Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ngc_2024_si_IC_434_110-285-0-_70X3min_+_40X2min.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SkyWatcher 150/1200 NEQ3 vs.SkyWatcher 150/750 NEQ3


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 07 Iul 2010 07:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody, de unde sunt "citatele" pe care le-ai pus? Mi se par ciudate recomandarile cu "optimum magnification".
Sus
10miideratze
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Iul 2010
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2010 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

@10miideratze: Oamenii, in general, sunt interesati de ceea ce stii si nu de ceea ce nu sitii ori doar banuiesti. Nu da imediat vina pe instrument. Mai degraba gandeste-te daca ai facut totul bine. Sper ca nu te-ai suparat. Wink


nu m-am suparat. Wink
Just trying to help here.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este de potrivire a "exit pupil" cu ochiul uman, un aspect de multe ori ignorat.

Experienced observers have found that using eyepieces which deliver Exit Pupils in the range of 2-4mm usually give the best images, especially when observing faint objects. Indeed, diffuse, low brightness objects may sometimes be seen within this range, and invisible outside of it. For brighter objects, such as the planets, higher magnifications may be desirable, but the sharpest appearing views will still probably be found within this range. For larger objects, which need a larger True Field for you to see their full extent, lower magnifications can certainly be used (watch out for oversized Exit Pupils, though!); but for the "prettiest picture", you might want to consider using an eyepiece within this range which has a larger Apparent Field to reach your desired True Field.
http://www.stargazing.net/naa/scopemath.htm

Highest acuity level doesn't coincide with the highest image quality, in terms of contrast level. For the naked eye, retinal images are of the highest quality at a pupil diameter of ~2mm (which means in bright-light conditions with the cones dominant), when the combined effect of aberrations and diffraction is at its lowest. In regard to point-image resolution, it is better at ~4mm pupil size (in dim light conditions), with the cones still sufficiently active, diffraction disc is half the size of the disc at 2mm pupil, and the aberration level of ~0.15 wave RMS still doesn't significantly affect the size of central diffraction disc, thus neither resolution of near-equal intensity point sources. However, for most other detail forms, resolution is inferior to that at 2mm pupil size.
http://www.telescope-optics.net/eye.htm
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 07 Iul 2010 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am prins ca e vorba de "exit pupil", doar ca mi se pare vaga recomandarea: "optimum magnification", dar pentru ce tip de observatii? Daca e doar pentru deep-sky, sa zicem ca s-ar potrivi, cu toate ca si aici, in functie de obiectele observate, se poate iesi din plaja recomandata (ma gandesc in special la nebuloase planetare gen M57). Uneori ajuta un ocular cu focala mai mica la deep-sky pentru ca se mareste contrastul dintre cer si obiectul observat.
E in Rutten si van Venrooij un capitol in care se vorbeste despre subiectul asta (18.10). Se pare ca la magnificatii de ordinul 1D (unde D este apertura in mm), 95% din puterea de rezolvare a detaliilor este atinsa. Pentru detalii planetare, Texereau recomanda o pupila de iesire de 0,8mm care corespunde cu 1,25D.
E interesant de citit si parerea lu' Unchiu' Al: http://www.televue.com/engine/page.asp?id=140.
Sus
Amon
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Iul 2010
Mesaje: 19



Localitate: Focsani

MesajTrimis: 07 Iul 2010 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat! Ma imprumut de diferenta si raman la SkyWatcher 150/750 NEQ3. As lua si doua lentile barlow (2x si 3x). Stiti ceva de astea? http://astromagazin.ro/catalog/barlow-acro...34caf0d599
Sper sa fie cat de cat bune ocularele cu care vine telescopul!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@mak: Mai trebuie sa iei in calcul si aberatiile optice combinate intre telescop si ocular, in special astigmatismul. Un ocular de 2.5 mm este un caz extrem ca si constructie. La fel ca si raportul focal ori lungimea focala a telescopului pe care poate fi util ocularul de 2.5 mm, limitat si de seeing.

"dar pentru ce tip de observatii?" Cred ca este suficient de clar specificat. Citeste mai atent. Si nu confunda optimum cu maximum.

"Uneori ajuta un ocular cu focala mai mica la deep-sky pentru ca se mareste contrastul dintre cer si obiectul observat."
Ajuta doar la surse punctiforme, si nu ocularul in sine ci marirea.

"Texereau recomanda o pupila de iesire de 0,8mm care corespunde cu 1,25D"
Exit pupil nu se poate raporta direct la diametru sau la lungimea focala ci la raportul focal al telescopului.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 07 Iul 2010 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
@mak: Mai trebuie sa iei in calcul si aberatiile optice combinate intre telescop si ocular, in special astigmatismul. Un ocular de 2.5 mm este un caz extrem ca si constructie. La fel ca si raportul focal ori lungimea focala a telescopului pe care poate fi util ocularul de 2.5 mm, limitat si de seeing.


Aici amesteci lucrurile. Intrebarea mea a fost strict legata de stabilirea magnificatiei optime pentru cele doua telescoape indicata in ceea ce ai postat.

nobody a scris:
"dar pentru ce tip de observatii?" Cred ca este suficient de clar specificat. Citeste mai atent. Si nu confunda optimum cu maximum.


Ti-am recitit postul (mai atent de data asta). Nu scrie nicaieri de tipul de observatii si nu cred ca am facut vreo confuzie.

Adica din seria aceasta:http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWAPL ?
Altundeva nu le-am gasit iar producatorul este absolut necunoscut.
Oricum, si daca este de calitate, nu-l prea poti folosi eficient pe un telescop mic de calitate ieftina. Cred ca nu merita sa te agheti neaparat de acel ocular. Pentru inceput e bine sa folosesti ocularele care vin cu telescopul.

De ce:
SkyWatcher 130/900 EQ2 - Focal Length (mm): 900 - f Ratio: 6.92
"optimum" magnification range is 38 to 64 power,
corresponding to 28 to 14 mm eyepiece focal lengths

Eyepiece Focal Length (mm): 2.5 mm
Resulting magnification: 360 - high, rarely usable
Power per inch of aperture: 70 - over 50x/in. - need top quality optics
Exit pupil (mm): 0.36 - <1mm, image may be dimmed
Brightness Factor: 0.002


Celestron AstroMaster 130EQ - Focal Length (mm): 650 - f Ratio: 5
"optimum" magnification range is 33 to 65 power,
corresponding to 20 to 10 mm eyepiece focal lengths

Eyepiece Focal Length (mm): 2.5 mm
Resulting magnification: 260 - seeing limits use of high powers
Power per inch of aperture: 51 - over 50x/in. - need top quality optics
Exit pupil (mm): 0.5 - <1mm, image may be dimmed
Brightness Factor: 0.005

Las colegii mai experimentati sa interpreteze datele si sa-ti faca o recomandare.


nobody a scris:
"Uneori ajuta un ocular cu focala mai mica la deep-sky pentru ca se mareste contrastul dintre cer si obiectul observat."
Ajuta doar la surse punctiforme, si nu ocularul in sine ci marirea.


Cu proxima ocazie cand iesi la observatii, ia un telescop de 5" (ar fi cazul ideal) si uita-te la M57, NGC7662 sau NGC7009 "intre 38 si 64X" si pe urma incearca si 90-100X. S-ar putea sa ai o surpriza. Toate trei aratau mult mai bine (si mai multe) aseara intr-un ocular de 6mm in telescopul meu (adica 127X si 1mm exit pupil) si, cel putin aseara, nu erau punctiforme Smile.

nobody a scris:
"Texereau recomanda o pupila de iesire de 0,8mm care corespunde cu 1,25D"
Exit pupil nu se poate raporta direct la diametru sau la lungimea focala ci la raportul focal al telescopului.


Incearca sa faci rost de carte (daca nu o ai deja). E un capitol care merita citit (ca de altfel toata cartea) si e vorba chiar de magnificatia optima (nu maxima).

C8 2032mm focala, f/10
0,8mm exit pupil => ocular de 8mm
2032/8=254X
254/203=1,25
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak, nu stiu ce joc vrei sa joci si nici nu sunt curios. Deci cauta pe altcineva ... si eventual altundeva ca ai ajuns in afara subiectului. Ori poate spui ceva util omului care a deschis discutia. Wink
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amon, intrumentul pentru care te-ai hotărât este foarte bun, în ceea ce privește lentilele barlow, să știi că de multe ori nu le vei putea folosi la magnificația afișată din cauza condițiilor de observare nu totdeauna ideale.
În loc de două barlow-uri acromate, ia mai bine unul de calitate (apo) și care îți va rămâne până la bătrânețe...

_________________
mihai
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody, si eu sunt curios sa stiu de unde a aparut chestia asta, ''optimum magnification range''.

Si inca ceva. Nu crezi ca faci exces de citate, fara sa faci efortul, consider eu, de minima buna vointa, de a le traduce Question

Te rog, fa acest efort, ca nu toti de pe forum stiu engleza foarte bine, si e de bun simt sa dai si traducerea in romana, ca pana una alta suntem in Romania, ca iti place sau nu.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos: Sorry, dar nu sunt traducator prea bun si nici nu am stiut ca deranjeaza limba engleza. Si la cine a intrebat, i-am raspus pe romaneste (chiar si lui mak daca-si mai aduce aminte).

Chestia a aparut din interpretarea pupilei de iesire al instrumentului corelat cu ochiul uman. Parca am mai spus, chiar pe romaneste. Si desigur, este interpretabil dar nu face subiectul discutiei.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody, daca nu esti traducator prea bun inseamna ca nu intelegi exact citatele in engleza pe care le pui.

Una din doua, ori pui citatul original insotit de traducerea , aia aproximativa pe care o poti face, ori pui numai concluziile tale pe care le-ai tras din material, si dai trimitere la citatul in cauza.

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia o fi parerea ta dar nu trebuie sa fi bun traducator ca sa intelegi ce scrie.

Pe web nu se pot face trimiteri exact la citatul vizat printr-un link de catre cel care navigheaza.
Asa ca pun citatul vizat si sursa. Care-i problema ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2010 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema este ca nu toti utilizatorii stiu bine , iar unii nu stiu deloc engleza, si s-ar putea sa fiu nevoit sa sterg toate citatele pe care le dai fara traducere. Asa cum am mai spus, suntem in Romania, este un site adresat in proportie de 95% unor utilizatori romani, si este de bun simt, daca nu chiar o obligatie, ca atunci cand publici ceva, sa o faci in romana, sau, si in limba romana
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2010 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce sa mai zic, sterge-le daca asta crezi ca-i mai bine.
Dar nu uita sa precizezi de ce le-ai sters.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact