Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_29iul2020_2212~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie sau cascadorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Mai 2009 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
.Cu ce ma incalzeste pe mine ca la fiecare intrebare pe care o pun/punem apare cineva care te ia la misto,eu pun intrebarea ptr ca nu stiu rasp si astept un rasp calculat de la o persoana cu experienta ,nu imi trebuiesc ironii si alte mascarade.


Daca unii te ironizeaza (din pacate am observat, pe alocuri, tendinta asta) e poate pentru ca emiti unele opinii fara argumente solide si fara sa te documentezi, macar putin, in prealabil - dar nici ironia nu e un contraargument deci cei care ironizeaza probabil si ei sufera de aceeasi lipsa... de argumente.

Daca nu ti se dau raspunsuri la intrebari "punctuale" si formulate cu tact atunci, intradevar, poti specula linistit ca, de fapt, nu se cunoaste raspunsul (sau lenea e mare).

In fine, e regretabil si ce ai facut tu, ca, in final, ai aruncat cu insulte, si cei care te-au luat peste picior in loc sa incerce sa iti explice "ce si cum".

A-ti cere scuze nu e greu.

Uite, eu imi cer scuze pentru ca am insinuat ca Marius ar fi mitocan (poate ca nu e).


Calmati-va, oameni buni Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 29 Mai 2009 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unu am fost o data avertizat de ''Admin'' in legatura cu atitudinea pe forum ,sunt curios daca sa intamplat la fel si cu cei cu care am fost in discutii. Admin cred ca forumul se vrea a fii majoritar nu minoritar ,nu cred ca vreti sa aveti pe aici 4-5 persoane si restu care intra sa fie nevoiti sa paraseasca forumul din diferite motive. Totusi povestea are un iz retro , ca as fi acel ''CATA=='' ,pe aceasta cale rog adminul sa verifice IP-ul ,asa doar ptr cultura unora.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mai 2009 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte multi membri ai acestui forum care abia acum se initiaza in astronomie. Majoritatea pun niste intrebari normale (uneori naive) si deobicei primesc niste raspunsuri. Tu esti printre putinii (as putea spune chiar ca esti unic Smile) care pui niste intrebari aiurea sau faci niste afirmatii (si mai aiurea) dupa care daca ti se raspunde si ti se spune cam ce a fost aiurea in loc sa asculti, sa te mai documentezi, eventual sa recunosti, te burzuluesti, te ridici in doua picioare si dai cu copita. Daca cei ca tine ar fi eliminati nu ar ramane forumul gol ci doar mai putin cu o persoana Rolling Eyes Nu am nici caderea nici puterea sa te elimin. Te rog doar sa te duci pana in baie, sa te uiti in oglinda si sa mai reflectezi la atitudinea pe care o ai.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 31 Mai 2009 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles d-l Dragan se pare ca nu o scot la capat cu voi,ce intrebari am pus ?: foarte clare si precise cel putin asa mi se par mie ,dar asta nu reflecta atitudinea unora.Concluzia este una ,nu va place sa fiti contrazisi de cineva cum sa intamplat si cu d-l Mircea Pteancu care o tinea sus si tare ca un tel de 127mm este echivalent cu unul de 400mm si mi se pare normal sa fiu pe lista lui de ignorare din moment ce am indraznit sa il contrazic .Mesajele care au fost trimise sunt ptr a recunoaste voi, ca nu intodeauna aveti dreptate dar ''adevarul doare''.O sa incerc din rasputeri si sa vin cu miii de multumiri voua, acei ''experimientati'' de pe aici si sa imi fie cu iertare daca am incercat sa contrazic pe cineva ,nu o sa mai fac lucrul asta.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2244



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni nu va mai certati/contraziceti fiindca nu face bine. Daca vreti sa faceti asta se poate mai bine pe aria "Diverse" si nu aici.
Ma asteptam de la moderator (Robert) sa puna capat discutiei sau s-o mute in alta parte.
Numai bine!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2009 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat din curiozitate ce telescoape mari sunt puse la dispozitia publicului ,a astronomilor amatori, pentru efectuarea de observatii.La linkul de mai jos este descrisa observarea printr-un telescop de 2,1 metri ,de catre membrii unui grup de astronomi amatori a lui ''Xena'',cu numele oficial de 2003UB313.Xena ar putea fi considerata ''a zecea planeta'' a sistemului solar,asta daca Pluto ar fi ramas a noua.
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=19069

Trei dintre telescoapele McDonald ,cel mentionat de 2,1 metri,un altul de 2,7 metri si unul de 0,9 metri,au posibilitatea atasarii de oculare si sunt oferite lunar pentru observatii publice,spre deosebire de marea majoritate a marilor telescoape unde lucreaza niste oameni tot atat de pasionati de ceea ce fac precum acarul Ilie.Remarcati uimirea unuia din amploaiatii observatorului cu referire la pasiunea (de neinteles pentru el) a astronomilor amatori pentru observarea cerului.Intr-un mod voalat el zice '' numai unor tampiti ca voi la poate placea chestia asta plictisitoare pe care eu o fac de musai''.Nu este singurul,si pe plaiurile mioritice discipolii ''astronomilor consacrati'' (care adica sunt platiti pentru asta de catre cei care habar n-au ce-o fi aia Astronomia) se nimeresc sa fie fiicele acestor ''savanti'' care nu stiu cat s-or fi pricepand la stiinta, dar la ''organizat'' concursuri de ocuparea posturilor se pricep.Mircea

PS1-Pitecantropu' stai cuminte si chinuieste-ti mai departe neuronul unic despre cum poti sa-ti torni oglinda de 1 metru,incearca prin cioplire din silex,tre sa ai mult material la dispozitie in caverna ta!
PS2-Xena este de cinci milioane de ori mai putin stralucitoare decat Polaris asa ca nu a orbit nimeni si nici despre vreo basca suflata din cap nu pomeneste articolul! Laughing
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 08 Iun 2009 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inca un telescop "mic"de 41''(1041mm)
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 08 Iun 2009 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...0%26um%3D1
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Iun 2009 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu MIRCEA ''Sunteti cu capra pe asfalt sau la pascut?''. ''De la tara sau faceti naveta ?''Cand am zis halal cultura..........nu am gresit .Puteti sa spuneti ce vreti uni dintre voi sunteti praf ,nu stiu ce cautati pe aici.Nu aveti altceva de facut decat sa provocati pe unu si pe altul pe aici pe forum.Cred ca mai bine ati merge prin parc la un ''sah'' o ''tabla'' cu baietii pe zece mii de lei ati intra perfect in decor,mai bine te-ai abtine de la afirmatii cand nici macar nu cunosti persoana.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unii se scrie cu doi de "i", asta apropo de ... "halal cultura". Intr-adevar unii dintre noi provocam "pe unu' si pe altul" si ... culmea ... uneori gasim fazanul care musca Very Happy. Iar "persoana" (nu spui cine, persoana importanta, da' ... becher Smile) e destul de "transparenta" Laughing
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Iun 2009 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place ca a ajuns topicu asta telenovela Laughing
Dati-i inainte! Wink

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Iun 2009 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragan poate ai un ''I'' sa ma completezi .Nu inteleg de ce tot rascoliti rah......,ce vreti sa demonstrati ?, poate imi spuneti si mie .Nu inteleg de ce nu intervine ''admin'' cum poate sa va tolereze incapacitatile mintale .Suntem in romania ,unde sunt numai sefi ,nu mai ai loc de ei ,se vede si pe forum .D-l Dragan si d-l Mircea rugati pe admin sa faca niste rubrici dedicate voua ,va promit ca o sa discut cu voi despre cat este de mare nesimtirea ,bunu simt,cultura, ..nu nu a mea dragii mei a voastra ,pot sa va dau si note sa vedem care il depaseste pe celalalt si la sfarsit niste premii de consolare ptr cel mai slab pregatit in nesimtire .Domnilor pacat de anii vostri.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Download topic
Pagina 10 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact