Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomie sau cascadorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Mai 2009 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci iti urez sa te poti descurca in viata fara sa ai niciodata nevoie de experienta, mai mare sau mai mica, a altcuiva.

Oricum, raman la parerea ca ''de foarte multe ori are dreptate'' nu inseamna ''e imposibil sa nu aiba dreptate''.

Evident ca orice om, cu experienta sau nu, poate sa greseasca. Asa cum se poate citi pe postul MAXIME de la diverse, au gresit oameni cu mare valoare intelectuala. Dar daca Bill Gates a gresit odata, inseamna ca avem acum dreptul sa ne luam de el de fiecare data cand spune ceva? Suntem cumva pe site-ul asta ca sa ne scoatem ochii unii altora?

_________________
Dragos N
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Mai 2009 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am spus ca nu am nevoie de sfaturi ,departe gandul ,sfaturile sunt bune oricat de mici sunt .Dar d-l cum este obisnuit sa arunce cuvinte grele in stanga si in dreapta ''avand dreptate sau nu ,cunostinte sau nu'' invocand faptul ca are cinspe mii de ani experienta trebuie sa vada ca nu intodeauna are dreptate si trebuie sa ne trateze cu putin respect ,ptr ca in primul rand nu stie cu cine sta de vb si nu poate da o nota pers respective.Daca Bill Gates a gresit ,problema lui ,eu unu nu stau de vb cu Bill Gates.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Mai 2009 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca Doru Dragan foloseste un limbaj care deranjeaza, e problema lui. Daca tu ii raspunzi pe acelasi ton e problema ta. Stii vorba aia ''nu raspund la provocari''? E buna.

Daca ai o opinie contrara cu a mea, si o sustii, e foarte bine. Daca imi rastalmacesti vorbele nu e bine.

_________________
Dragos N
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Mai 2009 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai bine inchidem subiectul asta ca nu ajungem nicaieri.
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 182



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 27 Mai 2009 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...eu cred ca s'ar fi ajuns la o concluzie corecta daca nu va aruncati la tot felul de impresii si idei aiurite. In primul rind topicul deschis corect a fost 'murdarit' instant cind s'au facut afirmatii deplasate despre telescopul de 1m al unuia dintre cei mai recunoscuti slefuitori de oglinzi din lume.
marius78 - daca omul ala nu stie sa faca oglinzi si crezi ca are nevoie de idei in privinta diam/grosime...te inseli. La fel si daca tu crezi ca s'a falit cu dobsonul fara sa aiba nush ce rezultate....deja afirmatia aia nici nu o mai incadrez. vorba multa...

in al doilea rind am construit telescop de 24.5'' adica 622mm si m'am uitat cu el la Luna si la Jupiter si ceva obiecte DS. Cu Luna....sigur n'am orbit ca va scriu mesajul iar la planete sau deep sky, chiar din oras se vedea diferenta fata de celalalt telescop al meu de 13.1'' adica 332mm.

Doru, vad ca foarte multa lume face confuzii in privinta astronomilor profesionisti. Ei sint motorul pentru cercetare in domeniul astronomiei DAR nu sint nici pe departe autoritati in domeniul astronomiei VIZUALE despre care tot va intzepati pe aici pe forum/topic. Eu am facut remarca aia simplu....daca nu stii ceva sigur, nu trage concluzii sau da verdicte rapid ca SIGUR nu e metoda corecta.
Am 'cunostinte' destul de solide ca tot ceea ce am scris in interventia anterioara e 100% adevarat si se poate observa vizual prin telescoape mari. Daca intrebi un astronom profesionist...in mod sigur s'ar putea sa treaca cu vederea aspectul asta pentru ca pe cei mai multi ii intereseaza cercetarea si asta implica foaaaarte mult imagini luate pe CCD mari si foarte mari in diferite spectre.
Exemplul cu Ovidiu Vaduvescu nu e valabil ca atare..cum nu mi se pare evident un exemplu similar cum ca un astronom profesionist poate evalua un telescop mai bine decit unul amator cu experienta pe vizual. Lucrurile sint diferite si nu e cazul sa le confundam.

Eu unul, daca as avea resursele necesare si locul de observatii corect, mi'as construi fara sa ezit un telescop mamut si m'as uita prin el cit mai mult ...

succes!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mai 2009 06:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt chiar cel mai nimerit sa vorbeasca despre asta Sad Mai intrebati-i pe Mircea Pteancu si Zoth ca eu la un moment dat ma contram cu ei sustinand instrumente mari Smile Am tot sustinut instrumentele mari pana am vazut ce dificultati apar ... si nu e vorba doar de optica ci si de mecanica care o inconjoara. Daca vrei sa faci un instrument mare ca lumea iti trebuie un purcoi de bani. Iar la sfarsit o sa ajungi la vorbele lui Mircea Pteancu si Zoth si anume ca ai facut un instrument care depaseste ceea ce se poate vedea cu ochiul. Ochiul face si el parte din sistem (ceea ce multi uita) si are limitari. La fel ca si in domeniul HIFI unde se pot face tot felul de scule de redare audio cu performante nemaipomenite, performante pe care o ureche de om normal nu le aude. Deci ceea ce sustin Mircea Pteancu si Zoth este trebuie sa tinem seama de ochi si de atmosfera, mai ales in vizual. Observatiile vizuale, "la ocular" cu instrumente mari nu se prea fac printre altele pentru ca nu sunt eficiente, pentru ca ochiul nu poate sa vada tot ce dau ele.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mai 2009 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorule , de unde ai scos prostia asta :" instrumentele mari dau mai mult de cat poate vedea ochiul" si cine o sustine cu teorie optica nu cu povesti babesti luate de la cozile de la alimente.
Aici se vorbea concret de oglinzi pana la 1m.
Totusi cine poate, face instrumente si le foloseste.
Am impresia ca cei ce nu pot tot vor sa franeze avantul Laughing



OBS020.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  108.6 kb
 Vizualizat:  de 2926 ori

OBS020.JPG



csgrain fain2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  691.59 kb
 Vizualizat:  de 2926 ori

csgrain fain2.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2009 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca s-a facut o referire la mine mai sus, o replica scurta:
Cu ceva vreme in urma am sustinut pe doua topice din cadrul sectiunii de Optica (vezi "rezolutie la infinit?" si "castigul telescoapelor mari"), doua aspecte ce mi s-au parut esentiale in legatura cu telescoapele mari:
1. in ce priveste rezolutia finala obtinuta, in conditii de folosire in atmosfera terestra randamentul unui telescop scade pe masura ce deschiderea lui creste.
2. de la o anumita marime a oglinzii, telescoapele se transforma doar in colectoare de lumina (in aceleasi conditii de folosire in atmosfera terestra).
In topicul de fata am pus doar problema "cu ce privim printr-un asemenea telescop" si "cat camp putem vedea printr-un asemenea telescop" incercand sa-l aduc cu picioarele pe pamant pe initiatorul subiectului (incercare zadarnica).
Afirmatiile facute le sustin in continuare (si as vrea sa nu-mi fie denaturate), doar ca prin aceste afirmatii nu vreau sa franez avantul nimanui.
Cred ca de data asta e destul de clar Smile
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mai 2009 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o oarecare idee despre teoria optica ce sta la baza afirmatiei "instrumentele mari dau mai mult de cat poate vedea ochiul". Din cate stiu eu este vorba despre pupila si despre cat se poate deschide ea. Este vorba despre faptul ca ochiul nu este nici film si nici CCD (CMOS) pentru a putea avea o suprafata oricat de mare. Ochiul uman este atat cat este (unii ar zice "cat ni l-a dat Dumnezeu" Smile). Asta face ca de la un anumit diametru in sus ochiul sa nu mai poata sa vada imaginea data de telescopul respectiv in totalitate. Este vorba evident si de alti parametri cum ar fi lungimea focarului. Nu cred ca vorbim aici despre un telescop de 1 m si focar de 10 m Smile Este vorba aici si despre ce fel de oculare ar fi nevoie la un asemenea telescop. Dar cred ca mult mai precis (eventual cu cifre concrete) ar putea sa spuna despre toate astea Zoth daca se straduie putin sa fie mult mai clar Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2009 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei bine, dintr-un anumit punct de vedere, ceea ce spune Doru este real.
Vreti "mult mai clar", ok, sa ne intoarcem la gradinita:
Cel putin pentru mine cand spun telescop de 1 m ma gandesc la un colector de lumina si daca tot e colector de lumina ma astept sa vad prin el mult DS, deci camp mare la grosismente cat mai mici.
Oare cat camp pot sa vad printr-un newton de 1m cu focala de 4 m?
(am luat o focala de 4 m in ideea de a nu fi vorba de un adevarat mastodont).
Impreuna cu Octavian am stabilit ca grosismentul minim necesar este de 167x (D/pupila iesire) pentru a mai pastra conditia de transfer maxim spre ochi.
Daca voi scadea sub acest grosisment, imaginea se va intuneca treptat pana cand umbra secundarei va face imposibil transferul de lumina spre ochi si deci nu voi mai vedea nimic, pupila de iesire fiind o copie la scara a celei de intrare.
Dar la un grosisment de 167x campul maxim intr-un ocular de 82 grade va fi de 0,49 grade.
Sigur, e bine, dar la un telescop de 1 metru parca m-as astepta la mai mult (macar la grosismentul minim) si de aici am concluzionat in interventia de acum cateva zile ca un astfel de telescop il vad mai mult in postura de astrograf, postura in care poate da mult mai mult pe un chip de dimensiuni mari ...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mai 2009 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre perturbatiile atmosferice amplificate de instrumentele mari si cat de prost se vede nu doresc sa discut decat cu cei ce au asemenea, instrumente(sa-mi spuna cat sunt de dezamagiti de rezolutia obtinuta)
Iar in cealalta poveste cu ocularele si pierderea diametrului efectiv folosit, sau nu stiu la ce alte pierderi se gandesc unii.
Luati o carte elementara pt copii unde scrie depre grosismentul echipupilar, G=D/6 sau 7 sau 5 depinde de varsta.
la Og de 1000mm diam. 1000/5=200x e marirea minima. daca og e f/4 adica 4000 focar 200x se obtine cu un ocular de 20mm care e problema ?
daca refacem calculele tot la f/4 pt oglinda de 2m diam gasim ca avem nevoie de ocular tot de 20mm
Deci putem privi si prin oglinda de 2m fara pierdere de diametru. la o marire de 400x.
Oare s-ar vedea nasol M51 , sau M57 , planetele luna cu oglinda de 2m la marire 400x?
Asta ne pot spune numai cei ce au privit efectiv.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5472

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2009 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am postat cam in acelasi timp.
Sigur ca nu te opreste nimeni sa faci observatii la cate sute de x vrei cu un astfel de telescop, problema e ce camp vizual maxim obtii cu el.
Cine de la noi si-ar permite luxul unui telescop de asa anvergura doar pentru un 0,49 grade vizual??? O fi chestie de gust ...
Ideea e ca un astfel de telescop este mult mai potent in modul fotografic si cred ca la asta se referea Doru.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 28 Mai 2009 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce daca va fi campul 0,49 grade sau mai putin ? Nu va fi echivalent cu un camp de 1-2 grade la un telescop de 20-30cm ? Poate nu s-or vedea nebuloase si roiurile extinse in intregime, dar nu vor aparea alte obiecte ? Iar numarul de stele nu va fi tot aproximativ acelasi ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mai 2009 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca cine are bani sa cumpere un telescop de un metru, si se hotaraste sa faca asta, a trecut oricum prin fazele 200mm, 400mm, etc, si are cu ce sa se uite si la camp larg, iar un astfel de monstru il face nu ca sa faca impresie in fata vreunei pipite, ci pentru ca vrea o anumita capacitate de colectare a luminii. Despre rezolutie nu se pune problema, pentru ca nu asta este rolul unei oglinzi de un metru, cel putin din punctul meu de vedere. Pentru rezolutii super, in limitele permise de atmosfera pe la 1500-2000 metri altitudine, adica acolo unde are sens sa il utilizezi, cu acesti bani cumperi un apocromat de 250mm sau mai mare.
_________________
Dragos N
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Mai 2009 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda mare aduna lumina si rezolutie (care ajunge sa fie mai mare decat permite atmosfera, dar nu conteaza). Insa lumina adunata face ca obiectele deepsky sa fie vizibile, iar detaliile ce abia le intuiai cel mult in telescoape mici sunt vizibile direct. Asta e beneficiul unul telescop mare. Insa pana nu vedeti voi insiva diferentele nu puteti aprecia apertura, iar discutiile teoretice sau emotionale nu au de unde sa va arate cum se vede printr-un telescop mare. Astronomia serioasa e un hobby scump, asa ca orice referire la bani nu isi are sens in cazul instrumentelor mari.

M51, M82, M13, M3, M4, M5, M57 la 700X sau 1000X prin telescop de 500mm diametrul cum credeti ca se vad?... Mai bine decat va imaginati, cand M82 de exemplu ocupa intreg campul vizual si se vad detalii in galaxie. La 1m diametrul trebuie sa se vada si mai bine. Marimea campului vizual la instrumentele mari e redusa, dar asta nu impiedica observatoarele mari sa foloseasca instrumente de metri diametrul. Nu imaginile frumoase si campurile vizuale largi sunt scopul pentru care se folosesc aceste instrumente mari.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact