Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Doru_arata_Constalatiile.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

celestron astromaster 130 eq


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2009 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, incearca sa fii mai exact in desene.
Uite aici cum ar trebui desenate:
http://deepsky.astronomie.info/Lyr/m57/index.de.php
http://deepsky.astronomie.info/And/m31/index.de.php
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 19 Iun 2009 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Catalin desenele de acolo ma cam depasesc....ma refer ca acolo e si ceva talent!Stima!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2009 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu spune asta. Eu vroiam sa iti zic sa acorzi putin mai multa atentie la asta, sa nu te grabesti cand desenezi si sa redai cat mai realist ceea ce vezi.
Incearca data viitoare si spune-ne cum ti-au iesit.
Numai bine!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iun 2009 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horea
Catalin iti propune acele exemple ca modele spre care trebuie sa tinzi,nu doreste decat perfectionarea ta.
Pe de alta parte,sa ne amintim de Horea cum ,acum un an ,avea doar o pasiune arzatoare pentru Astronomie,in rest (scuze Horica) era ''tabula rassa''.Iata-l azi,slefuieste o oglinda care oricate defecte ar avea este mult mai mult decat au slefuit 99% din amatorii romani;are telescop de 130mm,are si luneta,face si raporteaza observatii cu ele;si-a construit si ocular ,care e drept ca n-o sa-l elimine de pe piata pe Al Nagler, dar este realizarea lui.Bravo Horea,tine-o tot asa,termina-ti prima oglinda,incepe alta,perfectioneaza-ti instrumentele si tehnica observationala;si in toate acestea si-a adus contributia si forumul-poate ne spui tu daca este asa sau doar mi se pare mie.
Evolutia lui Horea ar trebui insa sa se multiplice in sute,mii de exemplare.Oare ar putea Forumul nostru sa acorde,dupa un model existent,o diploma pentru prima constructie ATM incheiata,alta pentru un anumit numar de observatii raportate,fir Messier,fie solare sau selenare,sau planetare-sau un ecuson;toate acestea ar produce acea emulatie de care forumul si astronomia romaneasca de amatori are nevoie.De ce numai ''tocilarii'' care au invatat Trigonometria sferica sa aiba parte de recunoastere prin Olimpiada deAstronomie iar un junior care a reusit sa-si construiasca o luneta,sa slefuiasca o oglinda sau incepe sa cunoasca practic cerul,acestia asadar de ce sa nu primesca si ei aprecierea pe care o merita.Mircea
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 20 Iun 2009 07:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Catalin eu inteleg care va este atentia...o sa incerc sa fac cat mai exact dar imi este cam greu sa desenez pe intuneric.Plus daca utilizez lumina ca sa ma ajute sa desenez atunci nu mai pot sa fac observatii cum trebuie!
Domnule Mircea multumesc de aprecieri!Toate cunostintele mele au fost "culese"de pe acest forum!Oglinda de 100 mm care o construiesc a intra intr-o pauza pana voi cumpara abrazivi! Eu vreau sa imi cumpar un set intreg de abrazivi pentru o oglinda de 10" de pe astroshop...nu vreau sa fac o oglinda asa mare dar mi-am zis sa am destui abrazivi si pentru urmatoarea oglinda!Dar cum nu am 18 ani nu pot sa fac transferul de bani prin banca (produsele sunt din Germania) si transportul devine o problema
Daca o sa imi iasa acea oglinda(si daca lucrez la ea 2 ani ca nu ii graba :lol:cu toate ca daca ma gandesc ca as fi avut toate materialele necesare as fi gata demult cu ea si in loc sa scriu in acest moment despre oglinda de 100 mm as fi scris pe alt topic de problemele intalnite unei oglinzi de 200mm Very Happy Cool ) o sa am un telescop usor de transportat.Domnule Mircea cat despre tocilari...in ziua de astazi astronomia (ma refer la adolescenti) pentru multi e o pasiune ascunsa ,pentru ca se tem sa nu afle asa zisi prieteni care vor rade de el zicand:ce ratat!SE uita in stele! Laughing poate nu e asa dar din cate am observat eu asa mi se pare!Acuma m-am gandit serios sa imi cumpar un filtru uhc-shttp://www.skywatcher.ro/Baader/filtru_uhcs.htm
Stiti ceva link in care sa posteze cateva imagini utilizinda acest filtru la observatii in care sa prezinte comparatia dintre observatiile cu filtru UHC si fara?Cum nu am m-ai cumparat niciodata un filtru....acel filtru se infileteaza la ocular?Stima!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2009 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca nu ai invatat cel mai importantant obiect al astronomului: lanterna rosie. Noi astronomii nu putem sa vedem noaptea (putine sunt locurile unde chiar se intampla asta) asa ca ne ajutam de lumina artificiala. Dar nu orice lumina, ci una rosie de intensitate foarte mica. De ce rosie? Fiindca ochiul uman este cel mai putin sensibil la culoarea rosie. Astfel poti sa iti pastrezi adaptarea la intuneric.

Referitor la filtru, poti sa il cumperi linistit. Este foarte bun daca este folosit intr-o zona cu poluare luminoasa. Daca mergi pe un cer foarte bun este inutil.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Iun 2009 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin Paduraru a scris:
Este foarte bun daca este folosit intr-o zona cu poluare luminoasa. Daca mergi pe un cer foarte bun este inutil.
Numai bine!


Nu stiu ce inseamna in cazul asta cer foarte bun. Dar de pe cerul din Muntii Macin, in care vedeam prin binoclu Nebuloasa Nord-America (ceea ce consider un cer cel putin bun), filtrul UHC-S ajuta enorm.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2009 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spune o magnitudine limita ca sa intelegem cat de bun era cerul. Pe un cer de +7 mie mi s-a parut inutil filtrul fiindca pe un astfel de cer nu prea are ce sa mai filtreze.
Numai bine!
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 20 Iun 2009 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si unde vine montat acest filtru?
as putea vedea ceva culori la nebuloase?Stima!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2009 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se infileteaza in ocular (in partea cromata/argintie). Nu o sa vezi nicio culoare cu telescopul tau. Trebuie sa ai un telescop de minim 10" si un cer al naibii de bun ca sa poti vedea ceva si asta doar in 1-2 nebuloase.
Numai bine!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iun 2009 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horea
ti-am trimis de doua zile un mesaj pe pm,poate-l citesti.
Cred ca ai o opinie gresita despre colegii /prietenii tai,daca vor afla cu ce te ocupi vor voi si ei sa priveasca prin telescop.Asta numai daca nu-ti este tie rusine in sinea ta ...ca te ocupi cu privitul la stele.
Pe deasupra romanii sunt foarte snobi,ca atare daca le arunci in ochi preturile echipamentelor astronomice,din care tu deja ai in proprietate,iti construiesti altele si mai si,si ai prieteni/colegi pe forum care au instrumente d'astea ...fara numar/fara numar,atunci ...''dusmanii moare de invidie''.Mircea
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 20 Iun 2009 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inteleg partea cu filtru!Dar atunci filtru uhc-s ajuta observarea detaliilor mai fine si mareste claritatea obiectelor dso?Stima!
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 11 Iul 2009 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e posibil cu un telescop de 130 mm impreuna cu un filtru uhc-s sa vad nebuloasa north america din oras?Stima!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Iul 2009 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niciodata nu o sa vezi Nord america din oras cu telescop mic orice filtru ai pune. din orase mari nu vezi nici cu telescop de 500mm .
Eu am vazut N america cu ochiul liber din Muntii Retezat la 1800m alt pe o bezna de nu-ti puteai vdea picioarele sau mainile .
Filtrele Deeep sky sau UHC ajuta si pe cer super bun deoarece inlatura AirGlow ce este un fel de poluare naturala produsa in atmosfera inalta procese fizico-chimice activate de soare si alte radiatii cosmice .
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 12 Iul 2009 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci sa inteleg ca pana la urma totul se rezuma la locul de observatii .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact