Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Complexul Muzeal de Stiintele Naturii Galati - Planetarium


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatoare, Cluburi, Institutii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Aug 2010 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfat!

Asa cum poate stii toate toate pozele noastre sunt pe photobucket.

Inca un lucru am sa-i mai spun lui nobody.

Am sa te rog sa intri pe grupul de discutii al firmei ASA(Astro Systeme Austria) acolo unde sunt toti clientii firmei ASA. Firma ASA este cea care ne-a furnizat telescopul si montura. Daca intri pe acest grup ai sa vezi ce probleme sunt cu invatarea utilizarii acestei monturi plus alte probleme cu care se confrunta fiecare, acelasi lucru l-ai constata daca ai intra pe grupul firmei SBIG(CCD).

Lucrurile nu par simple asa cum crezi si din aceste motive te intreb, ai integrat un asemenea sistem de instrumente? Daca da, astept sa ma ajuti si pe mine, daca nu, atunci te rog sa ai rabdare, si sa nu ma judeci, pentru ca gresesti profund.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 14 Aug 2010 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am urmarit aceste programe, conduse de d-l Tercu, pe parcursul implementarii lor si tin sa apreciez motivatia si energia de care s-a dat dovata pentru a le duce la bun sfarsit.
Felicitari pentru realizari!

Discutia pe marginea finantarii din fonduri europene mi se pare cel putin bizara. Pe langa natura proiectelor (Planetariu cat si Observator), care sunt convins ca este apreciata de catre toti membrii forumului, faptul ca acestea au fost implementate cu sponsorizari si in mare parte cu fonduri europene ar trebuie sa fie un motiv in plus pentru a felicita promotorii acestor proiecte.
Romania, ca membru EU, este eligibila pentru un munte de bani (cateva miliarde bune de euro), pe care din pacate nu este in stare sa ii cheltuiasca. Problema Romaniei vis-a-vis de fondurile structurale europene este ca desi banii europeni sunt in mare marte atrasi, prin proiecte ambitioase sau nu, acestia nu sunt insa cheltuiti efectiv. Rata de absorbtie este teribil de mica.
Implementarea proiectelor de la Galati este astfel de apreciat.

Relativ la dotarea si scopul Observatorului, intr-adevar echipamentul este de invidiat si este probabil dpdv al capacitatii si performantei tehnice peste nivelul actiunilor desfasurate la observator pana acum.
Inteleg ca Observatorul este folosit in principal in scop educativ, acesta fiind obiectivul principal pentru care proiectul a fost implementat.
Inteleg de asemenea ca exista intentii si deschidere din partea Observatorului de a colabora cu astronomi, profesionisti sau amatori, pentru beneficia de pe urmele performantei echipamentului din dotare. Acesta este un lucru bun.

In ciuda aprecierilor, mentionate anterior, am sa inchei totusi cu o nota critica.
Dupa ce s-au investit 85 000€ in Observator si 200 000€ in Planetariu (sper ca am inteles bine sumele), prezenta online a Complexului Muzeal de Stiintele Naturii lasa de dorit.
Cu o investitie minima pentru un site web cel putin modest, Observatorul si Planetariul ar putea prezenta publicului cel putin programul si rezultatele la zi.
Publicarea din cand in cand a unui anunt pe forum cu programul Observatorului si Planetariului sau postarea unor linkuri catre photobucket poate ca nu este o metoda efectiva si eficienta.
D-le Tercu poate veti lua in considerare crearea unui site dedicat. Totusi suntem in epoca Internetului...
De asemenea daca doriti promovarea activitatii dvs pe siteul nostru, sub forma de bannere, articole, programe, etc va rog sa ma contactati pe email sau PM.

Mult succes in continuare!
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 15 Aug 2010 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru interventie!

De ani de zile am spus in cadrul muzeului ca avem nevoie de un site. In urma cu multi ani planetariul a avut un site realizat de un membru al astroclubului. Am tot sperat ca muzeul o sa-si faca un site, dar acest lucru nu s-a intamplat. Anul acesta un coleg de breasla s-a oferit sa-mi faca un site pe care sa-l gazduiasca, dar tot am sperat ca muzeul o sa-si faca site, pentru ca asa este normal. Tot ce are muzeul pana acum este doar aceasta pagina: http://www.cmsngl.ro/

Foarte putin din punctul meu de vedere.

In ceea ce priveste observatorul rezultatele vor aparea in timp, numai cine a lucrat efectiv stie acest lucru. In acest moment suntem in perioada de documentare si training. Vom discuta peste cativa ani si abia atunci vom putea trage niste concluzii in mod obiectiv.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Aug 2010 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tercu Jan Ovidiu a scris:
Am sa te rog sa intri pe grupul de discutii al firmei ASA(Astro Systeme Austria) acolo unde sunt toti clientii firmei ASA. Firma ASA este cea care ne-a furnizat telescopul si montura. Daca intri pe acest grup ai sa vezi ce probleme sunt cu invatarea utilizarii acestei monturi plus alte probleme cu care se confrunta fiecare, acelasi lucru l-ai constata daca ai intra pe grupul firmei SBIG(CCD).

Lucrurile nu par simple asa cum crezi si din aceste motive te intreb, ai integrat un asemenea sistem de instrumente? Daca da, astept sa ma ajuti si pe mine, daca nu, atunci te rog sa ai rabdare, si sa nu ma judeci, pentru ca gresesti profund.

Am integrat si integrez sisteme mult mai complexe.
Profesional, folosesc ciclul "Prepare, Plan, Design, Implement, Operate and Optimize".
De multe ori am fost nevoit sa fac si reverse-engineering.
Am transformat imposibilul in posibil si nu m-am plans atat.
Deci, care-i problema ? Wink
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Aug 2010 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De ani de zile am spus in cadrul muzeului ca avem nevoie de un site.


Pai nu le mai spuneti si faceti dumneavoastra unul.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Aug 2010 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E mai greu cand lupti cu statul roman si cu mentalitatile conducatorilor luminati.

Si cu ASA sunt anumite probleme, in general de soft si de comunicare dar macar acolo lucrurile evolueaza in bine.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 04 Ian 2011 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Transmisie live a eclipsei - Observator Astronomic Galati
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata!

La Galati avem cer senin, asa ca am luat decizia sa facem o transmisie live a eclipsei de Soare, prin refractorul de 100 mm atasat telescopului principal.

Eclipsa poate fi vazuta pe net la urmatoarele adrese:

http://www.skylovers.net/transmisie-live-eclipsa-4-ianuarie/

sau

http://cmsngl.ro/

Vom reveni cu detalii dupa terminarea actiunii.

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 06 Ian 2011 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Eclipsa la Galati - 4 ianuarie 2011
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

In continuare am sa va prezint in cateva cuvinte, cum s-au desfasurat evenimentele cu ocazia Eclipsei partiale de Soare, la Observatorul astronomic al Complexului Muzeal din Galati.
Din fericire cerul a fost senin, cu putina ceata aproape de nivelul solului , doar la inceputul eclipsei partiale de Soare.

Pe terasa de observatii astronomice am folosit 3 instrumente optice pentru observatiile vizuale: Luneta Solarmax de 60 mm, Luneta Coronado PST de 40 mm si un telescop Dobson Sky-Watcher de 200 mm dotat cu un filtru solar Baader . In afara acestor instrumente optice am avut si cativa ochelari de eclipsa pe care i-am pus la dispozitia publicului.

In acelasi timp am transmis live eclipsa de soare pe internet, dar si pe plasma din sala de programe educative si activitati interactive a observatorului astronomic. Transmisia live s-a facut prin intermediul refractorului de 100 mm, care este atasat telescopului principal din observatorul astronomic. La acest instrument optic fiind montate o camera video Mintron si un filtru solar Baader.

La acest eveniment astronomic au participat cca. 500 de vizitatori, care au observat acesta eclipsa de Soare in diferite moduri. Pe internet am avut 72.262 de vizitatori virtuali, ce au putut observa live eclipsa partiala de Soare de la Galati, la care se adauga inca 14.500 vizualizari ale inregistrarii eclipsei pana in acest moment.

In continuare puteti vedea si cateva imagini de la acesta actiune, dedicata eclipsei partiale de Soare din dimineta zilei de 4 ianuarie 2011:

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr...?start=all

Mai departe puteti vedea si un film cu eclipsa partiala de Soare, asa cum a fost observata de la Galati:

http://www.youtube.com/watch?v=ZN8Sya_Sn5g

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Dan Vasiliu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iun 2009
Mesaje: 971

Motto: SI SEDES NON IS

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2011 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa actiune. Am vazut imagini si la TV la Antena3. Dupa parerea mea ar trebui intensificate actiunile de popularizare a astronomiei. Nu de alta dar apar tot felul de ciudati, astrologi, care ne traduc "limbajul stelelor si al planetelor" reomandandu-ne sa ne punem chilotii rosii la eclipsa ca altfel ne va merge rau. Laughing
Felicitari!

_________________
CER SENIN !
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 06 Ian 2011 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ne merge rau, neaparat chilotii maro Laughing !

On topic: felicitari pentru actiune si la mai mare.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2011 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil (astr)oloagele nu poarta deloc. Sau poate au mai multe perechi, una peste alta, pe care le redescopera in functie de culori si alinierea planetelor (ca in bancul cu Ivan care face baia anuala si gaseste sub maieu pufoaica pierduta anul trecut).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 15 Iun 2011 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Live Eclipsei
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

De la ora 21.00 la urmatorul link veti putea urmari transmisia live a eclipsei totale de Luna de la Observatorul Astronomic Galati:

www.skylovers.net

PS: Site-ul este optimizat pentru browserele Firefox, Chrome, Opera

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 17 Iun 2011 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului: 15 - 16 iunie 2011 Eclipsa totala de Luna de la Galati
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Cu ocazia eclipsei totale de Luna Observatorul astronomic al Complexului Muzeal de Stiintele Naturii Galati si Astroclubul “Calin Popovici” au organizat o serie de activitati dedicate acestui eveniment.
Vremea a fost foarte buna, cerul perfect senin cu transparenta maxima. Pe terasa de observatii astronomice au fost cca. 1.000 de vizitatori care au observat aceasta eclipsa de Luna prin cele 7 instrumente optice puse la dispozitia publicului vizitator, acestea fiind: doua lunete Carl-Zeiss de 40 mm si 63 mm, un binoclu 20X80 si 4 telescoape Dobson de 200 mm, 250 mm, 300 mm si 400 mm.
De la luneta de 100 mm atasata telescopului principal al observatorului astronomic, am transmis live eclipsa totala de Luna pe un monitor cu plasma din sala de programe educative si activitati interactive, aferenta observatorului si terasei de observatii astronomice.
In acelasi timp am transmis live eclipsa si pe internet, unde am avut cca. 60.000 vizitatori on-line.
In continuare puteti vedea un scurt film cu eclipsa totala de Luna realizat cu ocazia transmisiei live.

http://www.youtube.com/watch?v=ZicdPKDlxP80770

Pe parcursul acestui eveniment au fost prezenti si reprezentati ai presei nationale si locale.
Mai departe puteti vedea si o stire realizata de postul local VOX TV Galati. Aceasta stire a fost realizata de un membru al Astroclubului “Calin Popovici”. Impreuna cu acest coleg realizam de 7 ani emisiunea de astronomie “Cate-n luna si in stele”. In prezent aceasta emisiune se difuzeaza pe postul local VOX TV Galati.

http://www.youtube.com/watch?v=IVNEauC19MQ

Cer senin!

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Iun 2011 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 15 - 16 iunie 2011 Eclipsa totala de Luna de la Galati
Raspunde cu citat (quote)

Tercu Jan Ovidiu a scris:
1.000 de vizitatori care au observat aceasta eclipsa de Luna prin cele 7 instrumente optice puse la dispozitia publicului vizitator...

O realizare de exceptie! Toate activitatile organizate in tara cu ocazia eclipsei au fost reusite, dar la Galati se pare ca s-a atins "apogeul" din punctul de vedere al popularizarii evenimentului...

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2011 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari ovidiu de reusita oraganizarii cu ocazia eclipsei de luna.
Tarziu caci abia acum am descoperit topicul Very Happy
Vorbeam cu o prietena care e din Galati ca as vrea sa particip la un astro party organizat de voi in m-tii Macin.

Cer senin

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatoare, Cluburi, Institutii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact