Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Conjunctie_Venus-Jupiter-Spica_7-09-2005.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Galati - Planetarium


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2009 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitarile si toata admiratia mea pentru aceasta minunata actiune.
De asemenea sper in continuarea acestor cursuri,a acestor actiuni de popularizare cu succese si mai mari in viitor.
Felicitari lui Ovidiu Tercu si echipei sale.
Stima,Mircea Pteancu
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 18 Dec 2009 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Planetariul și Observatorul Astronomic al CMSN Galati
Raspunde cu citat (quote)

Salut!



După cinci ani de muncă și documentare susținută, cu sprijinul conducerii Complexului de Științele Naturii Galați, și a Consiliului Județului Galați, am reușit să finalizăm construcția și dotarea Observatorului Astronomic dar și modernizarea Planetariului.



Dotarea observatorului astronomic este în valoare de cca. 85.000 Euro și s-a realizat din sponsorizări (S.C. STAER INTERNAȚIONAL S.A., S.C. UNIVERSAL AURORA S.A., S.C. ARABESQUE S.R.L., BANCA COMERCIALĂ ROMÂNĂ, BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE, S.C. MADY STAR S.R.L., S.C. SCOP COMPUTERS S.R.L.) și din fonduri europene (Proiectul „Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați – obiectiv turistic transfrontalier” (Cod Perseus RO 2006/018 – 447.01.01.25) în cadrul Programului de Vecinătate România – Republica Moldova 2004-2006, PHARE CBC 2006 – implementat de Consiliul Județului Galați în parteneriat cu Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați și Centrul Infomedia Cahul, Republica Moldova).



Dotarea Observatorului Astronomic al Complexului Muzeal de Științele Naturii Galați cuprinde următoarele echipamente:



Telescop Ritchey-Chretien D= 400 mm, f/8 executat la comandă de către firma

Astro Systeme Austria;

Montură ecuatorială tip german GOTO Direct Drive ASA DDM 85 – Astro Systeme Austria;

Focal reducer;

Telescop Dobson Meade D=400 m; Telescop Dobson Meade D=300 m;

Telescop Sky-Watcher Dobson=250mm; Telescop Dobson Sky-Watcher D=200mm;

Lunetă Sky-Watcher ED 100 D=100 mm; Lunetă Carl Zeiss D=63 mm;

Lunetă Coronado H-alfa PST D=40 mm;

Lunetă Coronado H-alfa Solar Max 60<0,5 A BF 10 D=60 mm;

Cameră CCD SBIG 6303E NABG;

Cameră Canon 500D modificată pentru astrofotografie;

Cameră Mintron MTV 62V6;

Cameră Mintron 12 V6HC;

Oculare: Nagler, Pentax, Kasai, Hyperion, etc;

Barlow Powermate Televue 2X de 2” și 2,5 X; 5X de 1,25” ;

Prisme: William Optics, Astro-Professional și Herschel;

Filtre 2”: UHC, IDAS-LPS, Cristal Wiew, OIII, SII, H-alfa 6 nm, H-alfa 13 nm, cu polarizare variabilă, LRGB și UBVRI pentru fotometrie.



Observatorul Astronomic este constituit din următoarele componente:



Fotoexpoziția permanentă “Descoperă singur Universul”;

Observatorul astronomic unde se găseste telescopul principal – care este cu acoperiș tractabil cu deschidere în două direcții EST – VEST;

Camera de control a telescopului;

Sala de programe educative și activități interactive;

Terasa de observații astronomice cu o suprafață de 250 mp.



Dotarea planetariului este în valoare de cca. 200.000 Euro și s-a realizat din fonduri europene prin proiectul „Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați – obiectiv turistic transfrontalier” (Cod Perseus RO 2006/018 – 447.01.01.25) în cadrul Programului de Vecinătate România – Republica Moldova 2004-2006, PHARE CBC 2006 – implementat de Consiliul Județului Galați în parteneriat cu Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați și Centrul Infomedia Cahul, Republica Moldova).



Dotarea Planetariului Complexului Muzeal de Științele Naturii Galați cuprinde următoarele echipamente:



Sistem de proiecție digital In Space System 2C HD;

Ecran de proiecție cu diametrul de 7 m;



Toate aceste echipamente fiind furnizate și instalate de firma RSA COSMOS din Franța.





Planetariul este constituit din următoarele componente:



Sala de proiecții a planetariului;

Camera tehnică a planetariului;

Expoziția permanentă “Sistemul Solar”;

Fotoexpoziția “O scurtă incursiune prin Univers”.





Observatorul Astronomic are următoarele obiective:



Popularizarea astronomiei prin realizarea de observații astronomice solare și nocturne, în fiecare zi în care muzeul este deschis publicului.

Educația prin astronomie prin realizarea de programe educaționale adresate diferitelor grupe de vârstă;

Realizarea de observații științifice cu valoare educativă, în domeniul astrometriei și fotometriei cu cameră CCD;

Video-astronomie prin transmiterea de imagini cu conținut astronomic, pe plasma din sala de programe educative și activități interactive a observatoruluia astronomic sau pe internet;

Realizarea de observații astronomice vizuale și cu cameră CCD de către studenții și astronomii amatori din România;




Planetariul are următoarele obiective:



Popularizarea astronomiei prin prezentarea de spectacole de planetariu adresate publicului larg;

Educația prin astronomie prin utilizarea sistemului de proiecție în cadrul cursurilor și lecțiilor de astronomie ce se desfășoară în cadrul Programului Educațional Astroclubul “Călin Popovici” și Școala de Vară de Astronomie “Priviți Cerul!”;



În continuare vă prezint și câteva imagini realizate pe parcursul celor cinci ani.



Istoria construcției Observatorului Astronomic:

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...stronomic/




Istoria modernizării Planetariului:

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...etariului/




În final vreau să mulțumesc și celor care m-au ajutat și m-au susținut în toți acești ani:



Domnului Robert Lebek, manager al firmei House of Optics Germany, care în calitate de consultant tehnic m-a ajutat la dotarea Observatorului Astronomic, oferindu-mi consultanța tehnică de specialitate pe toată perioada celor cinci ani.



Domnului Dr. Ovidiu Vaduvescu, care în calitate de consultant științific, mi-a dat sfaturile și recomandările necesare în domeniul astrometriei cu cameră CCD.



Domnului Dr. Alin Țolea, pentru indicațiile necesare privind alegerea camerei CCD, dar și pentru consultanța oferită în domeniul fotometriei cu cameră CCD.



Domnului muzeograf Remus Cîrstea, de la Planetariul Muzeului Județean Argeș, pentru sprijinul acordat în modernizarea Planetariului Complexului Muzeal de Științele Naturii Galați.



Domnului Dănuț Ionescu, pentru încurajările și sfaturile privind valorificarea dotării Observatorului Astronomic.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Dec 2009 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remarcabil.
Vorbărie puțină și multă muncă, perseverență, pasiune, relații (în bunul sens). Vedeți, chiar și la noi se poate.
Felicitări. Cred că și regretatul Călin Popovici - pe care am avut onoarea să-l cunosc pe vremuri la Astroclubul București- ar fi mulțumit de ce ați realizat!

_________________
mihai
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Dec 2009 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Extraordinar.

Daca imi este permis un ton mai colocvial, as spune ca am ramas cu gura cascata citind lista echipamentelor.

Nu am fost niciodata in Galati, dar acum am un motiv extrem de serios sa vin.

Felicitari, si spor la treaba.

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Dec 2009 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dotarile sunt formidabile. Ce ati facut la Galati este unic in Romania.

Felicitari !!!

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Dec 2009 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca trebuie sa fiu din nou uracios dar eu o sa va felicit pentru realizari in domeniul astronomiei nu in cel al finantelor si aprovizionarii tehnico-materiale. Sper (si va urez) ca in cursul anului care vine sa strangeti in jurul acestor instrumente niste astronomi amatori care sa prezinte niste realizari (imagini, video) care sa rivalizeze macar cu realizarile unora care au investit sub 40000 euro. Smile
Un An Nou Fericit si cu Multe Impliniri !!!
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 25 Dec 2009 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie nu-mi pare rau ca pot sa fiu, nu uracios, ci de-a dreptul scarbos. Recunosc ca mi se ridica parul pe spate cand vad cat au putut sa agoniseasca astia de la Galati, dar nu pot sa-i laud asa in fata pentru ca nu-mi sta in caracter. Si nici nu am unul. Eu vreau sa fiu ceva mai explicit decat domnul Dragan si zic: la timpul asta, ca mai in toate timpurile, cand banii iti vin de peste tot fara sa faci nimic decat sa pocnesti din degete sau eventual sa te tolanesti in direct prin studiourile vreunei televiziuni asteptand comod ca prostimea sa-ti voteze proiectele, zau ca-mi vine sa-i iau in ras pe galateni. Totusi nu rad de ei pentru ca sunt orgoliosi si repede le sare mustarul din te miri ce. Nu pot insa fara sa cobesc ca o cucuvea in asteptarea rezultatelor si ma intreb malitios, recunosc, or fi ei in stare (la cei din Galati ma refer) sa faca ceva cu ditamai aprovizionare tehnico-materiala? Petru ca altii au facut din rahat (pardon) bici si a bubuit ca tunul. Sau s-or strange mustele la ce au ei pe acolo? Ei ce spuneti domnul Dragan, nu ca am dreptate? Fiti mai incisiv, fara jena, ca d-aia a luptat Timisoara pentru democratie. Sa nu-i lasam ... c-ai fura somnul!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Dec 2009 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baietii astia din Galati aveau pe situl astroclubului Calin Popovici o revista frumoasa in format electronic "Priviti cerul", nu stiu daca ea mai exista acum, aveau si un forum pe care insa nu prea vorbea nimeni in pofida numarului de inscrisi, acum forumul nu mai exista.
Tin minte ca am vrut sa incing si eu cateva subiecte de discutii dar inafara de Aurel Chirila si Robert din Germania (pe care ii salut cu aceasta ocazie) nimeni nu mai voia sa vorbeasca.
Pentru mine lucrul asta spune multe.
Cu star-party-urile stiu ca stateau mai bine in schimb.
Si ca sa ajung la momentul de fata spun ca pentru instrumentele pe care le au acum in dotare le mai trebuie doar pasiune pe masura.
Sper ca Cel de sus sa fie generos cu ei la capitolul asta si sunt sigur ca in timp vor veni si rezultatele.

spor si sarbatori fericite la toata lumea!
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 30 Dec 2009 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Pasiune exista, iar aceasta a fost motorul in tot ce s-a realizat pana acum. Nu a fost deloc usor, a fost greu si foarte greu, iar atunci cand poate am vrut sa abandonez, tocmai pasiunea pentru astronomie m-a facut sa merg inainte. Asa cum v-am spus si eu cu alte ocazii, acel forum a fost inutil din punctul meu de vedere, si a fost mai mult dorinta unui membru al astroclubului. A fost inutil pentru ca noi ne intalnim periodic la muzeu unde realizam multe activitati(cursuri de astronomie, observatii astronomice, etc.). Noi nu prea obisnuim sa pierdem timpul cu discutile, noi suntem concentrati mai mult spre realizarea unor actiuni si lucruri concrete. In continuare puteti vedea doar o parte din activitati realizate in 2009(conferinte, scoala de vara, star party-uri, tabara de astronomie, etc.):

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...stronomie/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...20aprilie/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...ati%20mai/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...20aprilie/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...de%202009/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...ia%202009/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...ai%202009/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...ie%202009/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...ie%202009/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...0Dobrogei/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...stronomie/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...tronomice/

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...%20Tulcea/

Sarbatori Fericite si La multi ani!

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
alex22
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Aug 2010
Mesaje: 1



Localitate: Galati

MesajTrimis: 04 Aug 2010 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce nu mai scrieti domnule Tercu?
Site-ul astroclubului nu merge si nu gasesc alta sursa de unde ma pot informa despre activitatile organizate de club .
Sper ca nu din cauza posturilor " pozitive" si "incurajatoare" de mai sus. Ar fi trist ...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Aug 2010 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat in ultima vreme la inundatiile grozave din tara si am vazut imagini si de la Galati. E a nu stiu cata oara cand se intampla asta pe acolo. Nu am putut sa nu ma intreb daca nu era mai bine ca banii aia sa fi fost investiti in niste lucrari de hidroamelioratii.
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2010 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic ca ambele au importanta lor. Sunt programe distincte care se pot accesa doar pe anumite domenii. Bine ca au facut ceea ce au facut. Pentru toate realizarile, perseverenta, tenacitate si efort ... jos palaria! Cat despre diguri si alte amenajari ... asta este treaba primariei si a celorlalte autoritati - am inteles ca banii au fost dar nu s-au folosit (specific romanesc!). Cool
_________________
CER SENIN !
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2010 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
M-am uitat in ultima vreme la inundatiile grozave din tara si am vazut imagini si de la Galati. E a nu stiu cata oara cand se intampla asta pe acolo. Nu am putut sa nu ma intreb daca nu era mai bine ca banii aia sa fi fost investiti in niste lucrari de hidroamelioratii.


Se duceau pe apa sambetei (banii).

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Aug 2010 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Banii investiti in telescopul si planetariul de la Galati sunt in MARE parte bani din fonduri europene si intr-o mica parte din sponsorizari private, insa toti obtinuti prin munca lui Ovidiu Tercu. Este meritul lui ca a stiut cum sa-i acceseze cu toata birocratia asta din tara. Ceea ce este realizat acum este rezultatul unei organizari pe termen lung (aprox. 5 ani).
In atasament aveti programul de observatii pe 2010.



Extensia 'doc' a fost dezactivata de catre administrator, asadar acest atasament nu este afisat.

Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 11 Aug 2010 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor, sa fiu sincer, si eu m-am gandit ca din banii veniti de la europeni se mai puteau piti cativa nu numai pentru ameliorari hidrografice, dar chiar si pentru o bisericuta sau un stabiliment pentru ajutorarea cainilor fara niciun venit si a familiilor fara butelii... Idei as fi avut mai multe, dar m-am abtinut, avand in vedere ca ma aflu pe un forum numit "astronomy.ro" si nu "apele romane". Si eu sunt dusmanos pe ce a facut Tercu la Galati, dar evit sa devin penibil cu comentarii de baba frustrata. Asa ca imi pun o masca ipocrita si zic: Bravo Tercule! Poate faci un observator si la Timisoara (din fondurile pentru modernizarea Splaiului Galati de pe raul Bega) ca sa multumesti pe toata lumea.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact