Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_dupa_primul_patrar.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

viata


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2006 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Moartea termica si implicit disparitia miscarii reprezinta o concluzie eronata a oamenilor de stiinta.


Fals, doar Clausius personal trage aceasta concluzie considerand ca universul este un sistem izolat si aplicandu-i regula de variatie a entropiei, trage concluzia ca el evolueaza treptat catre o stare finala, in care diferentele de temperatura vor dispare si fenomenele vitale vor deveni cu totul imposibile, prin lipsa oricaror schimburi de energie.
asadar ar fi posibila un fel de moarte termica a universului, care implica initial, o "creatie termica", deci un inceput si un sfarsit.
totusi nu putem trage din asta o concluzie pripita, daca un om in general face un rationament de valoare si apoi face o extindere fortata, nu putem spune ca totul este un neadevar. ca si toate celelalte legi ale fizicii si principiul entropiei se dovedeste a fi limitat la scara universului.
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 02 Iun 2006 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Principiul entropiei nu poate fi aplicat universului din cauza..... lipsei de informatie. Intucat nu stim dk universul poate fi considerat un sistem termodinamic(un sistem de corpuri bine delimitate) => a vorbi despre o posibila moarte termica nu are relevanta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2006 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, universului nu i se poate aplica principiul entropiei intrucat este considerat a fi un sistem infinit in primul rand.
In afara de Clausius, nu stiu sa mai fi facut altcineva aceasta afirmatie, iar lucrurile au fost repede ponderate de catre Boltzman.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iun 2006 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Moartea e una din proprietatile vietii si deci face parte din viata. Un organism imbatranit inceteaza la un moment dat sa mai poata metaboliza motiv din care moare. Sa va dau un exemplu mai putin morbid. Un calculator tras din priza ramane un calculator si va functiona ca atare din momentul in care este din nou alimentat. Chestii ca spirit, suflet, duh etc. sunt nedetectabile si ca atare nu putem sa vorbim despre ele sau eventual putem sa facem tot felul de speculatii (adica sa batem campii).
Cat despre entropia sistemelor izolate (inchise) desi nu face parte din acest subiect putem spune ca exista pareri conform carora Universul in care traim este un sistem inchis din cauza masei materiei care-l compune si a curbarii spatiului.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Iun 2006 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoria neomogenitatii absolute interzice ideea oricarui final categoric. Mai mult decat atat, aceasta teorie interzice utilizarea semnului egal ca pe un absolut. Altfel spus, manifestarile naturale pot reprezenta numai expresii fidele ale unor inecuatii.

Revenind la subiectul initial si anume “viul”, eu cred ca am o definitie destul de eficace a acestui element. Inainte de a vorbi despre structuri ADN sau alte forme de organizare e bine de stiut care este caracteristica de baza a viului.

Sa ne inchipuim pentru o clipa ca tot ce misca poate fi considerat ca fiind materie. Traseele sau circuitele (depinde cum vrem sa le numim) marcate de preschimbarea prestabilita a locatiei definesc asa-zisa materie moarta.

Pentru mine, orice complex de actiuni ce este previzibil intr-un procent majoritar reprezinta acest tip de materie. O marja de eroare a previzibilitatii alarmant de mare este o dovada clara a elementului pe care noi il consideram in mod categoric ca fiind viu.

Imprevizibilitatea reprezinta caracteristica dominanta a viului si este o prezenta energetica motivata de solutiile teoretice.

Incercati sa prestabiliti traiectoria unei bile pe un plan cat de cat inclinat.
Incercati acelasi experiment cu un asa-ziz personaj viu.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2006 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cat despre entropia sistemelor izolate (inchise) desi nu face parte din acest subiect putem spune ca exista pareri conform carora Universul in care traim este un sistem inchis din cauza masei materiei care-l compune si a curbarii spatiului.


Dragon, am introdus notiunea de entropie in aceasta discutie deoarece se specula la un anumit moment ca viata sau viul reprezinta o forma de organizare a materiei, iar dupa cum cred ca stii, entropia nu se refera doar la sisteme termodinamice, ci la orice fel de sisteme fizice, caracterizand daca vrei, evolutia lor. Din acest motiv mai este numit si principiul evolutiei.
Asadar viata nu poate apare ca urmare a organizarii materiei din simplul motiv ca entropia intr-un sistem este mai mare ca zero.
Cu asta, cred ca putem ajunge la concluzia ca viul reprezinta altceva.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2006 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Iacob, interesanta si incitanta definitie a viului.
Cu alte cuvinte, orice actiune ce poate fi caracterizata printr-o ecuatie matematica este reprezentata de evolutia materiei moarte, la polul opus situindu-se bineinteles impredictibilitatea evolutiei viului.
Ma tem totusi ca aceasta definitie este cumva doar calitativa, neatingand totusi esenta cautata in acest topic. Sau poate fi doar o generalizare extrema a viului.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iun 2006 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca-i inteles suficient de bine. Pentru dl Dumitru imprevizibilul este legea care guverneaza aceasta lume. Viul se caracterizeaza doar printr-o doza de imprevizibilitate neobisnuit de ridicata. (Sper c-am inteles eu bine !?!).
In ceea ce priveste entropia, toate sistemele fizice sunt intr-o oarecare masura sisteme termodinamice avand in vedere faptul ca au loc schimburi energetice. Pe de alta parte e clar ca la un moment dat s-a produs ceva (un eveniment extern?) care a micsorat entropia, dovada in primul rand sistemele de organizare macro (galaxii, sisteme planetare etc.)
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Iun 2006 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:

Cat despre entropia sistemelor izolate (inchise) desi nu face parte din acest subiect putem spune ca exista pareri conform carora Universul in care traim este un sistem inchis din cauza masei materiei care-l compune si a curbarii spatiului.


Am auzit ca s-a dovedit recent ca spatiul nu este curb, ci plat.

Pana nu am redeschis acest subiect, cei mai nou inscrisi nu si-au exprimat parerile aici. Avand in vedere astea, mai sunt multe subiecte interesante in forum, despre care ati putea discuta.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200


Ultima modificare efectuata de catre Forever_Man la 02 Iun 2006 15:47, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2006 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu am inteles despre ce este vorba, poate ca doar exprimarea mea nu a fost destul de clara. Totusi, cum sa fie o evolutie mai mult sau mai putin imprevizibila cand spunem ca ea este ciclica? (vezi posturile anterioare).

Cat priveste micsorarea entropiei unui sistem, ea nu poate avea loc decat prin interventie externa asupra acelui sistem.(cu toate consecintele ce decurg din aceasta afirmatie)
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 02 Iun 2006 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca va placut aceasta definitie. Sunt conditii in care tocmai cantitatea dicteaza existenta saltului imprevizibil (ca eroare de apreciere).

Lumea energetica este definita de o baie de erori. Pe acest fundal, din aproape in aproape iau nastere structurile mai mult sau mai putin complexe.

Mesajul lor informational devine primordial din momentul in care realizam esenta aluatului ca si suport al imformatiei. Calitatea isi intra practic in drepturile firesti, marcand prim planul obiectului de studiu.

Eu cred ca nu putem face in acest caz o separatie clara intre cantitate si calitate. Cu putina ingaduinta am putea considera viu tot ce ne inconjoara (granitele exacte ale viului sunt artificial impuse).
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 02 Iun 2006 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Universul in care traim este un sistem inchis din cauza masei materiei care-l compune si a curbarii spatiului.


Cu siguranta ca daka spatiul are o curbura diferita de 0, acesta trebuie sa fie "inchis". Cel putin asta am inteles din ce am mai citit din Riemann(limbajul folosit de acesta nu era mai familial dekat cel al dlui Dumitru . Very Happy No offence )

Iacob Dumitru a scris:
Imprevizibilitatea reprezinta caracteristica dominanta a viului si este o prezenta energetica motivata de solutiile teoretice.


O definitie intr-adevar frumoasa. Mi-ati adus aminte de prietena mea. Pot sa rezolv un sistem cu n necunoscute mai usor decat pot sa prevad actiunile ei Smile .
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Iun 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Spencer, sub enuntul unor cuvinte frumoase precum univers, curbura si chiar imprevizibilitate sau viata se ascunde de fiecare data un esafodaj eminamente matematic. Pentru ca de cele mai multe ori aceste mecanisme nu pot atinge direct sensibilitatea si implicit puterea de intelegere a oamenilor se recurge la expresii inlocuitoare mai mult sau mai putin plastice.

Spe exemplu: o interactie oarecare este asimilata usor cu o abatere, cu o curbura a planului fizic (cu un mesaj in ultima instanta). Curbura aparuta in planul fizic se poate foarte usor transpune intr-o partitura specifica analizei matematice. De obicei, cu ajutorul derivatelor putem exemplifica foarte bine o abatere de la planul longitudinal. Cu alte cuvinte, orice inflexiune (curbura) este marcatorul unei functii diferentiale diferite de zero (reale), viceversa fiind oricand valabila.

Pentru ca nu putem executa nici cea mai mica parte dintr-o rotatie fara a iesi practic de pe curbura imaginata de noi ca fiind perfecta, spunem ca ne abatem permanent de la statutul de continuitate a curburii. Altfel spus, cei mai mici pasi cu putinta se vor realiza tot in linie dreapta (deci in afara curburii).

Secventialele schimbari de directie au statutul de abatere in determinare si cu ajutorul lor se pot crea structuri din ce in ce mai complexe. Dupa cum s-a vazut in demersul anterior acest comportament este perfect motivat, deci cu un grad de previzibilitate. Cu toate acestea nu putem sti niciodata cu maxima precizie valoarea abaterii ce va urma. Iata si sursa imprevizibilitatii.

Acceptat ca un parametru fizic, “abaterea abaterii” va putea fi un marcator al imprevizibilitatii care la randul sau va cunoaste aceleasi rigori practice si teoretice de care se bucura orice abatere. Abaterea abaterii abaterii va suferi acelasi tratament.

Cu toate acestea nu putem continua la nesfirsit, pe o partitura a unei functii extrem de complexe, pe ideea abaterii abaterii…. abaterii, se ajunge practic la o determinare maxima in precizie (solutie inacceptabila din punct de vedere teoretic).

Dupa cum bine puteti observa, in fizica nu se poate lucra decat cu inecuatii. Exista intotdeauna ceva pe care nu il putem cunoaste cu precizie. Acest aspect este benefic deoarece el lasa loc ideii de permanenta creatie.

Ma opresc aici cu explicatiile, si vreau sa mai spun doar ca, desi toata viata am mancat matematica pe paine (acesta fiind pe departe cel mai mare dar pe care mi l-a facut natura), mi-au trebuit foarte multi ani sa ma familiarizez cu acest mod de interpretare.

Prietena dumneavoastra avea dreptate, sistemul cu n necunoscute era un un complex de imprejurari prestabilite de om si parafate cu semnul egalitatii perfecte intre termeni. Solutionarea sa este doar o chestiune de pricepere si timp. Un simplu joc inventat chiar de noi. Din fericire realitate intrece prin creativitatea sa aceasta modesta fictiune. Wink
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2006 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sub enuntul unor cuvinte frumoase precum univers, curbura si chiar imprevizibilitate sau viata se ascunde de fiecare data un esafodaj eminamente matematic. Pentru ca de cele mai multe ori aceste mecanisme nu pot atinge direct sensibilitatea si implicit puterea de intelegere a oamenilor se recurge la expresii inlocuitoare mai mult sau mai putin plastice.


Domnule Iacob, este foarte adevarat ce spuneti, de fapt, cam de la Einstein incoace, locul modelului mecanic l-a luat cel matematic. A construi un model matematic inseamna a alege un domeniu al matematicii care prezinta o oarecare asemanare cu faptele fizice aflate in studiu si a incerca intr-o forma sau alta sa vedem daca aceste constructii matamatice pot fi puse de acord integral sau cel putin in mare masura cu acele fapte.
Acum, pentru dumneavoastra care sunteti foarte familiarizat cu limbajul matematic, este poate mai usor de a interpreta lumea prin prisma acestui domeniu, de altfel rece, abstract si greoi asa dupa cum spuneti si dumneavoastra, insa pentru multi altii lumea inconjuratoare se arata a fi vazuta cu alti ochi.
Recunosc deasemeni ca sunteti un privilegiat din acest punct de vedere, dar ma incapatanez in continuare sa cred ca lumea este alcatuita din lucruri simple sau cel mult intuitive.
Sunteti daca vreti in postura unui vorbitor de limba straina care pus in situatia de a conversa cu cineva traduceti din limba materna in cea a interlocutorului pentru ca acesta sa poata sa inteleaga ceva.
Personal pentru ca abstractul nu ma incanta deloc, am ales din matematica doar strictul necesar, lasandu-mi intuitia libera mai departe sa interpreteze multe din lucrurile simple de langa noi.
George Thomson spunea:" Simplitatea joaca un rol atat de mare in frumusetea matematicii, incat orice matematician teoretician va alege intotdeauna cea mai simpla dintre posibilitatile ce-i stau la dispozitie, cu conditia fireste, sa nu se afle in contradictie cu faptele. Desi nu pare sa existe vreun motiv special de a crede ca universul este simplu, exista totusi motive serioase sa presupunem ca el este intradevar asa."
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Iun 2006 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveti perfecta dreptate. Din pacate, uneori, din lipsa de inspiratie, s-a mers prea departe cu artificiile specifice analizei matematice. Din acest motiv, foarte multi se incapataneaza sa creada ca mama natura este licentiata in astfel de matematici superioare. Eu insumi fac parte din aceasta categorie.

Din fericire, rafinamentul divin se manifesta mult mai simplu decat isi inchipuie elitele fizicii teoretice actuale. Eu nu am facut decat sa descopar legatura intrinseca dintre fizica si geometrie. Multa lume ma acuza ca fac confuzie intre spatiul trigonometric pur matematic si spatiul real, iar eu nu stiu de cate ori sa le mai spun ca spatiul trigonometric (pur matematic) nu are nici o solutie teoretica.

Daca simpli cititori s-ar apleca cu mai multa incredere asupra teoriei “Armonia universului fizic”, atunci ei ar putea fi beneficiarii celor mai simple (cu putinta) explicatii cu privire la motivatiile comportamentelor naturale.

Sunt intradevar necesare si cateva ore de studiu intens (cu atat mai mult cu cat am fost nevoit sa apelez la unele artificii matematice destul de inedite), dar eu zic ca merita. Oricum, le multumesc tuturor celor ce si-au petrecut o parte din timp lecturand articolele mele si dumneavoastra in mod special.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact