Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Comunicatii_Extragalactice.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226019
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Capace pentru obiectivele unui binoclu 10X42


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Apr 2009 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Capace pentru obiectivele unui binoclu 10X42
Raspunde cu citat (quote)

Am facut rost de un binoclu 10X42 pentru observatii in natura fara capace pentru obiective. As putea sa inprovizez din ceva? Se pot turna din cauciuc pe undeva?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Apr 2009 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauta ca sunt niste borcane de mustar, care au capace de cauciuc. Nu stiu daca se potrivesc la diametru, dar eu am gasit la Kaufland un capac pentru un ocular mare, la care pierdusem orice speranta ca voi gasii ceva de cauciuc sa il inchida bine.
_________________
Dragos N
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Apr 2009 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, capace recuperate de la altceva e cam singura posibilitate vazuta, dar ma intreb daca nu exista si varianta turnarii in matrite a acestor capace, candva, pe la inceputul anilor '90 citisem intr-o revista de modelism ca se puteau turna piese din cauciuc siliconic, de atunci sigur lucrurile au evoluat foarte mult, am putea face capace ptr oculare home-made etc. Cineva foloseste ceva asemanator? De unde se cumpara?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Apr 2009 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauciuc siliconic se gaseste pe la magazinele de arta, dar pretul nu o sa-ti placa deloc. Chiar deloc.

De obicei este la galeata de 5kg= 6 miloane si ceva, si foarte rar, la un kg, peste 1,5 milioane (lei vechi).

_________________
Dragos N
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Apr 2009 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar nu se merita. O sa caut sa vad ce s-ar putea potrivi, dar ma intereseaza si estetic sa arate bine. E un binoclu bunicel , compact, fully multi-coated, waterproof, cu prisme din BaK4 si merita sa aibe capace. Daca gasesc ceva multumitor voi scrie pe forum pentru ca si altii care au aceeasi problema sa o rezolve.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2009 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O metodă (nu știu cât de la îndemână) ar fi să faci la strung o matriță și să dai la un atelier de vulcanizare să preseze la cald cauciuc crud, obisnuit, nu siliconic. Aspectul estetic va depinde de calitatea suprafeței realizate la strung. Se pot prevedea și urechi de prindere, dar atunci matrița e mai complicat de realizat.
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Apr 2009 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor de sfaturi! Am cautat pe net si am vazut ca se gaseste cauciuc crud in comert, sa vad cum se foloseste si poate le torn eu daca nu e dificil. Dar pana la practica mai e cale lunga Wink
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2009 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poti improviza o presa folosind talpa unui calcator vechi si o menghină de mână mai mare cu care presezi capacul matriței. Realizarea matriței este mai delicată, în sensul că trebuie să prevezi un mic spațiu pe unde va curge cauciucul în surplus, și trebuie la dimensionare ținut seama de contracția cauciucului (există un coeficient termic de contracție funcție de sortiment). Temperatura de vulcanizare se poate regla prin încercări succesive, la fel și timpul, nu este foarte critic. Împortant este să se obțină duritatea corespunzătoare a cauciucului, dacă este ținut prea mult sau temperatura este prea mare devine casant, dacă este prea puțin timp sau temperatura prea mică este prea moale.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9092

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Apr 2009 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Csillag Attila a gasit niste cutii de conserve de mazare verde care,dupa consumarea continutului evident si spalare,se potrivesc de minune pe binoclul sau de 60mm.
Eu la binoclul meu Fujinon,cu ocazia ''100hours'', mi-am pierdut un capac de obiectiv si sunt foarte hotarat sa-l inlocuiesc cu unul home-made din...carton,hartie glasata,aracet.Strungarul si asa lucreaza prea incet,i-am dat niste diafragme si trei monturi de oculare in Martie,pana in toamna poate le termina Mad .Mircea
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Apr 2009 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De retinut si ideea cu cartonul si aracetul. Mai demult am acoperit o bucata de polistiren decupata in forma corpului unei nave cu foite de ziar inmuiate in aracet in mai multe staturi. apoi am slefuit, chituit, vopsit (metoda luata dintr-o veche carte de modelizm naval). Deja doar cu straturile de ziare lipite si slefuite capatase duritatea lemnului. Dar as vrea sa le fac din cauciuc, momentan doar ma voi documenta,apoi cand timpul liber imi va permite si o sa stang materialele necesare o sa incerc sa le fac. Daca turnarea imi va reusi voi putea apoi sa le fac si cu sistem de prindere: sa imi iasa ca niste cilindrii de catva cm inaltime cu un capat astupat, voi taia partial cilindrul lasand un inel care sa intre pe fiecare tub legat de capatul astupat (care va fi capacul) printr-o limba de cauciuc. Nu stiu daca m-am facut inteles, dar am vazut niste capace (originalele) la un binoclu al unui prieten care asa aratau, inelul de prindere scos de pe tub sta paralel cu capacul prins printr-o limba .
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana una alta am mers pe la Practiker si am gasit capace pentru chiuveta de 45,5 si 40,5 diametrul exterior. ele au forma de trunchi de con, bazele mari au respectiv aceste dimensiuni asa ca pe cele de 45,5 le-am pus la binoclu, marele neajuns este ca obiectivele au mansonul (nu stiu cum sa-i zic exact) foarte mic astfel ca aceste capace ating obiectivele si lasa un cerculet pe ele. La un celestron de 42 milimetri s-au asezat perfect in schimb! Cele de 40,5 pot fi folosite drept capace la oculare (in atentia domnului Dragos.n care cauta capace). La ocularul de 25 mm amandoua pot fi folosite drept capace ( am lasat intentionat etichetele ca sa se vada)


P5080113.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  726.51 kb
 Vizualizat:  de 7297 ori

P5080113.JPG



P5080115.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  712.61 kb
 Vizualizat:  de 7297 ori

P5080115.JPG


Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haios! Mi-ar fi frica sa scot dopul! Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestie Zoth. Daca vezi cumva si niste capace de WC din cauciuc, te rog sa ma anunti, ca vreau sa-mi fac un newton mai mare Laughing
_________________
Dragos N
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 08 Mai 2009 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Multumesc pentru sugestie Zoth. Daca vezi cumva si niste capace de WC din cauciuc, te rog sa ma anunti, ca vreau sa-mi fac un newton mai mare Laughing
Pana atunci imi sunteti dator cu un miel pentru ca m-ati botezat Laughing
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ti-ai pus un avatar asemenea, se intampla. O sa-i spun lui Zoth sa-ti ceara drepturi de autor Laughing
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact