Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_250809_9b_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teleportare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Mar 2009 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Teleportare
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat un topic despre teleportare dar nu am gasit, daca totusi exista puteti muta postul meu acolo.

Credeti ca poate deveni posibila teleportarea unei fiinte?
Ce inseamna teleportarea? Din cate am citi eu ar fi doua scenarii:
Scenariul 1:
1. Scanarea subiectului ;
2. Transmiterea datelor culese de la scaner catre destinatia teleportarii;
3. Reconstructia subiectului la destinatie (din materia existenta la destinatie) si distrugerea originalului (distrugerea de fapt are loc in momentul scanarii)

Scenariul 2:
1. Scanarea subiectului si descompunerea lui in elemente de baza (atomi, probabil)
2. Transmiterea acestora la destinatie cu o viteza comparabila cu viteza luminii
3. Reconstructia subiectului din materia transmisa si folosind datele capturate in momentul scanarii.

Daca mai sunt si alte variante va rog sa le postati aici.

Ideea e ca in ambele cazuri pe care le-am auzit eu si le-am expus mai sus, dupa parerea mea teleportare nu poate fi aplicata unei fiinte vii.
Chiar daca in urma teleportarii, la destinatie s-ar reusi reconstructia unei fiinte vii, parerea mea este ca nu mai e vorba despre aceasi fiinta ci doar despre o copie care se crede original.

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 12 Mar 2009 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aici vine si intrebarea cine suntem noi defapt ? Doar suma atomilor nostri grupati intr-o anumita ordine, sau mai mult decat atat ?
O mica filozofare: Nu cumva exista vreun principiu al echivalentei constiintelor ? Adica in orice corp ai fi, sa te simti tot tu, dar sa diferi doar prin caracteristicile pe care ti le impune ADN-ul respectiv. De exemplu, atunci cand vom muri, o sa ne simtim imediat in alt corp, nu conteaza care, caci toate ar fi aceleasi. E defapt o singura constiinta in lume, care se modeleaza diferit in functie de corpul in care se afla. Eu ma simt viu, la fel ca si tine, ca si toti ceilalti, dar sunt eu, datorita ADN-ului meu. In rest, suntem aceeasi persoana...

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 12 Mar 2009 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
De aici vine si intrebarea cine suntem noi defapt ? Doar suma atomilor nostri grupati intr-o anumita ordine, ...?


DA! Twisted Evil

bineinteles ca aceasta combinatie unica de atomi face ca fiecare sa functioneze intr-un mod unic

ce este de fapt o vietate, o fiinta?
este cea mai complexa forma de organizare a materiei (atomii de mai sus) pe care o cunoastem. Iar proprietatea de baza a acesteia (fiintei), este capacitatea acesteia de a extrage energie din materie (din hrana) si a o utiliza in scop propriu, scopul intrinsec fiind insasi existenta ei (a fiintei).

De ce materia are tendinta asta de a se organiza in forme tot mai complexe, eu nu stiu, poate ca avea dreptate dl Iacob, cand vorbea de univers ca si creier, dar evolutia inseamna reorganizarea materiei in forme tot mai complexe, eficientizandu-se


...si uite asa am deviat de la subiect Smile

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 12 Mar 2009 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am găsit fișierul acesta prin calculator Very Happy . Cred că ai fi interesat să-l citești (dacă nu cumva l-ai și citit deja).


Extensia 'doc' a fost dezactivata de catre administrator, asadar acest atasament nu este afisat.

Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Mar 2009 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nebănuite sunt căile domnului, tot așa după cum, nebănuite sunt uneori și manifestările din vestitul triunghi.
Ideea scanării și reproducerii mai mult sau mai puțin identică în vederea teleportării este o tâmpenie (vă rog să scuzați cuvântul dar este cea mai bună descriere în acest caz).
Teleportarea se poate produce în condiții accidentale sau în condiția în care reușești să creiezi în jurul subiectului un câmp de o simetrie maximă cu putință, ca și când acel subiect ar fi "șters" ca și informație din locul respectiv (o dispariție bruscă apărută într-un anumit loc se va recrea la fel de brusc în alt loc, nimic nu se pierde nimic nu se câștigă, în acest caz se teleportează).
Sus
HarapAlb
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2008
Mesaje: 148



Localitate: Madrid

MesajTrimis: 18 Mar 2009 02:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scenariile propuse sunt echivalente intre ele, diferenta contand in transportarea sau nu a materiei prime.

Ceea ce s-a demonstrat acum cativa ani a fost teleportarea informatiei, si pe buna dreptate ne putem intreba "ce suntem de fapt ?". Starea unui foton (sau cel putin anumiti parametri) poate fi teleportata unui alt sistem fizic echivalent ca model. Practic informatia este aceeasi doar ca se poate inmagazinata in doua sisteme diferite.

Nu cred ca va fi posibila teleportarea unei fiinte. De exemplu, corpul uman contine in jur de 10^27 atomi, fiecare dintre ei gasindu-se intr-o stare diferita, legati in mod diferit ca sa formeze molecule etc. Informatia care ar trebui inmagazinata si transmisa ar fi uriasa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2009 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dacă am putea cunoaște în întregime acele informații, teleportarea ar fi posibilă, din păcate există câteva lucruri care ne împiedică să le cunoaștem, unul ar fi principiul de incertitudine al lui Heisemberg. Și apoi, cunoaștem încă prea puține din misterul complexității vieții. Am putea încerca să teleportăm o piatră, mai e mult până acolo, deocamdată experimentele sunt la nivel de fotoni entangled.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Mar 2009 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dacă am putea cunoaște în întregime acele informații, teleportarea ar fi posibilă, din păcate există câteva lucruri care ne împiedică să le cunoaștem, unul ar fi principiul de incertitudine al lui Heisemberg.

Fals, principiul incertitudinii ne lesneste cunoasterea si nu necunosterea, principiul incertitudinii este proncipiul care faciliteaza memorarea si transmiterea infomatiei.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2009 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Citat:
dacă am putea cunoaște în întregime acele informații, teleportarea ar fi posibilă, din păcate există câteva lucruri care ne împiedică să le cunoaștem, unul ar fi principiul de incertitudine al lui Heisemberg.

Fals, principiul incertitudinii ne lesneste cunoasterea si nu necunosterea, principiul incertitudinii este proncipiul care faciliteaza memorarea si transmiterea infomatiei.

Ce frumos suna: informatie=incertitudine. Teoria transmisiei informatiei se bazeaza pe incertitudine. Daca nu ar fi incertitudinea, am stii totul deci nu ar mai fi nevoie de informatie. Rolling Eyes
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2009 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suna foarte frumos din punct de vedere poetic atata doar ca e ... fals Sad Incertitudinea se refera la limitele care exista in obtinerea de informatii.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2009 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ciudate-s căile domnului Iacob! Smile
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Mar 2009 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt ciudate, sunt doar la mintea cocosului (asa dupa cum ii place sa spuna domnului Doru), o minte la care uneori uitam sa ne raportam (ca si cand aceasta, prin simplitatea sa, nici nu ar exista).
Intradevar, la prima vedere, incertitudinea mai sus mentionata pare sa se refere in mod clar la limitele mentionate de domnul Doru, dar nu trebuie uitat:
1. la mijloc este vorba de un principiu, evident de un principiu fizic si nu de unul moral;
2. ca si principiu general valabil, este de fapt un garant al unei minime informatii garantate de insasi respectarea sa:
3. numarul informatiilor la care se pare ca nu avem acces datorita acestui principiu creste pe masura ce ne culegem informatiile din planurile asa-zis macro, fapt ce nu poate decat sa ne bucure;
4. este clar ca in felul acesta Dumnezeu nu a fost obligat sa plece chiar de la zero (a beneficiat si el de niste omniprezente cai);
5. informatiile pe care domnul Doru (si nu numai) admite ca le pierde datorita acestor limite se datorează in fapt unor limite ale intelepciunii personale;
Nu uitati:
Habarul despre niste erori este o dovada clara si mai ales un garant al minimei cunoasteri, deci un garant al minimei informatii (sa ne spuna domnul Doru cam ce cantitate de date apreciaza domnia sa ca pierde in felul acesta).
O presupusa perfectiune inseamna o perfecta izolare si implicit limitarea totala la o eventuala cunoastere din partea noastra.
Ciudat este faptul ca mintea omeneasca refuza sa priceapa la adevarata sa valoare acest elementar principiu de transmitere a informatiei.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Mar 2009 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce vrea sa spuna dl Iacob (rasucind-o pe dupa cires Smile) este ca limita cunoasterii este totodata si o limita a necunoasterii. Aceasta limita ne garanteaza ca macar pana acolo se poate intinde cunoasterea. Unde greseste dl Iacob este cand afirma ca acea limita "se datorează in fapt unor limite ale intelepciunii personale". Dl Iacob, exista o limita obiectiva dincolo de care nici o "intelepciune" umana nu poate patrunde. Exista si limite individuale (personale/subiective) despre care nu vorbim aici Sad
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Mar 2009 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu domnule Doru, de data aceasta nu ati nimerit-o.
Iacob a vrut sa spuna ca intr-un spatiu finit poate fi memorat un numar finit de informatii, memorare a informatiilor facilitata de asa-zisul principiu al incertitudinii, numar al informatiilor pentru aflarea carora exista acces in intregime.
Problema este ca unii cauta sa descopere si alte informatii decat cele memorate intr-un anumit spatiu finit, nestiind practic si nici macar banuind ca de fapt s-au apropiat de "fundul sacului" in ceea ce priveste "citirea" informatiilor stocate de un anumit mediu.
Citat:
exista o limita obiectiva dincolo de care nici o "intelepciune" umana nu poate patrunde.

Asta este o prorocire, este o gaselnita a intelepciunii dumneavoastra sau este un pic din amandoua?
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 29 Mar 2009 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei care nu știu despre ce se discută în această pagină, principiul incertitudinii spune că nu putem să știm cu certitudine toate dimensiunile unei particule, deoarece atunci când aceste dimensiuni sunt măsurate, valorile lor sunt modificate de prezența observatorului (aparatului de măsură). Adică, și mai pe românește, când măsori ceva, rezultatul nu este cel corect, deoarece dimensiunile obiectului au fost modificate în momentul măsurării.

Teleportarea nu presupune o "citire" și "memorare" perfectă a informației? Dacă da, atunci cum ne-ar ajuta principiul incertitudinii în acest caz? Sau nu pun problema cum trebuie?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact