Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie sau cascadorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2009 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum un an am gasit ca un grup de trei amatori francezi au construit si ei un dobsonian de 1 metru diametru.Si aveau si ceva poze parca,info pe atm web ring.Dar ce-l impiedica pe Swayze sa foloseasca o diafragma excentrica si sa observe la ''numai'' 40 cm sau 45cm.Oricum doar foarte rar va lucra telescopul la rezolutia teoretica...daca vreodata.Aceste diametre mari se construiesc pentru castigul de lumina si pentru ca ...se poate.Afara de observarea de galaxii si altor obiecte foarte slabe,nu cred ca depaseste ca rezolutie efectiva un refractor mai mare,un apo de 20cm (ca cel din Gyula de pilda) sau un DK de 30cm. Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mai 2009 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merge poate sa-l duci in ....Mauna Kea Laughing sa-l pui langa Keck
Sau poate reinventezi optica adaptiva Cool

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 02 Mai 2009 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un tel de 1m D =Un tel de 30 cm (cool very nice) Confused
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mai 2009 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca s-ar folosi la fotografie planetara cu webcam sau DMK-uri ar trebui sa iasa rezultate incredibile. Avantaj ca se folosesc timpi foarte mici de expunere deci mari sanse sa prinzi momentele de calm atmosferic. Pe de alta parte revine problema colimarii si a calitatii opticii generale.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Mai 2009 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@marius78
sa stii ca inteleg oarecum atractia irezistibila pe care o prezinta pentru tine ideia unei oglinzi de un metru diametru.Ca rezolutie,de la altitudinile obisnuite si mai ales din oras ,s-ar putea sa fie chiar mai rau decat 300 mm contra 1000mm.
Aseara in timp ce observam Saturn ,in conditii de turbulenta intensa,au fost momente cand vedeam in ocular imagini dedublate ale planetei.In timp ce eu insa,pot sa sper ca vor veni momente de acalmie in care sa pot obtine rezultate decente pentru o apertura de 125mm chiar si in conditii urbane,te asigur ca pentru tine ,chiar daca vei obtine apertura de 8x mai mare,acele momente nu vor veni.
Nu doar pentru ca bunicul meu Ferencz a facut armata in regimentul de garda al Imparatului Austriei ,ci si din alte motive(de pida este un fapt cotidian la noi sa ne ghidam dupa buletinele meteo corecte de la Budapesta spre deosebire de gogosii de la Bucuresti care sunt gresiti in trei cazuri din doua Surprised ) ,ma consider locuitor al Europei Centrale.Ori pentru Europa Centrala,a fost demult stabilit, prin studiu,de catre societati astronomice foarte puternice precum cele din Ungaria,Austria,Cehia ,ca rezolutia maxima efectiva este cea corespunzatoare aperturii teoretice de 200mm,indiferent cat masoara fizic un obiectiv oarecare.Mircea
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 02 Mai 2009 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca este cineva pe aici sa nu viseze la tel de 1 m sau mai mari .Inca nu ma pasioneaza ideia unui telescop asa mare ,in primul rand bani ,spatiul etc,sincer as dori sa arunc o privire prin asa ceva ,dar cum si unde.
Urmaresc de ceva timp afirmatiile pe care le faceti in legatura cu tel dumneavoastra de 127mm cred ,ca in conditi bune da niste imagini mai bune decat unele aperturi mai mari (300 ,350, 400 mm)poate ca este asa nu contrazic ,dar nu puteti contrazice ca un tel de 1 m este echivalent cu unul de 400 sau mai rau de 127 .''Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ce acri sunt'',cam asa sunteti dumneavoastra.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 02 Mai 2009 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu fiind aproape de Bulgaria, cunoasteti pe cineva de acolo cu un telescop asa mare prin care sa ma pot uita ? Observatoarele din Bulgaria (din care am auzit ca cel putin unul ar avea oglinda de 2m Shocked ) unde sunt ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 02 Mai 2009 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rozhen Observatorul (cunoscut și sub numele de NAO-Rozhen) , situat 90 km sud de orasul Plovdiv, Bulgaria. Cel mai apropiat oras, Chepelare, este la 15 de km. Aceasta este deținut și operat de către Institutul de Astronomie al Academiei de Științe din Bulgaria. Observatorul este cel mai mare din Europa de Sud-Est. În prezent, există aproximativ 50 de astronomi de lucru acolo. Este recunoscut ca unul dintre cele mai importante centre de cercetare astronomice.

Telescoape Telescoape
200 cm Ritchey Chretien telescop, Rozhen RCC (a coude concentra de asemenea)
60 cm Cassegrain telescop de 60 cm telescop Cassegrain
50/70 cm Schmidt-camera foto 50/70 cm Schmidt-foto
15cm Solar telescop 15cm Solar telescop
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Mai 2009 07:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit, cu un astfel de teleul, de 1 metru unele obiecte Deep Sky incep sa se vada in culori, si chiar daca nu e asa, campul de utilizare alt unui asemenea instrument nu e la planete.

In ce priveste rezolutia, din ce se spune mai nou, tot pe net, chestia cu inutilitatea unei aperturi mari datorita atmosferei pare a fi falsa. Eu unul nu am putut sa fac o comparatie cu instrumente mai mari de 200mm, dar, cel putin pana acum, chiar si in conditii de poluare mare, diferenta de apertura intre Newtonul de 200mm si Mak-ul de 127mm si-a spus clar cuvantul, in favoarea Newtonului. Am vazut detalii mai multe si mai clare, la aceeasi putere de marire in ambele instrumente, fara insa a merge la maxim cu vreunul din ele. Si asta in conditiile in care, cel putin la cat ma pricep eu, Mak-ul pare sa aiba o calitate a opticii mai buna. Poate Mak-ul o fi fost decolimat in serile alea, sau mai prost dispus. Laughing Observatia in paralel am facut-o la Jupiter.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2009 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
Urmaresc de ceva timp afirmatiile pe care le faceti in legatura cu tel dumneavoastra de 127mm cred ,ca in conditi bune da niste imagini mai bune decat unele aperturi mai mari (300 ,350, 400 mm)

Nu ai prins esentialul din ce zice Mircea Pteancu Confused Pe Pamant nu exista "conditii bune" ci doar conditii proaste Sad Atunci cand conditiile devin mai bune pentru un telescop mic ele nu sunt suficient de bune pentru un telescop mare. Telescoapele mari necesita conditii exceptionale pentru a-si arata toata puterea, Aceste conditii nu se pot obtine "in curtea casei" ci pentru ele e necesar un observator la innaltime.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 03 Mai 2009 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Forever-man''.Daca vrei sa mergi in Bulgaria la Obs ai de mers cam 513 km de la Calarasi la Chepelare si inca 15 km pana la Obs fiind situat undeva in munti.La inceput trimite un e-mail ,sa nu te trezesti ca este inchis publicului.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mai 2009 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbind iarasi despre maretia apreturilor mici , pot sa va spun practic ce au constatat vizitatorii neinitiati multi se uitau pt prima oara prin instrumente.
cu ocazia manifestarilor astro unde erau prezente instrumente de 75,100,150,200, 250mm.
intodeuna , ramanea exclamatia : ce bine se vede saturn prin telescopul asta(250mm) si asta poate ca era un noroc , la fiecare manifestare erau turbulente reduse??
La telescop de 1m nici nu ma gandesc e inutil stiind ca e la limita posibilitatii unui amator foarte avansat.
doar greutatea sticlei impune manipulare cu macara de hala ,pod rulant Confused iar de sticla suptire nu vreau sa aud e o carpaceala comica.sau cine are bani de faguri profesionisti? de turnat in garaj s-a vorbit mult , vise, vise.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 03 Mai 2009 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca in scurt timp ajunge cineva la asemenea apertura.Sticla normala nu toarna nimeni in tara asta ptr oglinda de 1m .Ca sa cumperi este prea scumpa ,cine o slefuieste ? cat costa slefuiitul ? toate accesoriile de pe langa el ? Prea scump ptr noi si chiar o mare investitie ptr un observator de stat intr-o tara ca asta .Deci mai asteptam poate cine stie ,face Corning sau Schott o fabrica in romania ,da faliment ,ne plimbam printre ruine si gasim blanck-uri de 1m si mai mari pe jos .Sanse exista ,doamne ajuta. Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mai 2009 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am spus nimic despre ''maretia'' aperturilor mici,am ceva de spus despre iluziile desarte.''Cel mai bun instrument este cel care este cel mai des folosit'',ma indoiesc ca un mamut de 1 metru diametru este acela.Si in nici un caz de pe balcon sau din curtea casei.Daca vreodata voi avea ocazia,am sa observ cu placere printr-un mare instrument dar nu voi lua imprumut de la banca pentru a face un asemenea ''pelerinaj''.
Conditiile de astroclimat din oras rareori permit observatii la limita teoretica prin telescoape mici darmite prin telescoape mari.Cu cat este mai mare telescopul cu atat ai tendinta sa-l folosesti mai rar.
(Urmeaza o remarca rautacioasa Evil or Very Mad .Sunt deja sute de telescoape de 10 inch si 12 inch in Romania,multi din posesorii lor sunt pe aceasta lista.Ma indoiesc ca se obosesc sa le foloseasca daca le-a fost lene sa apese de zece ori pe tastele sondajului ref. la instrumentele din dotare,cinste exceptiilor.Multe din aceste telescoape isi dorm deja somnul de veci!Mie mi se falfaie,nu sunt banii mei,de ce sa ne oprim cu discutia la oglinda de un metru,exista si cifre mai mari Idea ).

Ref. la performantele obiectivelor mari,iata mai jos opinia lui Mel Bartels, dintr-o discutie similara de pe ATMList.Sublinierile imi apartin.Va invit sa folositi al doilea link,eu unul nu as depasi nicicum limitele acestui ''mic'' telescop Swayze de 18 inch F/3,5.(N-a fost frumos din partea voastra,ma faceti sa fac confesii ''intime'').Mircea




Is it possible to see color in nebula with a 14" or
> 16" telescope? That would be impressive as I have never
> seen color in deep sky objects before.



>From the optimum detection magnification graphs, it appears that 16 inches
of aperture is at the tradeoff point. Diminishing returns set in for larger
apertures.
Of course, for those objects not visible in a 16 inch scope...
http://www.bbastrodesigns.com/dnld/odm.zip

This could be the basis for so many scopes being 16 inches in aperture.
Witness last year's Oregon Star Party Walkabout where the average scope size
was a 16 inch. http://www.bbastrodesigns.com/osp08/osp08walkabout.html

Color is illusive in 40 inch scopes.

Mel Bartels
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 03 Mai 2009 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orice ati spune dumneavoastra si baieti de pe afara,nu puteti schimba legile fizicii si cele ale optici. Telescoapele mari capteaza mai multa lumina decat cele mici,in concluzie maresc mai mult se vede mai departe,putere de separare mai mare.

''Intr-adevar optica ondulatorie arata ca un obiectiv avand un diametru dat nu poate separa,adica nu poate arata distinct doua puncte,decat daca distanta lor unghiulara are o anumita valoare limita care in conditii optime se calculeaza prin ρ''=12''/Dcm, unde ρ'' este valoarea unghiului,iar Dcm este diametrul obiectivului in cm .Aceasta inseamna ca un obiectiv cu un diametru de 12 cm poate separa doua puncte intre care distanta unghiulara ρ'' este de 1''; daca obiectivul este de 20 cm ρ''=0'',6, iar daca are 5 cm D ,atunci ρ''=2'',4 Deci oricat am mari grosimetul ,puterea separatoare ramane aceeasi.Astfel ,un obiectiv de 5 cm D va putea mari de 100x, iar unul de 15 cm va putea fi folosit la 300x. Numai in cazuri foarte bune se poate ajunge la 2,5 Dmm. Iata si motivele ptr care instrumentele mari sunt mai bune decat cele mici.De exemplu ,abstractia facand de conditiile atmosferice ,un tel de 30 cm D va furniza imaginea unei planete observata la 600x, cu aceeasi luminozitate ca un tel de 10 cm D ,dotat cu un grosismet de 200x .Primul va asigura in plus ,o putere separatoare de 0.4'',in timp ce al doilea nu va arata detalii decat de 1'',2. Cam asa sta treaba cu aperturile mari''.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact