Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_dupa_primul_patrar.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calatorii in alte sisteme solare si galaxii


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 20 Sep 2005 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Calatorii in alte sisteme solare si galaxii
Raspunde cu citat (quote)

Cea mai apropiata stea de noi este Proxima Centauri aflata la 4 ani lumina distanta. Visul oricarui astronom este sa poata calatorii cu viteza mai mare decat viteza luminii, dar acest lucru nu este posibil inca si multi oameni cred ca nu va fi niciodata posibil. Eu nu sunt unul dintre aceia. Daca stam sa ne gandim bine acum un secol oamenilor li se parea imposibil sa calatoreasca cu viteza mai mare de 80 km/h
Astazi savantii cauta noi metode de a descoperii noi sisteme solare, dar chiar si cu cele mai avansate telescoape acest lucru este foarte greu si desi au descoperit multe galaxii si sisteme solare, nici o planeta descoperita pana acum nu a dovedit ca poate sustine viata. Exista doar un singur mod de a gasi si cerceta viata de pe alte planete: Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul?

_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Sep 2005 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bun vehicul ar fi teleportatorul. Dar cum functioneaza el ?? Unei particule putem sa ii determinam fie viteza, fie pozitia. In momentul cand ii determinam viteza, ea se afla cu aceeasi probabilitate in tot Universul. Ceea ce cred eu ca ar face teleportatorul, este sa determine viteza tuturor particulelor din care suntem noi facuti, si astfel noi am fi prezenti in orice punct din Univers. Alegand astfel un loc anume, ne putem teleporta cu usurinta acolo.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 23 Sep 2005 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant... Alte sugestii?
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 23 Sep 2005 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh, aici este problema - viteza luminii este viteza limita pt spatiul nostru. Ca tot suntem la sectiunea sf, as putea spune ca solutia ar fi un motor fotonic sau unul tahionic sau vectorul warp.. hey Scotty, ajuta-ma

As mai putea spune(desigur revenind cu picioarele pe pamant) ca daca am avea un mijloc sau ceva prin care am curba spatiul... Mai pe inteles:
Daca avem suprafata plana a unui lac: si nu vedem altceva in afara de ea. Si sa zicem ca la un moment dat apare un scafandru, un peste sau mai stiu eu ce care iese din apa. Ce am zice noi atunci?

Am zice ca : Ia uite minune, acesta a iesit din nimic. A aparut pur si simplu. Acum o secunda era aici, apoi a disparut si a aparut in alt loc. Eh, daca nu am sti in lume nimic in afara de suprafata acestui .. lac, ar aparea intrebarea fireasca - unde a disparut omul, pestele sau mai stiu eu ce in intervalul de timp dintre cele doua aparitii? Si ce este spatiul misterios in care a disparut?

Poate ca si spatiul nostru poseda o dimensiune (suplimentara) care ne-ar da posibilitatea sa disparem si sa aparem unde vrem noi?

Cum crezi scotty?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Sep 2005 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate asa se explica si aparitia particulelor virtuale. Interesanta teorie. Cum de nu m-am gandit la ea pana acum ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 23 Sep 2005 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca teleportarea este o imposibilitate stiintifica ci doar cred ca nu se va intampla prea curand. nu imi pot imagina un aparat care te dezasambleaza atom cu atom si te trimite la cateva sute de ani lumina departare. Banuiesc ca acest lucru va fi posibil numai peste cateva milenii
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 23 Oct 2005 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul?


Pai, daca consideram o naveta spatiala formata din masa transportata si masa combustibilului care se misca accelerat:
Sa zicem ca la un moment dat t avem viteza v pt vehicul. Sa mai zicem ca masa acestuia variaza dupa legea dM/dt = -c , o constanta(a nu se incurca cu viteza luminii). Viteza cu care este ejectat combustibilul ars este si ea o constanta... sa zicem v'.
Daca consideram ca naveta se misca intr-un spatiu in care fortele exercitate de planete stele si alte corpuri cosmice sunt insemnificabile, atunci scriind lex secunda si tinand cont de legea conservarii energiei putem spune( facand niste calcule) ca viteza navetei variaza dupa legea:

v = v0 + v' * ln( M0/(M0 - ct))

nu sunt sigur pt expresia de sub radical..(nu am o coala de hartie sa fac calcule acum... insa in general asa arata expresia)

unde v- viteza vehiculului la momentu t, v0- viteza vehiculului la momentu t0=0
M0-masa initiala a vehiculului(masa transportata + masa combustibilului).

Observam ca depinde de viteza de ejectare a gazelor/particulelor care constituie combustibilul. Deci cu cat este viteza particulelor mai aproape de viteza luminii - cu atat mai repede va merge nava. desigur daca am avea ocazia sa construim un motor fotonic( care sa foloseasca particule care se misca cu viteza luminii... ). Ramane sa gasim combustibilul.... Rolling Eyes Ma ajuta cineva?
Sus
Cheetor
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2005
Mesaje: 45




MesajTrimis: 25 Oct 2005 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte documentat Spencer bravo insa sa stii ca s-au descoperit corpuri cu viteze mai mari decat viteza luminii in Univers
_________________
Vreau sa cercetez tainele Universului si sa privesc dincolo de cerul instelat
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 25 Oct 2005 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu ne intereseaza particule ce se misca cu viteze relative, deoarece atunci ele incep sa se comporte ca niste unde....
Sus
alexus
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2008
Mesaje: 1



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2008 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am gasit solutia!
tot de ce este nevoie:
-un vector warph (7 ani lumina pe secunda viteza) sau un motor pe baza de antimaterie dupa formula E=Mc la patrat (0.1 ani lumna pe secunda vieteza)
dar interine problema:tot ce depaseste vitea luminii e distrus,asa ca e nevoie si de:
-un scut electromegnetic de inalta tehnologie (superioara warp-ului)
-si un aliaj din metal pe suprafata navei.

Avand toate trei ajungi pe Sirius 4 in 10 minute sau 10 secunde.
ce conteaza?sa lasam savant s ingnerii sa-si faca treaba Smile
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 16 Iul 2008 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baieti va servesc cu o limonada rece ceva? Laughing
Sus
myhai
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2008
Mesaje: 2

Motto: Nici una

Localitate: Bucurest

MesajTrimis: 05 Aug 2008 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Teleportare
Raspunde cu citat (quote)

teleportarea cred ca e posibila dar nu prin dezasamblarea si reasamblarea corpului mai degraba printro gaura de vierme
pentru a teleporta prin dezasamblare sunt nevoie de calcule aproape inposibile de facut
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Aug 2008 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Calcule aproape imposibil de facut'' ?
Cam ce fel de calcule vor asigura teleportarea cu ''mine'' a amintirilor de la petrecerea la care am fost aseara ?Nu vorbesc de poze.Mircea
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 29 Iul 2012 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spencer a scris:
Citat:
Sa dezvoltam un mijloc de transport care sa calatoreasca cu viteza mult mai mare decat viteza luminii. In topicul acesta puteti discuta despre cum ar functiona, cum ar arata si in special care ar fi pretiosul combustibil necesar pentru un astfel de vehicul?


Ramane sa gasim combustibilul.... Rolling Eyes Ma ajuta cineva?


Raza LASER are viteza luminii dar nu te impinge cu viteza luminii! Rolling Eyes

Eu zic sa abordam lucrurile din doua perspective: o categorie de nave care sa ne ajute sa zburam astazi prin galaxie si o alta categorie ceva mai exotice precum in serialele SF, nave dotate cu motoare hiperspatiale de tuneling inter-dimensional.

_________________
evrika
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2012 00:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu va mai chinuiti, parca auzeam deunazi la stiri ca au reusit sa transporte un atom de ici colo. Si nu e vorba de fedex.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact