Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27_130x30s_ASI294+L-enh.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Galati - Planetarium


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 13 Aug 2010 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Deocamdata par a fi nefolosite. Ori folosite mult sub potentialul lor.


ce ma bucur ca-i doar o parere pe care o puteti pastra pentru propriile procese de gandire...

si eu tot nu inteleg de unde tot apar ideile astea cum ca cei de la observatorul din galati v-ar datora ceva, si mai ales impresia ca acolo oamenii stau si folosesc instrumentele pe post de mobila, in conditiile in care topicul asta e PLIN de link-uri catre actiunile organizate.

datoria, in cazul in care ar exista, ar fi una morala, si nu ar fi datorie, ci publicare a informatiei SI in cadrul acestui forum. pana atunci, in galati se organizeaza continuu cele mai interactive actiuni de popularizare a astronomiei, iar in curand vor veni si rezultatele pe parte stiintifica.

sau poate e doar o problema de gandire in limbaj religios, de gen: azi ai primit telescopul, maine, prin apasarea unui buton, ai descoperit 50 asteroizi, 10 supernove, ai facut un full-sky survey si vreo 2-300 poze numa' bune de pus pe perete.

in orice caz, la datul cu parerea suntem experti cu totii.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Aug 2010 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Este bine sa nu amestecam politica cu fondurile europene si cu sponsorizarile obtinute de-a lungul anilor. Acestea se obtin pe criterii bine stabilite, existand si o perioada de 5 ani de monitorizare.

Nobody, unde ai vazut tu ca aceste instrumente stau nefolosite?

Ti-am dat un link: http://s93.photobucket.com/albums/l65/astrogl/

Am sa te rog sa te uiti pe poze si ai sa te convingi singur cum stau lucrurile.

Aseara am avut intre orele 21.00 - 4.00 cca. 1.000 de vizitatori la Observatorul astronomic.

Programul Observatorului astronomic este urmatorul:

Miercuri - Duminica

Observatii solare in H-alfa (in perioada sezonului cald)

Observatii nocturne

Orele 20.00 - 23.00

In afara acestor activitati pe timpul zilei se organizeaza si spectacole de planetariu.

Profit de aceasta ocazie, pentru a te invita la Galati sa vizitezi muzeul nostru.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Aug 2010 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As prefera ca acest subiect sa se stinga odata. Cred ca s-a vorbit prea mult si am impresia ca am reusit sa necajim niste oameni care au aceeasi pasiune cu noi. Trebuie lamurite insa lucrurile odata pentru totdeauna. Nu am cautat pe net ceva despre Complexul ... de la Galati. Informatiile au fost facute publice de catre cei de acolo. Atunci cand faci publice niste informatii trebuie sa te astepti la reactii. Ca atare "tragerile la raspundere" si datoria de a lamuri problemele decurg din prezentarea Complexului de catre cei de acolo. Ca au vrut sa se laude, ca au vrut sa faca un pic de publicitate ... treaba lor, dar atunci sa nu se mire ca oamenii pun intrebari, chiar daca unele sunt incomode. In ceea ce priveste folosirea necorespunzatoare, sub maximul posibilitatilor etc. afirmatiile provin in mod evident din modul in care a fost dotat complexul adica ... de la un instrument Ritchey-Chretien de 40 cm si 40000 de euro cei care se pricep la astronomie asteapta un anumit tip de utilizare. Iar daca observatorul era unul privat, facut cu bani privati si omul respectiv tacea (asa cum face cineva din preajma Pitestiului, mi se pare) nimeni nu ar fi avut nimic de zis. Cu toate ca si in privinta observatorului ala privat ma cam roade curiozitatea Smile
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Aug 2010 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum 5 ani cand am spus ca voi incerca sa fac acest observator, ati fost rezervat, iar atunci v-am spus ca vom discuta peste 5 ani cand va fi gata.

Timpul a trecut si am parcurs doar o etapa.

Orice lucru se face in timp si cu rabdare si din aceste motive va spun din nou acelasi lucru, discutam peste 5 ani despre ce s-a facut la observatorul din Galati.

In final ii invit pe cei care doresc sa colaboreze cu noi sa o faca fara rezerve, pentru ca noi suntem deschisi la orice colaborare.

Din acest moment eu inchei acest subiect, pentru ca nu am timp de pierdut cu discutii neconstructive.

Cer senin la toata lumea!

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Aug 2010 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe de alta parte, domnule Tercu, recunosc ca si eu as vrea sa vad macar cateva imagini, cu caracter demonstrativ, luate prin telescopul de 40 de cm. Si cred ca nu sunt singurul...
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Aug 2010 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu,

Am sa te invit sa faci si tu cateva poze pentru ca esti pasionat de astrofotografie si daca vrei putem colabora chiar si de la distanta. Prioritatea mea sunt asteroizi, dupa care o sa ne ocupam si de poze. Pana atunci mai sunt multe aspecte tehnice care trebuie puse la punct. Am facut destule poze pana acum, dar trebuie in viitor sa colimam bine telescopul, iar in acest moment astept sa-mi vina un laser colimator special pentru RC. Mai departe trebuie sa imbunatatim guiding-ul, mai ales in conditiile in care telescopul are o focala de 3.200 mm. In acelasi timp asteptam sa ne vina si corectorul/focal reducer de la ASA care o sa fie util in astrofotografie, dar si pentru observarea asteroizilor.

Totul se face in timp, asa cum am spus putin mai inainte.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Aug 2010 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer, nu ma impresioneaza poze cu multimi de oameni, conferinte si expozitii de instrumente. Asta e doar marketing din punct de vedere al unui inginer. Asta tot vedem si la ARCA. Si doar atat.

Ceva mai profesional aveti ? Un site web ?
Un program concret, obiective, planuri si ... rezultate pe partea tehnica ?
Chiar sunt curios, nu intreb ironic.

De venit la Galati putin probabil ... mult mai repede ajung la Viena. Iar drumurile in directia Est imi creeaza un disconfort deloc neglijabil.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Aug 2010 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca toata lumea e lamurita de pe acum. Si de-o parte si de alta. Propun sa incheiem. Cel putin pentru o vreme Smile
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 13 Aug 2010 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi concetateni, constat ca devine din ce in ce mai bine si mai distractiv. "Oameni de nimic" pun intrebari de cea mai mare importanta. Altii care nu fac nimic, cotcodacesc si emit pretentii de parca tot mapamondul le-ar fi argat. Avem exemplare care urasc politica, dar traseaza sarcini de partid, clare cu aliniate puncte si subpuncte. Aflam de la diaspora ca Romania pute sau ma rog, creeaza disconfort (tot una-i). Asa o fi, nu neg, dar ma intreb, cum or fi reusit oamenii astia sa scape de rapanul romanesc si sa priveasca autoritar ipocrit si cu ifos in urma? Dupa cat ma tine mintea, constat ca astronomia moderna inseamna altceva decat ce stiam noi acun 20 - 30 de ani. Se pare ca la Galati s-a cam prins ideea, dar nu se pot face intelesi. Personal, imi pare rau ca au intrat in troaca si acum sunt tavaliti si pe-o parte si pe alta de raturi clontoase si coltoase. Logica ar putea fi simpla: daca nu intelegi ceva, darami pentru ca acolo s-ar putea ascunde necuratul. Cu riscul de a nu fi pe placul multor "vorbitori" de pe aici, eu votez cu Galatiul (asa rosu cum i se spune) pentru ca daca as ajunge acolo, pe langa sinistrati as vedea si un observator "bengos" pe cand la Timisoara (desi imi vine mai lesne de ajuns) abia un amarat de planetariu vechi de cincizeci de ani si nici ala public... dar clanta cat zece! Fiecare vorbeste de la nivelul la care se afla.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2010 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:

Sincer, nu ma impresioneaza poze cu multimi de oameni, conferinte si expozitii de instrumente. Asta e doar marketing din punct de vedere al unui inginer. Asta tot vedem si la ARCA. Si doar atat.


Scopul declarat este sa popularizeze stiinta. Deci multimi de oameni si conferinte este meseria lor. Deci isi fac treaba din punctul asta de vedere. Nu compara cu ARCA, pana acum aia nu au produs nimic.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Aug 2010 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Evident ca avem scopuri, obiective, planuri concrete, etc. toate acestea au fost scrise in proiectul cu fonduri europene pentru care s-a primit finantare. In aceste tipuri de proiecte lucrurile sunt foarte bine definite, iar pe baza lor se primesc fondurile, urmand si o perioada de monitorizare, in cazul nostru fiind vorba de o perioada de 5 ani.

Finantarea acestui proiect are drept scop in primul rand popularizarea si educatia prin astronomie, iar in aceste conditii impactul la nivelul publicului este un criteriu de evaluare.


Nu am inteles treaba cu estul? Noi de aici nu putem face treaba serioasa sau nu putem lupta ca lucrurile sa mearga intr-o directie pozitiva?

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Aug 2010 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg, in mare, cam ce se intampla. Am participat si eu, pe partea tehnica, la proiecte finantate din fonduri publice europene. Inevitabil, am vazut si alte aspecte care nu pot fi deloc caracterizate a fi constructive. Prefer sa nu intru in detalii. Consultati rapoartele EU referitoare la investitiile din Romania si va lamuriti singuri.

Mai relevant, am participat la proiecte private, si in Romania, de cateva ordine de marime in plus fata de un program PHARE. Unde greselile se traduc in sume cu cel putin 6 cifre.

Zic toate acestea, nu sa ma laud ci doar sa nu aveti impresia ca vorbesc in necunostinta de cauza. Si in ideea sa nu luati intrebarile mele ca fiind neconstructive, aruncate doar asa ca nu am altceva mai bun de facut.
Cine isi mentine atitudinea belicoasa va fi ignorat din start. Lamurit ?

Despre Est: am strabatut Europa (nu numai EU) in lung si lat. Am constatat, pe propria piele, ca gradul de cultura si civilizatie scade de la Vest la Est iar valorile reale migreaza invers. Gradul de seriozitate respecta aceeasi regula cu cel de cultura. Exista si exceptii dar care doar intaresc regula si nu se pot generaliza.

In continuare pun cateva intrebari care se vor a fi pertinente:

Aveti o pagina web in care sa prezentati public obiectivele si progresul realizat ?

Prin ce metode evaluati "impactul la nivelul publicului" ?

De ce dati vina pe starea vremii, lipsa timpului disponibil, traduceri nerealizate pentru faptul ca nu stiti exact cum sa folositi echipamentele din dotare ? V-ati gandit sa platiti pe cineva care are pasiunea necesara de a transforma imposibilul in posibil si sa-i oferiti o alternativa la emigrarea in tarile in care acest lucru se intampla ?
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Aug 2010 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Din pacate muzeul nu are un o pagina web asa cum trebuie sa aiba, eu din pacate coordonez doar activitatea Planetariului si Observatorului astronomic. Am zis de multe ori ca trebuie facut un site, dar din pacate eu lucrez doar intr-un compartiment dintr-o institutie mult mai mare. Asta este o problema care ma deranjeza foarte mult. La nivelul muzeului sunt doar factor de executie nu de decizie.

Evaluare se face prin numarul de bilete.

Din pacate te inseli, stiu doar partial in acest moment cum se folosesc aceste echipamente, dar asa cum am spus mai multe de invatat. De unde ai dedus aceste lucruri?

Orice inceput este dificil, chiar asa este greu de inteles. Chiar in momentul in care iti scriu am coborat din observator unde am lucrat cu telescopul.
Nu dau vina pe lucruri care nu exista, se pare ca nu ma cunosti, sunt un om serios. Am muncit din greu pentru acest observator si doar pasiunea m-a facut sa nu renunt, vrei intr-o perioada scurta de timp sa stiu sa utilizez softuri care au carti ce contin sute de pagini. Timpul este dusmanul meu numarul 1 pentru ca principala mea activitatea este cea cu publicul.

Anul acesta in Romania timpul a fost nefavorabil observatiilor astronomice, am sa te rog sa-i intrebi pe colegii din Romania.

In primul rand am facut acest observator ca sa nu emigrez eu in strainatate si in al doilea rand oricine din Romania poate colabora cu noi. Imposibilul in posibil am sa o fac chiar eu impreuna cu colaboratorii mei pentru ca suntem pasionati si ne dorim acest lucru. Nu stiu daca este cineva in Romania care ma poate ajuta. In acest moment sunt ajutat doar de astronomii din strainatate cu care discut prin e-mail.

Eu nu pot sa angajez pe nimeni, din pacate in urma restructurari cauzate de criza financiara voi pierde un coleg.

Nu intamplator te-am invitat la Galati, pentru ca nu ma cunosti prea bine ca om. Daca ne-am intalni sigur nu ai avea o atitudine asa rezervata.

Mai multe lucruri o sa-ti spun in privat, sper ca intelegi din ce motive.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2010 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am zis de multe ori ca trebuie facut un site, dar din pacate eu lucrez doar intr-un compartiment dintr-o institutie mult mai mare. Asta este o problema care ma deranjeza foarte mult. La nivelul muzeului sunt doar factor de executie nu de decizie.


Un sfat: Faceti o pagina de facebook. Nu costa nimic si e foarte simplu. Acolo puteti pune poze de la popularizari si puteti anunta evenimentele.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Aug 2010 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau puteti sa faceti un blog pe Google. Este de asemenea gratuit, si foarte simplu de facut.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact