Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
097.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224699
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Judecata


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Mar 2009 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
BIBLIA este construita pe fapte reale.O civilizatie veche,al carui scop este protejarea noilor civilizatii a facut un efort deosebit sa construiasca o nava imensa "Luna".Ei au posibilitatea sa salveze pe alt suport creierul uman daca acesta merita efortul.


Shocked
mi s-au rupt sinapsele cand am citit asta Laughing

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Mar 2009 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce Confused Suntem la sectiunea SF Rolling Eyes
Sus
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Mar 2009 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De ce Confused Suntem la sectiunea SF

...pai m-am shfortzat prea tare ca sa "judec" care e probabilitatea sa fie chiar asa...si mi-a dat cu virgula Smile

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 12 Mar 2009 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă zici că ți-a dat probabilitatea cu virgulă Very Happy , încercă să citești de aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3131 , unde subiectul este tratat mai amănunțit.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 12 Mar 2009 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SF-ul este cu totul altceva decat subiectul care este tratat acum.Am vaga impresie ca sunt prea multi ''atei''pe aici ,eu unu nu cred in teoria ''Big Bangului'' si nici ca Pamantul sau mai bine spus Universul ar avea vre-o 15 miliarde de ani .Parerea mea este ca lucrurile s-au intamplat mai devreme decat sustin cercetatori.Totusi tind sa cred ca avem un Dumnezeu care a facut toate astea .Daca ne luam dupa Biblie, omenirea ar avea decat 8000 de ani.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2009 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
.Parerea mea ...


Si cam pe aici se termina ce e relevant. Parerea fiecaruia valoreaza fix zero pe langa o analiza rationala a faptelor.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 12 Mar 2009 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[/quote]

Si cam pe aici se termina ce e relevant. Parerea fiecaruia valoreaza fix zero pe langa o analiza rationala a faptelor.[/quote]

Tocmai de aceia este riscant sa spui ceva.Pentru ca parerea fiecaruia fara amanunte sau o baza demonstrabila este cum spuneai: ''zero''.
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 12 Mar 2009 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este cum spune Cris. Ma mir de ce nu a continuat... Deci Luna este o nava construita de civilizatii stravechi si e goala pe dinauntru de aceea suna ca un ceaun cand topaiau Armstrong si Aldrin prin prafalaul ala gros de-o schioapa. Se vede treaba ca n-a mai trecut nimeni cam de mult pe acolo sa o mai lustruiasca sau sa-i faca controlul functional. Adevarul e ca nici noi nu prea ne facem controlul functoinal la timp din moment ce o luam fregvent pe aratura. As vrea totusi sa nu plec nelamurit ca nu-mi mai aduc bine aminte: o fi reusit pana la urma civilizatia aia sa tixeasca Luna cu creer? Ca eu cand ma mai uit pe geamul de la basca, parca vad o umflatura asa ca o galma in partea de jos a Lunii. Ma gandesc ca pe acolo da sa iasa judecata in mod fizic pe dinapoi. Ma iertati ca ma exprim asa mai din topor, dar inteleg tot ca un caine.
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Mar 2009 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului: deraiere
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Eu sunt cel care a produs deraierea si asta pentru un motiv simplu: cunosc demult si in amanunt teoriile d-lui Iacob. Ceea ce vrea sa spuna el aici este cuprins in propozitia din primul post: "Din punctul meu de vedere orice proces fizic este și un proces de judecată". Adica Universul este o fiinta iar procesele din cadrul lui sunt asimilate cu procesele biologice (fiziologice/psihologice).


Nu e deraiere propriu zisa dar ma supar la abordarea propriu zisa. Eu nu incerc sa va invat matematica dar nu ma invatati nici dvs fizica! ati fost vehement referitor la partea strict teoretica a torsiunii dreptei si trebuie sa-mi permiteti sa fiu si eu, altfel, chiar si la SF, batem campii...
Procesul fizic e o desfasurare a evenimentelor guvernata de legi independente de vointa umana, explicati judecata marului care "stia" ca trebuie sa-i cada in cap lui Newton si se gandea daca sa respecte sau nu legea gravitatiei, pe care el o stia dar Newton nu! Si se gandea probabil, sa fie EL alesul care va duce lumii judecata mea extraordinara? Sau , sa-l incerc sa vad daca ii vine mintea la cap si isi da seama? altfel trebuie sa incerc sa-l ochesc pe valet ul din casa!
E jumatate in gluma, jumatate in serios, dar, pe un asemenea topic nu e corect sa abordati chestiuni neverificate, creati un topic stiinta si religie unde tot ce s-a scris aici isi gaseste locul.

Culmea e alta, in SF chiar exista abordari de genul acesta(nu stau sa le discut decat daca doriti) dar sunt bineinteles la limita fantasticului. Si chiar eu, care accept ideea generala de organism viu(desi unii biologi m-au contrazis pana le-au fost explicate principiile fizice), Univers viu(desi explica-i asta unei bombe!), sunt reticent in a aborda excesiv, cu fortare, legile fizicii cunoscute azi. Va mai amintiti de "flogiston"? Sa spunem ca soarta teoriilor e sa fie schimbate(ca in orice exista cursivitate in desfasurarea evenimentelor) dar nici macar Einstein n-a facut asta cu mecanica newtoniana.

Si pentru Marius si altii ca el: credeam ca exista si libertatea credintei, altfel pot spune si eu ca am ajuns pe site-ul Patriarhiei! Pana si Biblia mentioneaza expresia, citata orientativ, recunosc, "sa arunce piatra cel ce e far'de pacat!" Dar unii dintre noi poate au studiat mai multe sisteme religioase decat marius78 si nu prezinta astfel ceva ce , la limita, s-ar putea numi habotnicie. Controlati-va exprimarea.

Scuze pentru interminabilitate, asa vorbesc martienii, muuuult, si de departe! Si mai dureaza pana la extinctia Sistemului Solar!
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 12 Mar 2009 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baieti..mergeti in alta parte ''bate-ti campii rau'' .Ca Luna ar fi o naveta si ca oameni aia care au fost acolo tropaiau si se auzea un ecou....pe mine sincer ma depasesc afirmatiile astea .Sa nu mai spune-ti la altii ca o sa va creada nebuni. Noi ne facem ca nu am auzit.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Mar 2009 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Procesul fizic e o desfasurare a evenimentelor guvernata de legi independente de vointa umana, explicati judecata marului care "stia" ca trebuie sa-i cada in cap lui Newton si se gandea daca sa respecte sau nu legea gravitatiei, pe care el o stia dar Newton nu! Si se gandea probabil, sa fie EL alesul care va duce lumii judecata mea extraordinara?

Părinte drag, se spune că, mai devreme sau mai târziu, toți suntem predispuși la a da în mintea copiilor.
Dacă voința mea vrea, atunci vrea și mușchiul meu, iar mușchiul meu vrea ca uneori mărul să o ia în sus (desigur la dispoziția voinței mele, sau poate că așa ia fost predestinat mărului).
Fără nici un fel de glumă, vă rog să dați o definiție a judecății, în felul acesta ne vom putea da seama mai bine dacă există vre-o similitudine între proces și judecată.
Sus
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 13 Mar 2009 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma la ce fel de "judecata" va referiti?

JUDECÁTĂ, judecăți, s.f. 1. Facultatea (1) de a gândi logic; rațiune, inteligență, gândire. ♢ Loc. adj. și adv. Cu judecată = cu bun-simț, cu tact; serios, temeinic. ♦ Părere, idee, socoteală. 2. Formă logică fundamentală exprimată printr-o propoziție în care se afirmă sau se neagă ceva. 3. Acțiunea de a judeca (4); dezbatere judiciară; proces, județ (I, 3); soluție dată într-un litigiu. ♢ Loc. vb. A face judecată = a judeca. ♢ Expr. A da (sau a trage, a chema, a trimite etc. în ori la) judecată = a intenta cuiva un proces, a chema în fața justiției. (În unele religii) Judecata de apoi = judecată divină la care Dumnezeu va chema pe toți oamenii, la sfârșitul lumii, pentru a le hotărî soarta (fericirea sau osânda veșnică). – Lat. judicata (pl. lui judicatum).

JUDECÁTĂ s. 1. v. inteligență. 2. v. minte. 3. gân-dire, intelect, înțelegere, minte, raționament, rațiune, (fig.) cap. (Are o ~ extrem de limpede.) 4. minte, rațiune, (rar) cunoștință, (pop. și fam.) glagore, (înv.) rezon. (O ~ normală.) 5. minte, raționament, rațiune, (înv.) socoată, socoteală, socotință. (O ~ sănătoasă.) 6. v. concepție. 7. v. pă-rere. 8. v. chibzuială. 9. v. apreciere. 10. proces.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

JUDECÁTĂ s. v. condamnare, jurisdicție, osândă, pedeapsă.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar

judecátă s. f., g.-d. art. judecății; pl. judecăți
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar

JUDEC//ÁTĂ ~ăți f. 1) Facultate a omului de a gândi logic și de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; intelect, minte; rațiune. ♢ Cu ~ a) cu bun-simț; cu chibzuială; b) temeinic. 2) Formă fundamentală a gândirii, exprimată printr-o propoziție în care se afirmă sau se neagă ceva. 3) Gând exteriorizat în care se afirmă sau se neagă ceva; raționament. 4) Punct de vedere (asupra unui lucru sau asupra unei persoane); opinie, părere, considerent; cuvânt. 5) jur. Întrunire a unei instanțe judecătorești pentru soluționarea unor chestiuni de natură penală sau civilă; acțiune judiciară; proces. ♢ A da (sau a chema, a trimite) în ~ (pe cineva) a intenta un proces cuiva; a deferi judecății (pe cineva), ~ata de apoi judecată divină care se crede că va avea loc la sfârșitul lumii. /<lat. judicata

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 13 Mar 2009 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbesc despre:
Citat:
3. Acțiunea de a judeca
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2009 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cineva face actiunea asta. Judecata pietrelor... nu am auzit de ea.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 14 Mar 2009 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului: problema
Raspunde cu citat (quote)

Necazuri cu piatra!
Tehnic vorbind nici nu poti "auzi" de judecata pietrei, nu "traim " in acelasi interval de timp sau in acelasi ritm sau sistem! Peste mii de ani, cand poate rezultatul a ceea ce scormonim prin laboratoare va stinge civilizatia umana in forma ei actuala, "Piatra", obosita, va rasufla o data!
de, SF, dar cine poate sti? forma noastra de existenta bazata pe carbon e cam perisabila...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact