Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_05-05-25.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calatorii in alte sisteme solare si galaxii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 05 Noi 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord, este exact aceeasi idee pe care am dezbatut-o si in topicul "Cum va fi in viitor", si-anume impactul progresului de orice natura ar fi el asupra societatii. Descoperirea in sine este buna dar nu este suficienta si aici atat futurologia cat si ulterior societatear vor avea cel mai mult de lucru.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2012 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O răspândire a speciei homo sapiens în Univers n-ar avea nicio relevanță comercială acasă. Coloniștii odată plecați se vor stabili pe acea planetă pe care o vor putea terraforma cu ușurință sau unde vor găsi condițiile propice, fără drum de întoarcere. Pentru prospectare niște roboți ar fi suficienți și ar suporta accelerații mai mari și ar ajunge mai repede acolo. Un asteroid transformat în navă ar putea duce suficienți coloniști și resursele necesare pentru o călătorie interstelară care să nu aibe restricții de timp.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Noi 2012 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
De fapt, săracu' Einstein cred că se răsucește-n mormânt... Laughing


E = WC^2 ? Smile

catalin.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
E = WC^2 ...


Evrika!!! ... dupa o perioada lunga de constipatie iata ca s-a nascut in cele din urma formula magica!
Ea va fi aceea care va rezolva problemele lumii contemporane la fel cum ne va reprezenta cu mandrie in fata posteritatii ... Laughing Laughing

Bravo, bravo !!! ... cu aplauze nesfarsite de admiratie ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 06 Noi 2012 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a ajunge la viteze relativiste bagi impuls infinit care datorita dilatarii timpului (de fapt contractia timpului si dilatarea maselor) nu va ajunge sa produca lucru mecanic decat cu o intarziere fantastic de mare, apare un defazaj intre cele doua zone ale spatio-timpului.

Daca nu bagi energie infinita, atunci nici nu te apropii de vitezele relativistice si nici nu poti utiliza dilatarea timpului deoarece ea va fi foarte slaba, atat cat apar probleme de decalaj intre aparatele de la bord si cele aflate pe Pamant, adica mai mult te incurci. Rolling Eyes

_________________
evrika
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Noi 2012 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faza cu viteza luminii ramane totusi spectaculoasa pentru filme. Dom'le, hiperspatiul ala e autostrada ideala ! "No speed limit" in toata puterea cuvantului, cu toate ca franarea mi se pare destul de distractiva de la viteza aia. Daca teoretic in cazul cel mai defavorabil ar trebui sa incetinesti inainte cu acelasi interval de timp cu care ai ajuns la viteza maxima, atunci timpul devine din nou o problema. Mi se pare foarte interesant sa ramai tu tanar si nelinistit in nava ta iar cei la care trebuie sa ajungi sau sa te intorci sunt deja pe plaiurile vesnice ale vanatoarei...

Cred ca e bine sa studiem mai mult tesatura spatiu-timp a lui Einstein (tesatura care acum stim ca exista cu certitudine) si mai ales cum sa o "indoim". Sa vezi atunci scurtaturi ...
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Noi 2012 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
catalin dumitru a scris:
E = WC^2 ...


Evrika!!! ... dupa o perioada lunga de constipatie iata ca s-a nascut in cele din urma formula magica!
Ea va fi aceea care va rezolva problemele lumii contemporane la fel cum ne va reprezenta cu mandrie in fata posteritatii ... Laughing Laughing

Bravo, bravo !!! ... cu aplauze nesfarsite de admiratie ...


Multumesc , mai avem de unde 'scoate' dar rabdare , vorba aia - lucrurile bune vin in portii mici (cu mustar , bere , manele... ) Mad Shocked Surprised Smile Embarassed


Inainte de toate aceste idei de deplasare sau de salt in super - hiper spatiu sau mai stiu eu unde , eu as incerca limitele propriului nostru spatiu.

Ce s-ar putea intampla daca am concentra o energie uriasa intr-un volum extrem de mic ? Poate spatiu-timpul sa suporte o doza infinita de energie sau va crapa pur si simplu ?
In ce fel ar putea sa ''crape'' ? O poarta spre alta lume , o gaura de vierme , sau ceva mai rau precum o destramare a matricii universului ?

Cred ca am baut prea multa bere...

catalin.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Noi 2012 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:

Ce s-ar putea intampla daca am concentra o energie uriasa intr-un volum extrem de mic ? Poate spatiu-timpul sa suporte o doza infinita de energie sau va crapa pur si simplu ?
In ce fel ar putea sa ''crape'' ? O poarta spre alta lume , o gaura de vierme , sau ceva mai rau precum o destramare a matricii universului ?

catalin.


Gaurile negre exista iar faptul ca nu putem vedea noi celalalt capat nu inseamna ca nu exista nimic "dincolo". La scara astronomica , de "crapat" in nici un caz, surplusul se rezolva prin exploziile de genul celor produse de quasari sau prin radiatia Hawking. In rest, la scara mai mica am reusit si noi sa obtinem doar plasma, chiar daca numai pentru cateva fractiuni de secunda.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că se întâmplă nimic dacă concentrezi energie într-un spațiu mic. Gândiți-vă la un GRB. Nu apar nici găuri de vierme nici alte singularități în drumul unei astfel de super-radiații. Ca să ai un efect considerabil de deformare a spațiu-timpului e nevoie de materie densă. Soarele nostru este prea mic pentru așa ceva. Probabil ar fi mai simplu să trimitem o navă spre o gaură neagră dar nu pe o traiectorie de coliziune ci pe una de accelerare, hyperbolică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Noi 2012 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Traiectoria hiperbolica a unei nave ar fi foarte dificila din cauza impulsului minim necesar pentru a parcurge aceasta traiectorie la o distanta suficient de mica pentru a putea culege date. Viteza ar fi o solutie compensatorie dar nu stim daca nava respectiva ar putea atinge viteza minima necesara pentru a se mentine in afara razei Schwarzschild si a putea culege si date in acelasi timp.

Cu toate acestea gaurile negre sunt exemplul cel mai apropiat de ce avem nevoie. Problema este ca Modelul Standard se opreste si el acolo lasandu-ne absolut fara nici un indiciu. Ii dam apoi cu postulate si concepte de genul singularitatii ca sa aiba sens formulele. Personal (atat cat imi pot eu permite sa afirm) nu cred in acest concept. Pai ce facem? Ajungem iar la origini ? La mini Big Bang-uri ? Eu cred ca principiul conservarii energiei este valabil si aici dar intr-o manifestare inca necunoscuta noua iar cea mai apropiata rezolvare a acestei enigme o reprezinta elucidarea materiei si a energiei intunecate care ar putea fi destinatia materiei captate de aceste gauri negre. Sau la fel de bine sub actiunea acelei gravitati imense s-ar putea transfera in alta dimensiune ca materie normala sau in materie intunecata (si atunci prinde orbul, scoate-i ochii), respectiv in antimaterie care in cantitatile corespunzatoare si in reactie cu materia deja existenta ar putea produce acele explozii ale quasarilor.

(Scuze pentru devierea off-topic dar imi iau si eu o limonada ca berea asta e din ce in ce mai tare Smile )
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Noi 2012 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multa energie intr-un spatiu mic se lasa cu gaura alba (patent pending) ...
Sus
ozn
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2012
Mesaje: 157



Localitate: International Space Station

MesajTrimis: 07 Noi 2012 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 07 Noi 2012 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca luam in considerare conditiile producerii unei gauri negre, "cerintele" sunt imense, cel putin din cate stim pana acum. CERN-ul inca mai umple bazele de date si se pare ca mai are mult pana termina. Sa vedem ce urmeaza. Drumul cunoasterii e plin de surprize si mai ales de scurtaturi si nu cred (inca o data) ca ne poate descuraja o singularitate chiar daca acum ne pare a fi nimicul "suprem".
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 08 Noi 2012 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa vedem lucrurile si din partea cealalta a tunelului!

Oare cati oameni ar accepta sa se mute cu adevarat chiar si pe o planta asemenatoare cu Pamantul?

Oamenii s-au mutat cu greu in zone slab civilizate de pe propria planeta, dar pana si astazi cu greu gasesti pe cineva care sa-si doreasca un trai la o ferma in izolata Noua Zeelanda.

La inceputurile colonialismului America si Australia erau continente colonii-penitenciare.

Astazi majoritatea oamenilor tanjesc dupa un loc caldut in Caraibe, Canare, in Florida, California, Australia sau in Mediterana, nici vorba sa-si complice si mai mult existenta.

_________________
evrika
Sus
ozn
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2012
Mesaje: 157



Localitate: International Space Station

MesajTrimis: 09 Noi 2012 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact