Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M36___M38.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224699
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROBLEMA MAJORA DE FOCUSARE. CE SE INTAMPLA ?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Dec 2010 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului: PROBLEMA MAJORA DE FOCUSARE. CE SE INTAMPLA ?
Raspunde cu citat (quote)

Seara buna !
In urma cu cateva ore am iesit cu Dobsonul de 200 mm la observatii, dar DEZASTRU !!!
NU reuseam sa focusez deloc Luna oricat m-as fi straduit. Invarteam de focuser dar degeaba. Tot in ceata se vedea.
Am dat vina pe colimare. Am verificat colimarea si era in regula.
Nu inteleg care este fenomenul !
NU reusesc sa vad nimic clar. Optica nu era aburita (am verificat).
Cand am mai iesit cu el prin vara se vedea cristal Luna si am observat chiar si Saturn la 200 X tot extrem de clar prin primavara.
De atunci nu am mai iesit cu acest telescop decat cu luneta.
Sa fie oare frigul de vina ? S-a contractat oglinda si s-a modificat astfel curbura ?
Sticla am inteles ca este Pyrex. Am asteptat un sfert de ora sau 20 minute in frig, doar o fi de la aclimatizare. Afara erau aproape 1-2 grade.
Dupa 15-20 minute de nervi si asteptat in frig, am incercat din nou sa focusez Luna si Jupiter.
Din nou, dezamagire totala ! Nu reusesc sa focusez clar. Se vede destul de in ceata.

Imi puteti explica fenomenul ? NU am stat suficient sa se aclimatizeze 15-20 minute ? Daca stau o ora , nu se contracta si mai tare de la frig oglinda si isi schimba curbura ?

Oare telescopul meu e bolnav ? Crying or Very sad

Are cineva dintre voi Dobson de 8 inch SkyWatcher, f 1200 mm ?
Asa patiti si voi pe frigul asta ?
L-am scos doar de 3 ori la observatii de cand l-am luat si totul era perfect, iar acum , a patra oara ( prima data in iarna ), mi-a facut figura.
Vreau sa spun ca nu mai am chef de nimic....sunt pleostit de tot. Crying or Very sad
Ma puteti sfatui voi ce e de facut ? Sa il folosesc doar vara ?
Cu multumiri !
Teo
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai lasa-l ... e necesar ca oglinda suportul, tubul sa aibe aceiasi temperatura peste tot , bineinteles ca centrul oglinzi va intarzia egalizarea si se va deforma pentru un timp. dar isi revine .
intre timp verifica colimarea macar ochiometric daca ai construit instrumente te decurci si fara dispozitive .
dupa 1-2 ore poti fi sigur de aclimatizare la 200mm .
pot fi si turbulente intre blocuri daca esti , hornuri centrale termice etc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai verificat daca focuserul face toata cursa?
Exista pe placuta care strange axul de antrenare pe tubul portocular un surub de blocare.
Daca acest surub e strans putin mai mult decat trebuie focuserul nu-si mai face cursa chiar daca tu invarti de rotitele de reglaj.
Frigul din aceasta seara nu poate deforma o oglinda de pirex in asa hal sa nu mai poti gasi planul focal.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur. Am verificat. Focuserul face toata cursa. Treceam inainte si dupa planul focal, dar cand ajungeam fix in punctul in care ar fi trebuit sa se vada clar ( adica in focal ) nu se vedea decat incetosat destul de tare.
Am verificat colimarea de doua ori astazi si este buna.
Am uitat sa va spun. De suparare am iesit imediat cu luneta de 80 mm sa verific daca turbulenta este de vina. Din prima, am vazut Luna clara cristal si Jupiter la fel. ( la 100 X ). Telescopul Dobson il folosisem atat la 120 X cat si la 48 X cu rezultatele acestea dezamagitoare.
Sa inteleg ca problema ar consta in aclimatizare insuficienta.
Sa stau minim o ora cu el afara ? Cam dificil pe frigul asta. Sad
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu se fi pus un stat de praf mai gros pe oglinzi Smile ?!
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce praf, ca e nou nout. Despachetat din cutie si e curat ca lacrima. A stat numai in sufragerie ca un bibelou si cu capacele puse. De cand l-am cumparat si pana acum l-am scos la observatii de 3-4 ori si se vedea perfect.
Acum nu stiu ce are. E drept ca il scot prima data in firg. Pana acum l-am scos numai la temperaturi de vreo 15-20 grade C.
Probabil sa fie cum spune domnul Stanescu , problema de aclimatizare insuficienta.
Atasez si o poza facuta acum cu blitz-ul prin tubul port ocular ca sa vedeti ca e colimat bine.
Oricum, ma streseaza tare problema. Acum cand a aparut si Saturn, sa imi faca problemele astea ....Sad
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In astfel de situatii e util sa faci un test pe stea.
Daca lumina stelei se strange asimetric cand vii in focus sau se imprastie la fel cand treci de focus inseamna ca ai probleme de colimare.
Daca imaginea stelei este diferita in intrafocus fata de cea in extrafocus (adica mai pufoasa intr-o parte si mai bine conturata in cealalta) inseamna ca ai probleme de aclimatizare a oglinzii si in fine daca steaua in focus seamana cu o meduza care se onduleaza in continuu inseamna ca sunt probleme de turbulenta instrumentala/atmosferica sau produsa de alte surse asa cum spunea Octavian mai sus.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Dec 2010 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru sfaturi.
Asa o sa fac. De fapt ramane ultima posibilitate.
O sa il las cat mai mult sa se racoreasca ( macar 30 minute ) apoi o sa incerc testul pe o stea. Ce ocular trebuie sa folosesc pentru testul pe stea ? Ocularul de 10 mm este bun, sau trebuie unul de putere mai mica ( SP 25 mm adica 48 x in cazul meu ? )

Oricum, ma bucura un singur lucru, ca atunci cand l-am luat (primavara asta ) si vara, se vedea foarte clar prin el. Marisem Saturn la 200 X cu ocularul Kellner de 6 mm si se vedea foarte bine si clar iar Luna , la fel. Nu mai vorbesc de ocularele Super Plossl. Totusi, ma gandesc ca nu ar avea cum sa se strice oglinda stand frumos in casa cu capacele puse. Nu l-a deranjat nimeni, nu l-a trantit.
Este " un protejat " sa zic asa. Smile


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 12 Dec 2010 00:00, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2010 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul de 10mm e foarte bun.
Telescopul ar trebui sa-l folosesti un pic mai des pentru a-l putea simti mai bine dar asta oricum vine cu timpul Smile
Spor!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 12 Dec 2010 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ! Chiar ca trebuie sa scot telescopul asta mai des.
Sper sa isi revina sau macar sa rezolv problema, pentru ca practic, sunt complet abatut . Asta e cea mai mare bucurie a mea. Sa ies la observatii ! Smile
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2010 04:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul meu are un inel prelungitor. Poate iti lipsea. Depinde ce intelegi prin in ceata. Nu ajunge spre focus, sau focusul e neclar?
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Dec 2010 05:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand este asa frig cum a fost in seara asta, e bine sa scoti telescopul pe balcon cu 2-3 ore inainte de a merge cu el afara. O diferenta de vreo 25 de grade nu se compenseaza in nici un caz in 15-20 minute. Daca vei studia problema, ai sa vezi ca intr-o astfel de noapte, telescopul nu ajunge la echilibru, existand mereu o diferenta intre temperaura oglinzii si a mediului. Dar asta nu poate sa strice imaginea chiar atat.

In al doilea rand, chiar si un om care face aceasta trecere brusc, incepe sa faca greseli. Si mie mi s-a intamlat sa nu pun ocularul bine in focuser, ba chiar intr-o seara am uitat sa scot capacul de la telescop, de frig ce era, si ma miram de ce nu vad nimic.

Verifica pe zi telescopul, si cu o oglinda de mana, verifica starea secundarei, si apoi colimarea. Fa in final un test pe zi la un obiect mai indepartat, si o sa te lamuresti daca telescopul e bolnav sau nu.

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Dec 2010 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot fi decat 2 cauze: fie colimare defectuoasa (dar trebuie sa fie destul de rau decolimat incat sa nu poti focaliza imaginea cu un ocular de 10 sau 25 mm), fie, cel mai probabil, lipsa aclimatizarii.
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Dec 2010 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur nu era aburita secundara? sau poate ocularul?
Eu am patit de multe ori chiar si cu un simplu binoclu sa se abureasca ocularul/ in cateva secunde si nu pricepeam de unde imaginea in ceata Laughing

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Dec 2010 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

posibil să se aburească ocularul, se întâmplă mereu și cu ochelarii când este frig. Ochii comunică cu cavitatea nazală prin canalul lacrimal, în anumite condiții, pe acolo vine aer cald și foarte umed care în contact cu sticla rece a ocularelor produce condens. Dacă e puțin, se evaporă imediat și nu-ți dai seama care este cauza când privești ocularul de la o distanță.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact