Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25079505731_e274990c94_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224039
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Galati - Planetarium


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2010 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici la Timisoara am reusit sa facem cateva poze astronomice destul de reusite cu niste instrumente incropite de manutele noastre Smile fara nici un fel de ajutor de la PSD Rolling Eyes TRAIASCA MIRCEA GEOANA, CEL MAI INTELIGENT FIU AL DABULENIULUI Laughing
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 12 Aug 2010 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Dragan, mai exact dumneavoastra ce vreti sa spuneti aici, mai pe intelesul oamenilor simpli, loviti de canicula? ca subterfugiile astea de limbaj ma cam depasesc... spuneti clar ce aveti pe suflet
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2010 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E simplu, e chiar foarte simplu. Cei care au impresia ca sunt invidios pe realizarile altora se inseala in mod evident. Am incurajat si chiar ajutat (atunci cand am putut) pe toti cei din tara asta care vreau sa faca ceva serios in domeniul astronomiei. Un singur lucru ma deranjeaza (in domeniul asta): cei care folosesc astronomia ca trambulina pentru alte scopuri, bagand in felul asta bete in roate celor care chiar ar vrea sa faca ceva. Exista in tara asta cel putin 5 licee care au in dotare instrumente astronomice destul de performante, instrumente pe care le tin incuiate in dulapul din cancelarie (sa nu se uzeze, sa nu le strice copii etc.). E strigator la cer sa ai in dotare instrumentul pe care il are Galatiul si sa nu prezinti macar o data pe trimestru o imagine astronomica facuta cu el. In schimb intalniri protocolare, simpozioane, covoare rosii, fotografii "noi cu telescopul cel nou si scump" etc. Intr-un cuvant baniaruncatipefereastra Smile Si revin si spun din nou: poate mai bine se facea digul.
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 12 Aug 2010 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Din nou incercati sa ma jigniti asa cum o faceti de ani de zile. Asa incurajati dvs. oamenii care vor sa faca ceva pentru astronomia romaneasca si pentru cei pasionati de astronomie!? Sunteti un om rau si invidios si mereu ati aruncat cu nori in mine si in munca mea de 5 ani si nu va mai permit. Daca sunteti asa sigur pe dvs. va propun sa ne intalnim si sa vorbim fata in fata! Cu ceva timp in urma Horatiu vorbea despre integrarea unui sistem de instrumente intr-un observator, cat de complexa este si cat dureaza. Dvs. ati integrat un asemenea sistem? Daca nu, va rog sa nu va mai dati cu parerea. Anul acesta a fost greu, fara nopti senine iar in aceste conditii am lucrat cu colegul meu si la -20 grade la punerea in pol si pentru invatarea utilizarii unor softuri astronomice si pentru a face toate setarile necesare pentru camera CCD si mai departe pentru utilizarea ei. Toate aceste echipamente au venit cu foarte multe carti tehnice care trebuie traduse si puse in valoare numai cand cerul este senin, iar vremea a fost dificila. In luna iulie mi-am luat concediu special pentru a putea sa ma ocup de acest telescop pentru ca nu am timp. Eu am o activitate intensa cu publicul care este prioritara ( http://s93.photobucket.com/albums/l65/astrogl/ ). Pe acest link veti vedea cum sunt puse in valoare instrumentele achizitionate de-a lungul anilor.
Chiar nu intelegeti acest lucru....eu cred ca da, dar sunteti prea rau intentionat. Eu nu dau raportul activitatii mele pe acest forum sau in alta parte. Trebuie sa mai stiti, ca pe mine nu ma intereseza in primul rand astrofotografia, ci aplicatii in domeniile astrometrie si fotometrie cu camera CCD. Cine este interesat sa faca poze poate sa foloseasca telescopul de la Galati. In acelasi timp incurajez studentii si astronomii amatorii din Romania sa vina sa utilizeze acest instrument. Noi suntem deschisi la orice colaborare bazata pe intelegere si respect reciproc. Daca sunteti asa de priceput, am sa va rog sa ma ajutati si mine pentru ca intampin multe probleme legate de exploatarea acestor echipamente. Am apelat si la ajutorul unor colegii de astronomy.ro care au incercat sa ma ajute si le multumesc cu acesta ocazie.
Personal cred ca trebuie sa vorbiti mai putin si sa treceti la treaba si sa numai jigniti pe nimeni. De ani zile doar cu asta va ocupati, din pacate.

Astept ajutorul dvs. sa ma invatati cum se lucreza cu MaximDL si cu CCD SBIG 6303, ma puteti ajuta?


Va multumesc mult!

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2010 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am revazut cu atentie discutiile noastre si nu am gasit nici un cuvant jignitor al meu la adresa dumneavoastra. Pe de alta parte de cate ori am spus ceva m-am exprimat destul de clar ca sa nu exista posibilitati de interpretare aiurea. Am revazut si discutiile noastre mai vechi. S-a intamplat ca primele sa aiba loc in aprilie 2006, deci acum mai bine de 4 ani. S-a intamplat ca in anul acela sa fie niste inundatii la Galati si cu acea ocazie am pomenit pentru prima oara de diguri. Si iata au trecut 4 ani si Galatiul a fost din nou inundat. Eu ce sa mai spun?
In ceea ce priveste problemele pe care le aveti ... din pacate distanta dintre Timisoara si Galati e cam mare. Nu va faceti prea multe probleme ... am mai fost pe la observatoare astronomice care aveau tot ce trebuie in dotare (inclusiv CCD SBIG) doar ca cei de acolo aveau dificultati in a gasi Jupiter pe cer Smile
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 12 Aug 2010 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok!

Dvs. aveti impresia ca noi nu cunoastem cerul, sau nu avem experienta necesara in observatiile vizuale? Tot timpul m-ati jignit prin felul in care puneti problema. Stiti cat de greu a fost sa realizez toate acestea, stiti cate probleme am intampinat? De ce am luptat pana la capat, ce m-a facut sa lupt? Va raspund imediat! Pasiunea pentru astronomie domnule Dragan! Doar aceasta m-a facut sa nu renunt, atunci cand a fost greu. Dvs. credeti ca eu am dus aceasta lupta pentru covoare rosii si protocoale? Va inselati amarnic si prin aceasta ma jigniti.

Dar eu insist sa ma ajutati, daca va pricepeti vin eu la Timisoara sa ma ajutati in problemele cu care ma confrunt.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Aug 2010 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tercu Jan Ovidiu a scris:
Toate aceste echipamente au venit cu foarte multe carti tehnice care trebuie traduse si puse in valoare numai cand cerul este senin, iar vremea a fost dificila.

Cu toata bunavointa, ceva imi scapa puterii mele de intelegere.
Aveti o gramada de echipamente la care nici macar nu puteti citi manualele de utilizare ?! Imi sta mintea-n loc. Shocked
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 12 Aug 2010 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mno, daca nu stiti care-s cerintele unui proiect european in privinta limbii in care trebuie sa existe documentarea, recomand cu caldura iesitul afara pentru a creste agitatia termica a neuronilor, dat fiind faptul ca mintea a stat in loc datorita, probabil, apropierii de 0 absolut.
_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 12 Aug 2010 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca putem citi aceasta documentatie, altfel nu am fi putut lucra cu montura si cu CCD-ul pana acum. Din pacate mai avem multe de invatat, iar toate acestea se pot face doar cand cerul este senin.
_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2010 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati colegi (daca-mi permiteti a ma numi si eu coleg al dumneavoastra) eu zic sa lasam resentimentele si sa vedem partea buna a lucrurilor. Acest observator exista si are si instrumente bune in dotare. Ceea ce nu inteleg eu este forma in care se desfasoara activitatea la acest observator si planetariu (foarte frumoase ambele). Este cumva activtate de voluntariat? Atunci intr-adevar dureaza pana se pune la punct tot echipamentul.
Imi permit o prima sugestie - organizati cateva evenimente pe teme astronomice la Galati. Anuntate din timp si cu o organizare decenta care sa nu coste foarte mult pe participanti ar putea atrage pasionati care sa se priceapa sa dea o mana de ajutor pe acolo.
Referitor la traduceri, poate sunt interesati ca in schimbul unor "ore de exploatare" a tehnicii din dotare unii colegi sa se angajeze sa prelucreze din documentatie. Sunt destui, dupa cum am observat, pasionati dar fara posibilitati de a-si achizitiona instrumente mai performante. Este o a doua sugestie Rolling Eyes

In rest ... toata stima!

_________________
CER SENIN !
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 12 Aug 2010 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sugestii Domnule Vasiliu!

Nu este vorba de o activitate de voluntariat, cu toate ca foarte multi membrii ai astroclubului "Calin Popovici" ne ajuta foarte mult.

Din pacate timpul este marele nostru dusman.

Noi lucram in doua ture. Dimineata avem urmatoarele activitati:
- observatii solare cu publicul;
- spectacole de planetariu cu publicul;
- uneori activitati educative cu scolile si liceele;
- in unele zile avem si multa birocratie de facut din pacate;
- si uneori avem si activitati de intretinere;

Seara avem din nou avem activitati cu publicul(observatii astronomice) pana la ora 23.00 la care se adauga activitatile cu astroclubul sambata seara.

Asa cum poate stiti organizam in afara orasului star-party-uri si tabere de astronomie, iar la muzeu in luna iulie organizam si o scoala de vara.

In afara acestor activitati organizam uneori conferinte si alte activitati de educatie prin astronomie. In anii trecuti am avut de exemplu si o emisiune de astronomie la TV Galati.

Din pacate timpul pierdut anul acesta s-a datorat lipsei noptilor senine, dar si unele probleme tehnice pe care le-a avut telescopul in timpul transportului si de care ne-am dat seama foarte tarziu din pacate. Ma gandesc ca in viitor sa existe posibilitatea ca telescopul sa fie folosit de la distanta. Referitor la sugestii am sa va rog sa comunicam prin
e-mail:ovidiu.tercu@gmail.com

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2010 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rog sa nu se mai pomeneasca de acel Mirciulica Violetu' autorul Horii Prostanacului si de armata lui bolsevica degenerata pana nu incep sa-mi fiarba electronii din tastatura.Fara politica pe forum si fara infractorii care parvin prin ea Twisted Evil !

Domnule Tercu,Planetariul si Observatorul pe care-l coordonati sunt institutii publice realizate cu fonduri UE ca atare va sugerez:
1)afirmati aici sau unde doriti,insa public,ca institutia pe care o coordonati nu este de origine politica,nu este in sfera de influenta politica si nu face activitate de prozelitism politic,ca are o activitate dedicata exclusiv obiectivelor declarate
2)anuntati,direct sau cat de elegant doriti,dar in mod raspicat, ca daca pentru realizarea institutiei v-ati folosit de conexiuni politice atunci a venit timpul ca politrucii respectivi sa afle ca au luat teapa impreuna cu multimirile Dvs.

Aceste doua puncte ar clarifica situatia.Nu eu am denumit Galatiul ''reduta rosie''.Fara asumarea punctele de mai sus si pana ce ma conving ca pe langa acel rosu se mai adauga suficient alb si albastru si multe stelute,va prezint doar salutul meu de pe o alta planeta,mai portocalie .Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2010 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din moment ce omul pune la dispozitie oricarui student interesat telescopul si ccd-ul, nu mai inteleg discutiile aferente.

Daca scopul sau este popularizarea / folosirea de catre public /studenti si asta se face si se poate face, atunci care sunt problemele de fapt? Cui ii pasa de politica?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Aug 2010 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata par a fi nefolosite. Ori folosite mult sub potentialul lor.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Aug 2010 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare: chiar are importanta cine a sponsorizat si ce a sponsorizat ? eu unul chiar nu am vazut un articol de presa sau o emisiune TV in care sa vina vreun politician sa se bata cu caramida in piept ca si-ar fi adus vreo contributie. Prin urmare toata discutia in "culori politice" asta mi se pare complet anapoda.

In al 2-lea rand, de ce trebuie sa "tragem la raspundere" pe cineva ca nu isi foloseste la "maximul potentialului" (care ar fi acela... ramane de discutat) capacitatile, instrumentele etc. ? Da, daca am fi avut noi vreo contributie la dobandirea lor atunci poate ar fi justificata o astfel de atitudine. Altfel, mai bine sa tacem pentru ca ne facem de ras.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact