Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m81-color2-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cateva intrebari - primul meu telescop


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Xavier
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Noi 2010
Mesaje: 32



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2011 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Cateva intrebari - primul meu telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Tocmai am intrat in posesia primului meu telescop (sh ce-i drept). E un homemade, topicul cu descrierea este http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=62290
Este un dobson cu oglinda principala de 150mm, f/5.
L-am primit cu un ocular de 20mm.
Acum, am si eu cateva intrebari:
1. Cum imi dau seama daca oglinda e sferica? Citisem mai demult de testul ronchi, asa ca am tras draperiile orizontale din lemn si am lasat lumina sa treaca cat de cat(ca printr-un gratar). M-am uitat apoi pe unde se baga ocularul, dar fara el. Liniile de lumina/barele de lemn erau destul de drepte(dupa un ochi neavizat). Este corect ce am facut ?
2. Ce oculare as putea sa cumpar pentru a face niste observatii decente deep-sky si planetare? Pentru deep-sky ce puteri de marire imi trebuie? Pentru planete am inteles de exemplu ca pt Saturn pe la 240x trebuie sa ajung. Ma gandeam sa mai cumpar un ocular de 6.3 mm care ar da in jur de 120x si sa mai iau si un Barlow care ar dubla marirea....ce spuneti ?
Ma iertati ca va asaltez cu intrebari....dar sunt necunoscator si sa nu fac prostii...mai ales cand banii nu-s multi Very Happy
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Ian 2011 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Cateva intrebari - primul meu telescop
Raspunde cu citat (quote)

un test foucault ar lamuri situatia, dar te poti lamuri mai simplu urmarind cum se comporta instrumentul la grosismente mari, avand grija sa fie bine racit (macar 30 minute).
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2011 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Cateva intrebari - primul meu telescop
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de cer senin.

Xavier a scris:
... observatii decente deep-sky si planetare...

Pentru a avea parte de rezultate decente, pe langa telescop si ocular, iti mai trebuie si cer senin si curat (mai ales pt. DSO), atmosfera calma (mai ales la grosismente mari), aclimatizare si rabdare.
As recomanda calculul focalei ocularului in functie de dimensiunea unghiulara a obiectului dorit. plecand de la asta iti dimensionezi focala astfel incat obiectul sa incapa in campul vizual. Poti folosi de ex. calculatorul asta:
http://televue.com/engine/TV3_page.asp?NoB...TE#results

In principiu poti lua un ocular cat mai bun de 6-10mm si un barlow de asemena cat mai bun 2-3x ca sa ajungi la grosismente mari insa ai grija ca nu tot timpul te poti bucura de ele mai ales daca faci observatiile din oras sau din balcon. Se zice ca in oras recomandat ar fi maxim 180-200x.
Ocularul de 20 ar trebui sa fie ok pentru obiecte largi (DSO).


Ultima modificare efectuata de catre valy la 20 Ian 2011 19:32, modificat de 1 data in total
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 20 Ian 2011 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2.Daca ai un ocular de 20mm ti-ar mai trebui un plossl de 12,5 si un barlow 2x pentru inceput ca sa acoperi o plaja variata de grosismente.
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Ian 2011 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile deep-sky cuprind cam toata gama de mariri de la 1x pana poate la 300x. Eu multa vreme am petrecut-o cu 92x pentru DSO. Cand mi-am luat ocularul ce imi dadea 29x, nu ma asteptam sa il folosesc prea mult la asa ceva. Dar s-a dovedit ca a ajuns sa imi placa la fel de mult ca si 92x. Iar calatoriile la 15x cu binoclul si la 1x cu ochiul liber de pe un cer negru sunt cele mai tari. 300x poti sa ajungi sa il folosesti la nebuloasele planetare cele mai mici, pe care cu greu le poti deosebi de stele la mariri mai mici.
Oricum, fiind la inceput, cred ca 50x ar fi cam cea mai potrivita marire pentru DSO.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2011 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este usor sa afli daca e parabola sau sfera: masoara focarul oglinzii.

La parabola este dublul distantei focale. Adica, in cazul nostru, distanta focala este 750 mm (150x5) iar focarul oglinzii primare (daca e parabola) trebuie sa fie 1500 mm.

Scoate oglinda din telescop, pune-o vertical, rezemata de un perete de ex., ia o ruleta si intinde-o pe podea de-a lungul axei optice. Apoi ia o lanterna si o bucata de carton alb. Aseaza-te cu lanterna aprinsa in fata oglinzii la 1500 mm distanta si cu cartonul alb in cealalta mana verifica daca imaginea becului, reflectata de oglinda, se formeaza clar pe carton (evident, cartonul trebuie sa fie exact la aceeasi distanta de oglinda la care se afla becul lanternei). daca e clar focalizata la 1500 mm atunci e parabola. Daca e sfera, distanta focala, 750 mm, este aceeasi cu focarul oglinzii (si asta nu e prea bine la o oglinda f/5, o vei putea folosi doar la grosismente mici).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2011 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, e cumva 1 aprilie?? sau sarbatoresti ceva cu tarie Wink
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2011 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

referitor la forma oglinzii, vechiul proprietar nu stia sa-ti spuna daca oglinda e sfera sau e parabola Confused . pentru un incepator e destul de greu sa-ti dai seama e necesar un bank unde sa faci un test ronchi daca liniile in intrafocal sunt asa () este parabolizata oglinda .
se mai poate eventual pe stea la o marire macar de 120x daca se vad stelele punctiform este bine e parabola , daca au halou nu e bine . Mai poti pe stea intra focal sau extrafocal sa privesti inelele.
Tot pe stea (Sirius ) poti sa incerci cu o lama de ras sa tai fasciculul in focar asta fara ocular daca gasesti chiar focarul oglinda se va intuneca uniform pe toata suprafata daca este parabola.
Sus
Xavier
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Noi 2010
Mesaje: 32



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2011 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi!
Pentru barlow care dintre primele 4 produse ma sfatuiti sa iau ? aici pagina http://astromagazin.ro/catalog/accesorii-t...4cf65e5581
Iar pentru ocular, acest plossl e bun?http://astromagazin.ro/catalog/ocular-pl%C...4cf65e5581

Banii nu sunt chiar din belsug, asa ca ma opresc la aceasta suma maxima....230-240 lei pentru cele 2 accesorii.(deocamdata nu-i am nici pe astia pe toti:)) )

Referitor la oglinda, inca n-am avut timp de teste( sesiune deh ) si nici cer liber pentru o stea macar:(
Oglinda este un pic zgariata, si un pic ciobita( un spot foarte mic undeva intre centru si margine) si pe margini. Daca se dovedeste ca este si sferica, ce as putea sa fac? Am inteles ca dvs domnule Stanescu va ocupati cu repararea/parabolizarea oglinzilor ? Credeti ca ar fi bine sa investesc in oglinda mai intai si apoi in accesorii ?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Ian 2011 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt domnul Stanescu dar nu ma pot opri sa nu-ti spun parerea mea.
Toate sunt importante,si oglinda principala,si montura,si ocularele,si lentilele Barlow,si filtrele etc.
Dar asa cum planetele se rotesc in jurul Soarelui,un telescop se construieste in jurul obiectivului,care este piesa centrala.
Un obiectiv mediocru iti va oferi imagini mediocre indiferent de montura si accesorii.
Un obiectiv bun,oglinda buna adica,iti va da imagini bune si cu un ciob de sticla de bere folosit ca ocular Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Xavier
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Noi 2010
Mesaje: 32



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2011 01:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos spus dle.Mircea Pteancu! Ma iertati daca am dat de inteles ca nu accept sfaturi decat de la dl.Stanescu Embarassed Astept in continuare raspunsuri Very Happy
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Ian 2011 02:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Xavier!
Am avut si eu un telescop homemade cu o oglinda de 200 mm, si raportul f/d aproape 4. ( ma rog...cam 3.8 ).
Oglinda nu era parabolizata . Era deci sferica. Facand niste teste terestre cu ea, la raportul asta f/d = 4 se vedea putin cam neclar. Cand am pus-o pe Luna, a fost dezastru. Nu puteam focusa. Oricat m-as fi staduit tot se vedea in ceata. Banuiesc, ca daca oglinda ta nu este parabolizata , si are un raport F/d = 5, ar trebui sa nu se vada prea bine. Pana la urma testele finale le faci direct pe cer.
Eu zic ca ar trebui intr-o prima faza sa incepi terestru, apoi pe Luna.
Nu te-am auzit spunand nimic de un ocular de 10 mm. Eu ti-as recomanda in primul rand unul de 10 mm (super Ploss ) cu care eu de exemplu lucrez cel mai des la Luna si planete.
Cu un ocular de 10 mm focala, de buna calitate vei mari la 75 X . Daca oglinda nu are o calitate foarte buna sau nu e parabolizata, vei putea merge pe puteri mai mici, de ex. pana in 75 X.
Nu te grabi sa dai banii pe oculare de putere mare ( focale mici ) sau barlow, pana nu vezi cum se comporta oglinda ta la puteri mici si medii. Ia-ti un ocular bun de 10 mm focala ( Super Plossl ), fa niste teste terestre si apoi pe Luna si daca totul e clar si ok, atunci poti investi si in oculare de focala mai mica (eventual barlow) cu care te vei putea duce la grosismente mai mari.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 23 Ian 2011 02:36, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2011 02:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

în completare, Mircea, dacă ai și un ocular de calitate, desigur imaginea se va îmbunătăți considerabil, așa că poți bea berea liniștit! Laughing
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Xavier
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Noi 2010
Mesaje: 32



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2011 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Teo: ms de sfat! o sa tin cont. Cum ai rezolvat pana la urma cu acea oglinda ?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Ian 2011 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma, nu am avut ce sa ii fac acelei oglinzi asa ca am pus-o deoparte.
Singura solutia a fost sa strang bani cateva luni apoi sa merg la magazin si sa cumpar un telescop bun.
Asa am ajuns sa am Dobson-ul de 8 inch.
Chiar daca dadeam acea oglinda la parabolizat, avea focala prea scurta si nu prea imi placea lucrul asta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact