Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Colimare sau alta problema


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am ajuns la laptop..iata Polaris in varianta cea mai buna. doar am distantat putin secundara de primara.


colim.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.37 kb
 Vizualizat:  de 4553 ori

colim.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vorbim de telescop Newton acesta e telescopul da?
secundara trebuie sa fie in dreptul gauri port ocularului umbland acolo poti face perpendicularitatea intre axa optica si cipul camerei . Aia sa fi fost problema?
Acum doar cu polara arata mai bine (polara doar) ca la margini e coma.
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am facut un schema la colimarea mea ..io zic ca e bine desi focuserul nu este concentric cu secundara. Ma gandesc ca se afla prea pe marginea oglinzii si apar erori optice.


grafcolim.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  34.38 kb
 Vizualizat:  de 4535 ori

grafcolim.JPG


Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Daca vorbim de telescop Newton acesta e telescopul da?
secundara trebuie sa fie in dreptul gauri port ocularului umbland acolo poti face perpendicularitatea intre axa optica si cipul camerei . Aia sa fi fost problema?
Acum doar cu polara arata mai bine (polara doar) ca la margini e coma.


daca te uiti atent la polara ai sa vezi ca nu e kiar bine. una din raze este mai scurta si iti mai zic ca e putin defocalizata ca sa obtin "kestiile" alea cat de cat rotunde.
inca un pont.. este posibil ca caldura data de firele de nichelina de pe marginea oglinzii sa modifice forma principalei? Desi aceste fire sunt puse de 1 an, iar pana sa "colimez" eu acum o sapt totul era ok. vezi foto: http://www.astronomy.ro/forum/files/ringnebfk_538.jpg este tot cu newtonul asta facuta .. difera doar camera si fara ghidaj.


Ultima modificare efectuata de catre keystar la 28 Oct 2008 09:10, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca in poza data nu e bine ,dar daca secundara are probleme (valurita) acum ai gasit o portiune ceva mai buna pe o margine .
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Ca in poza data nu e bine ,dar daca secundara are probleme (valurita) acum ai gasit o portiune ceva mai buna pe o margine .


spune-mi daca asa trebuie sa se vada focuserul, la marginea secundarei.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e bine am spus, trebuie sa fie in centru dar daca secundara e proasta si pui corect pe centru ajungi iarasi la la stele triungiulare.
pe margine cum e acum presupun ca secundara e ceva mai buna.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fire de nichelina ? caldura pe margini .. cine a pus fire pt ce , sa nu se abureasca . Pai nu le conecta la curent .si vezi .sigur ca fire fierbinti la margini stramba Og si baga si turbulente groaznice.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Oct 2008 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
este posibil sa apara erori daca se modifica intr-un fel distanta intre cele 2 oglinzi ???? (erori de genul acesta)

nu, erori de genul asta nu.
marirea distantei dintre oglinzi poate duce la o usoara crestere a campului insa micsoreaza domeniul de reglaj intrafocal la focuser.
micsorarea distantei intre oglinzi duce la o scadere a campului telescopului (oglinda diagonala se comporta ca o diafragma) si iti micsoreaza domeniul de reglaj extrafocal la focuser.

Citat:
Aseara m-am jucat putin cu distanta intre oglina principala si cea secundara si am reusit sa le rotunjesc. daca le departez putin se rotunjesc

prin marirea distantei dintre oglinzi deplasezi si campul util spre centrul secundarei chiar daca aceasta nu este pozitionata corect fata de axa optica.
asta ar putea insemna ca secundara ta se comporta mai bine pe centru (cum e si normal) insa e catastrofala pe margine.
imaginea de colimare pe care ai pus-o vine sa confirme aceasta ipoteza, cu secundara vazuta excentric din focuser rezultatul e mizerabil.
incearca sa centrezi si secundara sau sa cauti una buna.
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Fire de nichelina ? caldura pe margini .. cine a pus fire pt ce , sa nu se abureasca . Pai nu le conecta la curent .si vezi .sigur ca fire fierbinti la margini stramba Og si baga si turbulente groaznice.


curios .. firele sunt de 1 an si nu am avut deloc prob le folosesc de fiecare data cand fac observatii sau foto, indiferent ca-i vara sau iarna, temp max produsa 40-50 grade.... dar mai fac o incercare, desi m-am gandit sa-l inmormantez in garaj.......... imediat cum se intuneca am sa fac un test fara caldura la oglinda. aici ceata e la ea acasa.

imi aduc aminte ca am mai intalnit problema stelelor triunghiulare, intr-un topic mai vechi despre back focus, cand am micsorat putin distanta intre oglinda principala si cea secundara.(cca 5-8 mm). imediat dupa ce am vazut am pus oglinda la locul ei.
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

problema rezolvata: Incalzirea anti-ceata(condens) imi strica imaginea si mai ales nervii.
Multumesc tuturor, dar in special domnului Stanescu Octavian care a prins ideea cu incalzirea.

mai jos am atasat 2 poze cu si fara incalzire ..va da-ti voi seama.

Si totusi nu am scapat de tot ..acum am problema condensului ..cum scap de el daca nu mai pot folosi sistemul de incalzire?????????



ok891.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.67 kb
 Vizualizat:  de 4428 ori

ok891.jpg



no891.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.16 kb
 Vizualizat:  de 4429 ori

no891.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Oct 2008 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instaleaza un ventilator de procesor pe marginea oglinzii care sa sufle in lungul suprafetei. E o idee de care am auzit si eu Smile Altii propun asezarea ventilatorului (eventual cu tot cu radiator) pe fundul oglinzii. Sau amandoua Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Oct 2008 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

keystar
intreb din curiozitate.Am retinut ca ai un Newtonian de 300mm dar ce fel de montura,tub folosesti ?Sunt obisnuit cu instrumente mult mai mici dar oglinzile lor principale nu au facut condens niciodata.Exista si metode pasive de combatere a condensului nu-i neaparat necesar sa-ti instalezi in tubul optic resouri sau o moara de vant.Mircea
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Instaleaza un ventilator de procesor pe marginea oglinzii care sa sufle in lungul suprafetei. E o idee de care am auzit si eu Smile Altii propun asezarea ventilatorului (eventual cu tot cu radiator) pe fundul oglinzii. Sau amandoua Very Happy


oglinda are din fabrica ventilator, dar este pt. reglarea (echilibrarea) temperaturii in timpul verii. Nu cred ca poate anula efectul de condens cand umiditatea creste in timpul noptii pana la 80%-90%.

cred ca am gresit eu undeva ... ori nichelina se incalzeste mai mult decat alta data, ori am sa incerc sa-i scad tensiunea ca sa scada si temperatura.

mai studiez... treaba e ca nu se compara pozele facute cu newton 300 si luneta de 130. Very Happy
Sus
keystar
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2007
Mesaje: 90



Localitate: Romania

MesajTrimis: 28 Oct 2008 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
keystar
intreb din curiozitate.Am retinut ca ai un Newtonian de 300mm dar ce fel de montura,tub folosesti ?Sunt obisnuit cu instrumente mult mai mici dar oglinzile lor principale nu au facut condens niciodata.Exista si metode pasive de combatere a condensului nu-i neaparat necesar sa-ti instalezi in tubul optic resouri sau o moara de vant.Mircea


tubul e din metal si are 160cm , iar montura e EQ6 GOTO echilibrata cu 4 contragreutati de 5kg.
Eu ma aflu in Delta Dunarii..la 20km de Tulcea, Dunarea are inca 16grade , iar noaptea afara ajunge si la 3 grade..se produce o ceata foarte deasa.
Inca de la orele 20 efectul de condens se observa pe masina, grad si chiar pe pietrisul din curte...nu mai zic pe optica mea.

Eu am newtonul de aproape 2 ani si inca de atunci i-am pus fire de nichelina pe marginea oglinzii si niciodata nu mi-a facut figurile pe care le face acum.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact