Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
BLG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SF-ul si Apocalipsa


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului: SF-ul si Apocalipsa
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa vorbim un pic si de SF la subiectul... SF.

Mi-am adus aminte ca acu mult timp citeam pe undeva ca filmele SF din trecut erau bazate in special pe utopii, iar cele prezente ne arata doar distopii, acest lucru avand drept cauza motive sociale.

Hmmm, oare asa sa fie? Sau e vorba doar de o evolutie a filmului in general? Sau evolutia filmului in general reflecta stresul crescand al societatii? Rolling Eyes

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 05 Sep 2006 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate e vorba doar de modernitate... in ultimul timp definitia originalitatii a devenit un pic confuza.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si modernitatea reflecta societatea? Ca doar filmele se fac pentru publicul care vrea sa vada ceva, ceva ce poate reflecta anumite idei, comportamente, aspecte sociale etc.

Spunea in acel articol ca pe vremuri se faceau filme (sau seriale) cu subiecte mai "frumoase". Dar nu pot sa nu-mi amintesc de atatea zeci de filme in care cine stie ce aratare ii alerga si-i omora pe toti. Sau distrugea tot si venea unu care salva lumea, ca si acum. Si apoi, filme de genul asta care au aparut in ultimul timp sunt si reeditari ale unor succese vechi.
Bine, filmele de acum poate au o mai mare amploare, pt ca si arta cinematografica a evoluat.

Si poate totusi se gasesc si cauze sociale in ele? Ca exista mai multa actiune in ele, mai mult dramatism, scara e mai larga? Ca traim in secolul vitezei?

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Sep 2006 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unul din motive este si urmatorul: S-au tot imaginat utopii dupa care cativa dementi au incercat sa le puna in aplicare, vezi: omul nou, supra-omul, rasa superioara, reich-ul, comunismul etc. Cand s-a constatat ca pana si utopiile sunt generatoare de monstrii, oamenii au inteles ca nu e scapare si de atunci sunt obsedati de distopii, catastrofe, finaluri apocaliptice.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2006 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si asta este adevarat. Si iar ma duce cu gandul la poate cea mai "perfecta" utopie din domeniul SF, Fundatia lui Asimov. Era atat de complicat sa realizezi o utopie (psihoistoria), iar pana la urma s-a dovedit ca totusi era atat de imperfecta, incat au ales ceva complet diferit (normal, alta utopie, a armonizarii generale cu natura...).
Cred ca in general utopiile, cand totul merge perfect si ca pe roate, sunt imposibil de realizat pentru ca implica extrem de multe variabile, ce nu pot fi luate in calcul. Totul inseamna centralizare. Si bineinteles puterea se concentreaza, si probabil asa iau nastere dictatorii, cei avizi de putere care reusesc sa ajunga in varf la momentul oportun si profita.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 06 Sep 2006 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Utopia este imposibila doar in cazul centralizarii. Doar atunci puterea centrala(din cauza multitudinii de variabile) nu poate sa faca fata necesitatilor comunitatii. Pentru ca o administratie sa fie eficienta este nevoie ca aceasta sa ofere servicii accesibile si calitative si sa satisfaca interesului general al comunitatii pe care o reprezinta. Solutia este descentralizarea, un sistem de organizare care permite colectivitatilor locale sa se administreze ele insele, sub controlul statului. Imparte si stapaneste. Prin descentralizare statul devine mai flexibil si mai receptiv la problemele de ordin social si economic. Doar in acest context,zic eu este posibila o utopie, nicidecum statele totalitare ale lui big brother.
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, daca te gandesti normal (si economic), asa ar fi. Insa nici asa nu este posibila o utopie. Sunt mult prea multe variabile si mult prea multe aspecte care se vor contrazice intre ele. Mereu cineva va fi nemultumuit si ceva nu mai merge bine.

Sa presupunem acum ca intr-o societate ar exista ceva de genul asta, o armonie totala. Atunci toata lumea ar avea aceeasi parere, toata lumea ar fi multumita cu conducerea statului, deci toti ar face parte, la urma urmei, din acelasi partid! Deci tot la centralizare ajungem...

Oricum, ne cam indepartam de la subiect. Voiam sa deslusesc cam cu se reflecta, sau nu se reflecta, societatea in filmele SF, sau viitorul probabil al societatii. Pacat ca nu stiu prea multe despre evolutia si istoria acestor filme si seriale, doar ce am vazut din ele...

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer, nu pra inteleg legatura topicului cu Apocalipsa.

Exista o terorie -destul de bine sustinuta de argumetne- paote nu de prea multe probe insa... cum ca Apocalipsa este doar o scrisoare cifrata a crestinilor.

Exercitiul SF insa e poate un pic mai divers: HG Wells- nu prea e SF, poate nici utopie... o fi o satira sociala?
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2006 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu Apocalispa legatura era ca filmele SF recente toate sunt cam apocaliptice. Atat.
_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 19 Sep 2006 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filmul inseamna arta. Dar ca si in muzica, unde putem - la alegere - sa ascultam Rahmaninov sau manele, putem sa ne uitam la filmele lui Tarkovski sau la telenovele. Faptul ca filmul din perioada postbelica era utopic raspundea nevoii societatii de a-si reveni psihic dupa o catastrofa.
Ca industrie, filmul speculeaza azi tendinta cretina spre morbid, senzatii tari si supraevaluare.
Ca mijloc de popularizare a ideilor si de inducere a anumitor comportamente, filmul poate fi o arma parsiva care teama mi-e ca e utilizata din plin pe societati ca a noastra.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate in totalitate in ceea ce spui, dar daca tot ai ajuns la Tarkovski nu ma pot abtine sa nu va recomand "Calauza" regizat dupa nuvela fratilor Strugatsky si care i-ar ajuta pe multi sa perceapa esenta lucrurilor si nu doar suprafata lor. ce zici Abel, vrei sa-l vezi?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 19 Sep 2006 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stalker, daaaaaaaa, dupa "picnic la marginea drumului". Excelent, numai ca trebuie un pictor langa tine sa-ti lamureasca niste chestii de imagine si culoare. minunat.
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 19 Sep 2006 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
ce zici Abel, vrei sa-l vezi?

Din păcate, nu prea am timp de filme și consider că nu îmi ajunge o viață ca să înțeleg o pagină de Fizică. Rolling Eyes

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Sep 2006 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi plac matele (pisicile, ca sa nu se inteleaga altceva Very Happy ).
Am vazut insa un film... apocaliptic ( Confused ) cu pisici: "pisici ucigase" Very Happy Very Happy Very Happy
Ce -o fi fost in mintea regizorului/scenaristului/producatorului?

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Sep 2006 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca era un film pentru caini de casa...
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Science Fiction Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact