Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_9902_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225182
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Destinul


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Aug 2006 10:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Destinul
Raspunde cu citat (quote)

Exista destin ? El ar exista, daca ar exista si alt timp in afara de prezent. Trecutul odata trecut prin el, mai exista ? Cred ca nu, caci astfel ar apare paradoxul bunicului. Viitorul exista ? Nici el nu exista, deoarece cunoscandu-l s-ar intampla acelasi paradox. Destinul neexistand, nu cumva nici timpul nu exista ? Daca exista doar prezent, atunci mai exista chiar el prezentul ? Pentru ca fiind singur, spatiul 3D nu va diferi de cel 4D. Prin urmare nu se intampla nimic daca eliminam prezentul. Si eliminandu-l si pe el, am eliminat tot timpul. Ce zici Lucia, e bine ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Aug 2006 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă înțelegi prin destin o forță care determină lucrurile să se întâmple așa cum se întâmplă, atunci există destin și nu i te poți opune. În această accepție, destinul este dictat de legile naturii.
Nu înseamnă că dacă nu cunoști viitorul, el nu există. Tot ce poți cunoaște (iar viitorul poate fi cunoscut) există și tot ce există poate fi cunoscut. Trecutul există și el pentru că se manifestă în tot ceea ce vedem în prezent. Deci prezentul nu este singur. Dacă nu ar exista prezent, atunci nu ar exista nici trecut, nici viitor pentru că simultaneitatea este relativă. Ceea ce pentru mine este prezent, pentru altcineva poate fi trecut sau viitor.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2006 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

heeeeeee... nebunie,
fara de timp zdrobeste-mi mintea-n gheare reci, de sticla.
Imense stoluri, negri lilieci eliberati de-al noptii brat din chaos
se zbat, tipand sinistru-n ziduri sterpe...
De ce exista, inca, amagire?
de ce, cand inchid ochii, se-odihneste Visarea pe hotarul mort al vietii?
Aprinsa se inalta-molatica- spre stele...
Nebunie, inchide-mi ochii
cu gheare reci, durute, de otel...

e bine, Forever?
PS. Exista mirc-ul...

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Aug 2006 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest post este un raspuns la intrebarea ta daca putem elimina timpul, si te-am intrebat daca e bine cum am eliminat eu timpul.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 01 Sep 2006 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stiu, Forever. Aveam nevoie de nitel timp... Very Happy
Imi place o chestie acolo: "spatiul 3D nu difera de spatiul 4D". Aici mi-ai dat de gandit. Dar in sens opus: timpul exista ca dimensiune si atunci evolutia unui fenomen trebuie vazuta ca o configuratie in spatiul 4-D si nu ca un film, secvential...
Nu elimin timpul ci il vad altfel.
... de fapt a facut asta deja Minkowski, cu conul de lumina si cu liniile de univers... numai ca nu facusem eu legatura. Embarassed

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca eliminam timpul, mai putem vorbi de cauza si efect?
Daca il eliminam, mai putem face distinctia intre trecut si viitor? Sau prezent?

Si apoi, in conditii in care timpul se dilata, daca nu exista timp, ce se dilata?

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa vorbim si despre destin...

Din punctul de vedere al cuanticii, daca tot suntem o asa suma de probabilitati... nu cred ca ar fi posibila cunoasterea exacta a unui viitor, chiar presupunand ca am avea capacitatea de calcul necesara.

Daca ma gandesc, pe de alta parte la religie, acolo spune ca exista lucruri care trebuie sa se intample, dar in acelasi timp exista si liber arbitru, adica tine si de tine ce alegi.

Concluzia este ca nu cred in destin. Exista evenimente care nu au legatura cu tine, dar si unele care tin doar de tine. Pana la urma, soarta ti-o faci si cu manutele tale...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 05 Sep 2006 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca prin destin se intelege istoria unui anumit individ, atunci eu cred in destin... e ca un puzzle pe care il face timpul...
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, destin nu inseamna istoria cuiva. Uite ce inseamna:
1. Soarta, viitor. 2 Forta sau vointa supranaturala despre care se crede ca hotaraste in mod fatal si irevocabil tot ce se petrece in viata omului; fatalitate.
Adica viitorul scris undeva, determinat dinainte, si pe care nu-l poti schimba indiferent ce ai face. Nu poti decat sa-l urmezi.
Vezi, de aia nu cred in destin...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Sep 2006 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă destinul este așa cum l-ai definit tu Ella, atunci eu cred în destin în sensul următor:
1). Nu ne putem împotrivi legilor naturii.
2). Din 1) rezultă că nu putem face ceea ce vrem noi, ci numai ceea ce ne permit legile naturii.
3). Atunci când credem că putem acționa după voința noastră, uităm că toate acțiunile noastre sunt guvernate de legi ale naturii.
În consecință, nu există libertate, nici măcar în sens relativ. Impresia de libertate pe care o avem se datorează ignoranței noastre în fața legilor naturii.
De exemplu, în momentul în care cred că am ridicat brațul drept după voința mea, eu nu știu că în creierul meu s-a declanșat o reacție chimică, reacție care a dus la apariția unei tensiuni electrice în mușchii mei, tensiune care duce la contracția mușchilor și la obținerea obiectivului pe care mi l-am propus: ridicarea brațului. Începutul acestei acțiuni nu poate fi determinat: reacția chimică din creier este influențată, la rândul ei, de stimulii ambientali, de bătaia aripilor unui fluture din Japonia, de exploziile solare, de poziția unei stele pe cer, etc.
Toate legile necunoscute ale naturii concură la formarea impresiei că avem o voință liberă. Suntem aparent liberi pentru că suntem ignoranți. Dacă am ști totul, ne-am da seama care sunt cauzele care determină acțiunile noastre și am înțelege că suntem sclavii legilor naturii. Dar pentru că nu știm totul, rămânem cu impresia că putem să facem câte ceva după propria noastră voință.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci vin si te intreb: ce ne deosebeste de animale? Sau de restul celor vii si nevii din natura? Asta inseamna ca ratiunea nu e ratiune, ci doar reactii chimice...
Crezi ca toate aceste reactii chimice sunt determinate inca de cand te nasti? Sau se intampla in fuctie de anumiti factori si de vointa ta?

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Sep 2006 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai pus cele mai firești și mai relevante întrebări care se puteau pune la ceea ce am spus!
Ne deosebește (cantitativ) gradul de ignoranță. Noi știm să explicăm mai multe dintre comportamentele noastre, deci știm mai bine decât un animal că libertatea noastră nu este absolută.
Dacă am ști totul nu am mai avea nevoie de rațiune. În acest sens rațiunea nu e rațiune. Oricum, rațiunea nu este altceva decât reacții chimice. Aceste reacții sunt determinate dintotdeauna, nu doar de când te naști. Faptul că Eminescu a privit spre cer într-una din nopți, faptul că europenii au descoperit America, faptul că dinozaurii au dispărut, toate acestea au influențat reacțiile chimice din creierul nostru și vor continua să o facă mereu. Dar noi nu vom putea anticipa niciodată modul în care ne influențează trecutul, deci nu ne vom putea cunoaște destinul.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Sep 2006 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La prima vedere asa pare, dar ce se va intampla daca vom reusi sa ne cunoastem viitorul ? Ne vom schimba destinul, vom schimba tot Universul ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 06 Sep 2006 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella_Kosta a scris:
Mai, destin nu inseamna istoria cuiva. Uite ce inseamna:
1. Soarta, viitor. 2 Forta sau vointa supranaturala despre care se crede ca hotaraste in mod fatal si irevocabil tot ce se petrece in viata omului; fatalitate.


Soarta... adica totalitatea evenimentelor prin care i a fost sortit cuiva sa treaca... nu?
De ce vb despre destin doar din perspectiva trecutului?

Citat:
Adica viitorul scris undeva, determinat dinainte, si pe care nu-l poti schimba indiferent ce ai face. Nu poti decat sa-l urmezi.
Vezi, de aia nu cred in destin...


Cum sa nu poti schimba ceva ce nu esti capabila sa stii?(viitorul). Dar oare poti schimba ceva ce stii deja?(trecutul) Iar intre acest doua mari ndeterminari sta prezentul - singurul lucru pe care il cunoastem si de care avem posibilitatea sa ne bucuram. Orice discutie despre destin implica cel putin o nedeterminare(trecutul sau viitorul)... deci este irelevanta. Inca un cuvant pt a nedumeri lumea.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Sep 2006 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
La prima vedere asa pare, dar ce se va intampla daca vom reusi sa ne cunoastem viitorul ? Ne vom schimba destinul, vom schimba tot Universul ?

Dacă am reuși să ne cunoaștem viitorul, atunci nu am putea să-l modificăm, pentru că dacă l-am putea modifica, atunci acel viitor nu ar fi fost cunoscut cu adevărat (nu ar fi fost cunoscută modificarea). Deci, nu greșim cu nimic dacă afirmăm că nu ne putem schimba destinul, pentru că nimeni nu poate demonstra contrariul, neavând informații despre destin.
Și este absurd să crezi că ne-am putea cunoaște tot viitorul, deoarece pentru aceasta ne-ar trebui o infinitate de informații. Nu putem face decât presupuneri mai mult sau mai puțin rezonabile despre un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat.
Spencer a scris:

Cum sa nu poti schimba ceva ce nu esti capabila sa stii?(viitorul).

Dacă nu știi viitorul, atunci nu știi nici dacă îl poți schimba sau nu. După cum am arătat mai sus, avem doar impresia că putem modifica viitorul, pentru că nu știm că fiecare influență a noastră, este, de fapt, a întregului Univers. Noi nu avem voință în sens absolut, ci doar atât cât suntem ignoranți.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact