Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_05-08-04.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie sau cascadorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2009 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista filtre pentru Luna si in cazul binoclurilor si lunetelor dar mai la telescoapele mari. Nu stiu daca poate fi afectat ochiul permanent dar temporar in mod sigur. Si apoi, nu ai cum sa vezi Luna bine daca lumina e prea puternica.
Am vorbit mai demult cu Ovidiu Vaduvescu (pentru cei care nu stiu, un astronom roman care a ajuns pe la diverse observatoare astronomice din lume) si am fost foarte dezamagiti cand ne-a spus ca nu s-a uitat prin nici un ocular al telescoapelor pe unde a fost. De la o anumita marire in sus nimeni nu mai face observatii vizuale la ocular Confused
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Mai 2009 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci Edwin Hubble de ce facea observatii la ocular prin tel de 2,5 m
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 08 Mai 2009 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca nu erau calculatoare pe vremea aia !! Very Happy
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Mai 2009 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cam asa


at_the_telescope.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  18.53 kb
 Vizualizat:  de 3810 ori

at_the_telescope.gif


Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2009 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e de pre vremea cand se faceau fotografii astronomice pe placi fotografice de sticla si, datorita tehnologiei de atunci, era mai intai nevoie sa puna ochiul astronomul acolo unde urma sa stea placa de sticla. Sa nu mai spunem ca trebuia sa ghideze expunerea o noapte intreaga (uneori mai multe nopti la rand) iarasi vizual. Adica nu facea, propriu-zis, observatii daca asta credeati.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Mai 2009 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu raman la parerea ca se pot face observatii prin ocular la orice diametru,observatii la galaxi,roiuri ,nebuloase etc ,cu un ocular special ptr asa ceva cu focala mare .La observatoarele mari se renunta la observatii vizuale in favoarea atasari diferitelor aparate de masura ,spectografe ,camere video ,s.a.m.d ,care da o imagine mai amanuntita decat obs vizuala.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2009 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E normal ca ramai la parerea ta. Pentru ca nu ai cunostinte elementare de optica. Si nici nu vrei sa-i asculti pe cei care le au si sa inveti cate ceva.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 08 Mai 2009 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Domnu Dragan ,''inca odata atotstiutorul isi face numarul''.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De data asta (si de foarte multe ori) domnul Atoatestiutor Doru Dragan chiar stie ce spune. Si la fel vei stii si tu cand vei acumula vreo 20 de ani de experienta.
_________________
Dragos N
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 182



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 27 Mai 2009 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu tot respectul, observatoarele de pe Mt Wilson in care se gasesc telescoape de 60 inch (1.5m) si 100 inch (2.5m) sint dechise de citeva ori pe an pentru observatii vizuale....si da, se pot face observatii vizuale prin telescoape oricit de mari atita vreme cit sint echipate corespunzator pt asta.

Nu stiu de ce emiteti tot felul de idei bazate pe tot felul de teorii dar pe baza experientei personale...mai putin...

Eu unul va urez succes si la multi bani in cont pentru a face o excursie la marile observatoare unde se pot face observatii vizuale...cred ca Pic du Midi e cel mai aproape.

Catalin
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Mai 2009 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ''Catalin Fus'' ,nu puteam sa conving acesti ''oameni cu experienta'' , ca si noi astia care nu avem ''habar de optica'' mai avem dreptate .Inca odata mersi ptr interventie.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mai 2009 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu tot respectul Wink, in ce consta experienta personala Confused Ai fost la Mt. Wilson sau ... macar la Pic du Midi Rolling Eyes ? Ai facut observatii personal prin marile telescoape? Ne poti spune cam cum se vede? Sau macar ai vazut pe cineva facand asemenea observatii? Eu unul am spus in ce consta experienta mea personala in domeniul asta. Am discutat cu Ovidiu Vaduvescu care a fost la o gramada de observatoare din Canada pana in America de Sud si din Europa pana in Africa de Sud si acesta ne-a marturisit (eram mai multi la acea intalnire) ca nu a pus ochiul la nici un ocular pentru ca pur si simplu nimeni nu se uita prin ocular, pentru ca nici nu exista ocular la marile telescoape ci doar tot felul de alte instrumente atasate de la camera CCD pana la spectrofotometre. Dar promit ca prima data cand ma duc la Pic du Midi sau Kitt Peak sau Cello Paranal o sa-mi iau un set de oculare cu mine si o sa scot toate boarfele alora din focar si o sa ma instalez eu cu ocularele mele Laughing
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Mai 2009 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin spune ca ''daca telescopele sunt echipate corespunzator se pot face obs vizuale '' lucru pe care l-am spus si eu in alt context, numai ca marile observatoare fac investitii de milioane de euro ptr a folosi la maximum capacitatile telescoapelor si din cauza asta de la inceput se ataseaza diferite aparate anexe ''spectometru,camere CCD si altele'', ca doar nu consuma milioane de euro sa stea unu cu ochii intr-un ocular si sa mai faca si cu randu cu alte persoane avand un bloc de desen in mana .Asa ca d-l Dragan nu mai induceti persoanele in eroare ,am observat ca mai sunt si persoane care sunt in asentiment cu dumneavoastra bazanduse pe faptul ca aveti 20 de ani de experienta si este imposibil sa nu aveti dreptate .

PS.Vezi motto-ul meu.

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6429



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Mai 2009 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius, daca tot ma citezi, te rog, daca se poate, fa-o exact, fara s-a imi transformi spusele.
_________________
Dragos N
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Mai 2009 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze ,era doar un fel de a spune. Tin sa reamintesc ca orice experienta ar avea o persoana intr-un domeniu anume ,in speta astronomia, nu inseamna ca intodeauna are dreptate. Nu imi place sa se mearga pe ideea ca omu are experienta si gata ,poate sa spuna ce vrea cum vrea si mai este aprobat si de altii.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact