Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
horsehead-final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Operatiunea "Monstrul"


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2009 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:

Întrebare: s-ar putea face o oglindă de 1m prin această metodă, în regim de amator, folosind mai multe blank-uri mici?

Noul hubble (James Webb Space Telescope (JWST)) e facut asa. Am vazut (cred ca pe discovery) cam cum l-au facut: din pacate tehnologia de slefuire (un fel de sculptura/sablare cu o raza de ioni parca) + mecanismul de aliniere e cam complicat de aplicat.
Insa ma gandesc: nu ar fi mai simplu de facut 10 telescoape clasice, identice si fiecare sa aiba cate o camera in "fund", iar cele 10 imagini sa fie stack-ate astfel incat rezultatul sa fie mai bun? Evident avantaje sunt:
- 10 oamei vor avea fiecare cate un telescop
- fiecare telescop este simplu de facut
- cele 10 nu trebuie sa fie neaparat in aceeasi locatie. Asta poate fi si un avantaj: conditiile atmosferice pot fi eludate oarecum.
- pana la urma la ce iti trebuie 1m?
Evident ca sunt si dezavantaje:
- nu este un singur telescop, vizual nu se poate folosi.
- cele 10 ar trebui sa fie oarecum identice (macar ca focala) altfel trebuie adaptate imaginile, ceea ce n-ar fi deloc imposibil.

Pana la urma situatia este oarecum similara cu cea a supercomputerelor: tendinta practica este sa se foloseasca mii de PC-uri obisnuite decat un supercomputer superscump. Dece? Flexibilitate, scalabilitate, pret scazut. E ceva mai complicat sa sincronizezi milioane de computere aflate all over the world dar merita efortul. Sincer m-as baga la asa ceva pe partea de prelucraere de imagini, soft...
Avantajul e ca putem initia proiectul cu ceea ce avem deja. Cool
Parerea mea.

LE: nu se poate apela la niste fonduri EU pentru asa ceva? Sau macar un contract cu incredintare directa de la Min. Tineretului, ca am vazut ca se poate Rolling Eyes
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Ian 2010 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Orion'' a lansat operatiunea ''Monster Dobsonian'',dupa cum se semnaleaza pe ATM List.
Vremea cadourilor de Craciun a trecut,va las sa visati in voie ''cum ar fi fost daca v-ati fi insurat cu Paris Hilton si ati fi primit intr-un TIR,sub braduletul suedez inalt de 30 metri, un container legat cu funda rosie,unul din acesti monstri''...visati,dar fara mine.Telescopul de 90cm costa 56.000$,cel de 102cm costa 80.000$ iar ''cel mare'',de 127cm costa 123.000$;discurile si oglinzile sunt executate de canadianul Normand Fullum;avansul minim cerut este de 75%.In Europa,totul va costa considerabil mai mult.
.............................................................................................
Pe ATM List,Robert Houdart a scris:

You can follow discussions at the following locations:

- BigDob Yahoo group
http://groups.yahoo.com/group/bigdob/

- Cloudy Nights forum
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...er/3530854

Not sure whether it's useful to repeat everything here, as it's not an ATM
topic Wink.

Robert
.........................................................................................
Pe BigBob Yahoo group este indicata adresa:

http://www.telescope.com/control/category/~category_id=tbdt
.........................................................................................

Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Ian 2010 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Orion'' a lansat operatiunea ''Monster Dobsonian'',dupa cum se semnaleaza pe ATM List.
Vremea cadourilor de Craciun a trecut,va las sa visati in voie ''cum ar fi fost daca v-ati fi insurat cu Paris Hilton si ati fi primit intr-un TIR,sub braduletul suedez inalt de 30 metri, un container legat cu funda rosie,unul din acesti monstri''...visati,dar fara mine.Telescopul de 90cm costa 56.000$,cel de 102cm costa 80.000$ iar ''cel mare'',de 127cm costa 123.000$;discurile si oglinzile sunt executate de canadianul Normand Fullum;avansul minim cerut este de 75%.In Europa,totul va costa considerabil mai mult.
.............................................................................................
Pe ATM List,Robert Houdart a scris:

You can follow discussions at the following locations:

- BigDob Yahoo group
http://groups.yahoo.com/group/bigdob/

- Cloudy Nights forum
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...er/3530854

Not sure whether it's useful to repeat everything here, as it's not an ATM
topic Wink.

Robert
.........................................................................................
Pe BigBob Yahoo group este indicata adresa:

http://www.telescope.com/control/category/~category_id=tbdt
.........................................................................................

Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unii mai tineri de-pe-aici ar mai putea inca sa caute vre-o noua Paris Hilton Smile
Dar am si eu o intrebare ... Cam ce inseamna 123.000 de dolari pentru bugetul acestei tari? Cam ce inseamna 123.000 de dolari pentru parlamentul acestei tari? Cam ce inseamna 123.000 de dolari pentru Academia Romana? Confused Daca ne suparam foarte tare vreo cativa de pe acest forum, ne vindem pamanturile si casele si-l luam noi Very Happy Si-l inchiriem cu ora astronomilor profesionisti Laughing
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 04 Ian 2010 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Garantat multi dintre parlamentari romani nu stiu ca pamantul se invarte in jurul soarelui ce sa mai vb de alte lucruri .Din propria experienta va spun ca din 100 de persoane nu se gaseste nimeni interesat vin cu rasp de genu ''Si te uiti si ce rezolvi '' ,multi nu ridica capul din pamant poate la vro eclipsa .Suntem mult in urma ,daca in tarile occidentale se fac studi de fezabilitate ca nu ar fi cretini sa faca un tel de 123000 de mii de euro si sa nu gaseasca clienti in romania rar se gasesc clienti ptr un dob de 200mm .Asta este .

''Telescopul de 123000 de mii de euro nu este al meu nici al copiilor mei ,este al uramasilor urmasilor mei''

_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani !

(incep asa pentru ca, din cate imi amintesc, e primul meu mesaj pe forum din acest an Very Happy )

Frumoasa treaba. Dar pretul, asa cum era de asteptat, este "out of range" (iar cei care au banii necesari cu siguranta nu se afla pe acest forum, ii puteti gasi eventual pe forumul posesorilor de Porsche/Bentley/X6/Q7 - ultimii fiind ai mai nevoiasi de pe acolo Laughing ).

Dar, ma rog, sa visam ne putem permite chiar si noi.

Imi place cum suna textul reclamei de pe site-ul Orion: cu un astfel de telescop galaxiile "anonime" din Uranometria devin, in sfarsit, accesibile ochiului.

Dintr-un loc cu cer bun, negru, probabil ca nici nu trebuie cautate prea mult: pur si simplu ele sunt peste tot, indiferent de directia spre care am indrepta un astfel de telescop. Poate suna caraghios dar cred ca un instrument de genul acesta e dificil de folosit pentru ca incepi sa nu-ti mai dai seama despre ce obiecte este vorba chiar daca folosesti un atlas stelar detaliat cum e Uranometria.

Un telescop de 20-30 cm este doar bun ca instrument de cautare in comparatie cu mamutii acestia. Of, of...

Cat despre accesul la ocular, e necesar un curs rapid de alpinism utilitar numai pentru a invata sa-ti infrangi frica de inaltime (daca bate si vantul, un modul de curs suplimentar de parasutism este si el recomandat Laughing ).

In fine, asa cum zicea careva pe Cloudy Nights, "daca iti vinzi casa iti mai raman bani pentru o rulota asa ca ai unde locui daca te hotarasti sa-ti cumperi un Monster Dobsonian" dar eu cred ca exagereaza pentru ca preturile caselor s-au prabusit in asa hal incat nici pe "ala micu`" de 36 de inch nu cred ca si l-ar permite un american cu banii luati de pe casa lui cu pereti de rigips si OSB - noroc ca au pivnite ca altfel tornadele ar lua anual un tribut mult mai mare de vieti.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai mare telescop din Romania are oglinda principala de 50 cm din cate stiu eu. (Mai era unul de 60 cm dar am inteles ca ... s-a dus Smile) Telescopul "mare" de 50 cm apartine profesionistilor, e montat in Observatorul Astronomic Bucuresti (adica in Bucuresti Sad), tine de Academia Romana si cu el nu se prea vede mare lucru. In mod clar eu nu vorbeam despre telescopul de 127 cm ca despre un instrument care sa intre in posesia unui astronom amator ci ca despre un instrument care sa intre in posesia unui grup de persoane interesate si pasionate de astronomie (profesionisti sau chiar amatori). Daca cineva e curios sa alcatuiasca o harta a telescoapelor mari din Europa o sa vada ca (asa cum era de asteptat) pe masura ce te indepartezi de nord-vest si te indrepti spre sud-est numarul si puterea acestora scade. Le place sau nu le place unora, Romania este cea mai mare tara din aceasta zona (teritoriu, populatie, resurse). Instrumentele astronomice serioase din zona asta sunt lipsa. Suntem de rasul lumii (Europei). E inadmisibil ca pe o raza de 1000 de km sa nu existe un instrument cu care sa se poata face observatii cat de cat serioase. Si problema asta poate fi rezolvata cu vreo 2-300.000 de euro (instrument+facilitati aferente) adica Maybachul lui GiGi. Evident ca la un asemenea instrument observatiile nu se fac cu scara ci cu o camera montata in locul ocularului si un monitor aferent Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2010 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

și e păcat, pentru că în România încă mai există destule zone nepoluate, cu cer negru. Alții și-ar dori să aibe cerul de la noi, noi ne dorim telescoapele lor... Spre exemplu, efortul celor de la Galați e foarte lăudabil, dar au cheltuit mulți bani pe multe instrumente mici, poate mai bine luau mai puține și mai mari. Smile

Cred că e nevoie de mai multă înțelegere și colaborare pentru a se consolida grupuri mai mari de amatori. Acum, eforturile le face fiecare individual, ceea ce nu este rău, dar în felul acesta nu vom ajunge prea curând la instrumente mari.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai lasati visele astea ca-s urate. probabil ca se va incinge o discutie lunga pe blana ursului din padure e ca la fizicieni discutii despre big -bang, gauri negre si a altele.
Un asemenea telescop (124mm) e pentru observator serios care nici nu e asa scump ca drumul de acces pe un munte.
pentru rezultate bune trebuie amplasat departe de localitati statiuni , cabane, iar in asemenea loc nu e sosea folosibila pe ploaie zapada etc.
Din pacate mentalitatea "elitei" romanesti nu se va schimba in urmatorii 50 de ani.
Avem marinar presedinte , taran ce a copilarit in opinci prim ministru Crying or Very sad etc
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2010 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

domnule Tavi, aveți dreptate, dar asta-i situația și depinde de noi dacă vrem să schimbăm ceva. Să începem cu noi înșine... Iar a visa nu este deloc rău, zic eu. Anul trecut se discuta pe-aici că nu se pot face oglinzi de 500mm diametru în România, v-ați fi lăsat păgubaș?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Muntele exista, drumul de acces exista Smile Muntele Mic este foarte potrivit pentru asa ceva. Are peste 1800 m inaltime si un drum de acces acceptabil. Cele cateva cabane (sunt vreo 4-5) de acolo nu au cum sa strice (polueze) cerul asa cum o face un oras si la o adica se poate ajunge la o intelegere pentru stingerea generala a luminilor in caz ca sunt necesare observatii serioase. Si daca m-as gandi doar la "elitele" romanesti as fi si eu sceptic (daca tot veni vorba, tot mai bine marinar decat politruc comunist, tot mai bine taran decat securist mafiot). Dar eu sper ca la un moment bulgarii, sarbii si ungurii sa ajunga la concluzia ca ar fi interesant de construit un telescop regional care sa deserveasca cele 4 tari (a patra fiind Romania, evident Smile). Iar daca se doreste reducerea costurilor, oglinda principala ar putea fi slefuita de Tavi Stanescu Wink Rolling Eyes Smile
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O fi Romania buricul Balcanilor ca intindere si populatie dar cu siguranta nu este in aceeasi postura si la capitolul dezvoltare si cu atat mai putin la capitolul interes pentru cercetare stiintifica.

Mai trece multa apa pe Dunare (probabil cam tot atata cat a trecut de la inaugurarea ultimului observator astronomic construit de stat) pana cand autoritatile sa ia in calcul unul nou cu un telescop "serios" de peste 1 metru diametru (iar la ora actuala un telescop "serios" este unul de peste 6 metri - de asa ceva nu are sost sa vorbim cat timp Romania nu da nici un cent la proiecte europene comune gen ESO).

"Cam asta e treaba cu teflonul" in ce priveste statul roman.

In ce priveste amatorii, raman la parerea mea de mai sus ca un proiect de acest gen, adica un telescop de 1 m sau mai mare este doar un vis frumos dar irealizabil.

Un telescop de 50 cm este accesibil, zic eu, unui amator suficient de pasionat si econom. Ma numar printre cei care si-au propus un astfel de instrument ca prioritate de nivel 2 (ceea ce inseamna mult pe lista mea de prioritati din 5 puncte Very Happy ) pentru urmatorii 2-3 ani.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2010 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Caransebeșul este aproape, n-am fost sus pe munte, dar de câte ori am trecut prin oraș mereu l-am văzut înconjurat de nori, cu câteva excepții. Ne poate spune cineva câte zile pe an sunt senine acolo sus? Cred că niște companii/persoane private ar putea fi convinse să participe, dar cu Statul, nicio șansă.

Eu aș merge pe ideea unui telescop robotizat, comandat printr-un server de internet care să distribuie apoi imaginile prin ftp. Toți participanții la proiect ar putea primi acasă la prelucrat și studiat imaginile. Din când în când cineva s-ar deplasa în locație pentru lucrări de întreținere/upgrade.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spor mult la vorbit in gol , ca e usor Wink
Eu ma apuc de slefuit.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2010 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Muntele exista, drumul de acces exista Smile Muntele Mic este foarte potrivit pentru asa ceva. Are peste 1800 m inaltime si un drum de acces acceptabil. Cele cateva cabane (sunt vreo 4-5) de acolo nu au cum sa strice (polueze) cerul asa cum o face un oras si la o adica se poate ajunge la o intelegere pentru stingerea generala a luminilor in caz ca sunt necesare observatii serioase.


In cativa ani Muntele Mic s-ar putea sa devina statiune turistica cu partii de ski iluminate pe tot timpul noptii.

Asta daca se materializeaza planurile unui afacerist timisorean (nu-i dau numele dar se stie de cine e vorba) pe care, intamplator, l-am intalnit asta vara in concediu la o pensiune in Poiana Marului unde venea la fiecare 2 zile de la Muntele Mic cu elicopterul sa manance ciorba de burta Razz . Am ciulit putin urechile la discutiile pe care le-a purtat cu prietenii care-l insoteau si "m-am linistit" definitiv in ce priveste ideea unui Observator la M.Mic (proiect de care, apropos, stie si dl. cu pricina si se pare ca-l incurca putin deci perspectivele de a face acolo cercetare astronomica devin, tocmai din aceasta cauza, nule).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact