Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m81_m82.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrafocal sau extrafocal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 06 Aug 2009 07:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oameni buni. am verificat cursa facuta de focuser, cu ceasul comparator. nu exista nicio abatere. pot sa spun ca e perfect. si atunci ce alte cauze ar putea fi? mentionez ca nu ma deranjeaza, e doar un efect pe care l-am observat. asa cum l-am colimat acum imaginile sunt ok. detaliile selenare sunt foarte clare si nu apar "dubluri", stelele apar ca in foto ce o atasez, detalile de pe Jupiter se observa.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 06 Aug 2009 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
deci daca tubul nu e atunci e alta cauza Smile
Acum incercam alte chestii, poate poate ii dam de capat.
Ai verificat daca fosusorul este fixat bine pe tubul telescopului? E vorba de cele 4 suruburi de fixare pe baza focusorului... teoretic nu stiu daca afecteaza, ar trebui sa afecteze focusorul indiferent de pozitie insa poate la focusare cum fortele actioneaza in alta directie nu se stie.
Luata logic problema ar trebui sa fie in focusor pentru ca este singura componenta mobila din sistem.
Off topic un pic, m-ar fi mirat ca un Crayford sa aiba un joc atat de mare, de la un rack and pinion da se poate intampla.

Numai bine
Emil
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Aug 2009 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marcel Smile .
Daca rotesti ocularul , ai incercat? excentricitatea nu cumva se roteste?.
Ai vazut inele de difractie concentrice rotunde iar in centru umbra secundarei ca pata neagra ? si intra si extra focal?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2009 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil ca focuserul sa nu fie perfect perpendicular pe tub? O avea el cursa perfect liniara, fara abateri dar daca e inclinat, in functie de pozitie poate fi mai aproape sau mai departe de alinierea opticii.
Avand si eu aceeasi problema am sa incerc urmatoarea: sa il colimez in diferite pozitii ale focuserului, regland de data asta din cele 3 suruburi de reglaj fin al focuserului pe tub. Eu, pe langa suruburile care il fixeaza pe tub, am inca 3 care "colimeaza" focuserul fata de suportul lui pe tub. Deci practic sunt 3 variabile de luat in seama: secundara, primara, focuserul, fiecare cu 3 suruburi de reglaj...o veselie.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 06 Aug 2009 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da. am rotit ocularul. pata secundarei ramane tot excentrica in extrafocal si centrata in intrafocal. cercurile de difractie au si ele acelasi "joc" ca si pata secundarei. sau altceva. dati-mi o solutie cum sa colimez focuserul?? asta chiar ca nu stiu si nici n-am vazut pe undeva pe net.
Emil, am verificat si cele 4 suruburi de prindere pe tub, sunt ok si nu pare ca tubul sa fie putin deformat cum ca vreunul ar fi mai strans.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2009 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi vine o idee: sa-l colimezi vizual, cu "capacelul gaurit" in centru dar cu focuserul introdus complet inauntrul tubului. Dupa aia sa verifici tot vizual cu "capacelul gaurit", progresiv, ridicand focuserul. Daca e decolimat sau incepe sa se decolimeze progresiv (adica sa nu iti mai vezi ochiul in centru) sa rotesti de suruburile de reglaj ale focuserului. Am sa aplic si eu asta zilele ce urmeaza, daca nu gasesc alta idee. Eventual dupa o iteratie, probabil ca iar se decomileaza si ar trebui recolimata secundara/primara si trebuie repetata iar operatia cu reglatul vizual al focuserului cu "capacelul gaurit".

Prin metoda "capacelul gaurit" inteleg asta.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Aug 2009 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate pozitia secundarei sa fie cauza ,trimite fascicul inclinat fata de axul focuserului. ( nu e la 45 garade sau din rotire mai trebuie ajustat)
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 06 Aug 2009 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am ascultat sfaturile si parerile tuturora fara a intra in ceata, dar iata ca este mai bine sa va arat despre ce este vorba. atasez si o poza, dar pt ca nu se vede prea bine, atasez si un desen.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 08 Aug 2009 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
la o privire mai atenta si poate(?) mai inteligenta as putea aproape baga mana in foc ca secundara nu este aliniata cum trebuie . Eu cel putin am acest sentiment apasator. Sau paianjenul de fixare a secundarei nu e in regula. Oricum ceva acolo nu cred ca este in regula. Am copiat imaginea si am sa vad daca ochii mei imi joaca feste sau nu.

Numai bine
Emil
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 09 Aug 2009 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil, am mai umblat aseara la secundara. si eu am ajuns la concluzia ca nu e bine rotita secundara. din cate am vazut, clema de sustinere a secundarei ar trebui sa pice pe piciorul de la spider. din poza, vad si eu ca nu-i in regula. din pacate aseara a plouat si nu am putut face teste. dar mai am o intrebare pe care am pus-o intr-un alt topic la care nu am primit raspuns. daca F/D=6, cum e mai bine sa-l colomez? cu offset sau fara offset. pe unele pagini de net se spune ca pana la f5 merge cu offset, de la f6 merge fara offset. te rog, un sfat... cum crezi ca este mai bine. multumesc.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 09 Aug 2009 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marcel,
asa, hai sa ne gandim ce ne asigura acest off-set.
Bun: deci dupa cate stiu eu, acest off-set ne asigura o iluminare uniforma a campului vizual sau mai bine zis o iluminare uniforma si centrata a interiorului tubului focusor (nu e bine, iar ne intoarcem la tubul asta - dezvolt ticuri ciudate Shocked ) deci are o importanta mare mai ales cand e vorba de fotografie deci pe de o alta parte asigura o iluminare uniforma a sensorului fotografic deci vignieta ar trebui sa apara uniform distribuita in fotografia obtinuta (pe colturi depinzand de marimea senzorului).
Personal cred ca daca folosesti instrumentul pentru observatii vizuale (deci setari fara off-set) nu cred ca vei sesiza vreo diferenta cu mentiunea ca, poate la obiecte mai extinse si luminoase (poate Orion?), sa observi o cadere de luminozitate in anumite zone ale imaginii. Totusi nu stiu daca aceasta cadere poate fi perceputa vizual.
Incearca fara offset si cand ai chef si timp fa setarile cu offset. Testul ar fi ideeal sa il faci pe acelasi obiect in aceleasi conditii sau in conditii asemenatoare pentru a reduce subiectivismul inerent naturii umane.
Eu personal as face setarile cu off-set, ca daca se poate face, de ce sa lucrez de doua ori, o data fara, o data cu?

Numai bine
Emil
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Aug 2009 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marcel
Mie mi se pare ca ai o problema de barillet.Mai exact,centrul oglinzii nu coincide cu axa tubului.Ca sa verifici,scoate barilletul,insemneaza surubul ca sa montezi partea mecanica in aceeasi pozitie surub-gaura.Noteaza cu o linie de creion si pozitia oglinda-placa de baza .Roteste oglinda cu 90 de grade fata de placa de baza,noteaza directia in care ai rotit,remonteaza totul,colimeaza.Compari ce s-a intamplat cu diferenta,daca s-a rotit in sensul in care ai rotit oglinda,inseamna ca ai axa oglinzii excentrica fata de tub.
Centrarea cu offset a secundarei este ca liposuctiunea la vedete,adica un moft.Eu unul nu intentionez sa o folosesc deoarece este ca declaratia acelor lideri politici care iubesc atat de mult pacea incat,pentru ea, sunt gata oricand de razboi.Centrarea cu offset a secundarei este un rafinament atat de avansat al colimarii incat de dragul unei centrari mecanice stricam colimarea optica.''Summa summorum'',intr-un telescop cu secundara offset ,umbra secundarei vazuta in imaginea de difractie a unei stele apare excentrica.''Pe strada mea'' asta inseamna ca telescopul nu este bine colimat.Adevarurile unui telescop acolo se vad,in imaginea de difractie stelara.
Aceasta este opinia mea personala,pentru uzul meu personal,nu oblig pe nimeni sa o urmeze sau sa tina cont de ea,s-au cerut opinii ,am raspuns.
Mircea
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 09 Aug 2009 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok emil, ok mircea. am priceput. o ultima intrebare si gata putem incheia: fara offset mai poti pastra poriectia principalei (in intregimea ei) in secundara? sau imaginea principalei va iesi putin (in jos) de pe secundara? iar, anumite siteuri arata ambele tipuri de colimari in care se vad toate clipsurile, altele mentioneaza ca fara offset imaginea oglinzi principale iese de pe secundara. atat. astept raspuns si la aceasta ultima problema si am incheiat. va multumesc tuturor, cer senin!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Aug 2009 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia care spun ca la centrarea fara offset nu vad toate clipsurile oglinzii principale ''nu este normali'',draga Marcel.Spun acest lucru deoarece asta inseamna ca secundara lor asigura un camp de plina lumina negativ,adica mai putin ca zero,adica nici macar pe axa nu primesc lumina de la toata oglinda.Strasnic experti,si inca dau si sfaturi pe Internet!Intr-o secundara bine dimensionata ,intotdeauna va fi o distanta intre marginea imaginii oglinzii principale vazuta in secundara si marginea secundarei,asadar nu exista nici un fel de vignetare;distanta aceea este determinata de valoarea campului de plina lumina.Cipurile din aparatele foto digitale sunt minuscule pe langa dimensiunea de 24mmx36mm a filmului chimic la care ,asa cum spune Emil ,era nevoie de offset pentru o iluminare mai uniforma a intregului cliseu.In domeniul vizual,toti,subliniez inca odata,absolut toti utilizatorii de telescoape reflectoare au caderi de iluminare de cel putin 30% spre marginea campului .Nu prea am citit nici pe acest forum,nici in alta parte,ca cineva ar avea migrene din cauza asta.Si stim cu totii de ce,pentru ca acest fenomen este aproape inobservabil.Pe langa asta,variatia indusa de ''to be or not to be offset'' ramane,cel putin in domeniul vizual,un exercitiu pur academic.Mircea
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Aug 2009 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, in cazuri ideale, dar vorbim aici despre chinezii de la skywatcher.
am dat si eu jos secundara pt. a ma lamuri asupra mecanismului de reglaj. marginea secundarei este rugoasa, nu formeaza o elipsa perfecta.
m-am plimbat pe toata plaja surubului central si cu focuserul la minim prin capacel abia abia se vad complet toate clipsurile principalei, in acel moment dispare o portiune foarte mica din principala. nici poveste sa ramana spatiu.
ma intreb acum, secundara nu e bine dimensionata ? (Dprincipala=254mm, F=1200mm, Dsecundara=58mm)?
Din fabrica e centrata cu offset ? (ar veni 3mm la acesti parametri). Nu am umblat la offset din spider, ar trebui?

Si inca o intrebare. cum se poate face o centrare mai precisa a secundarei sub focuser pt. ca ochiometric sa centrezi doua cercuri concentrice destul de distantate cred ca are o rata de eroare destul de mare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact