Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IOD_TPZ7f83dfc2-da76-46ae-8bda-c8bf648d5a67.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224575
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

reflector newtonian (pe montura dobson) sau un catadioptric


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2009 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci pana la urma cum sa-l transport, pun telescopul intro cutie il infasurez in polistiren, iar montura o arunc in portbagaj? sau arunc totul in portbagaj si dumnezeu cu mila:)
_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Dec 2009 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Boris,

Tubul unui telescop de 200 mm diametru f/5 sau f/6 incape lejer pe bancheta din spate a unui autoturism. Iar daca il ancorezi cu centurile de siguranta este in perfecta... siguranta Very Happy

Alternativ, il poti transporta si in porbagaj daca e cat de cat incapator (de ex. incape foarte bine in portbagajul unui Logan; in portbagajul unei Skoda Octavia se lafaie Laughing). Pui sub tub un burete de 5 cm grosime si nu ai treaba nici cu trepidatiile.

Simplu ca buna ziua.

Nu are rost sa te complici cu tot felul de lazi facute special - in afara de faptul ca o astfel de lada este ea insasi grea, mai e si voluminoasa.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2009 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, cu tubul am inteles, dar cu montura ce fac, si ea trebuie protejata in mod special - intreb pentru ca plec din oras si as vrea sa-mi scot luneta la plimbare, poate in alte parti prind si eu ceva cer senin, asadar sunt curios cum aranjez fiecare componenta a telescopului sa fie in siguranta

multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi

_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Dec 2009 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu exceptia cazului in care ai fi norocosul posesor al unei monturi de peste 1000 de euro, nu prea merita sa-ti bati capul. Inveleste-o intr-o patura sau burete si asta e tot.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Boris
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Dec 2009
Mesaje: 37



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Dec 2009 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deobicei lasati montura pe trepied sau dezasamblati totul? Smile, scuze, poate pun intrebari tampite, dar ma prind mai greu, norocul e ca uit repede Smile
_________________
Luneta SkyWatcher TRAVEL-RFT 80/400 EQ1
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 26 Dec 2009 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Din graficele puse de Tavi F. se vede clar ca la acelasi unghi vizual real, TFOV, Coma se dubleaza daca se dubleaza diametrul oglinzii principale. Este asadar foarte clar. EU DEBITEZ ABERATII. ...DAR...

Sa trecem de la teorie, la practica.
...........
in aceste conditii, sustine Tavi F. ca trebuie sa judecam telescoape inegale, la unghiuri egale? Nu stiu.
....
... sau ca sa fim prefectionisti, este chiar un pic mai mica in cazul telescopului mai mare. Concluzia: EU NU DEBITEZ ABERATII.

Eu unul mai am o dilema. Tonul ''prietenos'' al mesajului lui Tavi F. tine de limbajul stiintific, sau de spiritul Craciunului?


Daca ati fi citit al doilea mesaj al meu, vedeati ca admit fara nici o problema ca pe cercuri de raze egale in planul focal- coma e aceeasi. In urma cu mai mult timp, tot eu faceam o comparatie a comei intr-un newtonian, respectiv intr-un Dall-Kirkham. Atunci folosisem ambele criterii: la unghiuri extra-axiale egale; pe discuri focale de diametre egale.

In sensul acestui stereotip "sa trecem de la teorie la practica", un pic mai sus tot eu spuneam ca obiectele ceresti subintind unghiuri FIXE. Iar in comparatia a doua telescoape de diametre diferite, o conditie fiind aceea a grosismentului avind aceeasi valoare procentuala din D[mm] al obiectivului, eu recunosc DETALIILE. De asta spun ca fac o COMPARATIE. Admitind un unghi vizual real dublu (folosind acelasi ocular) oferit de instrumentul mic, observind zone stelare bogate... cit intra aia e (la Kg)... e corecta si viziunea pe care ati adoptat-o.

Arrow O alta fateta a problemei, care subliniaza ideea despre potentialul redarii detaliilor fine, la grosismente mai mari:
Nu doar marimea gogoloiului spotului (amplificat) vazut prin ocular conteaza, ci raportul dintre dimensiunea comei si diametrul discului de difractie.
Atasez o comparatie a imaginii stelare de difractie, vazuta la aceeasi valoare absoluta a grosismentului (de data asta), deci cimpuri vizuale egale, adica reflectorul mic fiind echipat cu un ocular de distanta focala injumatatita si acelasi cimp aparent.

Lasind deoparte exemplul roiurilor stelare, se vorbea odata despre influenta comei in imaginea Lunii. Pai, normal, daca ne punem problema observarii / fotografierii integrale a acesteia, COMA DAUNEAZA MAI MULT CALITATII IMAGINII OFERITE DE TELESCOPUL MARE. LUNA SUBINTINDE UN UNGHI FIX, ACELASI INDIFERENT DE MARIMEA INSTRUMENTULUI.

Puteti adopta orice modalitate de comparatie doriti, nu ma intereseaza. In schimb afirmatia debitata initial, pe care eu o citasem, nu o pot califica altfel (ramine o aberatie). Macar de ar fi fost insotita de alte nuantari si precizari, sa se fi inteles clar pozitia dv.
Iar la dilema tonului meu (asta era treaba importanta, calificarea lui)... se subintelege, tine de argumente teoretice+practice (asa cum vad eu situatiile). Ca o fi sau nu Craciun... nu conteaza!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Dec 2009 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , la vizual si pe acelasi camp (diam lunii) coma se mareste .
Dar la astro -foto unde se foloseste acelasi cip nu se mareste.
precum nici daca se foloseste la ambele grosismentul minim echipupilar coma nu se mareste folosind aceasi deschidere dar diametre diferite.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Dec 2009 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Tavi F., am vazut fotografia pe care o atasati, si iarasi mergeti pe acelasi unghi vizual la instrumente diferite. De ce nu puneti si una in care se compara un semiunghi dublu pentru telescopul mai mic?

Oricum, daca doriti sa discutati in continuare pe acelasi ton, cu aceleasi cuvinte, nu aveti decat sa o faceti. Eu ma retrag din discutie, si puteti sa va dati dreptate singur cat vreti.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Dec 2009 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Domnule Tavi F., am vazut fotografia pe care o atasati, si iarasi mergeti pe acelasi unghi vizual la instrumente diferite. De ce nu puneti si una in care se compara un semiunghi dublu pentru telescopul mai mic?

Oricum, daca doriti sa discutati in continuare pe acelasi ton, cu aceleasi cuvinte, nu aveti decat sa o faceti. Eu ma retrag din discutie, si puteti sa va dati dreptate singur cat vreti.

Domnule dragos.n, daca din toata argumentatia mea (venita la nedumeririle si intrebarile pe care mi le-ati adresat), n-ati inteles nimic, ba mai mult… considerati ca dv ati facut "trecerea de la teorie la practica", NU TREBUIE SA-MI MAI RASPUNDETI NIMIC.
Ce rost are sa afisez grafice ale spotului pe un semiunghi dublu la telescopul mic?! Cind eu am admis demult ca asa e, pe criteriul -razei liniare egale in planul focal- coma e aceeasi!
Nici nu v-am cerut sa-mi dati dreptate.

Dumneavoastra puteti sa observati un roi stelar (ba chiar si Luna, planetele), alegeti un ocular potrivit care sa vi-l cuprinda in cimpul real al reflectorului mare, apoi mutind ocularul pe instrumentul mic (orientat spre aceeasi tinta), sa ziceti: "Nu conteaza ca steaua x, pe care am vazut-o in cimpul telescopului mare situata la extremitatea roiului, acum prezinta o coma injumatatita! Uite COMA, uite COMA… e la fel de mare… o vad eu in imaginatia mea pe o stea ipotetica ce s-ar afla spre limita noului cimp extins (dublat fata de cel din newtonianul de apertura dubla)."
E IN REGULA, PUTETI SA FACETI "TRECEREA LA PRACTICA" CUM DORITI, NU MA INTERESEAZA (spuneam).

Eu nu pot face o comparatie abstracta a marimii comei. MA INTERESEAZA EFECTUL ACESTEI ABERATII ASUPRA UNOR OBIECTE EXISTENTE, OBSERVABILE IN CIMPURILE VIZUALE ALE AMBELOR TELESCOAPE. Prin urmare, o evaluez (o cuantific) la acelasi unghi extra-axial.
Scaderea grosismentului e o consecinta a micsorarii parametrilor liniari ai obiectivului. Nu amestecam unghiurile cu lungimile, au alte unitati de masura Exclamation

ps. In ultima instanta as admite grosismentele egale, MENTININDU-SE UNGHIUL CIMPULUI VIZUAL. La rapoarte F/D identice-> intreaga schema optica (cu mersul razelor de lumina pt. unghiul limita extra-axial dat) va fi una ASEMENEA, indiferent de deschiderile obiectivelor.
Evaluarea vizuala nu se mai rezuma la o comparatie a doua telescoape alfate la acelasi nivel din propriul potential teoretic de exploatare. Imaginile vor avea aceeasi marime aparenta, si vor scoate in evidenta, in primul rind, consecintele difractiei si a scaderii luminozitatii obiectelor studiate.


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 27 Dec 2009 15:44, modificat de 1 data in total
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Dec 2009 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Boris a scris:
deobicei lasati montura pe trepied sau dezasamblati totul? Smile, scuze, poate pun intrebari tampite, dar ma prind mai greu, norocul e ca uit repede Smile


Eu demontez montura de pe trepied si, din cate stiu, cei mai multi posesori de monturi comerciale fac asta.


PS

Parca topicul asta trebuia sa cuprinda raspunsuri la intrebarile unui incepator ? Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2009 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Tavi F am fi putut avea un dialog civilizat, daca ati fi dorit, si ati fi inceput printr-o adresare civilizata.
_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Dec 2009 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos.n, tin sa-ti atrag atentia ca Tavi F. activeaza de mult timp pe acest forum, are cateva instrumente astronomice de observatie ba chiar are si un observator astronomic personal Exclamation Asa incat se deosebeste radical de Gabriel Muranca. Nu stiu care din voi e de vina, nu stiu care a inceput primul, nu sunt tovarasa educatoare ... Rolling Eyes dar v-as ruga sa va stapaniti orgoliile macar de sarbatori. Sper sa nu mai pierdem un membru al forumului doar asa ... de florile marului Sad
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 27 Dec 2009 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scandal ,scandal si iar sacndal. D-l Tavi-F vorbeste din experienta traita sufleteste ,din munca lui de ani si ani cu toate ca mai greseste la niste mici amanunte, dar dumneavostra d-l Dragos vorbiti din citite si auzite nu ati avut asemenea trairi. Nu vreau ca fiecare topic sa devina un camp de lupta ,rog argumentele de prisos sa se discute in PM .
_________________
Refractor Meade 60/700
Refractor ''home made'' 80/900
Binoclu Militar 10x50
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Dec 2009 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
Scandal ,scandal si iar sacndal. D-l Tavi-F vorbeste din experienta traita sufleteste ,din munca lui de ani si ani cu toate ca mai greseste la niste mici amanunte, dar dumneavostra d-l Dragos vorbiti din citite si auzite nu ati avut asemenea trairi. Nu vreau ca fiecare topic sa devina un camp de lupta ,rog argumentele de prisos sa se discute in PM .

Mai, ce a ajuns site-ul asta…! Numai scandaluri peste tot… Numai atacuri la persoana, userii isi atribuie calificative si dezbat aspecte personale din vietile lor, asa cum se intimpla prin tabloidele de scandal! Surprised Laughing
Iar argumentele si reformularile expunerii acestora (ca sa fie mai inteligibile) constituie un ton impropriu si o atitudine necivilizata.
In rindurile de mai sus am glumit, desigur, in spiritul unor replici citite. Fac mari eforturi nu reactionez serios.

marius78, inteleg ca poate vrei sa-ti iei rolul in serios, dar si eu te-as ruga sa te exprimi mai exact, ce intelegi tu (daca tot intervii), sa identifici mai concret "argumentele de prisos" si greselile mele la "niste mici amanunte". Ma simt onorat sa am un asa supervizor… care confunda tema astigmatismului axial, a cilindricitatii oglinzii principale (mai corect spus), cu aberatia extra-axiala ASTIGMATISM, aducind citate de pe wikipedia.

Pe la optica intreba un slefuitor incepator citeceva despre testarea oglinzilor parabolice, printre care si verificarea Foucault nul pe o stea artificiala (la care eu mai facusem referire). Am citit zilele astea ca acel test Foucault (nul) e recomandat incepatorilor si pe cloudynights, de catre niste perfectionisti (aceia desigur afisaza valorile returnate de softuri pc). Chiar daca precizia testului scade putin fata de cel efectuat unei sfere in centrul de curbura, ramine avantajul refiefului aparent specific sferelor (n-avem de a face cu aberatie de sfericitate). Eu l-am aplicat, si cu siguranta pot fi executate (poate conduce spre) oglinzi la L/8…L/10 PV wavefront, ulterior putind fi dublat de masuratori in centrul de curbura folosind ecranul Couder.
Ma gindeam ca ar fi fost util un topic separat despre asa ceva, in care sa scriu niste formule aplicabile de catre cei care nu folosesc programe de proiectare, insa acum iti predau tie stafeta. Very Happy
========

Referitor la fotografierea Lunii mai aveam ceva de zis:
N-are rost sa mai construiesc argumentatii amanuntite, voi spune esentialul.
Senzorul unui DSLR Canon 50D cuprinde fara probleme imaginea Lunii la focala de 1500mm. Placinta spotului (a comei tangentiale) are 0.05mm la un unghi de 0.25grade extra-axial, intinzindu-se pe aproape 11 pixeli (in newtonianul 300mm f/5). Chiar si coma sagitala ar ajunge pe 4 respectiv 2 pixeli.
"Coma" nu se mareste prin redare fotografica, adica spotul ar fi reprezentat (de catre pixelii cipului) cam la fel daca cele doua imagini se vor aduce la acelasi dimetru liniar (amplificare ulterioarara diferita), deci se poate spune ca detaliile apropiate de marginea astrului nu sint mai prost redate de newtonianul 300mm f/5 decit prin cel de 150mm f/5, wow… e ceva!
La aceeasi concluzie se ajunge si daca imaginile brute se amplifica ulterior in mod egal, apoi consideram ca cele doua pete de difuzie (spoturile redate de cip) sint asemenea... normal, finetea detaliilor e aceeasi (la semiunghiul cimpului de 0.25deg) in pozele obtinute prin ambele telescoape, intrucit scara de reprezentare difera de la o imagine la alta.
Numai ca... asteptarile ar fi fost la o putere separatoare dubla din partea unui telescop avind o deschidere dubla.

Vizual- am aratat acea simulare a imaginii de difractie la grosismente si unghiuri extra-axiale egale. Se observa consecintele comei asupra discului Airy.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2009 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

marius78 a scris:
De cand urmaresc topicul asta observ ca optica nu este ptr toti la fel


Este o concluzie pripita si foarte probabil nedocumentata.
Optica este cu siguranta aceeasi pentru toti, poate doar interpretarea ei sa fie trecuta prin filtre personalizate.
Eu cred ca ti-ar fi fost util un studiu mai aprofundat al elementelor de baza din optica pe structura caruia sa dezvolti la randul tau concluzii concrete, personalizate.
Ar fi ajutat mai mult, atat la derularea topicului cat si tie personal, altfel comentarii gratuite de chibitz poate sa faca oricine chiar daca nu are habar despre ce se discuta.

marius78 a scris:
D-l Tavi-F vorbeste din experienta traita sufleteste ,din munca lui de ani si ani cu toate ca mai greseste la niste mici amanunte, dar dumneavostra d-l Dragos vorbiti din citite si auzite nu ati avut asemenea trairi.


De ce nu nominalizezi concret amanuntele pe care dl Tavi F. le interpreteaza gresit?
Ai discutat concret cu dl Dragos despre experienta lui personala sau de unde tragi astfel de concluzii?
Din discutiile mele cu dansul stiu altceva.
Si mai stiu ca daca el discuta din citite si auzite cu siguranta tu discuti din "pipaite".
Pune mana si studiaza optica, vad ca iti place si ai potential ... apoi vino cu pareri si interpretari personale si care se refera la subiectul discutiei, nu la persoane.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact