Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_151120_794.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224700
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak vs. refractor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 01 Mai 2006 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce-as vrea si eu asa prieteni :) chiar le simt lipsa :D
...da,s-a cam facut varza,ar fi misto un topic despre astrofoto,chiar o sa ma gindesc la un subiect...
numai bine!
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 02 Mai 2006 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

revin la subiect.
Ca tot vorbim de contrast si "crisp & sharp images",pina acum s-au comparat APO-uri cu Mak-uri... totusi,se pare ca nici acromatele nu stau rau la capitolu asta... uitati un articol interesant pe CN
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=785

citat:
"Hence, the Starmax 127 has around the same performance as a good 90mm achromat on the moon and planets with the many advantages and few disadvantages of the Mak-Cass design."
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mai 2006 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai.
Se vede ca tie iti plac refractoarele, dar totusi zic ca e pacat sa nu folosesti si un reflector.
Sa luam un refractor de 80-90 mm, ce putem vedea cu el?Cateva benzi pe Jupiter, inelele lui Saturn cu cele 2 diviziuni, Marte cu ceva detalii, inelul lui Uranus si celelalte plante dar fara detalii(Pluto nu e planeta Very Happy )si in plus de planete ai sa te saturi repede, gandestete ca sunt doar 3 planete pe care poti sa vezi ceva detalii cu un asemeea instrument Confused
SA luam parte de DSO la care e varza un asemenea instrument, e mult prea mic, ti-ar trebui un cer racnet ca sa vezi ceva brate spirale si detalii in alte obiecte, exceptand roiurile deschide foarte stralucitoare, cer care e greu de gasit. Sa nu mai spun de aberatia cromatica pe care o ai la planete care este dea dreptul dezgustatoare.
Pe cand la un reflector nu ai aberatie cromatica. Unul de 150 mm care echivaleaza la pret cu un refractor 80-90 mm va arata mult mai multe detalii pe Jupiter(vezi si pata rosie cu el) si mai multe detalii pe Saturn si pe Marte la fel.Plus ca la DSO e meserias nene, mai vezi si ceva detalii in galaxii cu el nu numai pete de lumina ca intr-un refractor mic.
TOSUSI CEL MAI BINE E SA LE AI PE AMANDOUA.
Eu am o vorba, in astronomie conteaza cat mai multa lumina nu imagini cu contrast ridicat.Ce sa fac eu cu contastul la M51???sau M31 daca eu nu am suficienta lumina sa vad ceva detalii. Twisted Evil
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 02 Mai 2006 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sa luam un refractor de 80-90 mm, ce putem vedea cu el?Cateva benzi pe Jupiter, inelele lui Saturn cu cele 2 diviziuni, Marte cu ceva detalii, inelul lui Uranus si celelalte plante dar fara detalii(Pluto nu e planeta )si in plus de planete ai sa te saturi repede, gandestete ca sunt doar 3 planete pe care poti sa vezi ceva detalii cu un asemeea instrument
SA luam parte de DSO la care e varza un asemenea instrument, e mult prea mic, ti-ar trebui un cer racnet ca sa vezi ceva brate spirale si detalii in alte obiecte, exceptand roiurile deschide foarte stralucitoare, cer care e greu de gasit.


stiu asta,nu te contrazic.Personal am si reflector si refractor,reflectorul fiind mult mai mare ca apertura :). Ce ma irita e faptul ca prea des se compara refractoare cu reflectoare (orice tip) de aceeasi dimensiune.Si putina CA nu ma incurca deloc.La un acromat f:10 sau f:11 chiar nu sint probleme.Ca sa nu mai vb. de contrastul si claritatea intilnita la refractoare,chiar acromate sa fie.Personal prefer o imagine mai clara si mai putin luminoasa decit una luminoasa dar "stearsa",fara contrast,difuza,si tot tacimu.Cind vine vorba de acromate multi se leaga de faptu ca au aberatie cromatica.Cel putin mie niciodata nu mi-a pus
probleme treaba asta.Si s-o luam pe cea buna,poti intilni aberatie cromatica chiar si la reflectoare (din cauza ocularelor).Bine,acum n-are rost sa vorbim de comparatii gen refractoare vs. instrumente cu oglinda,cele cu oglinda in afara de pretul scazut / inch nu mai au nici un
avantaj in fata refractoarelor -cu prea mici exceptii...
Ce sa mai zic...traiasca refractoarele !! (alea mai mari oleaca,ca prin alea mici nu vezi mare lucru :) )

nota: asta nu inseamna ca am ceva cu reflectoarele :)
toate bune!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mai 2006 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pai sa stii ca intr-un reflector nu ai imaginea stearsa si nici difuza, doar daca obiectul vizat este difuz. Eu am sa astept sa-ti iei un refractor de 150-200 mm si atunci ai vb de imagini clare cu detalii de toate celea Wink
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 02 Mai 2006 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:

Sa luam un refractor de 80-90 mm, ce putem vedea cu el?Cateva benzi pe Jupiter, inelele lui Saturn cu cele 2 diviziuni, Marte cu ceva detalii, inelul lui Uranus si celelalte plante dar fara detalii(Pluto nu e planeta Very Happy )si in plus de planete ai sa te saturi repede, gandestete ca sunt doar 3 planete pe care poti sa vezi ceva detalii cu un asemeea instrument Confused

Pentru a vedea diviziunea Encke e necesar macar un instrument de 8". Si cu un 8" e extrem de dificil de vazut si trebuie conditii deosebite. Eu am vazut o singura data Encke printr-un 250 la putere de marire in jur de 700x intr-o noapte cu atmosfera deosebit de linistita.
De asemenea, inelul lui Uranus nu poate fi observat vizual cu nici un instrument. A fost descoperit prin 77 daca nu ma insel cu un telescop montat la bordul unui avion. Se facea o observatie asupra ocultarii unei stele de catre Uranus. Inainte sa treaca in spatele planetei, steaua a avut niste mici caderi de magnitudine. Prima fotografie a inelului lui Uranus a fost facuta prin 84 cu un telescop de 2,5m aflat la altitudine si procesata la greu pana a aratat urme de inel.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Mai 2006 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa e Very Happy ai perfecta dreptate.Inelul planetei Uranus e foarte fin nici pomeneala sa vezi asa ceva. Laughing Bine macar ca tu esti atent ca restul sunt praf.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 02 Mai 2006 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
restul sunt praf


ok sky,sa presupunem ca o-i fi eu praf (desi am vazut deja de citeva ori uranus-ul,bineinteles ca fara inele).Cand am spus ca sint de acord cu tine m-am referit la faptul ca e prea mic un refractor de 80m pt deep-sky.
Totusi nu ai dreptul sa le spui si celorlalti ca sint praf.In primul rind ca nu-i cunosti,deci nu stii ce poate si ce stie fiecare.
Oricum,merci de insulta...
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 02 Mai 2006 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GM__ imi cer io scuze in locul lui Wink........daca nu sta un pic sa se gandeasca io vam zis sa nu radeti unul de altu sa va ajutati .... daca unu greseste altu nu rade de el ii explica care e greseala sa si-o corecteze....in fine....ficare cu ale lor...
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 02 Mai 2006 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

majoritatea de aici se cred pfoa...ca stiu tot....dar nu e asa cu cat esti mai destept cu atat esti mai modest si iti dai seama ca mai ai multe de invatat....
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2006 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca e relevant sa comparam doua clase diferite de instrumente optice cu principii de constructie diferite. aparent reflectoarele se bucura de aperturi mai mari, cu care castiga mai multa lumina, pe care o pierd apoi prin obstructie centrala si prin coeficientul de reflexie pe doua oglinzi.
volumul nu impresioneaza mereu!!!

exemplu : rezolutia unghiulara practica a reflectorului cu oglinda de 5 m de la Mount Palomar, abia daca reuseste sa egaleze rezolutia teoretica a unei oglinzi cu diametrul de 40 cm plasata in vid. s-a constatat ca aceasta rezolutie unghiulara maxima nu mai este conditionata de dimensiunea oglinzii sau de precizia realizarii ei, ci de turbulenta atmosferica.

@sky-prieteneste spus, e periculos sa ai o parere asa buna despre tine, atat de timpuriu.
acorda-le celorlalti acest privilegiu!

@armando- stilul asta al tau nu te ajuta, nu te admira nimeni!
invata sa construiesti fraze si propozitii in limba romana.
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 03 Mai 2006 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon - multumesc pt sfat .... il accept dar omule nu am timp sa stau sa scriu messaje pe site...tu crezi ca doar asta fac?....scriu rpd si dupaia plec nu ma uit la ce am scris....daca as sta sa ma uit cum scriu as pierde mult timp aiurea....omul a inteles ce vreau sa zic Wink ...asta era ideea...oricum nimeni nu s-a nascut invatat...si toata viata ai de invatat niciodata nu poti sa spui ca stii tot
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Mai 2006 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai GM sa stii ca eu nu te-am insultat, tu daca asta crezi atunci sa fii sanatos cu lunetica ta
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 03 Mai 2006 02:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
nu cred ca e relevant sa comparam doua clase diferite de instrumente optice cu principii de constructie diferite. aparent reflectoarele se bucura de aperturi mai mari, cu care castiga mai multa lumina, pe care o pierd apoi prin obstructie centrala si prin coeficientul de reflexie pe doua oglinzi.


intr-adevar nu e relevant,dar tare mai sint la moda comparatiile astea :)
Defapt,atunci cind se fac astfel de comparatii se incearca o comparatie
mai mult a contrastului si claritatii.Claritate = imagini mai 3D,mai crispate,
reliefate,"ascutite".Intr-adevar,daca e vorba de observatii vizuale deep-sky, reflectoarele castiga de departe (daca e sa investim aceiasi bani).Cand vine vorba de planete/luna e tare curios cum un APO de 80mm arata mai multe detalii ca un dobson de 8".Acuma depinde de fiecare ce vrea. Cel mai bine ar fi un refractor mare ,sa impacam si capra si varza :)
Dar daca ar fi totusi sa aleg doar un tip, ala ar fi totusi un refractor.
In primul rind e claritate mai mare.Portabilitate mai mare.Fotografie.Plus
ca sint un pic mai faine :) si...pina la urma merg si la deep-sky.
Si... in general refractoarele astea sint privite ca motocicletele
Harley-Davidson... nu mor niciodata.

Citat:
Mai GM sa stii ca eu nu te-am insultat

oricum,nu m-am suparat :)
Citat:
tu daca asta crezi atunci sa fii sanatos cu lunetica ta

am mai multe,si unele sint lunetzoaie :D
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2006 07:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, in general sunt incitante astfel de comparatii, doar ca ele nu ne ajuta cu mare lucru, nu o sa putem spune niciodata clar ca un instrument e mai bun decat altul in general.
Putem compara aperturi, puteri de marire, dar niciodata nu putem spune ca un reflector e mai bun pentru ca e mai ieftin decat un refractor. Cred ca intelegi ce vreau sa spun.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact