Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_60743_copy4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224526
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Sep 2010 09:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

telescopul lui catalin paduraru, 600 ron! cu siguranta daca inveti cum sa-l folosesti acel newton este superior oricarui telescop din lista.
Sus
MikeC
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2010
Mesaje: 262



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 27 Sep 2010 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As ruga frumos un moderator sa stearga ultimul mesaj al dn. "auriga". Nu mi se pare corect sa se faca reclama in alta parte a forumului a unui articol aflat la sectiunea "Vanzari". Sunt zeci de instrumente puse la vanzare in sectiunea respectiva astfel incat oricine doreste sa cumpere ceva e liber sa o faca. Nu mi s-ar parea corect fata de ceilalti vanzatori, sa ma apuc sa intru pe fiecare post al forumului sa imi fac reclama la un articol...

Stima si Cer senin!

_________________
Cer senin si negru tuci!
http://astromike.astroclubul.org/

Equipment: Vixen 60mm f/15 refractor, Astrotrac TT320X-AG
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2010 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Subscriu la cele spuse de auriga.

Uite aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=59038#59038

La 600 lei nu cred ca poti face o alegere mai buna de atat.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 27 Sep 2010 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a iesi ceva mai ieftin, ar mai fi o solutie.
Asa cum am facut si eu si Erwin, sa iti cumperi un obiectiv de luneta ( dublet acromat ) de minim 80 mm diametru cu raportul f/d cel putin 10 si sa iti construiesti tu luneta.
E mai greu sa gasesti asa ceva, deoarece domnul Costescu de la care am luat eu obiectivul, stiu ca nu mai are de vanzare. Totusi stiu ca era cineva pe forum care vindea un astfel de obiectiv, si parca avea chiar 90 mm.
Nu pot garanta pt. calitatea lui optica, pentru ca nu l-am vazut sau testat.
Cauta si tu pe la " Vanzari " sau intreaba pe forum cine are de vanzare un astfel de obiectiv si vei iesi cu siguranta mai ieftin. Ideal este sa ai si montura aceea de plastic la el.
Sau, bineinteles te poti gandi si la varianta cu reflectorul lui Catalin prezentata mai sus care la banii respectivi eu zic ca merita.
Eu am inteles ca deocamdata nu ai bani stransi pentru un instrument.
Analizeaza ceea ce ti-am scris in acest mesaj si gandeste-te ca ar fi o varianta si asta.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2010 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MikeC a scris:
As ruga frumos un moderator sa stearga ultimul mesaj al dn. "auriga". Nu mi se pare corect sa se faca reclama in alta parte a forumului a unui articol aflat la sectiunea "Vanzari". Sunt zeci de instrumente puse la vanzare in sectiunea respectiva astfel incat oricine doreste sa cumpere ceva e liber sa o faca. Nu mi s-ar parea corect fata de ceilalti vanzatori, sa ma apuc sa intru pe fiecare post al forumului sa imi fac reclama la un articol...

Stima si Cer senin!


Nu este vorba de "reclama" ci doar de o recomandare. Despre reclama putem vorbi numai in cazul ofertelor comerciantilor or aici nu este cazul.

In al 2-lea rand, nimeni nu a interzis sa facem trimiteri de la un topic la altul al forumului indiferent de subiectul topicului.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2010 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Eu am avut din aceeasi categorie fratele mai mare 90/1000. Din punctul meu de vedere sunt jucarii. L-am cumparat indemnat fiind ca pentru ,,incepatori" e foarte bun. Apoi am realizat ca l-am luat in pripa. L-am vandut si nu am mai tinut cont de ,,sfaturi" si mi-am luat o luneta ED/APO 80/600.


cristib, ai foarte mare dreptate, lunetele acromate cu deschidere mica sunt in general jucarii, dar asta nu din cauza faptului ca un acromat mic nu ar putea fi bun ci din cauza producatorului care vrea sa-l scoata cat mai ieftin.
Din motivul asta majoritatea lentilelor mici sunt fabricate pe calibre din ultima clasa de precizie si intr-un timp record prin proceduri de slefuire rapida, lucruri ce duc la tolerante inadmisibil de mari.
Controlul optic este si el sumar, depunerile antireflex cele mai ieftine.
Toate aceste lucruri insumate duc la ruinarea performantelor.
Si cu toate astea, unele obiective mici pot si merita a fi optimizate.
Printr-o astfel de operatiune un simplu acromat cu focala lunga se poate aduce incredibil de aproape de performanta unui refractor ED.
Asta ti-o spun din proprie experienta.
Iar pe cei care vin cu texte de genul : colimeaza-ti bine newtonianul, foloseste niste oculare bune plus ceva filtre si ai sa uiti de refractor .... iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2010 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropos de achromate lungi: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ost4069762
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 27 Sep 2010 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca nu intelegeti intrebarea mea.CARE DIN LISTA AIA E MAI BUN?????Zau asa.....
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2010 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai facut o lista de 3 instrumente dar ai lasat deschisa discutia la pct. 4, varianta "alte idei".

Din lista ta de 3 eu as merge pe varianta Heritage de 130 mm (portabil, montura dobsoniana foarte practica, apertura mai mare).

Variantele 1 si 3 nu-mi plac mai deloc (te vei chinui sa gasesti un obiect pe cer datorita monturii, apertura mica pentru obiecte Deepsky etc.).

Varianta a 4-a ar fi, din punctul meu de vedere (asa cum ziceam mai sus) dobsonianul lui Catalin Paduraru care, personal, mi se pare o bijuterie.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 27 Sep 2010 14:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit si eu la acel Dobson dar parintii mei sunt de acord sa cumpar doar ceva ce a iesit din fabrica..ce sa le faci....punctul 4 a fost lasat deschis in caz ca mai are cineva vreo idee dar cu instrumente din fabrica.
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2010 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parintii tai n-au cumparat niciodata rosii din piata? Sunt mai bune alea de la hypermarket, din turcia, rosii la suprafata dar imediat sub coaja sunt verzi? Intre unele "de fabrica" si unele "home made", din curte, ce ar alege? Laughing

LE: decat refractoarele alea, (mult) mai bine: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=5849
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 27 Sep 2010 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rosia e rosie....din pacate nu cresc oglinzi in copaci.Marog.....ED 80 este foarte tentant dar nu am destul sa il cumpar..si oricum nu am oculare nu am montura.....dau banii pe tub si ma uit cu lupa?...pana acum Heritage 130 este cel mai bun/ieftin.
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2010 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dyazzz a scris:
..si oricum nu am oculare nu am montura.....dau banii pe tub si ma uit cu lupa?...
La newtonul actual nu ai oculare? O montura iti poti face simplu, pentru inceput 3 bete in forma de trepied.
Sus
dyazzz
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2010
Mesaje: 285

Motto: Keep looking up!

Localitate: Urziceni

MesajTrimis: 27 Sep 2010 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica iau ED sa ma uit prin el cu oculare H si SR?Bine....tinand cont ca ocularele se cumpara pe parcurs si un ED nu e o jucarie cum sunt altele.....sar putea sa merite...insa nu am inca atatia bani.O sa vorbesc cu vanzatorul sa vedem....
_________________
Keep looking up!
Clear Sky!
...............................................
Telescop:TS 76/700,Omegon 130/900 EQ2
Binoclu:Breaker 7X50
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Sep 2010 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MikeC are dreptate, are si el un telescop 150mm f/8 si imi cer scuze, daca am sugerat telescopul lui Catalin trebuia sa-l sugerez si pe al lui (avand in vedere ca are focala si mai lunga).
@zoth (ca intotdeauna) aveti dreptate, dar nu ati spus cum se poate optimiza practic un astfel de obiectiv acromat in Romania?
ed80-ul la acei bani s-a vandut demult.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact