Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m_35_and_ngc2158__final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie sau cascadorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2009 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, orice am spune nu prea avem vreo sansa cu tine Very Happy Poate intelegi mai usor daca iti spun asa: telescoapele mari amplifica mai mult ... inclusiv perturbatiile atmosferice Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2009 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Intr-adevar, orice am spune nu prea avem vreo sansa cu tine Very Happy Poate intelegi mai usor daca iti spun asa: telescoapele mari amplifica mai mult ... inclusiv perturbatiile atmosferice Smile

Totusi nu pot sa ma abtin sa nu fac un joke: sa nu ne luam scule mai bune ca asfel si perturbatiile se vad mai bine? Rolling Eyes

Mircea Pteancu a scris:
...http://www.bbastrodesigns.com/osp08/osp08walkabout.html ...

Din link-ul de mai sus mi-a atras atentia poza asta: http://www.bbastrodesigns.com/osp08/RossRoberts-16.jpg .Cumva chestia aia e aparatoare de lumina? Foarte tare, cred ca-mi fac si eu una.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 04 Mai 2009 14:58, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Mai 2009 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate sunt eu mai greu de cap, dar nu pricep ce legatura poate fi intre un telescop cu apertura de 1 metru si poluarea luminoasa dintr-un mare oras de campie.

Cred ca oricine isi permite sa dea 100 000 de dolari pe un asemenea mamut, va avea inca ceva bani sa isi faca o cabanutza la munte, unde sa tina si sa utilizeze telescopul. Eu unul m-as muta de tot la munte daca as avea bani de asa ceva. Mai greu ar fi cu urcatul pe scara Rolling Eyes

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mai 2009 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Poate sunt eu mai greu de cap, dar nu pricep ce legatura poate fi intre un telescop cu apertura de 1 metru si poluarea luminoasa dintr-un mare oras de campie.

Cand iti iei un telescop puternic il iei ca sa vezi detaliile fine...ori acestea devin comparabile ca dimensiune aparenta cu poluarea/perturbatiile atmosferice... Confused

dragos.n a scris:

Cred ca oricine isi permite sa dea 100 000 de dolari pe un asemenea mamut, va avea inca ceva bani sa isi faca o cabanutza la munte, unde sa tina si sa utilizeze telescopul. Eu unul m-as muta de tot la munte daca as avea bani de asa ceva. Mai greu ar fi cu urcatul pe scara Rolling Eyes

Corect..dar dupa ce il ia s-ar putea sa nu-i mai ramana bani si de cabana la munte...desi pe criza asta preturile o sa mai scada.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2009 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pot spune din experienta mea de privit cerul din oras ca merita apretura mare , comparand 250mm cu 380 mm intodeauna cu cel de 380 mm am vazut cele mai bune imagini. mie zicerea ca cele mari maresc si perturbatiile mi se pare o poveste a celor ce nu au instrumente mari si se vaita de strugurii acri. Din cele vazut de de mine (perturbatii) cand sunt serioase afecteaza toate instrumentele la peste 50x sigur nu detectabil la binocluri sau lunete cu mariri 7-15x. doar ca zilele acelea sunt rare .
La instrumente mari 300-400mm dac pui un filtru Deep sky se vad bine si din oras multe nebuloase , roiuri. De ex eu vad Veil Nebula din oras . cu 380mm ce greu se vede cu 200 mm pe cer negru.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 04 Mai 2009 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Domnu Stanescu Octavian ! ''mai scrieti pe aici poate ii lamuriti''

''Experiența ține de o școală unde lecțiile costă scump''.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Mai 2009 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi,marius78

''strugurii acri''

''vaita de strugurii acri''= mentalitate manelista,cand ziceti ca s-a manifestat?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prosti sau mai scris Genul: un telescop de 1m nu depaseste in rezolutie un apo de 20cm (gyula).
Studiati graficul MTF (nr linii/mm cu un contrast sa zicem 70%) si daca comparati graficul unui instrument de 200 mm fara obstructie adica apo sau super apo . este similar cu un 250mm cu obstructie 18%. Asta daca discutam intre profesionisti , ca povestile vanatoresti cu suprematia refractoarelor ma lasa rece.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 04 Mai 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu Mircea Pteancu . '' Vulpea cand nu ajunge la strugurii ,zice ce acrii sunt'' ,este un proverb popular ,dar dupa cum spuneti dumneavoastra ,ca nu va aflati in Romania ci in Europa Centrala ,aveti un motiv in plus sa nu cunoasteti proverbele romanesti .Dati un e-mail la baieti de la VLT si spunetile cat de prosti sunt ca au facut telescoape asa mari ''Daca veniti cu tel de 127 mm acolo spargeti cerul'' Eu va recomand un telescop cu oglinda primara de 2 cm si o sa faceti senzatii Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mai 2009 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi Stanescu vorbeste din experienta (cel putin pana la 38 cm Smile) dar marius78 vorbeste cam gratuit. Mai exista un proverb romanesc care spune ca "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul". Mircea Pteancu are suficient de multi ani la activ in astronomia de amatori ca sa stie ce spune. Chiar daca e evident ca "o trage" putin inspre a lui Wink adica spre instrumentele mai mici, nu a spus niciodata ca limita ar fi 12 cm. Telescoapele recomandabile amatorilor sunt cele pana la 30 cm. Asta tinand cont ca majoritatea acestora pot face rareori efortul de a iesi din oras ca sa nu mai vorbim de a urca instrumentul la munte. In afara faptului ca perturbatiile atmosferice (si aici nu e vorba despre poluare luminoasa, dragos.n) limiteaza performantele unui instrument mare mai apar si probleme de manevrabilitate. Cat despre telescopul de 1 m ... nici nu poate fi vorba, e aberant.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 04 Mai 2009 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu DORU ,eu nu vb din experienta mea ,poate nici a altora ,eu unul sunt satul de teorie ,ce vrea sa demonstreze Mircea este aberant si se pare ca agreeati ideia .Daca un om ca Stanescu Octavian cu experienta la contrazis ,ce asteptari mai aveti de la mine /? fiind primul care vroia sa demonteze ideile unui om care '' i se falfaie'' ,''halal cultura'' domnu Pteancu si mai vb de noi manelisti


P.S domnu Dragan ''Aruncă noroi pe zid; dacă nu se lipește, va lăsa totuși urme''
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2009 01:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, am spus pe scurt, cand am facut referire la poluarea luminoasa. Crede-ma ca stiu foarte bine cum "falfaie" imaginea intr-un telescop. Si m-am limitat la poluare, pentru ca in orase, ea e cea mai deranjanta.
_________________
Dragos N
Sus
Marius Laza
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Dec 2008
Mesaje: 64



Localitate: Alesd

MesajTrimis: 05 Mai 2009 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut in acest topic multe discutii aprinse privind apertura unui telescop.
Unii spun ca poti avea un telescop cu apertura de 1 metru, dar din cauza turbulentelor atmosferice, acesta nu depaseste un telescop de 30 cm apertura. Nu il depaseste in conditii atmosferice normale pe cel de 30 cm din punct de vedere al rezolutiei. Dar din punct de vedere al cantitatii de lumina captate ?
In aceleasi conditii atmosferice, cu un telescop de 1 m diametru, poate nu vei vedea mai multe detalii pe suprafata lui Saturn (un obiect luminos) fata de un telescop de 30 cm. Vei vedea insa, fara ajutorul privirii periferice, bratele spirale ale multor galaxii, vei vedea mai multe detalii in nebuloasele planetare, vei vedea culori in multe obiecte ’deep sky’, unde primeaza nu rezolutia instrumentului ci deficitul de lumina al acestora.
In concluzie, in disputa pro si contra apertura nu conteaza numai rezolutia (limitata de atmosfera la aperturi mari) ci si cantitatea de lumina captata de obiectiv.
La obiectele ‘deep sky’ problema o reprezinta lumina foarte slaba pe care o primim. De aceea se construiesc telescoape cu diametre tot mai mari.
Un telescop Netwon de clasa medie de 30 cm ( limita de difractie ¼ lambda ) poate fi egalul unui telescop refractor sau reflector catadioptric ‘state of the art’ de 15 cm, in observatii vizuale care presupun rezolutie (in general planete), insa in observatii la obiecte slab luminoase, ‘deep sky’ me tem ca le va bate.
As intreba in final :
Care este telescopul care, pentru o suma de bani data, sa-ti permita sa vezi cit mai multe detalii la toate categoriile (planete si Luna, dep sky etc.) ? Eu as raspunde ca este un telescop Netwon in montura Dobson.
Si eu vreau sa vad cit mai mult din acest spectacol pe care ni-l releva universul.
Asa cum am amintit pe alocuri, m-am referit al astronomia vizuala si nu la astrofotografie.

_________________
Marius.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Mai 2009 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mine, ca sa obtii cele mai bune rezultate cu o anumita suma de bani, trebuie sa cumperi un set de oglinzi de foarte buna calitate (lambda/8 sau mai bun, masurat la front de unda), la cea mai mare apertura posibila in functie de bani, si sa construiesti singur restul.

Pentru foarte putini, cei care au suficienta experienta in slefuire, e valabila si cumpararea unui blank, dar cu conditia sa o poata aluminiza in conditii bune, si mai ales, sa obtina acest lambda/8. Limita minima pentru un newton de reala calitate este lambda/6,6, dar cu cat mergi peste e mai bine, mai ales daca depasesti o obstructie centrala de 20%.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Mai 2009 06:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista o problema care de cele mai multe ori trece nebagata in seama. Problema se numeste "confortul observatiei". Telescoapele nu pot fi construite chiar oricum, exista niste limitari care sunt impuse de legile opticii. Cu cat oglinda principala are diametrul mai mare cu atat va avea focarul mai lung. Se pot face oglinzi "rapide" cu focar mai scurt dar cu cat F/D e mai mic cu atata sunt mai greu de facut (sau in cazul ca se cumpara, sunt mai scumpe). Deja in cazul unui telescop de 30 cm la un F/D de 5 vorbim de o lungime de 1,5 metri ceea ce luind in considerare si montura duce la o limita a confortului de observare pentru obiectele de la zenit. Chiar si in cazul observatiilor vizuale una e sa stai cu telescopul "in brate" si sa trebuiasca sa-l tot muti iar acesta sa tremure impreuna cu corpul tau si alta e ca telescopul sa urmareasca singur obiectul observat.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact