Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_barlow2X_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Corector Keller 0.73x


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 17 Mar 2011 00:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Corector Keller 0.73x
Raspunde cu citat (quote)

De ceva vreme ma chinui cu astrofoto. Pozele au inceput sa arate ok, de fapt sunt de 10 ori mai ok decat mi-am propus. Din nefericire pretentile mele au crescut in acelasi ritm si am ajuns sa inteleg ca sistemul meu chinezesc are o limita de care nu sunt foarte departe.
Camera color e ceea ce imi surade, datorita usurintei in utilizare si pentru o vreme voi ramane la DSLR care corespunde descrieri. Din nefericire asta imi impune timpi relativ scurti de expunere de cam 5 minute pentru fiecare cadru pentru a nu risca sa prajesc fiecare poza. Ca o paranteza nici nu am atat de mult timp liber la dispozitie, asa ca nu-mi permite nici timpul prea des sa aloc 2 zile unei fotografii.

Telescopul este de 200mm - va fi tunat (montura EQ6) insa cam cum il aduc mai jos de f5?
Intr-un alt topic m-ati sfatuit sa ma gandesc datorita faptului ca o oglinda la f4 are mai multe neajunsuri printre care si o corectie dificila a aberatilor geometrice.
http://www.astrosysteme.at/eng/correctors.html - primul din lista
Philipp Keller
Citat:
This reducer, combined with a VERY GOOD parabolic mirror will beat every single Apochromat out there and you will have a much faster focal ratio.

Ok daca iau un corector bun si daca e asa 0,73x atunci pot avea o oglinda la f5 care e mai usor de slefuit la o precizie mai mare decat un f4. Cu acest corector as avea un F/D 3,65 si imagine de 2 ori mai mai luminoasa decat la f5.

1.Rezolv asa problema?
2.Odata folosit corectorul telescopul va fi la fel de sensibil la colimare ca un sistem f3,65 nativ fara corector?
3.Vad ca zona corectata este de 20mm cu posibilitati de extindere spre 25 daca sunt cuminte si reduc backfocusul cu 3mm si partea a doua nu o inteleg (focal point is set otside of the midle).
Oricum pare a fi aproape suficient pentru un senzor Canon. Imi imaginez ca si in afara zonei corectate va arata mai bine decat marginea de la Baader Mpcc sau ce se intampla apare vignetare la marginea campului?

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum este treaba cu un asa corector.
e bun si un link in caz ca nimeni nu are rabdare sa-mi explice pe intelesul meu.

Ar mai fi si un corector Wynne insa de 3 inch care poate rezolva problema dar e cu 30% mai scump. De unde gasesc un focuser de 3 inch in caz ca ma dau bani afara din casa si unde gasesc sau cine face tuburi de 230mm de fibra de carbon in caz ca imi fac singur mecanica telescopului?

Am sa termin cu un banc:
Citat:
Se duce unu la doctor si zice :
-Dom' doctor am o mare problema ... Sunt foarte nehotarat... Sau poate ca nu?



Asa Korr2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  144.01 kb
 Vizualizat:  de 12667 ori

Asa Korr2.jpg


Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2011 08:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Emil,

Nu stiu daca are cineva experienta practica, cu un astfel de corector in Romania, probabil ca sfaturi pur teoretice , o sa apara in curand.
Eu vvreau sa te intreb altceva, la banii pe care vrei sa-i investesti te-ai gandit sa cumperi un refractor ED sau APO la care vei gasi o gama mult mai variata de accesorii, este mai usor de intretinut de transportat si inca multe alte avantaje ?

Succes,in decizia pe care o vei lua.

Gabi.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2011 08:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut e bun ca spot chiar daca se umfla un pic stelele la margine , dar are o intunecare spre mrgine.
Simti ca ai nevoie de lumina pt scurtarea expunerii da e adevarat dar obiectele vor avea dimensiuni mai mici astfel si detaliile rezolvate vor fi reduse.
sigur la unele obiecte e nevoie de camp mare , dar de multe ori simt (la M27,M57 de exemplu) nevoia de focar mai lung .
poate ar fi nevoie de oglinda mai mare 250mm f/5 sa pui reducator astfel sa ai focar lung 1000 la care sa bagi reducatorul.
Despre tub din fibra de carbon personal cred ca la Newton nu se justifica are utilitate la Cassegrain ,RC unde din dilatarea tubului, modificarea distantei intre oglinzi cu 1mm duce la deplasarea focarului cu centimetri.
ai simtit ca fuge focalizarea cu schimbarea temperaturii? fuge sigur mai mult din aclimatizarea oglinzii dar asta se rezolva cu pirex sau perfect cu zerodur.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2011 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Îmi pare o soluție foarte scumpă pentru o focală în plus. Numărul de obiecte pentru care focala respectivă e optimă e totuși limitat. Dacă era "cu zoom" mai ziceam. Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Mar 2011 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot e vorba de investitie mai serioasa, un Paracorr n-ar fi de luat in seama?
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 17 Mar 2011 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gabi@ Am in vedere 2 sisteme un triplet apo de cam 100mm ceva pe la f6 avantaje usor -kg si colimat pe veci si newton 200mm pe la 7-800mm, avantaje apertura mare si f/d mic.

Focalele pana in 1000mm sunt ok pentru eq6 si nu depind atat de seeing ca la focale mai mari. Eq6 e la limita cat poate duce spatele meu. eventual daca iau steroizi ma gandesc si la o montura mai grea. Laughing

@Tavi Stanescu ar fi tentant unul de 10'' insa kg incep sa se simta si de fapt kg sunt si motivul pentru care imi doresc un tub de fibra de carbon (bine, ma tenteaza si lipsa expansiuni termice).
in general nu am probleme cu focalizarea si aclimatizarea deoarece tin telescopul intr-o casa fara incalzire si e mereu aclimatizat.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2011 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai tubul din fibra de carbon poate fi mai greu ca tabla de otel ce ai acum la instrument. doar daca are pereti foarte suptiri ar fi usor . Spun asta ca am avut in mana asa ceva constuctie a unui amator .
De fabrica serioasa nu stiu cum e si ce grosime are peretele poate stie cineva si ne spune.
A fost facut la noi in tara tubul ( cel foarte greu) pentu og de 300mm . probabil ca depinde si de rasina folosita .
http://www.carbonscopetubes.com/Custom_Sizes.php aici sunt dar cu pret pe masura caliatatii
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Mar 2011 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am vazut pe CN tubul de CF are cam 5mm grosime poate si mai subtire, depinde in cate straturi se face.
Uite aici un link cu toata tarasenia:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...t/all/vc/1

(daca nu vedeti pozele dati click pe 'attachment')

Tipul zice ca la un tub pentru oglinda de 200 si F/5.45 ai iesit de vreo 3kg ceea ce mi se pare foarte usor. Tubul e un sandvich din doua straturi de carbon cu un strat "coremat" (nu stiu care e denumirea tehnica pe romanseste Confused ) la mijloc.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2011 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbind de telescoape pentru astrofoto sau dorind sa fie astrograf prin adaugarea de corector de coma semnalez ca exista o configuratie Schmidt-Wright Newtonian ce are coma mult mai mica ca schmid -Newton sau mak-newton.
de fapt e un schmidt-newton cu primara nu sfera ci elipsa .
avantajul e ca se scapa si de spider pe langa faptul ca nu mai e necesar corector de coma.
am facut o simulare la 200mm f/4 si spoturile sunt bune.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 17 Mar 2011 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire pot sa te ajut doar intr-o mica masura

"focal point is set otside of the midle"
dupa cum am inteles eu atunci cand se focalizeaza in afara centrului imaginii poti castiga 5 mm la raza campului vizual iar in acest caz daca se mai scurteaza cu 3 mm backfocusul atunci se imbunatateste in mod suplimentar calitatea imaginii in margini.

In primavara am planificata o inspectie (propabil si tunnig software) la un DDM85 insa nu stiu daca optica provine tot de la ASA, daca e de la ASA atunci te tin la curent, iar daca timpul o va permite atunci poate iti pun la dispozitie niste cadre test cu QHY9 (senzor 8300) care apropie cat de cat de marimea sensorilor din camerele foto.

Pe de alta parte acest element corector trebuei inspectat cu multa atentie deoarece au fost detectate cateva cu probleme, elemente optice cu joc s.a.m.d.
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 05 Feb 2012 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand am venit pe forum am tot cautat solutii repide pentru astrofoto... asa ca am luat corectorul asta acum vreo 4 luni. In caz ca cineva se gandeste sa il achizitioneze poate va gasi de folos cateva dintre concluzile mele.

Cand l-am luat am crezut ca o sa fie relativ simplu... il pui in focuser pac aparatul foto .. si poza... insa a inceput o foarte lunga perioada de nervi.
Oglinda principala trebuie ridicata in tub cu aprox 40mm, sau taiat tubul, secundara trebuie marita deoarece vignetarea este severa, colimarea este draconica mai ales ca acest corector nu este conceput decat pentru senzori de 18-20mm asa ca la back-focusul recomadat de 65mm (distanta corector-senzor) se observa o coma relativ urata in toate colturile (ceea ce este foarte demoralizant ). Pe site-ul ASA afirma ca pentru a avea o corectie multumitoare pe 25 mm (adica exact cat senzorul canon) poate fi redus backfocusul cu pana la 3mm si focalizat la 2 treimi de centru imaginii.
Eu am 3 adaptoare facute la strung (dintr-o singura prindere) cu distante diferite de backfocus. La 65mm rezultate dezastruoase coma peste tot... motivul real imi scapa... insa pot enumera cateva motive posibile: senzor pozitionat stramb in aparat, adaptoare strambe (ma indoiesc), imbinare stranba intre adapoare (posibil), colimare gresita(probabil), corector cu lentile strambe(posibil asa cum spunea si Emil Kolbert), etc
De ceva vreme am l-am folosit la 62 si 63mm spotul arata putin mai bine la 63mm iar colturile la 62mm. Pot confirma ca aici tolerantele sunt ceva mai mari si imaginea este utilizabila.

Pe de alta parte am un mic regret legat de calitatea imaginii... fwhm a scazut odata cu utilizarea lui indiferent ce distanta aveam in raport cu senzorul - (in raport cu Mpcc) insa nu atat de mult pentru a compensa scaderea drastica a rezolutiei... zilele trecute comparasem o imagine luata anul trecut cu mpcc la f5 si stelele duble erau foarte frumos definite... acum cu cel de la ASA ... o chifla alungita. Sad Probabil ca daca ar fi pozitionat la 65mm de senzor fwhm ar arata si mai bine insa nu cred in minuni.
Sa exemplific prin cifre:
Canon 500D pixel 4,7microni la 910mm focala, cu mpcc, cu DSS, acasa am avut cel mai bun fwhm 4,7 (rezolutie 1,06 arcsec/pixel). In conditii similare, focala de 670 mm, la backfocusul de 62mm am avut acelasi fwhm la o rezolutie de 1,45arcsec/pixel. la un backfocus de 63mm am avut fwhm 4.5. Pentru a avea aceleasi detalii ar trebuie sa se reduca fwhm la 3.5 imbunatatire muult prea mare pentru a fi atinsa chiar daca as reusi sa il reglez la un backfocus de 65mm.

Din pacate se preteaza (cred la acest moment) numai pentru camp larg fiind complemetar cu mpcc.. pentru calitatea imaginii cred ca un wynne ar fi fost solutia mai buna, mai ales ca unul de 3 inch nu este decat cu 140 de euro mai scump(15%) si un camp foarte plat pe 50mm. Apropo curbura corectorului Keller 0,73x este in ccd inspector pe la 30-40%. sau altfel zis un equinox de 120mm are spotul mult mai bun cu dezavantajul rap focal...
Una peste alta are si parti bune: pot folosi OAG de la TS avand un back-focus mai mare decat mpcc, strange semnal destul de repede cu rap focal de f/3,3, si poate fi folosit pe focusere de 2 inch, plus ca tracking/ghidajul a devenit mai usor si nu mai trebuie sa pozez numai in nopti cu seeing superb (avantaje ale unei rezolutii mai necajite Laughing )
Puse pe hartie... are mai multe dezavantaje decat parti bune Laughing insa din fericire pentru mine eu reusesc de obicei sa vad partea plina a paharului Wink

Aaa si inca ceva pentru moral si a mai reduce fwhm am schimbat din nou aparatul Canon cu care pozez cu unul cu pixel mult mai mare... asa ca numeric fwhm s-a imbunatatit... insa calitatea imaginii cam tot pe acolo- acum am fwhm de 3,8 insa pentru a compensa reducerea rezolutiei ar trebui sa am 2,5 Shocked

Cam astea sunt concluzile mele acum... pe masura ce-l mai testez mai scriu
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2012 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai cumva niste cadre de test ? Smile

Postul tau m-a demoralizat un pic. Ma gandeam la un upgrade ceva mai ieftin decat sa trec la GSO 10RC + reducer + ... + ....

EDIT: 8300-le e un pic mai mic decat APS-C, de-aia intreb.


Ultima modificare efectuata de catre cmatei la 05 Feb 2012 15:32, modificat de 1 data in total
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 05 Feb 2012 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pozele mele s-au imbunatatit de cand folosesc acest corector insa pun asta pe seama imbunatatirii tehnicii de procesare, adunarii de mult mai mult semnal decat in trecut (multe ore de achizitie) + teperatura foarte mica de afara utila la un dslr cu incalzire.
aici e o stea dubla de anul trecut cu newton la f5 cu mpcc si acum cu cel dela ASA la f3,3.
Poze fara nici o urma de procesare doar aliniate.

iti trimit pe pm niste cadre raw.



Asa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.68 kb
 Vizualizat:  de 11153 ori

Asa.jpg



Mpcc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.46 kb
 Vizualizat:  de 11153 ori

Mpcc.jpg


Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Feb 2012 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

LOL cand am specificat de lentile strambe m-am referit la faptul ca sunt pozitionate incorect in celula, specific acest lucru pentru ca se poate intelege altceva.
Ai incercat sa scuturi in mana corectorul?

Pe de alta parte nu stiu daca pot fi chiar de acord cu tine....
Ai redus focala intreadevar ar trebui sa scada simtitor (excelent exemplul cu camera cu pixel mai mare). Pe de alta parte nu stiu daca conditiile au fost similare, seeing, etc.
Eu cred ca ar trebui sa mai testezi sistemul pana vei ajunge la o concluzie finala.

Inca ceva zona critica de focus pentru F/5
blue channel : 18 microni
Green channel: 22 microni
Red channel: 26 microni

Pentru F/3,3
blue channel : 7,8 microni
Green channel: 9,6 microni
Red channel: 11,3 microni
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 05 Feb 2012 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am scuturat corectorul sa vad daca vreo lentila este mobila... insa pare foarte solid si nu simt nici o vibratie. La mpcc cand l-am cumparat o lentila era mobila si am fixat-o eu ulterior...
Nu cred sa fie vreo lentila incorect pozitionata, insa eu nu pot garanta 100% ... Il voi trimite in curand lui Tavi Staneacu sa-si dea si el cu parerea.

In urmatoarele saptamani voi incerca din nou sa ma pozitionez la 65mm de senzor si voi posta rezultatele testelor aici. Acum ca am mai multa experienta cu el s-ar putea sa-mi iasa.

Acestea sunt impresile mele de acum [putin subiective deoarece desi per total sunt multumit de el, eu aveam asteptari ceva mai mari ]...
Astept sa vad ce parere are cmatei dupa ce analizeaza cadrele raw (daca cineva mai vrea... sa ceara)

Mai vedem dupa cateva nopti (2-3 luni) de teste si eventual daca prind o iesire la munte pe un seeing bun, completez impresile.


edit: Emil nu exista 2 nopti la fel, insa mai puteti face un test in afara celui prezentat mai sus. Poza cu capul de cal, am pozat-o in 2 nopti in prima cu Baader Mpcc si ziua 2 cu ASA 0.73 Si acolo dupa aliniere stelele erau mai mici in poza Mpcc.
Am facut acelasi test pozand cu mpcc (expuneri de 1 min) si in cel mult jumatate de ora cu cel de la ASA de 2 ori mai luminos (expunere de 30''), fwhm se imbunatatea, insa nu atat de mult ... Sad

Nu spun ca este rau... nici Tak fsq 106 la f/3,8 nu are un spot comparabil cu un RC.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact