Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_TX__8_iulieJPG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224035
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Operatiunea "Monstrul"


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak,

e vorba de efortul nostru. De a aduna oameni, de ai pastra pe cei valorosi, profesional si moral, si de ai lasa pe ceilalti sa se duca mai departe spre propriile lor orizonturi si posibilitati.

Si evident, de a avea multa rabdare, caci o masa critica, intr-un domeniu atat de ignorat, cum e astronomia la noi, nu se aduna usor. Nu vreau sa dau predictii, dar cred ca e vorba de multi ani.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre cluburi astro si adunat forte si bani de instrument mare comun e cam greu.
Imi pare ca aici pe forum intra activ mai mult singuratici ce nu suporta club.
Iar cei mai multi din cluburi nu suporta forumul ... decat al lor.
Mircea : referitor la oglinda de 20" din pacate nu va fi din sital ci doar din Maxos ceva apropiat de pirex , placut la lucru . el ar vrea f/3.5 +corector de coma. eu l-as face f/5 deocamdata pe al meu 20". vom lua 2 blocuri identice unul al meu si unul pt el.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ dragos.n: 100% de acord. Eu am si inceput sa fac asta.

Cand mi-o mai creste piticu' o sa ma inscriu si eu la club, ca acuma am doua servicii Laughing .

@ Octavian Stanescu: multa bafta cu slefuitul. Se poate sa vedem si noi etapele intermediare pana la produsul finit?


Ultima modificare efectuata de catre mak la 28 Iun 2009 20:31, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Stanescu Octavian"]Despre cluburi astro si adunat forte si bani de instrument mare comun e cam greu.
Imi pare ca aici pe forum intra activ mai mult singuratici ce nu suporta club.
Iar cei mai multi din cluburi nu suporta forumul ... decat al lor.

Exact la aceste bariere psihologice ma refeream.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak,

foarte bine. Dar sa fii pregatit pentru multe dezamagiri.

_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 28 Iun 2009 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"That's life", ca sa zic asa.
Surpriza cea mai mare am avut-o de la profa de mate din generala (o prietena a familiei) care dupa ce s-a uitat prin telescop (eram la parinti), m-a intrebat daca nu las telescopul la parinti acasa, sa se mai uite prin el cand mai trece pe acolo.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Il cunosc pe Mircea Pteancu de foarte multi ani, am trecut prin cateva evenimente impreuna si am avut un foarte bun prieten comun (pe regretatul Beches Gavril) asa incat ne putem considera prieteni Smile Niste prieteni care din cand in cand au opinii diferite Very Happy Acuma e drept ca in ultimul timp am mai imbatranit Confused si el a inceput sa aiba unele sensibilitati (adica mai pe romaneste "sa-i sara mustarul" cam repede) iar eu am cam lasat diplomatia la o parte Wink ca trece vremea si noi o tot "dam la intors". Suntem in anul de gratie 2009, au trecut 400 de ani de la prima luneta astronomica asa incat cred ca putem sa o consideram un obiect de muzeu. Pietele sunt pline de binocluri chinezesti ieftine care l-ar fi incantat pe Galileo. Nu cred ca daca Galileo ar fi astazi printre noi si-ar mai utiliza celebra luneta. Telescoapele de peste 150 mm sunt la niste preturi absolut rezonabile si daca nu cumperi unul de la supermarketul din colt ci studiezi un pic piata si mai citesti ce scriu unii pe internet poti sa-ti iei unul care sa fie chiar calitativ. Nu am trimis pe nimeni "la canal" ci doar am incercat sa atrag atentia ca exagerarile nu sunt bune in nici o directie. Cei care tot insista pe teoria instrumentelor mici, daca se poate facute din tot felul de piese de la piata de vechituri sau de pe Surplus Shed nu fac decat sa incerce sa impuna parerea lor ca astronomia nu merita investitii (ceea ce inseamna pana la urma sacrificii) si ca se poate si asa, fara sa dai nici un ban, daca se poate Sad Nu cred ca cineva ar trebui sa renunte la casa, nevasta, familie, masina, confort etc. pentru ca sa-si procure un instrument astronomic dar cred ca un oarecare efort tot trebuie facut daca vrei sa zici ca esti astronom amator si ai hobby-ul asta in sange. N-avem ce discuta despre miscarea de amatori din America. Aia e alta lume. Americanii au o miscare de amatori care a crescut in mod natural in multi ani de zile (vreo 100 Confused). Dar hai macar sa incercam sa ne apropiem de vecinii nostri europeni. Telescopul cu oglinda de 1 m pare sa fie destul de indepartat dar hai macar sa stabilim ca telescopul de amatori mediu ar fi pe undeva intre 200-300 mm. Si sa le lasam pe cele sub 150 mm sa stea unde le e locul. la "jucarii" pentru incepatori.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vai Doru, se poate? Mi-ai jignit mak-ul meu de 127mm, si RFT-ul de 123mm. Nu mai zic de toate APO-urile din Romania, care, poate cu exceptia unuia, sunt sub 150mm. Crying or Very sad

Te rog sa te duci si sa-ti pui pilitura de oglinda de 500m in cap drept penitenta Twisted Evil

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod evident am vorbit doar despre reflectoare Smile Despre refractoare ... nici nu vreau sa stau de vorba Very Happy Iar catadiopticele constitue un cu totul alt subiect Laughing
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iun 2009 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi pe aici in Tm vorbim de diametre mai mari deoarece sunt niste ani in spate in care oameni au evoluat , au predat stafete imi amintesc de prof Oliver Pop ce avea deja prin anii 55-60 cred un cassegrain de 150mm comandat la I. Zeidel . a fost primul telescop prin care am privit .
Apoi Beches Gavril ce slefuia deja oglinzi de 250-300mm cand eu abea am inceput sa ma gandesc la optica.
Beches avand pregatite sub pat doua blocuri 380mm si 430mm. dar nu a mai apucat sa le faca . Am ramas eu mostenitorul ce am facut 380 ce-l am acum si mai am 430 de facut.Mai era si poate mai este Valentin Stejar ce ajuns la og 300mm.
Apoi N Reinholz , din Arad avea prin anii 80 deja observatorul si telescopul Ecuatorial de 300mm cu oglinda terminata de Beches.
Jos o poza cu N. Reinholz bucuros de vizita ce i-am facut acum 1 an.
Imi amintesc ca si Doru .D era cu trasul inapoi cand prin 1991 am facut og 280mm cand a vazut sticla : aaa ce faci cu asta ? la ce-ti trebe asa mare e greu de facut e greu de dus se aclimatizeaza in ore... etc



zadar1x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  242.42 kb
 Vizualizat:  de 8842 ori

zadar1x.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2009 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred că sunt destui oameni în România care și-ar permite din punct de vedere financiar să investească într-un telescop de valoarea unui autoturism, partea proastă este că nu sunt pasionați de astronomie... iar cei pasionați mai puțini își permit. Acum sunt vremuri grele și chiar din cauza asta ar trebui să ne unim eforturile, nu să irosim timp și energie în situații conflictuale, orgolii și altele... Eu unul m-aș abona la privitul prin telescopul mare al unui club.

Tot respectul pentru dl. Tavi și alți șlefuitori de oglinzi mari, la cât mai mari! Smile Limitele sunt depășite mereu, ăsta este progresul, încet dar sigur.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 28 Iun 2009 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

'' aaa ce faci cu asta ? la ce-ti trebe asa mare e greu de facut e greu de dus se aclimatizeaza in ore... etc ''


Multumesc d-l Stanescu .Daca in 1991 era omu asa ,ce asteptari sa avem acum cand este mai batran cu 20 de ani . Laughing fara suparare d-l Dragan ,''nu se vrea a fi o bascalie doar o mica ironie''

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iun 2009 06:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 1991 a avut loc o intalnire a astronomilor amatori la Arad. A fost una din cele mai "bogate" intalniri de acest fel, la ea participand si regretatul Matei Alexescu. Au fost de asemenea si dl Vaduvescu si dl Virgil Scurtu si vreo doi cunoscuti observatori de variabile de la Salonta, cativa reprezentanti de marca de la Bucuresti (nu ma refer la "oficialitati") etc. Ce mai, "toata floarea cea vestita" Smile La acea intalnire, Mircea Pteancu a tinut in stilul sau inconfundabil o prelegere pe tema telescopului ideal pentru astronomii amatori. A afirmat atunci (documentat, cu argumente foarte serioase) ca instrumentul ideal ar trebui sa aiba oglinda principala in jur de 250 mm. Eu am bagat pe ureche si asta sustin si acum Very Happy Mai mic e prea mic iar mai mare ... e cam mare Wink Nu o sa insir acum toate argumentele, poate isi aduce Mircea aminte si vi le expune el Cool
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2009 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

între timp, am vizionat filmul "400 years of the telescope" și, după cum știam și din alte documentare, profesioniștii au în plan să construiască un telescop de 48m care va fi cel mai mare din lume până la ora actuală. Oglinda principală nu este un monobloc, ar fi imposibil de realizat, ci este un fagure compus din celule hexagonale de 1m diametru. Fiecare celulă se aliniază automat printr-un sistem interferometric computerizat.

Întrebare: s-ar putea face o oglindă de 1m prin această metodă, în regim de amator, folosind mai multe blank-uri mici?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iun 2009 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre oglinda de 1m facuta din bucatele aliniate automat nu cred ca poate o singura persoana construi acasa.
sau daca acel amator formeaza o echipa cu : un optician avansat /interferometrist , un fin mecanic proiectant cu acces la tehnica digitala de prelucrare, electronist ff avansat , informatician super avansat.
In final poate rezulta un instrument modern cu optica adaptiva ce poate compensa anumite turbulente ale atmosferei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact