Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0001+0002_10-09-22_00-27-00.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

PROBLEMA MAJORA DE FOCUSARE. CE SE INTAMPLA ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 13 Dec 2010 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca 15-20 de minute iarna nu e un timp suficient pentru aclimatizare la un telescop asa mare. La newtoniene pot aparea si curenti in tub cauzati de oglinda mai calda ca aerul inconjurator, plus problema legata de stratul limita de la suprafata oglinzii.
Nu cumva ai avut telescopul pe balcon, unde in mod normal e o temperatura mai apropiata de cea de afara, dupa care ai trecut cu el prin casa si apoi ai iesit afara? Ma gandesc ca asa ar fi putut aparea condens pe optica.
Evaluarea turbulentei atmosferice prin comparatie cu un refractor de 80mm nu e obiectiva, instrumentele mai mari sufera mai mult cand atmosfera e agitata. Ce e clar in 80mm poate "dansa" bine in 200mm.

Ar mai fi o posibilitate, care se intampla si la case muuult mai mari: folosirea unui ocular dual 1,25"/2" montat in focalizator 2" cu capacul transparent pus pe lentila de camp. Asa a patit Rod Mollise si nu stia de ce M13 se vede asa de prost in Ethos-ul de 8mm.

Pacat ca l-ai scos afara doar de trei ori de cand il ai... Sad
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 13 Dec 2010 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Variantele expuse de ''Erwin'' si "mak" mi se par cele mai plauzibile chiar daca sunt mai greu de digerat.Cu ocularul aburit am patit si eu.Daca telescopul nu e adaptat termic sau e decolimat(in limite rezonabile) tot se vede ceva.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2010 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un mom. dat m-am jucat cu secundara sa vad ce ar insemna un telescop decolimat: am slabit surubelele si am lasat-o sa atarne, am pus ocularul, si spre surprinderea mea se vedea ok. Am testat si faze gen deschid brusc geamul, caldura iese valuri-valuri, frigul intra peste tub si tot se vedea luna, e drept jucau craterele in ocular dar se vedea ca "in spate" e luna. Ori primara s-a miscat, ori e ceva aburit. Dar daca e aburit iti dai seama ca se vede. Iar primara pare ok din poza. Cumva vertical e ok, dar cand il inclini se misca primara? E fixata bine?
Asa chestii in care brusc se vede ecran negru am patit si eu, chiar ieri nu stiam dece nu reusesc sa vad soarele desi era centat si totul parea ok. Mi-am adus aminte ca in general e bine sa iei capacul de pe tub daca vrei imagini de calitate.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu era aburita optica. Am scris asta chiar in primul mesaj postat.
Totusi, asta a fost printre primele lucruri pe care le-am verificat.
Din acea noapte nu am mai iesit cu telescopul afara. A fost foarte frig si am fost si ocupat. Sunt sigur ca problema va persista si totul datorita frigului.
Din pacate nu pot sa astept mai mult de maxim 30 minute cu el in spatele blocului. Este foarte frig, sunt caini vagabonzi, intuneric si din cand in cand mai trec personaje ciudate...betivi care injura....
Va trebui sa astept sa se indrepte vremea sau sa imi iau un refractor de apertura mare pe viitor ( 120 mm cum are Dan Quasar ) sau unul de 150 mm . Oricum, pentru asta trebuie sa strang bani....si asta dureaza.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Decolimat nu este. Am folosit mult telescopul pe care la-am facut prin 2001.
Acela are oglinda de 150 mm diametru si e sticla chioara de geam, goasa de 10mm ( avea 12mm cand era blank ). De multe ori s-a decolimat si tot se vedea bine. L-am folosit si iarna si vara dar nu am patit asa ceva cum patesc cu cel de 200 mm care e PYREX !!!
Sunt si eu trecut prin reglaje si verificari dar asta nu mi-o pot explica.
Singura cauza ramane, dupa parerea mea, frigul.
Telescopul il tin in sufragerie la 25 grade C. Il scot afara in 5 minute ( locuiesc la etajul 1 , deci il car usor pe scara , fara sa il decolimez ).
De la 25 grade trece brusc la zero grade afara. Astept 5 minute si Luna se vede in ceata. Incerc sa focusez si in punctul de maxima claritate , se vede in ceata. Cu cat depasesc acest punct, ceata se accentueaza. Fie ca rotesc inainte sau inapoi de focuser. Parca oglinda ar avea o curbura ciudata.
Dupa 15 minute de asteptare in frig si de dansat in jurul telescopului, indrept din nou spre Luna. Aceeasi poveste ! Iti vine sa dai cu el de pamant !
Totusi stiu ca nu e asa, deoarece atunci cad era cald afara se vedea extraordinar de clar !!! Crying or Very sad

NU are nimeni de aici un Dobson Skywatcher de 8 inch , 1200 mm focala cu tub ? ( sa nu fie truss tube ). Sa imi spuneti si mie, dupa ce il tineti la caldura in casa si iesiti cu el in ger , tot asa face dupa 5-15 minute ?


Ultima modificare efectuata Teo la 14 Dec 2010 01:41, modificat de 2 ori in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2010 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

incearca fara ocular sa te uiti , stai mai departe la vreo 30-50 cm de focuser cu luna in camp . o sa vezi luna oarecum dar sigur fara ceata daca nu-i nimic aburit ...
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate acum este nor la Bucuresti, iar cerul este total acoperit. In prima seara cand va fi senin, fac cum ati spus si o sa fac si un filmulet sa va arat cum se vede.
Atasez acum o foto luata in acea seara . Nu am miscat aparatul deci neclaritatea nu este din cauza ca fotografia este miscata, ci asa se vedea.
Mai clar de atat nu am reusit sa focusez.
O sa incerc si ce ati spus.
Aceleasi oculare le-am folosit 10 minute mai tarziu si la luneta de 80 mm si acolo nu erau probleme.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2010 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ei totusi ai imagine , credeam ca e ca prin punga de alimente mototolita..
daca lasi 1 ora afara e la fel sau se imbunatateste? . daca e la fel cu colimare buna , incerca pe stea (Sirius) intra extra focal daca e ovalitate perpendiculara sau un inel gros luminos .
pare cumva dublata imaginea Confused
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact. Imaginea pare putin dublata si destul de neclara. Acelasi lucru il vedeam prin oglinda neparabolizata de 200 mm. ( cea pe care am cumparat-o sferica si la care am renuntat dupa ce am cumparat acest telescop ).
Cred ca de la frig se strica cumva parabola sau curbura oglinzii ( poate spun prostii....dar ma gandesc ca se contracta si se modifica curba ).
O ora nu am stat cu el deoarece era frig si avem niste drogati prin spatele blocului care dau toata noaptea pe usi si injura, beau pe acolo....

O sa incerc sa stau cat mai mult cu el. Nu stiu daca voi reusi o ora, dar voi incerca. Apoi voi face si un test pe o stea. Eventual pe Sirius, pentru ca e mai stralucitoare .
Multumesc. Oricum, pentru mine ramane inca o enigma acest fenoomen.
Daca cumparam telescopul acum si il probam, ziceam ca nu e buna optica Shocked , dar asa, noroc , ca l-am probat atunci cand a fost cald. Din pacate am iesit cu el doar de 3-4 ori, tot din cauza personajelor ciudate de pe langa bloc, care se aduna ca la spectacol.... repet, atunci se vedea clar de tot si frumos. Se vedeau si ceva benzi pe discul lui Saturn la 200 X cu ocularul de 6 mm si inelel din profil. De Luna, nu mai vorbesc, era o placere.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Dec 2010 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, repet ca poate nu ai citit.

La asemenea diferente de temperatura, climatizarea NU se face in 20 minute. Trebuie mai mult de o ora pentru ca temperatura oglinzii sa se APROPIE de cea externa.

Iar aburirea oglinzii nu o vei vedea pe intuneric, ca broboanele sunt la inceput extrem de mici, dar sunt suficiente sa strice imaginea. Tot ce vezi e o imagine cetoasa la ocular.

_________________
Dragos N
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Dec 2010 02:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc !
Am citit cu atentie. Eu, cand ies la observatii am totdeauna o lanterna cu LED puternica si m-am uitat in tub dar nu se vedea deloc aburita oglinda. Ma vedeam perfect in ea cand ma priveam prin deschizatura mare a tubului. Am privit apoi si secundara prin tubul port-ocular si nu era nici ea aburita.
E posibil totusi sa fie fine picaturi de apa si sa nu le observ.
Este adevarat si ca 15 minute cat am stat eu e putin. Totusi, imi imaginam ca fiind Pyrex se va aclimatiza repede. Data viitoare, voi incerca sa stau cat mai mult cu putinta. 40-60 minute...cat o sa rezist. Sad
Tocami asta nu stiam, daca acestea sunt manifestari date de aclimatizarea insuficienta, pentru ca niciodata nu am mai avit un reflector cu asemenea apertura si nu stiu cum se manifesta in conditii de ger. De aceea am apelat la dvs. cei care au un reflector mai mare si care au iesit si iarna cu el la observatii, sa imi spuneti si mie "simptomele".
Daca doar aclimatiarea insuficienta e de vina ar fi super.
Va multumesc tuturor penru sfaturi si astept prima noapte senina sa vad cum se va manifesta dupa o sedere prelungita la rece. Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2010 03:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, încearcă să convingi pe cineva apropiat să te însoțească, stați cu rândul de pază la telescop până ajunge la temperatura de afară. E bine și în fața ușii de la intrare, afară, și voi faceți cu rândul stând în casa scării să vă fie cald. Am constatat practic că, în vremea geroasă e bine să faci un fel de duș scoțian: stai afară până simți frigul, intri undeva la căldură, te încălzești, ieși iar afară. După două-trei "tratamente termice" te călești și reziști mai mult. Când v-ați aclimatizat vă depărtați de bloc, la locul de observație. Diferența de temperatură va fi mult mai mică decât din apartament direct afară.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
florin_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Oct 2006
Mesaje: 255



Localitate: Tg.Mures, Romania

MesajTrimis: 14 Dec 2010 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Teo,
Nu iti face probleme, telescopul nu are nimic. Am patit si eu ceva similar iarna trecuta, cu un telescop identic de 8 inch skywatcher. Dupa prima jumatate de ora de stat in ger, Luna nu se putea focaliza, iar stelele pareau gogoase de lumina. Dupa circa o ora de stat afara, Luna prezenta cateva detalii pe suprafata, dar craterele mici erau innecate de turbulenta. Asadar, cum spuneau si ceilalti colegi de pe forum: la diferenta de temperatura de aproximativ 20-25 de grade, iti trebuie minim o ora pana telescopul ajunge in echilibru termic. Iar prin telescop, nu inteleg doar oglinda principala, ci si tubul, secundara sau ce mai intervine in drumul optic. Daca vrei sa afli mai multe despre acest subiect poti citi articolul de la adresa http://www.cruxis.com/scope/mirrorcooling.htm unde ai si un mic soft ce iti permite sa calculezi timpul necesar une oglinzi sa ajunga la echilibru termic. In plus, faptul ca observi dintre blocuri, poate avea consecinte dramatice asupra calitatii imaginii, chiar daca optica este in echilibru termic. Iti poti da seama de asta privind turbulentele aparute la defocusarea usoara a unui obiect luminos.
Concluzia o tragi tu...
Cer senin si fara turbulente!
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Dec 2010 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, sa stii ca un refractor de 120 sau 150mm nu o sa se raceasca semnificativ mai repede decat dobsonianul de 200mm, tot va trebui sa astepti vreo ora pana sa poti beneficia de posibilitatile maxime ale instrumentului.
Sticla (de geam, pyrex sau alte "retete") nu e o foarte buna conducatoare de caldura. Avantajul pyrex-ului e faptul ca nu se dilata sau contracta (dupa caz) atat de mult ca o sticla obisnuita si, datorita acestui lucru, nu apar abateri atat de mari de la forma ideala.
Nu te descuraja si mai da-i o sansa dobsonianului. Daca nu poti sub nicio forma sa-l lasi sa se raceasca, ia mai bine luneta de 80mm. Ar mai fi o solutie si schimbarea locului de observatie (undeva unde sa te lase in pace cainii, betzivii si altii). Si cred ca si Erwin are dreptate, e mai bine sa mergi cu cineva. Pentru caini (la betzivi n-am incercat Laughing ), fa rost de un laser.
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 14 Dec 2010 09:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa aclimatizarea insuficienta, ar mai exista posibilitatea ca clemele de sustinere a oglinzii principala sa fie foarte stranse de barilet si din cauza variatilor de temperatura sa produca deformari ale acesteia. Am avut si eu experiente cu telescop scos din casa si dus la -15 grade, insa nu am avut probleme de dublare a imaginii.
_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact