe Discovery ca in lacurile vulcanice sulfuroase a caror apa poate ajunge pana la 70 C sunt microorganisme care nu numai ca supravietuiesc dar prospera numai cu ajutorul sulfului. Aceleasi microorganisme au fost gasite si in solul din apropierea lor.
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Mai 2006 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Robotii ar putea avea viata, sau nu au deja ? Cei dotati cu senzori, oare nu percep informatiile primite sub forma de senzatii ? Putem stii acest lucru ? La urma urmei viata nu inseamna neaparat ceva complex, si poate asa cum exista creaturi unicelulare, poate asa si un robot cu un singur senzor, sa zicem vizual, sa fie viu. Daca robotii ar fi vii, atunci cred ca dupa moarte li se va intampla acelas lucru ca si noua, adica vor disparea vesnic...trist.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 26 Mai 2006 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cheetor a scris:
Oricare ar fi raspunsul, s-a descoperit ca viata este mult mai rezistenta si mai usor de sustinut decat se credea acum 20 de ani. Un biolog care studiaza posibilitatea aparitiei vietii pe alte planete a demonstrat intr-un experiment transmis pe Discovery ca in lacurile vulcanice sulfuroase a caror apa poate ajunge pana la 70 C sunt microorganisme care nu numai ca supravietuiesc dar prospera numai cu ajutorul sulfului. Aceleasi microorganisme au fost gasite si in solul din apropierea lor.


Exista bacterii care traiesc in medii extreme la -100 sau la +100 (si mai mult chiar) de grade....chiar exista aceste bacterii si pe alte planete nu vad de ce nu ar exista Wink......Apropo de atomi si molecule pai ei formeaza structura pe care noi o imbracam...Suntem o unitate....Diferenta e ca noi nu am putea trai fara o structura dar ei ar putea trai fara noi Wink AICI INTERVINE RELIGIA...SUFLETUL care este imbracat cu o structura si prins in ea pana la moarte cand este eliberat de simturi si de structura...


trebuie sa mentionez ceva ce-i care nu cred in viata vesnica...Pe "cealalta parte" nu exista simturi,timp,energii,nu exista fizica pentru ca nu e valabila nici o formula...Imaginati-va Dupa moarte avem tot...toate puterile,nu mai suntem influentati de nici o energie...

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 26 Mai 2006 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Robotii ar putea avea viata, sau nu au deja ? Cei dotati cu senzori, oare nu percep informatiile primite sub forma de senzatii ? Putem stii acest lucru ? La urma urmei viata nu inseamna neaparat ceva complex, si poate asa cum exista creaturi unicelulare, poate asa si un robot cu un singur senzor, sa zicem vizual, sa fie viu. Daca robotii ar fi vii, atunci cred ca dupa moarte li se va intampla acelas lucru ca si noua, adica vor disparea vesnic...trist.



Domnule daca ai zis robot ai zis ceva nemuritor...o structura facuta in asa fel in cat sa nu moara...Un robot nu moare decat daca il distrugi...Si noi dupa moarte vom afla ce am facut in viata:
-Daca am reusit sa trecem testul vietii dat de Dumnezeu cu brio....

Vezi trebuie sa te gandesti la viata ca la un joc de sah intre tine si Dumnezeu...DUMNEZEU Este cu piesele albe EL face prima mutare....adica nu te intreaba unde vrei sa te nasti...si de aici esti pe cont propriu e viata ta Dumnezeu nu-ti da decat cele 10 porunci pe care sa l-e respecti...Restul depinde de tine sa faci in asa fel incat sa ajugi pe drumul bun...in varful mutelui

Vedeti Dumnezeu nu ne-a impus calea dreapta n-ea dat viata si n-ea lasat pe noi sa facem ce vrem cu ea...Din cauza asta nu trebuie sa profitam in sensul bun....trebuie sa facem cat mai mult bine si sa profitam de sentimentele frumoase din viata ca e scurta:-dragostea;fericirea etc...

Acum ai in maini 2 sfere una cu bunatate si alta cu rautate depinde de tine ce alegi Wink


Sper ca a-ti inteles de aici ceva Wink

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 27 Mai 2006 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bine ca esti credincios, dar sa presupunem ca intr-o zi, omul va fi capabil sa construiasca un robot care sa se simta viu. Atunci ce poti spune despre viata robotului ? Ca i-a fost data tot de Dumnezeu ? Viata s-ar putea sa fie un fenomen fizic, care sa apara in anumite conditii, cum ar fi o cantitate mare si ordonata de informatii.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 27 Mai 2006 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca nu ne lasa Dumnezeu sa ajungem asa departe Wink....tine minte a zis ca vine sa faca dreptate si atunci v-a fi sfarsitul lumii....Cand sufletele rele vor "arde" si cu restul cred ca vom fi alaturi de Dumnezeu in dragoste iubire etc...Asa cred eu....Am vazut reportajul cu omul robot pe discovery dar iti spun sincer ....nu cred ca ne lasa sa ajungem la asa ceva Wink

Parerea mea

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Mai 2006 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca problema sta doar in gandirea noastra si poate nu gandim cum trebuie. Eu totusi cred ca Universul in sine este viu Laughing
Si apropo de ADN, din cate stiu adn-ul este ca o baza de informatii foarte gigantica. De unde a aparut acea informatie?
Cred ca totul sta in gandirea noastra si cand o sa ne-o schimbam atunci poate o sa intelegem mai multe lucruri. Lucrurile de astazi o sa ni se para mai tarziu banale. Cool
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact