Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
73P-Schwassmann-Wachmann.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

reflector newtonian (pe montura dobson) sau un catadioptric


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele mai multe telescoape vin cu ocularele in pachet, asa ca nu ai ce sa faci. De schimbat intre ele poti, pentru ca sunt pe doua diametre ale barelului de prindere, 1,25 toli, si 2 toli. Telescoapele mici vin doar cu focuser cu barel de 1,25'', cele mari, cu barel de 2'' si reductie de la 2 la 1,25.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Dec 2009 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva. Corectorul de coma se vinde doar separat. Dar, dupa opinia mea, nu e strict necesar decat atunci cand vrei sa te apuci de foto. Eu am newton de vreo 5 ani, si nu am luat corector de coma ca nu fac foto.
_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Dec 2009 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La telescopul meu de 200mm nu observ coma cu ocularele bune. Aberatiile care se vad cu ocularele slabe sunt din cauza lor. Asa ca nu cred ca ai nevoie de corector de coma.

Pana iti vei lua noul telescop, fa cat mai multe observatii cu luneta pe care o ai, si incearca sa vezi ce te deranjeaza la ea.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2009 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

evident, nici nu ma gandeam sa-mi iau corectorul de coma acum, era vorba de noul telescop care daca va avea oglinda de peste 200 poate 254 atunci cred ca imi va trebui acel corector, mai am o intrebare cu privire la luneta care o am, cu lentilele m-am lamurit dar cum si la ce se folosesc
- diagonal mirror 90 grade
- diagonal prism 45 grade

dragos, ce montura ai la newtonul tau si de ce ai optat pentru ea? (m-ar ajuta mult argumentul tau)

multumesc

_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2009 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Coma nu depinde de diametrul oglinzii, ci de raportul F/D adica focala / diametru. Cu cat acest raport e mai mic, spre exemplu 4, coma e mai vizibila. La F/D peste 6, ea devine imperceptibila, si practic absenta la 8.

Alea sunt pentru ca sa ai o pozitie comoda la observatii. Se baga in capatul telescopului, in focuser, si apoi in ele se pune un ocular. Cel la 45 grade e pentru observatii terestre, celalalt pentru astro.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Dec 2009 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Coma nu depinde de diametrul oglinzii, ci de raportul F/D adica focala / diametru. Cu cat acest raport e mai mic, spre exemplu 4, coma e mai vizibila. La F/D peste 6, ea devine imperceptibila, si practic absenta la 8.

Ba da domnule moderator, depinde si de diametru Exclamation Nu mai debitati aberatii!
Reatasez graficele a doua exemple de telescoape newtoniene, ambele avind raportul F/D=5, iar diametrele de 150mm respectiv 300mm. SI COMA SE DUBLEAZA Exclamation

Discul de difractie are un diametru de 0.00676mm - in cauzul ambelor telescoape, desigur. La un unghi de 0.3 grade fata de axa optica, placinta de coma are 0.0304mm - in cazul 150-ului, respectiv 0.0608mm- pt cel de 300mm diametru.

EU AM MAI ARATAT VARIATIA ENORMA A SPOTULUI PE INTREG CIMPUL. CONCLUZIA LOGICA ESTE CA CINEVA CARE SPUNE CA TOLEREAZA FARA PROBLEME COMA LA TELESCOAPELE "RAPIDE" (CU ATIT MAI MULT DACA SINT SI MARI), N-AR TREBUI SA PRETINDA CA ESTE UN PERFECTIONIST (VORBIND DE PRECIZII ALE SUPRAFETELOR COMPONENTELOR OPTICE DE L/10…L/15).
IN ATARE CONDITII, PONDEREA DEGRADARII IMAGINII (EXTRA-AXIALE) LA SCADEREA CALITATII OGLINZII - SA ZICEM CA AR FI L/5 PV WAVEFRONT, ~L/16..20 RMS (PRIN DISTRIBUTIA UNUI MIC PROCENT AL LUMINII IN INELELE DE DIFRACTIE), AR FI UNA INFIMA COMPARATIV CU FLEICA INERENTA A COMEI.
Ramine necunoscuta ocularelor si a corectoarelor.
Arrow La situatia data, in observatiile dso, folosind grosismente mici- ECHIPUPILARE, as impartasi o parere pe care am citit-o pe alte site-uri, si anume ca valoarea comei ar fi tolerabila atunci cind aceasta depaseste de cel mult 3 ori discul de difractie.

Desigur, comparativ cu situatia de mai sus, surplusul de calitate ajuta mai mult (totusi, in valoare absoluta, destul de putin trecind de limita Rayleigh) in cazul observatiilor planetare, la grosismente mari.
E PREFERABILA CALITATEA... DAR SA NU O FLUTURAM INTOTDEAUNA OSTENTATIV, COMERCIAL!
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2009 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

foarte frumoasa explicatia si cred foarte argumentata, multumesc
_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Dec 2009 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca de obicei sari bucuros la atac .. sa-l faci praf pe moderator sau pe oricine iese in cale.
depinde la ce te raportezi cand faci comparatia ai facut comparatia la acelasi diametru unghiular vazut pe cer . eu pot demonstra comparand oglinda de 100mm diam f/5 cu una de 1m diam tot f/5 . raportand la un cerc in planul focal de 30mm diam .
Oglinda de 1m are coma mai mica la marginea cercului de 30 mm (nu prea sunt oculare care sa vada 50-100mm).
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2009 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai sunt sigur dar cred ca eu am fost capul rautatilor incepand sa postez grafice despre comportamentul newtonienelor scurte.
In fine, nu asta conteaza ci faptul ca m-am gandit intre timp ca analiza pe care vrem sa o facem pentru caracterizarea comportamentului unui instrument trebuie sa fie mult mai precisa, detaliata si explicata in mod corespunzator astfel incat sa inteleaga tot romanul care priveste.
Dupa parerea mea analiza ar trebui facuta pe trei cazuri distincte:
- campul minim (grosisment maxim) cu aplicatii in imagini planetare si duble
- camp de 0,5 grade corespunzator imaginilor lunare (solare) de ansamblu
- camp maxim (grosisment echipupilar) pentru aplicatii DS.
Deasemeni pentru fiecare grafic postat trebuie explicat care anume parte a lui este esentiala si ce implicatii are asupra imaginii furnizate de instrument altfel nu cred ca vom iesi la lumina prea curand.
Am avut in intentie sa deschid un astfel de topic pentru analiza mai multor designuri optice de instrumente dar timpul nu a fost de partea mea.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 23 Dec 2009 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand urmaresc topicul asta observ ca optica nu este ptr toti la fel Shocked
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Dec 2009 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva completari din stufarisul opticii teoretice Laughing de pe Telescope-Optics despre coma la newtoniene...

http://www.telescope-optics.net/newtonian_...ations.htm

Rezumand cele spuse in articol, coma vazuta prin ocular la stelele suficient de stralucitoare corespunde aproximativ la 1/3 din blurul geometric (coma sagitala) vazut in "diagramele tehnice". Marimea unghiulara (a comei) ar trebui sa fie de aprox. 5 min. de arc pentru a fi recunoscuta de catre ochiul obisnuit.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Dec 2009 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenind la exemplele mele: IN CAZUL TELESCOPULUI DE 300MM DIAMETRU (COMPARAT CU CEL DE APERTURA INJUMATATITA) COMA PREZINTA O MARIME DUBLA LA ACELASI UNGHI EXTRA-AXIAL INDIFERENT DE VALOAREA ACESTUIA.

Eu sint de parere ca o comparatie corecta se face pt. unghiuri egale. Obiectele ceresti subintind unghiuri fixe. Plecind de la premisa utilizarii unor grosismente (mici…medii) egale procentual raportate la diametrul oglinzilor principale, ne putem imagina cum un roi stelar care se incadreaza (ex. la limita) in cimpul vizual oferit de instrumentul D=300mm, privit prin reflectorul mic va ocupa jumatate din cimpul total.

Pe cercuri de raze egale, in planele focale ale celor doua instrumente, coma se prezinta la fel. Telescopul mic va cuprinde un semiunghi de 0.9grade- deci dublu. Mergind pe aceasta ipoteza, da, coma apare la fel… insa telescopul mic performeaza mai jalnic, ajungindu-l pe cel mare!

Semiunghiul de 0.45 grade corespunde unui cerc focal de raza 11.78mm (rotunjit 12mm) la focala de 1500mm a newtonianului D=300mm, deci cam la limita cimpului permis de un ocular pe standardul 1.25inch. Reflectorul mare "cere" un focalizator pe alezaj de 2 inch care ar permite un disc focal de ~42mm (1.6 grade- unghi total), apar nesunoscutele ocularului care va trebui sa fie cu cimp mare pt. mentinerea valorii grosismentului (fotografic, fara corectoare, e clar mai prost).

La sfaturi si recomandari subiective despre cit de tolerabila, neglijabila e coma… nu ma bag. (mi-am spus doar o parere)

Bafta in alegerile voastre!
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2009 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai am o intrebare, daca nu exagerez, dar cred ca foarte multi incepatori ar fi interesati sa afle raspunsul:

Cum va transportati telescoapele la observatii, aveti cutii speciale, le inveliti cu o protectie speciala, le transportatii in cutiile in care le-ati achizitionat, care e cea mai sensibila parte la transport, cum protejati ocularele sa nu se depuna parful, aveti cateva sfaturi in directia aceasta?

multumesc

_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2009 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am fost plecat in Bucuresti, unde am facut si un mic test pe un instrument, si nu am putut sa raspund. Asa ca sa o luam metodic.

Din graficele puse de Tavi F. se vede clar ca la acelasi unghi vizual real, TFOV, Coma se dubleaza daca se dubleaza diametrul oglinzii principale. Este asadar foarte clar. EU DEBITEZ ABERATII. ...DAR...

Sa trecem de la teorie, la practica. Cum se demonstreaza clar din graficele mai sus mentionate, coma e cu atat mai mare cu cat TFOV e mai mare. Luam un ocular care sa ne dea un TFOV maxim in conditiile unui telescop cu F/D de 5, asa cum sunt cele luate ca exemplu. Un astfel de ocular este de 30mm focala si 80 grade AFOV. Il punem pe telescopul de 150mm apertura si 750mm focala, si avem

TFOV 1=30x80 / 750=3,2 grade

Il punem acum pe telescopul de 300mm apertura si 1500mm focala

TFOV 2=30x80 / 1500=1,6 grade

Stupoare. Utilizand acelasi ocular, campul vizual real, se micsoreaza de 2 ori atunci cand utilizam un telescop cu o oglinda mai mare de 2 ori. De ce, in aceste conditii, sustine Tavi F. ca trebuie sa judecam telescoape inegale, la unghiuri egale? Nu stiu.

Mergem mai departe. Pentru ca am vazut ca unghiurile se injumatatesc, luam din tabelele mentionate doua unghiuri.

Un unghi, (sau, cum sunt in tabel, un semiunghi), de 0,36 grade pentru telescopul de 150mm, si un unghi de 0,18 grade pentru telescopul de 300mm, pentru ca, asa cum am vazut mai sus, cu acelasi ocular, unghiul de reduce la jumatate daca marim oglinda de doua ori.

Rezultatul? Din nou stupoare, coma are exact aceleasi valori in cele doua cazuri, sau ca sa fim prefectionisti, este chiar un pic mai mica in cazul telescopului mai mare. Concluzia: EU NU DEBITEZ ABERATII.

Avem asadar o dilema. Cum alegem un telescop. Dupa calcule teoretice, care insa nu corespund situatiilor practice, sau dupa comportamentul lor in practica, unde, asa cum se spune, ocularul este jumatate din telescop?

Eu unul mai am o dilema. Tonul ''prietenos'' al mesajului lui Tavi F. tine de limbajul stiintific, sau de spiritul Craciunului?



TFOV 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  51.66 kb
 Vizualizat:  de 4954 ori

TFOV 2.JPG



TFOV 1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  50.94 kb
 Vizualizat:  de 4954 ori

TFOV 1.JPG



_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2009 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Boris, sa nu te sperii de aceste schimburi prietenesti. Asa au fost lucrurile pe aici de cand am citit eu forumul prima data, acum vreo patru. Si nu se intampla des, sau intre oricine. Ba chiar, de cele mai multe ori, discutiile sunt cat se poate de calme, si ideile divergente sunt expuse foarte civilizat.

Trebuie insa sa recunosc faptul ca aproape 2 ani nu am intrat pe forum din cauza acelor exceptii. Si ca uneori si eu am mai scris sub impulsul momentului.

In ceea ce priveste transportul, e o problema. In special pentru telescoapele mari, pentru care, la noi nu se gasesc cutii. Multi si-au confectionat cutii. Si eu am facut o astfel de cutie pentru newtonul de 200mm, dar am abandonat-o cand a trebuit sa aduc telescopul acasa intr-o masina ceva mai mica, si am constatat ca nu incape cu totul, Insa nu imi fac griji pentru ca telescopul meu e foarte rezistent, a cazut pe jos, pe ciment, de patru ori, si nu avut nimic. Dar e construit de mine. Nu te sfatuiesc sa scapi unul facut de fabrica. Se poate indoii tabla, si in caz extrem, poate se ''indoaie'' si oglinzile. Dar asta doar la un soc foarte violent. In rest, apar decolimari, care sunt usor de remediat.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact