Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150619_139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron C8 SCT


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2009 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru intrebarea si comentariile off-topic despre Neptun.Mutumesc tuturor pentru informatii si interventii.
zoth
unghiul de pozitie masurat ca la duble ,te rog (intrebare)
mak
fii bun si precizeaza pe care latura este vestul in harta trimisa.
Despre varsta...un singur avantaj,este singura masina a timpului cunoscuta.
Spor la cat mai multe observatii cu SCT-ul,pe langa el chiar si un Dobsonian de 8 inch este un telescop voluminos.
dragos.n
sa inteleg deci ca Neptun apare de acea culoare gri-foarte slab albastrui specifica stelelor aflate in ultima jumatate de magnitudine,spre limita instrumentului (intrebare).N-ar trebui sa se vada asa , la 8mv. trebuie sa fie bine vizibil cu binoclul de 7x50mm (nu polemizez,doar mormai pentru ca nu inteleg ceva).
Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Iun 2009 07:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru zoth: cu placere, sper ca am fost de folos. Intrebare: ce impresie ti-a lasat C9.25?

Pentru Mircea Pteancu: Scuze (iarasi varsta Smile ). Harta e din Stellarium, cu vestul in dreapta. Am pus click-ul pe steaua din dreapta-jos fata de Neptun (miu Capricornus) pentru a avea o idee de constelatia in care se afla Neptun acum.

O sa incerc sa pun C8-ul la treaba cat de mult o sa pot. Problema e ca timpul meu liber tinde spre 0 de cand m-am facut tatic. Dar nu-mi pare rau, daca mi-a placut procesu' tehnologic, trebe sa am grija si de produsul finit Laughing Laughing (asta ca discutie intre ingineri Very Happy ).
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Iun 2009 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
unghiul de pozitie masurat ca la duble ,te rog (intrebare)
MariusP a scris:
Fata de Jupiter este la o distanta de cam 47' de arc, unghiul de pozitie de circa 70 grade. Distanta va scadea pana la 34' in jur de 10 iulie.

Scuze Mircea, unghiul de pozitie masurat cu Jupiter in centru si de la Nord spre Est, este de circa 290 grade... Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Iun 2009 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak,MariusP
multumesc inca odata ,m-am lamurit.

Special pentru mak-Felicitari,sa va traiasca,sa creasca mare si ,poate,sa mosteneasca hobby-ul astronomic al lui taticu (la mine nu s-a intamplat,fiicele mele nu sunt interesate).Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Iun 2009 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Acum piticu' are 9 luni, e putin mai mare ca C8-ul. Sper sa am cui sa las mostenire telescopul.

Sper sambata sa mai am o sansa la Neptun, ca se anunta o gaura in nori la Otopeni.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2009 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, din incercarile mele, la Uranus si Neptun, la 200x, nu am putut face o distinctie intre aceste planete de stelele din jur. Nici la 400 nu am distins forma de bila, sau cerc, cum vreti. Ca au o magnitudine relativ mare, care iti permite sa le vezi cu binoclul, adevarat, dar asta nu le mareste dimensiunea unghiulara. Despre culori nici nu are rost sa vorbesc.

E adevarat, ca newtonul meu, cu o obstructie de 26% nu e un planetar, si ca nici nu m-am urcat cu el in varf de munte. Dar asta nu schimba in esenta datele problemei.

_________________
Dragos N
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 25 Iun 2009 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Săptămâna trecută am pus ochiul la un Celestron SC de 8 țoli adus de Horatius la o sesiune de observații pe Delul Feleacului. Noapte senină, cald, transparența medie.
SC-ul mi-a lăsat o bună impresie: optică bună, finisaj excelent, portabilitate foarte bună, totul pus pe o montură HEQ5 Sky Scan . Am rămas surprins de calitatea imaginilor mai ales la M 13 și M 92. Nebuloasele M27 și M 57 s-au văzt bine. Pentru M 51, M81,M 82, M 65, M 66, M 101 trebuie o apertură mai mare sau un cer mult mai bun (Din locul acesta situat totuși la 760m greu se vedea Calea Lactee la zenit).
Trecând peste elucubrațiile și comparațiile cu newtonul meu de 8 țoli, căruia din avântul observațional am uitat să-i aduc contragreutățile, am remarcat calitatea opticii - imaginea lui M 13 a fost tulburătoare - mai puțin un shifting prezent și as vrea să aflu părerea lui Silviu despre fratele mai mare al lui SC de 8" și anume Celestronul de 9 " 1/4.
Și revenind la topic îl felicităm pe Mak pentru cele două achiziții :SC de 8" și mai ales pentru băiețelul lui care-i umple orele din noapte rămase până la ziuă.

_________________
mihai
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Iun 2009 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
imaginea lui M 13 a fost tulburătoare


Tulburatoare in ce sens ? Se vedea bine sau prost ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 26 Iun 2009 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, theogon.
Observatiile cu C8-ul de pe Feleac cam seamana cu ale mele in ceea ce priveste galaxiile. Nu stiu insa care sunt conditiile de observatie de acolo. Ca idee, la Otopeni, cand sunt conditii bune, vad doar cele mai luminoase trei stele din Ursa Mica.
Inca n-am incercat C8-ul pe cer nepoluat, dar sper sa reusesc si asta cat de curand.

Cat despre piticul meu, in urma show-urilor din ultimele doua nopti (ii ies dintii de sus), cred o sa-i spun "Micul terorist" Laughing .


Off topic si nu prea: sa zicem ca folosim un C8 la observarea lui Neptun cu un ocular Hyperion de 5mm (406X). Campul din ocular va avea diametrul 68°/406 = 0,167° sau 602 secunde de arc. Presupunem ca centram planeta in ocular. Neptun are diametrul aparent de 2 secunde de arc. Asta inseamna ca in ocular vom vedea campul cu diametrul de 602 secunde de arc cu un disc (Neptun) cu diametrul de 2 secunde de arc aflat in centru. Pastrand proportiile, ar fi acelasi lucru cu a ne uita la un cerc desenat pe hartie (de exemplu) cu diametrul de 30mm (campul din ocular), incercand sa vedem un disc aflat in centrul acestuia cu diametrul de 0,1mm. Bineinteles ca aproximarea asta nu tine cont de conditiile atmosferice si de calitatea optica a instrumentului, care inrautatesc conditiile de observare.
Dupa calculul asta, cred ca nu o sa pot sa vad mare lucru din Neptun la 400X (adica daca e "biluta" sau nu) chiar daca C8-ul meu ar fi perfect dpdv optic si poate nici pe la 800x, unde, urmarind aceeasi logica de mai sus, diametrul discului mic (adica Neptun) ar fi de ~0,2mm. Si uite-asa ne apropiem de cei "peste 1000X" ai lui dragos.n.

Daca am gresit cu ceva in "logica" de mai sus, va rog sa ma corectati.

Acuma nu stiu ce a vazut R. Mollise din Neptun la "peste 300X". Sau o fi fost greseala de tipar...
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 26 Iun 2009 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Forever
Până acum am vazut M 13 doar cu instrumente mici sau pe un cer pâclos sau poluat.
Imaginea tulburătoare s-a referit la impactul emoțional al spendorilor ce pot fi relevate de un instrument decent și care recompensează o pasiune nobilă, excentrică și câteodată costisitoare.

_________________
mihai
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Iun 2009 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pus un pic pe ganduri de catre intrebarea lui zoth, am pus aseara (sau mai bine zis azi dimineata) mak-ul in paralel cu C8-ul pe Jupiter. La aproximativ aceeasi magnificatie (90-100X), imaginile erau cat de cat comparabile, cu imaginea din C8 parca mai bine definita si mai luminoasa. Am incercat si cateva stele, dar n-am vazut diferente. Mai multe n-am incercat din cauza conditiilor mizerabile.

As fi curios sa aflu parerea lui zoth despre C9.25.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2009 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva aspecte as vrea sa punctez din start:
In primul rand alegerea unui C8 in detrimentul celui de 9.25 mi se pare mai potrivita atat din punctul de vedere al dimensiunilor si greutatii dar si din acela al obstructiei centrale.
C9.25 trece usor de 10 kg cu toate accesoriile pe el, greutate care pentru mine incepe sa fie cam mare.
In al doilea rand experienta mea cu C9.25 este destul de firava incat sa-mi permita o caracterizare completa a instrumentului.
Timpul scurt in care am avut acces la C9.25 si luna care se lafaia pe cer in faza apropiata de cea maxima, nu mi-au permis decat evaluari fugare:
contrastul pe suprafata lunii era bun dar fara sa ma impresioneze in mod deosebit iar imaginea stelutelor pe care le-am mai pus in camp era buna si ea dar pentru mine unul confirma legenda de care aminteam intr-un post anterior.
Totul e bine dar lipseste acea sclipire de geniu pe care makul o are de a aduna lumina unei stele intr-un punct matematic sau altfel spus in varful unui ac care inteapa catifeaua neagra a cerului.
Inteleg totusi ca C8 nu confirma acea legenda si ma bucur pentru ca ma incearca un gand....
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Iun 2009 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizari. Eram curios de parerea ta pentru ca ma gandesc ca e mult mai obiectiva decat a mea datorita experientei pe care o ai. Afland parerea ta despre C9.25 (care zic unii ca e cel mai reusit dintre SCT-urile de la Celestron datorita, in parte, motivelor mentionate de mine mai sus, cu toate ca are una dintre cele mai mari obstructii centrale), pot sa-mi fac o idee despre ce vede cineva cu experienta printr-un SC.

Mai e o poveste cu Schmidt-urile: peste tot pe unde am citit despre ele, se mentioneaza faptul ca, pentru a da maximum din ce pot, trebuie colimate foarte bine (iarasi povestea cu secundara f/5). Colimarea in sine nu e ceva dificil, dar e ceva esential pentru eficacitatea acestui tip de telescop. Cica se rezolva foarte repede cu "Bob's knobs".

Pentru mine C8-ul e maximum, nu vreau ceva mai mare de atat, pentru ca vreau ceva portabil si nu transportabil.

Cat priveste gandul care te incearca, pot sa te ajut sa te decizi uitandu-te prin C8-ul meu. Eventual, poate organizam un "shootout" cu doua C8-uri, daca o sa participe si Catalin Paduraru.


Uite ce am mai gasit eu despre subiect:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1847
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2009 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 99% din cazuri evaluarile pe care le facem asupra instrumentelor poarta amprenta subiectivismului si poate ca este mai bine asa pentru ca in cele din urma fiecare dintre noi isi gaseste mai repede sau mai tarziu instrumentul/instrumentele preferate in functie de preferintele personale.
Cand caracterizezi un instrument te poti gandi la curbura planului focal, la contrast si definitie, la corectia marginala a campului si de ce nu la portabilitate sau alte caracteristici...
C9.25 cel mai bun din gama?
O fi, dar la ce parametri s-a gandit cel care la caracterizat?

Alinierea optica este foarte importanta pentru toate catadioptricele a caror oglinda secundara este un element amplificator (la fel cum zice si "amicul" din materialul indicat de tine) si cu atat mai mult la SCT a carui placa corectoare este asferica.

Parerea mea despre C9.25 pe care am uitat sa o scriu in postul anterior ar fi ca este un instrument bun dar care mie personal nu mi-a adus nici un element surpriza care sa-mi deschida dorinta de a-l avea.
Sper sa nu supar pe nimeni cu aceasta afirmatie, e doar o parere personala.
Multumesc de oferta, discutam Very Happy
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Iun 2009 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

C9,25 e optimizat foto. Sunt multe de spus despre acest instrument diferit de celelalte.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact